Lubica.BA
18.01.11,08:30
Dobrý deň, ideme predávať nehnuteľnosť fyzickej osobe podnikateľovi, kúpna cena je s DPH. Podľa právnika kupujúceho je do kúpnej zmluvy a návrhu na vklad nutné uviesť kupujúceho ako fyzickú osobu s rodným číslom (kataster vraj odmieta zapísať ako vlastníkov FO s IČO-m).
Aby si kupujúci mohol odpočítať DPH, potrebuje mať odo mňa faktúru na FO podnikateľa s IČO-m a IČ DPH.
Je podľa vás možné vystaviť faktúru na IČO ak kúpna zmluva je na rodné číslo? Resp. ako by ste riešili kúpnu zmluvu?
Ďakujem za pomoc.
Marína
18.01.11,08:55
Podľa spoločných ustanovení o zápise práv k nehnuteľnostiam Zák. 162/1995 Zb. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) (http://katasternehnutelnosti.sk/1085-zakon-1621995-zb-z-katastralny-zakon-ucinny-od-1-5-2010/) , § 42 ods. 2 písm. a) ak ide o fyzickú osobu, uvádza sa

(2) Zmluva, verejná listina alebo iná listina obsahujú označenie
a) účastníkov práv k nehnuteľnostiam; ak ide o fyzickú osobu, meno, priezvisko, rodné priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo a miesto trvalého pobytu, ak ide o právnickú osobu, názov, sídlo a identifikačné číslo, ak ho má pridelené, prípadne iné identifikačné údaje,
Lubica.BA
18.01.11,09:11
Marína, ďakujem, potvrdzuje to názor právnika, vedela by si mi ešte poradiť, ako sa potom vysporiadať s faktúrou, aby mal kupujúci nárok na odpočet DPH? Môže byť vystavená na FO podnikateľa ak kúpna zmluva je na FO r.č.?
Marína
18.01.11,09:34
Marína, ďakujem, potvrdzuje to názor právnika, vedela by si mi ešte poradiť, ako sa potom vysporiadať s faktúrou, aby mal kupujúci nárok na odpočet DPH? Môže byť vystavená na FO podnikateľa ak kúpna zmluva je na FO r.č.?
Podľa môjho názoru to inak ani nejde, KÚ ti podľa príslušného ustanovenia zákona zmluvu s identifikačným číslom nemôže zapísať.