lsi
18.01.11,11:02
Syn má 2 roky a od 6. mesiaca má diagnostikovanú praktickú hluchotu na obe uši (100 dB). Pred 4. mesiacmi bol na kochlearnej implantácii. Chcel by som vedieť, či má nárok na zťp preukaz so sprievodcom a či má nárok na príspevok na kompenzačnú pomôcku (televízor, notbook alebo PC a špeciálny program fono na nácvik reči, ktorý nám doporučila logopédka). Ďakujem
Chobot
18.01.11,10:51
Syn má 2 roky a od 6. mesiaca má diagnostikovanú praktickú hluchotu na obe uši (100 dB). Pred 4. mesiacmi bol na kochlearnej implantácii. Chcel by som vedieť, či má nárok na zťp preukaz so sprievodcom a či má nárok na príspevok na kompenzačnú pomôcku (televízor, notbook alebo PC a špeciálny program fono na nácvik reči, ktorý nám doporučila logopédka). Ďakujem

Všetko ti neviem zodpovedať, viem len, že na ZŤP preukaz má nárok, ale na ZŤP so sprievodcom až od 3 rokov. Naša dcéra má 2,5 roka a má len ZŤP, sprievodcu budeme musieť žiadať až od 3 rokov (tak nám to povedali na ÚP).

Najlepšie je zobrať si do ruky zákon 447/2008 a poriadne si pozrieť, na čo máš nárok. Veľa vecí je závislých napr. od príjmu domácnosti, preto niektoré nároky posudzuje ÚP individuálne.
Anča
18.01.11,12:36
Nárok na ZŤP so sprievodcom je od 3 rokov veku(ako je uvedené v predch príspevku) - dovtedy len ZŤP. Nárok na kompenzačné pomôcky, ktoré ti doporučila logopédka máš tiež. Zoznam kompenzačných pomôcok je uvedený v opatrení 7/2009 Z.z.
Môj syn tiež nosí načúvací aparát, má už 20 rokov a tiež som si vybavovanie týchto pomôcok preskákala. Treba ísť na Úrad práce soc. vecí a rodiny, kde by ti mali dať informácie o presnom postupe. Pri vydávaní preukazu som nemala žiadne problémy, horšie to bolo pri vybavovaní kompenzačných pomôcok. Trvalo to 1,5 roka! Potom
mi bolo poradené aby som to riešila priamo z vedúcou odboru a za 2 dni potom som mala v rukách list o prizaní peňažného príspevku na kompenzačné pomôcky - PC, tlačiareň, microlink.
Veľmi mi pomohli Slovenskom zväze sluchovo postihnutých( v Bratislave na Budatínskej), kde mi ochotne poskytli všetky potrebné informácie.
Užitočný je aj:
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=1&aid=2143
Veronika 89
07.10.11,07:38
Nárok na preukaz osoby s ŤZP má, vo veku troch rokov by mu mal byť pridelený preukaz so sprievodcom, ten sa da az od troch rokov. Co sa tyka kompenzácií jednalo by sa podľa toho čo som čítala najmä o prenosný osobný počítač a fono program (žiadosť na kompezácie, pretože fono progrma je určený najmä deťom po kochleárnej impantácií okrem iného ´, s tým že pokiaľ navštevujete logopeéda aleo terapie na rozvoj reči atd u speciálneho pedagoga vypýtajte si d neho odporučenie na tento pocitac a program a dolozte to k ziadosti, to je vhodne ), dalej je to aj mikroport a pokial navštevujete nejake zariadenie mimo miesta bydliska je tu moznost aj prispevok na prepravu, ktorý je však velmi tazko vybavit nedavaju ho casto. Pokial sa volaco nepodari, urcite skusit odvolanie.