Janette
06.12.05,09:29
Ahojte, prosím Vás klient mi dal daňový doklad-ktorý mal zapotrošený s dátumom 15. 08. 2005, tj. 3 Q/05, čo teraz s ním? mám urobiť opravné daňové priznanie DPH, alebo ho dám do 4 Q/05. Niečo som počula, že zákon o DPH povoľuje zaúčtovať doklad s dátumom ,,zaradenia,, do účtovníctva. Poradíte? Ďakujem. Vediem JÚ.
Tweety
06.12.05,08:31
Ahojte, prosím Vás klient mi dal daňový doklad-ktorý mal zapotrošený s dátumom 15. 08. 2005, tj. 3 Q/05, čo teraz s ním? mám urobiť opravné daňové priznanie DPH, alebo ho dám do 4 Q/05. Niečo som počula, že zákon o DPH povoľuje zaúčtovať doklad s dátumom ,,zaradenia,, do účtovníctva. Poradíte? Ďakujem. Vediem JÚ.
Nie opravné, ale dodatočné daňové priznanie v tomto prípade musíš podať.:o ;) :eek:
Zuzka
06.12.05,08:32
Janette
06.12.05,08:37
Samozrejme, že dodatočné. Lebo mi jedna moja kolegyňa povedala, že mala daň. kontrolu na DPH, a stalo sa jej presne to, čo som teraz čítala na stránke, ktorú mi ponúkla Zuzka-inak ďakujem. A presne sa jej to stalo, že doklady ktoré nemala správne zaúčtované v roku 2004-lebo jej ich dali neskoro-tak ich zaúčtovala v januári 2005-s tým, že jej došli do účtovníctva len v januári. Tak jej to nariadil daňovák. Tak preto tá moja prvotná otázka.
Jana Acsová
06.12.05,08:40
Samozrejme, že dodatočné. Lebo mi jedna moja kolegyňa povedala, že mala daň. kontrolu na DPH, a stalo sa jej presne to, čo som teraz čítala na stránke, ktorú mi ponúkla Zuzka-inak ďakujem. A presne sa jej to stalo, že doklady ktoré nemala správne zaúčtované v roku 2004-lebo jej ich dali neskoro-tak ich zaúčtovala v januári 2005-s tým, že jej došli do účtovníctva len v januári. Tak jej to nariadil daňovák. Tak preto tá moja prvotná otázka.
Nemusíte podávať DDP. Do akého obdobia budete doklad účtovať?
Jana Acsová
06.12.05,08:42
Na Porade je viac súvisiacich linkov:
http://www.porada.sk/t14812-odpoeet-dph-z-bloeku-erp.html

Táto téma je už ako never ending story ... .-)
sarmantna
06.12.05,08:46
Držala by som sa toho, aký je to daňový doklad, ak z ERP, tak dodatočné daňové priznanie. Ak je to "faktúra" a dá sa mi to dať do knihy došlých faktúr s údajom, že to došlo napr. v novembri, tak si to môžem uplatniť v novembri, čiže, kedy mám doklad.
Jana Acsová
06.12.05,09:00
Ahojte, prosím Vás klient mi dal daňový doklad-ktorý mal zapotrošený s dátumom 15. 08. 2005, tj. 3 Q/05, čo teraz s ním? mám urobiť opravné daňové priznanie DPH, alebo ho dám do 4 Q/05. Niečo som počula, že zákon o DPH povoľuje zaúčtovať doklad s dátumom ,,zaradenia,, do účtovníctva. Poradíte? Ďakujem. Vediem JÚ.
Máme 6. 12. 2005

Možnosti zaradenia do daňovej evidencie a uplatnenie odpočítania dane u štvrťročného platiteľa pri zúčtovaní dokladu z ERP z 15.8.2005:

1) ak doklad subjekt obdržal do 25. 10. 2005 mal možnosť rozhodnúť sa a uplatniť odpočítanie dane za 3. alebo 4. Q 2005. Je to jeho rozhodnutie, jeho právo, jeho voľba,
2) ak si obháji obdržanie dokladu v 4. Q 2005 po dátume 25. 10. 2005 má možnosť uplatniť odpočítanie dane v 4. Q 2005.

Aký máme Q? Štvrtý. Aké máme možnosti a práva v oboch prípadoch? 4. Q 2005.
Vychádzam z kompletného znenia ustanovenia § 51 ods. 2. Ak nájdete v zákone iné východiská ... bude to na DDP. Nerozporujem taký postup ale nevidím jediný dôvod.

A čo sa týka zaradenia do účtovníctva, účtovná a daňová evidencia sú dve rôzne agendy, ktoré nemôže stotožňovať ani daňová kontrola (aj keď tomu nie vždy tak je). Daňový subjekt si však musí hájiť svoje záujmy a vychádzať z platných ustanovení zákona.

A ak vám dal klient doklad - vediete JÚ, zrejme sa jedná o FO, tak kedy mu ubudli reálne z pokladne peniaze? Keď uhradil doklad z ERP. Sú to jeho peniaze, firmou je jeho fyzická osoba. Od tohto dátumu by sa podľa môjho názoru mal odvíjať aj vznik účtovného prípadu.
Janette
06.12.05,09:06
Tak doteraz čítam vaše odpovede, a som celá dopletená-takže musím urobiť dodatočné priznanie? alebo nemusím?
Jana Acsová
06.12.05,09:10
Tak doteraz čítam vaše odpovede, a som celá dopletená-takže musím urobiť dodatočné priznanie? alebo nemusím?Nemám čo dodať, iba prečítajte si ešte raz príspevok č. 8.
Janette
06.12.05,09:14
Áno-ďakujem AVO-príspevok č. 8, ešte nebol, keď som Vám písala moju odpoveď. Takže ďakujem za ochotu. To dodatočné priznanie spravím. Pekný deň.
Jana Acsová
06.12.05,09:15
Áno-ďakujem AVO-príspevok č. 8, ešte nebol, keď som Vám písala moju odpoveď. Takže ďakujem za ochotu. To dodatočné priznanie spravím. Pekný deň.:confused: :confused: :confused: :eek: :eek: :eek:
Jana Acsová
06.12.05,09:24
Jannette skúste mi ešte odpovedať na otázky. S akým dátumom budete doklad účtovať a prečo? A či ste spomínaný doklad z ERP obdržali od podnikateľa - FO.
Janette
06.12.05,09:40
Ale do kelu s prepáčením. Síce mala som veľmi ťažkú noc so synom-v horúčkach, ale to neznamená, že sa ospravedlňujem. Zaplietla som sa poriadne. Pochopila som to takto: doklad 15. 8. 05 bola to FA/vystavená 15.8.05 aj dátum dodania 15.8.05, zaplatená bola 20.8.205 v hotovosti/-som dostala do účtovníctva minulý týždeň- 02. 12. 2005, tj. po 25. 10. 2005, tzn. ako píšete, že by si mal klient ,,obhájiť,, oneskorený doklad, a tým pádom by mohol ísť do 4 Q/05.
Jana Acsová
06.12.05,09:42
Jannette skúste mi ešte odpovedať na otázky. S akým dátumom budete doklad účtovať a prečo? A či ste spomínaný doklad (faktúru) obdržali od podnikateľa - FO.Prosím ešte raz ... skúste mi odpovedať. Hádam sa dopátrame spolu optimálneho postupu. :)
Janette
06.12.05,09:49
Spravím to takto:
zaevidujem FA do záväzkov, napíšem dátumy správne tj. 15.8.05, aj zaplatenie 20.8.05, ale dám ju do daň. priznania DPH v 4 Q/05, s tou poznámkou, že mi prišla do účtovníctva 2.12.05. Správne?
Jana Acsová
06.12.05,09:57
Nakoľko sa nemôžeme dohodnúť otočím odpoveď.

Faktúru obdržala účtovná jednotka. Kto je účtovnou jednotkou? Fyzická osoba. Kedy faktúru obdržala? Podľa môjho názoru najneskôr 20.8.2005, nakoľko bola vtedy uhradená. Nepredpokladám (a ani nikto druhý by to nespochybnil), že ste faktúru uhradili bez patričného dokladovania. Kde sú uvedené všetky identifikačné údaje platby? Na faktúre, t.j. k "zapotrošeniu" došlo zrejme po jej úhrade, čo nie je dôvod na neuplatnenie odpočítania dane v 3. alebo 4. Q 2005. Nakoľko ju nemáte zaevidovanú v účtovníctve doporučujem ju zaevidovať, ale s dátumom uskutočnenia účtovného prípadu takým, ako má byť, t.j. s dátumom dodania uvedeného na faktúre. Stane sa vam to, že do číselnej rady sa vám faktúra dostane medzi neskôršie faktúry, ale so správnym dátumom uskutočnenia účtovného prípadu. Stať sa to môže, sme len ľudia ... (aj podnikatelia aj účtovníci).

Zhrnutie:
Zahrnúť faktúru do odpočítania dane v 4. Q 2005 a to z dôvodu, že ste doklad obdržali v termíne do 25. 10. 2005 a takto argumentovať aj v prípade kontroly. Je to vaše právo takto uplatniť odpočítanie dane.
Janette
06.12.05,10:05
Milý AVO, asi sa fakt nerozumieme. Ale nerozumiem prečo. veď to čo píšete je presne to isté čo ja, len inými slovami. A myslela som to aj na začiatku mojej otázky. Takže pekne to dám do 4 Q /05, a evidenciu FA spravím so správnymi dátumami, ako som už aj ja spomínala. Zbytočne veľa omáčky, a jeden záver-ktorý som mala na mysli aj ja, len ste ma doplietli.
Jana Acsová
06.12.05,10:09
Nechcem dopliesť ... ale ak si pozriete súvisiace linky, ktoré sú tu pripnuté mám za to, že vaším argumentom by nemalo byť obdržanie dokladu ... Vo svojich príspevkoch vám obhajujem 4. Q 2005 spôsobom, ktorý je obhájiteľný, ale samozrejme, je to na vás ...
Majka
06.12.05,10:09
nemusis,zauctuj to do 4.Q. alebo si precitaj si co napisala AVO. dala si namahu aby ti to vysvetlila....
Janette
06.12.05,10:09
A na úplné Vaše upresnenie:

Kniha záväzkov: s dátumom 15.8.2005
pokladňa v hotovosti: 20.8.2005
uplatnenie DPH: len v 4Q/05 z dôvodu, že mi prišla do účtovníctva po 25.10.05
Janette
06.12.05,10:15
Chcem sa úprimne poďakovať AV-u, za strávený čas so mnou. Aj tak závidím, že toľko času doobeda-gratulujem. Chodievam sem večer, lebo net mám doma, teraz som tu náhodou-a hlavne pre môj problém, ktorý mi pomohol AVO vyriešiť, ďakujem ešte raz. Pekný déň všetkým.
Jana Acsová
06.12.05,10:15
A na úplné Vaše upresnenie:

Kniha záväzkov: s dátumom 15.8.2005
pokladňa v hotovosti: 20.8.2005
uplatnenie DPH: len v 4Q/05 z dôvodu, že mi prišla do účtovníctva po 25.10.05Niekedy mi je s príspevkov smutno ... nezaoberala som sa týmto prípadom preto, aby ste mi to upresnili, ani preto aby som vás poplietla, ale preto aby ste vedeli čo a prečo urobiť. Škoda.
Vaše upresnenie nekorešponduje s mojím, čo sa týka vyznačenej vety. Je mi ľúto.
Majka
06.12.05,10:17
Ahojte, prosím Vás klient mi dal daňový doklad-ktorý mal zapotrošený s dátumom 15. 08. 2005, tj. 3 Q/05, čo teraz s ním? mám urobiť opravné daňové priznanie DPH, alebo ho dám do 4 Q/05. Niečo som počula, že zákon o DPH povoľuje zaúčtovať doklad s dátumom ,,zaradenia,, do účtovníctva. Poradíte? Ďakujem. Vediem JÚ.

Ty tu nikde nepises ze doklad s datumom 15.8. mas aj vyplateny 20.8..... to znamena ze si pochybyla ty,vyplatila nieco co nemas zauctovane?
bepo
06.12.05,10:18
Tak doteraz čítam vaše odpovede, a som celá dopletená-takže musím urobiť dodatočné priznanie? alebo nemusím?
Ja by som ešte urobil stojku a kotúľ v podateľni DU nech to je kompletné :D
Janette
06.12.05,10:24
Neviem či sa mám smiať, alebo plakať. Takže som sa dostala do poriadnej smiešnej kaši-to sa mi ešte nestalo. Asi naozaj nerozumiem vetám, ktoré píše AVO. Jednoducho-celú FA som dostala 2.12.2005, aj s príjmovým dokladom o zaplatení 20.8.2005, ktorú mal klient niekde doma zapotrošenú, a zabudol mi ju dať. Nemohla som vedieť, že nejakú takúto transakciu urobil, dal mi to len 2.12.05. Moja otázka znela čo s tým.
Tweety
06.12.05,10:26
[quote=Janette]FA/vystavená 15.8.05 aj dátum dodania 15.8.05, zaplatená bola 20.8.205 v hotovosti/-som dostala do účtovníctva minulý týždeň- 02. 12. 2005, tj. po 25. 10. 2005,
Nerozumiem tomu, ako môže niekto zaplatiť faktúru, ktorú nemá. Alebo som čudná a iba nechápem, ale neviem si to vôbec predstaviť.:) :(
ata111
06.12.05,10:27
Neviem či sa mám smiať, alebo plakať. Takže som sa dostala do poriadnej smiešnej kaši-to sa mi ešte nestalo. Asi naozaj nerozumiem vetám, ktoré píše AVO. Jednoducho-celú FA som dostala 2.12.2005, aj s príjmovým dokladom o zaplatení 20.8.2005, ktorú mal klient niekde doma zapotrošenú, a zabudol mi ju dať. Nemohla som vedieť, že nejakú takúto transakciu urobil, dal mi to len 2.12.05. Moja otázka znela čo s tým.

A čo pokladničná kniha a očíslovaný výdavkový doklad? Ešte stále to nie je zaúčtované v auguste??? Dodatočné DP.
Jana Acsová
06.12.05,10:28
Neviem či sa mám smiať, alebo plakať. Takže som sa dostala do poriadnej smiešnej kaši-to sa mi ešte nestalo. Asi naozaj nerozumiem vetám, ktoré píše AVO. Jednoducho-celú FA som dostala 2.12.2005, aj s príjmovým dokladom o zaplatení 20.8.2005, ktorú mal klient niekde doma zapotrošenú, a zabudol mi ju dať. Nemohla som vedieť, že nejakú takúto transakciu urobil, dal mi to len 2.12.05. Moja otázka znela čo s tým. Uplatniť právo na odpočítanie dane v 4.Q 2005 nakoľko účtovná jednotka - podnikateľ doklad mal do termínu na podanie DP za 3. Q 2005.

Nedajte sa pomýliť, je to zo zákona.

Odpočítať daň môžete v 4. Q - faktúru ste mali (teda podnikateľ) a máte možnosť voľby 3. alebo 4. Q.
3. Q už nestihnete a nemusíte podávať DDP, ale uplatníte právo v 4. Q lebo vám to umožňuje zákon. V tomto termíne to uvediete aj do záznamovej povinnosti podľa § 70 Zákona o dani z pridanej hodnoty.
andrej_rv
06.12.05,10:31
Nerozumiem tomu, ako môže niekto zaplatiť faktúru, ktorú nemá. Alebo som čudná a iba nechápem, ale neviem si to vôbec predstaviť.:) :( Nerozumieš ? Majiteľ zoberie tovar, dostane fa, zaplatí ju v hotovosti a keď si o 3 mesiace vysype kufrík, tak natrafí na doklad a hodí ho účtovníčke... A tá nech rozmýšľa čo s tým.
bepo
06.12.05,10:31
Janette-kľudne sa zasmej,AVO ti už poradila a takýchto tém je tu niekoľko,nie je to osobne na teba ;)
ormika
06.12.05,10:32
Neviem či sa mám smiať, alebo plakať. Takže som sa dostala do poriadnej smiešnej kaši-to sa mi ešte nestalo. Asi naozaj nerozumiem vetám, ktoré píše AVO. Jednoducho-celú FA som dostala 2.12.2005, aj s príjmovým dokladom o zaplatení 20.8.2005, ktorú mal klient niekde doma zapotrošenú, a zabudol mi ju dať. Nemohla som vedieť, že nejakú takúto transakciu urobil, dal mi to len 2.12.05. Moja otázka znela čo s tým.
Takáto situácia u podnikateľov vzniká dosť často. Ja to robím tak, že ak faktúru dostanem ako Janette 2.12.2005, tak ju aj s dátumom 2.12.2005 zapíšem do knihy záväzkov a úhradu faktúry cez pokladňu zaúčtujem tiež dňom 2.12.2005. Je to tak správne, nakoľko ako účtovníčka som doklad dostala až 2.12.2005, hoci sa to týka augusta.
Tweety
06.12.05,10:35
Nerozumieš ? Majiteľ zoberie tovar, dostane fa, zaplatí ju v hotovosti a keď si o 3 mesiace vysype kufrík, tak natrafí na doklad a hodí ho účtovníčke... A tá nech rozmýšľa čo s tým.
Poznám konanie niektorých pánov podnikateľov, ale neviem prečo by sa ich nemali týkať povinnosti vyplývajúce zo zákonov. :rolleyes:
Janette
06.12.05,10:37
O čom mi to tu všetci píšete? a bombardujete ma? Majiteľ zaplatil FA, o ktorej som ja nevedela. Jasné, že do pokladne v hotovosti ju musím dať s dátumom 20.8.2005-aj keď oneskorene vystavím výdavkový pokladničný doklad. Do knihy záväzkov s dátumom 15.8.2005. Len mi išlo o DPH, čo s tým spraviť, lebo mne ju dal len 2.12.05. Takže teraz to zas vypadá, že mám urobiť dodatočné priznanie? posledný krát sľubujem. Naozaj odpovediam AV-u, nerozumiem. Zabijem sa?
Tweety
06.12.05,10:39
Nerozumieš ? Majiteľ zoberie tovar, dostane fa, zaplatí ju v hotovosti a keď si o 3 mesiace vysype kufrík, tak natrafí na doklad a hodí ho účtovníčke... A tá nech rozmýšľa čo s tým.
Takých pánov podnikateľov by som chytila a zavesila za to rovno do prievanu, nič iné by si nezaslúžili.:mad:
ormika
06.12.05,10:39
Janette, ako si dostala do knihy záväzkov faktúru do augusta a pritom ti prišla v decembri? Aké máš číslovanie záväzkov? To si vôbec neúčtovala faktúry v septembri, októbri?
Janette
06.12.05,10:40
ORMIKA až som sa rozplakala.... konečne normálna odpoveď. ĎAKUJEM...
Jana Acsová
06.12.05,10:40
Jasné, že do pokladne v hotovosti ju musím dať s dátumom 20.8.2005-aj keď oneskorene vystavím výdavkový pokladničný doklad. Do knihy záväzkov s dátumom 15.8.2005. Len mi išlo o DPH, čo s tým spraviť, lebo mne ju dal len 2.12.05.

Vznik účtovného prípadu:
- faktúra 15.8.2005 (ak je to dátum dodania),
- pokladńa výdaj 20.8.2005
Daňové povinnosti:
- uplatnenie práva na odpočítanie DPH a uvedenie v záznamovej povinnosti 4. Q
- daňové priznanie 4. Q

Súvisiaci link na vysvetlenie pojmov "vznik účtovného prípadu" a ... "daňové dátumy" (pre účely DPH).
http://www.porada.sk/showpost.php?p=139362&postcount=6
Janette
06.12.05,10:42
Ormika- to poďakovanie bolo na prvú tvoju odpoveď. Ako som to zaúčtovala?- normálne, účtujem pravidelne... teraz to vyzerá tak, že nasledujúce poradové číslo záväzku mi preskočilo niekde hore do augusta. účtujem v TP softe.
ormika
06.12.05,10:43
Janette, ďakujem.... len mi ešte rýchlo vysvetli, lebo už idem preč, ako si faktúru dostala do knihy záväzkov do 08/2005 keď si faktúru dostala až v decembri.
ormika
06.12.05,10:45
Janette, ten soft nepoznám, ale v mojom by to bol problém dať teraz v decembri do augusta. Musím už ísť, maj sa
Janette
06.12.05,11:09
Ormika-musela som sa na chvíľku oddialiť-syn. Už som tu. Zobralo mi to do augusta-lebo mi zaraďuje FA podľa dátumu dodania. Len číslo nasledujúceho záväzku bude preskočené.
Janette
06.12.05,11:11
Ďakujem Vám všetkým za strávený čas.
ata111
06.12.05,13:05
Nerozumieš ? Majiteľ zoberie tovar, dostane fa, zaplatí ju v hotovosti a keď si o 3 mesiace vysype kufrík, tak natrafí na doklad a hodí ho účtovníčke... A tá nech rozmýšľa čo s tým.
Mne je všetko jasné, ale ani daniari nie sú blbí a práve toho sa môžu chytiť, že ako to ... keď...., hoci zákon ti to umožňuje, ale keď robíš priebežne pokladňu i záväzky, tak je to nemožné ... a majú ťa. Tak že aj tak sa dá.
Denda
06.12.05,13:14
Mne je všetko jasné, ale ani daniari nie sú blbí a práve toho sa môžu chytiť, že ako to ... keď...., hoci zákon ti to umožňuje, ale keď robíš priebežne pokladňu i záväzky, tak je to nemožné ... a majú ťa. Tak že aj tak sa dá.
Majú podľa zákona o účtovníctve, ak nie sú smernice, ale ak zákon o dani z pridanej hodnoty hovorí aj niečo iné tak prečo nie;)
Jana Acsová
06.12.05,13:14
Dátum vzniku účtovného prípadu a právo na odpočítanie dane sú dva rozdielne pojmy. Účtovná evidencia a evidencia podľa § 70 Zákona o dani z pridanej hodnoty rovnako, ak zoberieme do úvahy, čo je ich cieľom a podľa ktorých zákonov ich účtovná jednotka a daňový subjekt vedie.

A to že sú doklady niekde inde ako pri účtovníčke ešte neznamená, že ich účtovná jednotka nemala k dispozícii.

V takýchto prípadoch je vhodné spísať si prevzatie dokladov aj s uvedením dátumov (pre zdôvodnenie prípadných nezrovnalostí a vytknutí nedostatkov pri kontrole), a zároveň využiť všetky možnosti, ktoré nám dotknuté zákony umozňujú.
Tweety
06.12.05,13:20
Dátum vzniku účtovného prípadu a právo na odpočítanie dane sú dva rozdielne pojmy. Účtovná evidencia a evidencia podľa § 70 Zákona o dani z pridanej hodnoty rovnako, ak zoberieme do úvahy, čo je ich cieľom a podľa ktorých zákonov ich účtovná jednotka a daňový subjekt vedie.
A to že sú doklady niekde inde ako pri účtovníčke ešte neznamená, že ich účtovná jednotka nemala k dispozícii.
V takýchto prípadoch je vhodné spísať si prevzatie dokladov aj s uvedením dátumov (pre zdôvodnenie prípadných nezrovnalostí a vytknutí nedostatkov pri kontrole), a zároveň využiť všetky možnosti, ktoré nám dotknuté zákony umozňujú.
Janka, žeby sa vrece roztrhlo s tými otázkami? vyzerá to ako nekonečný príbeh.:rolleyes:
brm
06.12.05,14:27
zlatá sociálka...ešte nech mi niekto povie, že prečo sa nevenujem aj účtovníctvu...aspoň hodinu denne nebudem na sociálku nadávať:D
Ala100
07.12.05,13:59
mam podobny problem s doslou fakturkou, ale z CR. akurat vcera mi doniesol sefik fakturku s datumom vystavenia 02.02.2005, pravdaze aj s prijmovym dokladom s rovnakym datumom. dnes je 07.12.2005. mam dilemu s akym kurzom to nahrat do uctovnictva a teda aj na samozdanenie. Mozte sa k tomu vyjadrit? Osobne by som to najradsej hodila do smetniaka
sarmantna
08.12.05,05:22
Do účtovníctva aj na samozdanenie treba faktúru nahrať kurzom 2.2.2005, hlavne keď je príjmový doklad s tým dátumom!!
heket
07.03.06,11:18
Prečítala som si tieto príspevky a aj súvisiace . A mám dilemu. Čím viac čítam tým sa viac zamotávam.
Mám faktúru zo dňa 31.12.2005- zdaniteľné plnenie. Tovar bol prijatý na sklad 31.12.2005. Faktúra však nebola odovzdaná na zaúčtovanie./bola na sklade/
Faktúra sa objavila teraz v marci 2006 , keď dodávateľ zistil , že nie je uhradená.
Zmeškali sme právo na odpočítanie DPH v decembri 2005 a aj januári 2006.

Teda mi vychádza z toho , ak si chceme odpočítať DPH, tak musíme podať dodatočné priznanie za január alebo december.
Tweety
07.03.06,11:36
Prečítala som si tieto príspevky a aj súvisiace . A mám dilemu. Čím viac čítam tým sa viac zamotávam.
Mám faktúru zo dňa 31.12.2005- zdaniteľné plnenie. Tovar bol prijatý na sklad 31.12.2005. Faktúra však nebola odovzdaná na zaúčtovanie./bola na sklade/
Faktúra sa objavila teraz v marci 2006 , keď dodávateľ zistil , že nie je uhradená.
Zmeškali sme právo na odpočítanie DPH v decembri 2005 a aj januári 2006.

Teda mi vychádza z toho , ak si chceme odpočítať DPH, tak musíme podať dodatočné priznanie za január alebo december. 1. V decembri ste mali urobiť rezervu na túto nevyfakturovanú dodávku.
2. Právo na odpočítanie dph si uplatníte v marci, až vtedy ju máte fyzicky.
Opravujem sa: ešte sme len pred podaním dph za február, takže do 2/2006.
luluhaha
07.03.06,12:00
Ja mám podobný problém, len ide o fa z EU, d.vystavenia 4.10.05, zaplatené v hotovosti 4.10.2005 ale až teraz som to zistila - 7.3.2006 som obdržala faktúru aj s príjmovým - vypísala som dodatočné DP a teraz som na pochybách (JU,sme štrvťročný platitelia) - žeby som to mohla pichnúť do I.Q 2006?
heket
07.03.06,12:11
1. V decembri ste mali urobiť rezervu na túto nevyfakturovanú dodávku.
2. Právo na odpočítanie dph si uplatníte v marci, až vtedy ju máte fyzicky.

1.Ohľadne rezervy mi je to jasné, to už je spracované.
2. Prečo nie do februára.Veď doklad je do podania DPH za február.
Tweety
07.03.06,12:18
1.Ohľadne rezervy mi je to jasné, to už je spracované.
2. Prečo nie do februára.Veď doklad je do podania DPH za február.
Prepáč,jasné, ešte nebola dph za február,takže odpočítaš vo februári. :cool:;)
Jana Acsová
07.03.06,16:58
Prečítala som si tieto príspevky a aj súvisiace . A mám dilemu. Čím viac čítam tým sa viac zamotávam.

Mám faktúru zo dňa 31.12.2005- zdaniteľné plnenie. Tovar bol prijatý na sklad 31.12.2005. Faktúra však nebola odovzdaná na zaúčtovanie./bola na sklade/
Faktúra sa objavila teraz v marci 2006 , keď dodávateľ zistil , že nie je uhradená.
Zmeškali sme právo na odpočítanie DPH v decembri 2005 a aj januári 2006.
Teda mi vychádza z toho , ak si chceme odpočítať DPH, tak musíme podať dodatočné priznanie za január alebo december.Správne sa domnievate. To, že doklad bol na sklade a teda nebol predložený k zaúčtovaniu je chybou obehu dokladov na firme a nie je dôvodom na neuplatnenie si práva na odpočítanie v zdaňovacom období, kedy právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v bezprostredne nasledujúcom zdaňovacom období, ak ste doklad obdržali do 25. 1. 2006. Za týchto podmienok právo na odpočítanie dane možno uplatniť za mesiac december 2005, alebo január 2006.

1. V decembri ste mali urobiť rezervu na túto nevyfakturovanú dodávku.

2. Právo na odpočítanie dph si uplatníte v marci, až vtedy ju máte fyzicky.
Opravujem sa: ešte sme len pred podaním dph za február, takže do 2/2006.
V citovanom príspevku je jednak chybná rada týkajúca sa účtovania predmetnej dodávky. Nie je dôvod na tvorbu rezervy, nakoľko sa nejedná o zohľadnenie rizík a neistôt plynúcich z existencie záväzku, ktorý účtovná jednotka nevie identifikovať čo do výšky, prípadne časového vymedzenia. Dodávka súvisí so vznikom reálneho záväzku, ktorý účtovná jednotka premietne do účtovníctva pri vzniku účtovného prípadu v závislosti od internej úpravy týkajúcej sa účtovných operácií na prelome účtovných období. Má možnosť ich zaúčtovať v rámci číselnej rady faktúr roka 2005, alebo ako nevyfakturovanú dodávku t.j. na účet 326. Predmetné účtovanie závisí od toho, ako má účtovná jednotka premietnuté účtovanie upravujúcich závierkových účtovných operácií do interných postupov.
Druhou chybnou radou, je uplatnenie práva na odpočítanie v marci, alebo po oprave vo februári. V tomto období nemôže daňový subjekt uplatniť právo na odpočítanie dane v prípade, že doklad obdržal do 25. 1. 2006. To, že faktúra sa nachádzala na sklade, nakoľko súvisela s príjmom na sklad neznamená, že daňový subjekt doklad obdržal v tomto období. Právo na odpočítanie dane v mesiaci február, alebo marec je možné uplatniť za predpokladu, že daňový subjekt faktúru obdržal po termíne 25. 1. 2006. Ak splníte túto podmienku, právo na odpočítanie je možné uplatniť bez možnosti voľby v období, kedy faktúru daňový súbjekt obdrží. Ak ju obdrží vo februári, právo na odpočítanie dane uplatní vo februári, ak v marci, tak právo na odpočítanie dane uplatní v marci.

1.Ohľadne rezervy mi je to jasné, to už je spracované.

2. Prečo nie do februára. Veď doklad je do podania DPH za február.Tak ako som uvádzala, mám za to, že v prípade, že podmienky dodávky sú jasné ku dňu zostavenia účtovnej závierky, nie je dôvod na účtovanie rezervy. Právo na odpočítanie dane nesúvisí s tým, či už máte spracované daňové priznanie za mesiac február, ale kedy ste faktúru obdržali. Uvedené platí iba v prípade, že ste doklad obdržali po termíne 25.1. 2006.

Prepáč,jasné, ešte nebola dph za február,takže odpočítaš vo februári. Uvedená podmienka platí v prípade zadanej otázky len vtedy, ak doklad daňový subjekt obdržal v mesiaci február.
Jana Acsová
07.03.06,17:24
Uzatváram tému DPH a oneskorený doklad. Otázky zadávateľov boli zodpovedané.