Sabadka
18.01.11,13:14
Od 01.01.2011 je v platnosti novelizácia zákona o Slobodnom prístupe k informáciám, doplňa sa § 5a Povinne zverejňovaná zmluva a 5b. Obidva sú veľmi zaujímavé §. chcela by som vedieť Váš názor. Ako chápať tieto § a hlavne čo tým myslel tvorca tohto zákona, že sa musia zverejňovať na webovej stránke všetky zmluvy, objednávky a faktúry? To akože teraz ideme skenovať každú jednu faktúru, objednávku, a budeme to kvačkať na internet? Lebo ak áno tak to bude zaujímavé.


Čakám na vaše názory a samozrejme aj na odborný výklad.:)
anika
19.01.11,07:33
Dostali sme upozornenie od zriaďovateľa, že to máme povinne dodržiavať a nič viac, len v prílohe zákon 546 z 9. decembra 2010.
Ja tiež netuším čo s tým. Vie niekto viac?
Sabadka
19.01.11,08:35
Dostali sme upozornenie od zriaďovateľa, že to máme povinne dodržiavať a nič viac, len v prílohe zákon 546 z 9. decembra 2010.
Ja tiež netuším čo s tým. Vie niekto viac?

Práveže aj ten náš poslal len upozornenie na účinnosť zákona 546/2010 ale nič podrobnejšie. Neviem si dosť dobre predsatviť to skenovanie a zverejňovanie každej jednej faktrúy, zmluvy, objednávky. Mali to nejak ohraničiť sumou, alebo niečím, lebo ja v tomto žiadny zmysel nevidím.
anika
19.01.11,08:50
Podľa zákona môže vláda ohraničiť sumu.To znamená ale podľa zákona , že ak by sme kupovali len v hotovosti tak nemusíme.
Čo sa myslí pod úhradou banka?
Sabadka
19.01.11,09:06
Podľa zákona môže vláda ohraničiť sumu.To znamená ale podľa zákona , že ak by sme kupovali len v hotovosti tak nemusíme.
Čo sa myslí pod úhradou banka?

Aj ja som si to tak vysvetlila :), že pri platbe v hotovosti sa to zverejňovať nemusí. Lenže my čo ideme cez štátnu pokladňu sme viazaní aj hotovosťou. V hotovosti môžeme nakupovať len do výšky 1% z ročného rozpočtu. Takže ani to nie je žiadna pomoc a elektrinu,plyn, vodu atďf nemôžem predsa platiť v hotovosti.
dani.b
19.01.11,09:45
Naši riaditelia k tomu dostali aj vysvetlenie, dokonca prišiel aj mail od zriaďovateľa, v ktorom sa hovorí, že zmluvy, faktúry a objednávky musíme zverejniť na webe do 10 dní inak budú neplatné, pričom NESMÚ byť skenované. Je to zaujímavé, lebo neviem ako dodržať literu zákona o ochrane osobných údajov.
V zákone sa hovorí, že zriaďovateľ môže určiť podmienky zverejňovania a ešte nám k tomu urobí aj školenie.
zuzana
25.01.11,17:36
Ako je to s tým zverejňovaním, ak sme s.r.o. zriadená mestom?Zverejňujú sa iba došlé faktúry?
dani.b
26.01.11,05:09
Ako je to s tým zverejňovaním, ak sme s.r.o. zriadená mestom?Zverejňujú sa iba došlé faktúry?


Podľa zákona 211/2000 Z.z. musia byť zverejnené všetky faktúry, zmluvy, objednávky, je jedno kto je vystavovateľom. V tvojom prípade sa to týka len tých faktúr a zmlúv, ktoré súvisia s finančnými prostriedkami mesta, štátu... čosi som našla tu - hádam ti pomôže :-)))


§ 2
Povinné osoby
(1) Osobami povinnými podľa tohto zákona sprístupňovať informácie (ďalej len "povinné osoby") sú štátne orgány, obce, vyššie územné celky ako aj tie právnické osoby a fyzické osoby, ktorým zákon zveruje právomoc rozhodovať o právach a povinnostiach fyzických osôb alebo právnických osôb v oblasti verejnej správy, a to iba v rozsahu tejto ich rozhodovacej činnosti.
(2) Povinnými osobami sú ďalej právnické osoby zriadené zákonom a právnické osoby zriadené štátnym orgánom, vyšším územným celkom alebo obcou podľa osobitného zákona.2)
(3) Povinnými osobami sú ďalej aj právnické osoby založené povinnými osobami podľa odseku 1 a 2.
(4) Osobitný zákon môže ustanoviť povinnosť sprístupňovať informácie aj inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe.3)

§ 3 (1) Každý má právo na prístup k informáciám, ktoré majú povinné osoby k dispozícii.
(2) Povinná osoba podľa § 2 ods. 3 sprístupní iba informácie o hospodárení s verejnými prostriedkami, nakladaní s majetkom štátu majetkom vyššieho územného celku alebo majetkom obce, o životnom prostredí, 3a) o úlohách alebo odborných službách týkajúcich sa životného prostredia a o obsahu, plnení a činnostiach vykonávaných na základe uzatvorenej zmluvy.
(3) Informácie sa sprístupňujú bez preukázania právneho alebo iného dôvodu alebo záujmu, pre ktorý sa informácia požaduje.
anika
27.01.11,07:22
Prosím, realizuje to už niekto v praxi a ako?
Sabadka
27.01.11,11:06
Prosím, realizuje to už niekto v praxi a ako?

Faktúry som prefotila, na fotokópii som zatrela DIČ a bankové spojenie dodávateľa, meno osoby, ktorá faktúru vystavil, takéto doporučenie sme dostali od zriaďovateľa, potom som to naskenovala a dala na webošku.

Ale údajne má vraj teraz v týchto dňoch vyjsť nariadenie vlády, k tomuto zverejňovaniu tak uvidíme čo to vytvorili :)
Irona
27.01.11,12:24
Práveže aj ten náš poslal len upozornenie na účinnosť zákona 546/2010 ale nič podrobnejšie. Neviem si dosť dobre predsatviť to skenovanie a zverejňovanie každej jednej faktrúy, zmluvy, objednávky. Mali to nejak ohraničiť sumou, alebo niečím, lebo ja v tomto žiadny zmysel nevidím.

Ani ja v tom zmysel nevidím, ale keď sa už má zahltiť internetový priestor zbytočnosťami, ktoré aj tak nikto nebude sledovať (aspoň u tých menších rozpočtových alebo príspevkových organizáciách). Myslíte, že všetci rodičia žiakov školy poznajú netovú adresu školy? Podaktoré školy ešte ani netovú stránku zriadenú nemajú. Zmysel zverejňovania zmlúv a faktúr vidím len u miest, obcí, VÚC, ministerstiev, ...
Irona
27.01.11,12:30
Prosím, realizuje to už niekto v praxi a ako?

Anika, ak ťa to zaujíma v telke o tom dávali príspevok, napríklad mesto Martin už zmluvy a faktúry zverejňuje. Bolo v ňom vychválené... Môžeš skúsiť netové stránky aj iných miest (obce na túto novinku ešte asi nestihli reagovať), určite sa nejakých konkrétnych príkladov dopátraš, ako to má vyzerať.
Irona
28.01.11,04:16
Faktúry som prefotila, na fotokópii som zatrela DIČ a bankové spojenie dodávateľa, meno osoby, ktorá faktúru vystavil, takéto doporučenie sme dostali od zriaďovateľa, potom som to naskenovala a dala na webošku.

Ale údajne má vraj teraz v týchto dňoch vyjsť nariadenie vlády, k tomuto zverejňovaniu tak uvidíme čo to vytvorili :)


Sabadka, pokiaľ ide o povinnú osobu, v zásade všetky údaje týkajúce sa povinnej osoby musia byť zverejnené. T.zn., že v tej časti zmluvy, kde sa identifikuje povinná osoba ako zmluvná strana, smie dôjsť k anonymizácii len tých údajov, ktoré sú bezprostredne spojené s osobnou integritou fyzickej osoby. To sa týka nielen označenia právnickej osoby, ale aj fyzických osôb (štatutárnych orgánov) konajúcich v mene povinnej osoby. Rovnako ak je v zmluve identifikovaná FO konajúca v mene povinnej osoby napr. na účely prevzatia zhotovovaného diela, či poskytnutia súčinnosti pri realizácii zmluvy, musí byť jej identita známa. V kontexte aktuálnej právnej úpravy ochrany osobných údajov sa odporúča vo vzťahu k FO, ktoré priamo zo zákona konajú v mene orgánu verejnej moci, NEZVEREJŇOVAŤ: rodné číslo, dátum narodenia, číslo občianskeho preukazu, pasu alebo iného dokladu preukazujúceho totožnosť osoby.
Podľa infozákona platí, že pokiaľ ide o osobné údaje fyzickej osoby, ktoré sú spracúvané v informačnom systéme za podmienok ustanovených osobitným zákonom o fyzickej osobe, ktorá je verejným funkcionárom, predstaveným v štátnej službe, vedúcim zamestnancom vykonávajúcim práce vo verejnom záujme, vedúcim zamestnancom zamestnávateľa, ktorým je orgán verejnej moci, nadriadeným v služobnom pomere ... sa môžu zverejňovať: titul, meno a priezvisko, funkcia a deň vymenovania do funkcie, pracovné zaradenie, miesto výkonu funkcie alebo pracovnej činnosti a orgán, v ktorom túto funkciu alebo činnosť vykonáva.
Pokiaľ ide o osobu, ktorá nie je povinnou osobou, tu sa odporúča zverejňovať: obchodné meno/názov, sídlo PO/miesto podnikania FO, údaje o osobe konajúcej v mene právnickej osoby, IČO, DIČ, údaj o zápise v obchodnom registri alebo podobnej úradnej evidencii. NEZVEREJŇOVAŤ: rodné číslo, podpisy fyzických osôb, ktoré konajú za PO, dátum narodenia, číslo OP alebo iného dokladu preukazujúceho totožnosť osoby, číslo účtu v banke, telefónne a faxové číslo, e-mailovú adresu.
Irona
28.01.11,04:38
Naši riaditelia k tomu dostali aj vysvetlenie, dokonca prišiel aj mail od zriaďovateľa, v ktorom sa hovorí, že zmluvy, faktúry a objednávky musíme zverejniť na webe do 10 dní inak budú neplatné, pričom NESMÚ byť skenované. Je to zaujímavé, lebo neviem ako dodržať literu zákona o ochrane osobných údajov.
V zákone sa hovorí, že zriaďovateľ môže určiť podmienky zverejňovania a ešte nám k tomu urobí aj školenie.

Upresním dani.b čo sa týka termínov zverejňovania. Predmetný zákon 546/2010 hovorí:

(1) Ak zákon ustanovuje povinné zverejnenie zmluvy,
zmluva je účinná dňom nasledujúcim po dni jej zverejnenia.
(2) Účastníci si môžu dohodnúť, že zmluva nadobúda
účinnosť neskôr po jej zverejnení.
(3) Zmluva uzavretá na účely odstránenia následkov
mimoriadnej udalosti bezprostredne ohrozujúcej život,
zdravie, majetok alebo životné prostredie, je účinná bez
zverejnenia. Rovnako je bez zverejnenia účinné aj ustanovenie
zmluvy, ktoré obsahuje informáciu, ktorá sa
podľa osobitného zákona nesprístupňuje.
(4) Ak sa do troch mesiacov od uzavretia zmluvy alebo
od udelenia súhlasu, ak sa na jej platnosť vyžaduje súhlas
príslušného orgánu, zmluva nezverejnila, platí, že
k uzavretiu zmluvy nedošlo.“
....

(6) Ak zmluva nie je zverejnená do siedmich dní odo
dňa uzavretia alebo odo dňa doručenia súhlasu, ak sa
na jej platnosť vyžaduje súhlas príslušného orgánu,
môže účastník podať návrh na zverejnenie v Obchodnom
vestníku.
....

§ 5b
(1) Povinná osoba zverejní na svojom webovom sídle
objednávky tovarov a služieb do desiatich pracovných
dní odo dňa ich vyhotovenia. To neplatí, ak objednávky
súvisia s povinne zverejňovanou zmluvou, ktorá nadobudla
účinnosť podľa zákona.7g)
(2) Povinná osoba zverejní na svojom webovom sídle
faktúry na tovary a služby do desiatich pracovných dní
odo dňa ich doručenia povinnej osobe (t.j. ide o došlé - prijaté faktúry), najneskôr však
do 30 dní odo dňa ich zaplatenia.
destroy
02.02.11,06:02
zverejnovat zmluvy sa daju aj na adrese zverejnovanie-zmluv.sk a je tam aj popisana legislativa
Dodkoo
03.02.11,14:49
Netreba si to komplikovať kopírovaním a začierňovaním. Dnes som učil jednu skenovať, mala tam open office, otvorí sa writer, čo je na písanie potom vložiť > obrázok > skenovanie > požiadavka, spustí sa ovládač ku skeneru, tam si dá čiernobielo, náhľad a skenovať, potom sa jej faktúra objaví v programe zapne si ikonku kreslenie, vyberie obdĺžnik a farbu akou chce "začierňovať" zakryje čo potrebuje a klikne exportovať do PDF. Uloží sa jej to do PDF aj so začiernením.