smutnamama
18.01.11,13:26
Dobrý deň, potrebovala by som radu: som rozvedená kvoli manželovmu alkoholizmu, máme 2 deti 12 a 15. Ex manžel neplatil na deti výživné a tak som podala na neho trestné oznámenie. Reagoval okamžite a doplatil mi za 4 mesiace všetko naraz, no chce ma pripraviť o strechu nad hlavou, resp. o peniaze. Počas manželstva sme si prerobili horné podlažie domu mojich rodičov a stavba bola napísaná na "exmanželove meno a manželka". Nebola však nikdy skolaudovaná a dom je po celý čas vo vlastníctve mojich rodičov. exmanžel nežije v uvedenom dome a zrušila som mu aj trvalý pobyt. Býva v byte po jeho matke ktorá zomrela. Poradte mi čo mám spraviť aby som nemusela vyplácať polovicu "stavby" a tým živiť jeho krčmové seansy zatiaľ čo ukrátim naše deti. ďakujem
Mária27
18.01.11,12:41
Manžel môže žiadať len vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) podľa § 149 a § 150 občianskeho zákonníka. Keby bol dom, resp. nadstavba tvoja alebo v BSM, mohol by od teba žiadať polovicu.

Keďže dom je vo vlastníctve rodičov, prakticky ste investovali do cudzieho majetku. Vrátenie takej investície neriešia uvedené paragrafy, nevzťahujú sa na ňu ani paragrafy o investícii nájomcu (napr. §§ 667 -9).
Podľa § 853 občiansk
eho zákonníka však platí analógia, teda by sa mohli použiť na váš prípad paragrafy obsahom najbližšie. Na to by však manžel musel prísť a vedieť to správne použiť.
Spýtaj sa ho, podľa akého zákona by si mu to mala vyplatiť.

§ 150
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. ...
bubkoch
18.01.11,12:53
pokial ste spolocne investovali do cudzieho majetku (domu rodicov), a po vasom rozvode tam uz nebyva a odpadol dovod prepisat nehnutelnost na vas oboch, ma tvoj ex pravo domahat sa vratenia polovice vasej spolocnej investicie od tvojich rodicov z dovodu bezdovodneho obohatenia
smutnamama
18.01.11,13:10
dakujem velmi pekne za radu. Hra nejakú úlohu v tomto mojom pripade fakt že stavba nikdy nebola skolaudovaná? resp. môžem spravit niečo, čo by mu zabránilo aby museli moji rodičia tomu alkoholikovi vyplatiť peniaze? teda samozrejme by som to musela platiť ja zo svojho a vrátiť to rodičom...
bubkoch
18.01.11,13:19
dakujem velmi pekne za radu. Hra nejakú úlohu v tomto mojom pripade fakt že stavba nikdy nebola skolaudovaná? resp. môžem spravit niečo, čo by mu zabránilo aby museli moji rodičia tomu alkoholikovi vyplatiť peniaze? teda samozrejme by som to musela platiť ja zo svojho a vrátiť to rodičom...

pokial ma o investicii a rekonstrukcii domu rodicov doklady a dokazy, tvoji rodicia su bez sance, budu musiet na sud a vratit polovicu
smutnamama
18.01.11,13:21
velmi pekne dakujem za vsetky rady
Eva10
19.01.11,06:30
pokial ma o investicii a rekonstrukcii domu rodicov doklady a dokazy, tvoji rodicia su bez sance, budu musiet na sud a vratit polovicu
A čo tak premlčanie práva? Kedy začala plynúť premlčacia lehota a jej dĺžka?
bubkoch
19.01.11,06:48
A čo tak premlčanie práva? Kedy začala plynúť premlčacia lehota a jej dĺžka?

tazko povedat kedy zacala plynut premlcacia doba, lebo nepozname podrobnosti ...

v principe zacala plynut dnom, kedy doslo k bezdovodnemu obohateniu na
strane rodicov ...
ex do domu svokrovcov investoval s vedomim, ze v tom dome bude byvat, resp. ze sa na nich dom prepise.
teda k bezdovodnemu obohateniu doslo v den, ked sa dozvedel ze dovod investicie z jeho strany odpadol, t.j. ked sa z domu odstahoval, alebo v den kedy sa rozviedli, alebo v den, kedy bol podany navrh na rozvod ...

urcite vsak premlcacia doba nezacala plynut v den kedy bola investicia resp. rekonstrukcia ukoncena
majka074
19.01.11,19:32
chcela by som sa spytať na pár otázok, ex mi poslal poštou,že mám prísť ohľadom vysporiadania vzájomných finančných záväzkov. Dostavila som sa do advokátskej kancelárie, splnomocnená osoba mi vysvetlila,že mu dlžím istú čiastku, ale že nemusím platiť nič ak podpíšem zmluvu. Zmluva mala dátum stretnutia, predpokladali,že ju podpíšem, ale ja som ju nepodpísala zobrala som ju so sebou. Neskôr mi volala dotyčná osoba, že jej mám zmluvu doniesť naspať, že sa pomýlila, dokonca bola ochotná, že si príde po ňu ku mne domov, jeje postup bol absolútne neštandardný a mám podozrenie, že sa ex snažil spraviť nejaký podvod. Povedala mi, že potrebuje dopísať nejaké údaje do nej,.... Celé je to čudné, že išlo iba o pracovnú verziu týmto argumentovala, hlavne,že podpis ex už tam bol a ja som sa mala podpísať tiež. Povedala som jej, že ako je to možné že som mla podpísať iba pracovnú verziu. Zmluvy som jej nedala a ak spravila chybu nech vystaví novú. Mám z toho zvláštny pocit. Čo si o tom myslí právnik, poradte. Ako je možneé, že som doporučene dostala pozvánku advokátskou kanceláriou a nepriamo sa mi vyhrážali ak sa nezúčastním dajú ma na súd a potom postupujú zvláštnym spôsobom?
bubkoch
19.01.11,19:48
chcela by som sa spytať na pár otázok, ex mi poslal poštou,že mám prísť ohľadom vysporiadania vzájomných finančných záväzkov. Dostavila som sa do advokátskej kancelárie, splnomocnená osoba mi vysvetlila,že mu dlžím istú čiastku, ale že nemusím platiť nič ak podpíšem zmluvu. Zmluva mala dátum stretnutia, predpokladali,že ju podpíšem, ale ja som ju nepodpísala zobrala som ju so sebou. Neskôr mi volala dotyčná osoba, že jej mám zmluvu doniesť naspať, že sa pomýlila, dokonca bola ochotná, že si príde po ňu ku mne domov, jeje postup bol absolútne neštandardný a mám podozrenie, že sa ex snažil spraviť nejaký podvod. Povedala mi, že potrebuje dopísať nejaké údaje do nej,.... Celé je to čudné, že išlo iba o pracovnú verziu týmto argumentovala, hlavne,že podpis ex už tam bol a ja som sa mala podpísať tiež. Povedala som jej, že ako je to možné že som mla podpísať iba pracovnú verziu. Zmluvy som jej nedala a ak spravila chybu nech vystaví novú. Mám z toho zvláštny pocit. Čo si o tom myslí právnik, poradte. Ako je možneé, že som doporučene dostala pozvánku advokátskou kanceláriou a nepriamo sa mi vyhrážali ak sa nezúčastním dajú ma na súd a potom postupujú zvláštnym spôsobom?

no vyrozpravala si sa statocne, ale ver tomu ze normalny clovek ani len netusi o co v tvojom prispevku ide, toboz aby poradil ...
Mária27
19.01.11,21:00
chcela by som sa spytať na pár otázok, ex mi poslal poštou,že mám prísť ohľadom vysporiadania vzájomných finančných záväzkov. Dostavila som sa do advokátskej kancelárie, splnomocnená osoba mi vysvetlila,že mu dlžím istú čiastku, ale že nemusím platiť nič ak podpíšem zmluvu. Zmluva mala dátum stretnutia, predpokladali,že ju podpíšem, ale ja som ju nepodpísala zobrala som ju so sebou. Neskôr mi volala dotyčná osoba, že jej mám zmluvu doniesť naspať, že sa pomýlila, dokonca bola ochotná, že si príde po ňu ku mne domov, jeje postup bol absolútne neštandardný a mám podozrenie, že sa ex snažil spraviť nejaký podvod. Povedala mi, že potrebuje dopísať nejaké údaje do nej,.... Celé je to čudné, že išlo iba o pracovnú verziu týmto argumentovala, hlavne,že podpis ex už tam bol a ja som sa mala podpísať tiež. Povedala som jej, že ako je to možné že som mla podpísať iba pracovnú verziu. Zmluvy som jej nedala a ak spravila chybu nech vystaví novú. Mám z toho zvláštny pocit. Čo si o tom myslí právnik, poradte. Ako je možneé, že som doporučene dostala pozvánku advokátskou kanceláriou a nepriamo sa mi vyhrážali ak sa nezúčastním dajú ma na súd a potom postupujú zvláštnym spôsobom?
Chceli od teba uznanie nejakého dlhu, ktorý by sa potom mohol premlčať až po desiatich rokoch.
majka074
20.01.11,20:29
Nie celkom som pochopila vašej odpovedi. Zmluvu, ktorú som mala podpísať nemala overené naše podpisy, nebola tam pečiatka, ani uvedené meno osoby, ktorá by mala byť poverená právničkou, ktorá mala splnomocnenie od ex. Čo bolo čudné keď mi ukázala splnomocnenie išlo o preskenovaný papier, nebol tam napísaný dátum, prázdna kolónka.... Ešte mi dotyčná osoba povedala do telefónu, že jej mám vrátiť zmluvu, že šéfka o tom nevie,...Neviem sa z toho vysomáriť. Ďakujem za odpoveď
majka074
20.01.11,20:39
Ešte som nenapísala dôležitú informáciu, že pripravili príjmové doklady, že sme si vzájomne vyplatili dlhy. Moja suma bola vyššia ako jeho, ale rozdiel nechcel akože je to v poriadku. Podľa mňa sa bojí, že ho môžem dať na súd za neplatenie výživného.
Mária27
21.01.11,03:20
Ešte som nenapísala dôležitú informáciu, že pripravili príjmové doklady, že sme si vzájomne vyplatili dlhy. Moja suma bola vyššia ako jeho, ale rozdiel nechcel akože je to v poriadku. Podľa mňa sa bojí, že ho môžem dať na súd za neplatenie výživného.
Takže podstata problému je celkom iná. Sú tie dlhy v poriadku, niečomu nerozumieš, alebo máš námietku? Máte vysporiadané BSM, nemôže to mať súvis?
majka074
22.01.11,19:54
Nemáme vysporiadané BSM. Mali sme rod. dom, predala som ho s jeho súhlasom. Išlo to cez realitku, hypotéka a iné podĺžnosti boli vyplatené všetko napoli. Pri sťahovaní si mohol zobrť čo chcel nebránila som mu. Takže toto považujem za vysporiadané.
Pôvodne sme sa dohodli, že nebude platiť výživné, bolo to približne v rovnakej sume ako réžia domu a hypotéka. Neskôr to už neplatilo, hocikedy nezaplatil za elektriku a takto ma chcel donútiť,aby som sa finančne vyčerpala. Trvala som na tom aby mi platil výživné. Takto sa to ťahalo tak som pristúpila k predaju domu.
majka074
22.01.11,20:03
Chcem sa ešte opýtať ako vyzerá splnomocnenie. Musí mať pečiatku, dátum, podpisy? Lebo dotyčná osoba, ktorá zastupovala ex mi ukázala preskenované splnomocnenie, ktoré nemalo pečiatku, dátum a podpisy boli preskenované, nie orginál. Text bol písaný dvoma typmi písma. Tam kde bola jeho adresa a na čo splnomocňuje dotyčnú boli iným písmom akoby účelovo dopísané a možno preto to bolo aj preskenované, lebo mám pocit,že je to sfalšovaný dokument.