Elena33
18.01.11,13:30
Nedavno som zazila neprijemnu skusenost s policajtmi v BA. Autom som prechadzala z Niv na Kosicku. Najprv som prechadzala okolo semaforu, kde prebliklo zo zelenej na oranzovu a nasledne bola za tym zelena sipka vpravo. Ked som okolo sipky presla, z prava na uzkej ceste ma zamedzilo policajne auto, tak som spomalila, aby som sa vyhla zrazke. Kedze som videla vychadzat auta v smere od nakupneho strediska Apollo, dala som prednost autam na ceste. Po zaradeni na cestu ma policajti vyzvali zastavit, kedze som podla nich presla na cervenu.V aute som sla s dvoma spolucestujucimi, ktori dokazali, ze zelenu sipku videli. Policajt, cca 20 rokov, po nas pokrikoval, ci sme slepi, ked nevidime cervenu a vyziadal si doklady. Mal pri sebe kolegynu, a spolu po dlhsom presviedcani zistili, ze si za svojou pravdou stojime. Nasledne asi po 15-20 min vyplnili predvolanie na prejednanie priestupku, ktore som podpisala. Otazka: ake mam sance na dokazanie neviny, kedze zaznam z kamery asi nebudu mat k dispozicii.
trisestri
18.01.11,12:46
Mala by si pravdepodobne sa odvolat na svedectvo spolucestujúcich a trvat na tom že si neprechadzala na červenú,že tvrdenia policajta sú iba účelový výmysel.
ivka70
18.01.11,12:54
Kedze u nas plati prezumpcia neviny, podla mojho skromneho nazoru ti musia dokazat vinu, nie ty dokazujes nevinu ...
Alebo sa mylim?

Inak mna sa cosi podobne stalo, teda kolegovi, ze policajt z pruhu oproti sa tvaril, ze "videl", ze vosiel do krizovatky na cervenu a bol az nepricetny, ze odmieta priznat, ze tam vosiel (isel za kamionom, ktory prechadza krizovatku velmi pomaly).
dal mu podpisat predvolanie, ale nakoniec ho nikdy nikam nezavolali.
Policajt si pravdepodobne uvedomil, ze to nevie dokazat.
Chobot
18.01.11,13:19
Nedavno som zazila neprijemnu skusenost s policajtmi v BA. Autom som prechadzala z Niv na Kosicku. Najprv som prechadzala okolo semaforu, kde prebliklo zo zelenej na oranzovu a nasledne bola za tym zelena sipka vpravo. Ked som okolo sipky presla, z prava na uzkej ceste ma zamedzilo policajne auto, tak som spomalila, aby som sa vyhla zrazke. Kedze som videla vychadzat auta v smere od nakupneho strediska Apollo, dala som prednost autam na ceste. Po zaradeni na cestu ma policajti vyzvali zastavit, kedze som podla nich presla na cervenu.V aute som sla s dvoma spolucestujucimi, ktori dokazali, ze zelenu sipku videli. Policajt, cca 20 rokov, po nas pokrikoval, ci sme slepi, ked nevidime cervenu a vyziadal si doklady. Mal pri sebe kolegynu, a spolu po dlhsom presviedcani zistili, ze si za svojou pravdou stojime. Nasledne asi po 15-20 min vyplnili predvolanie na prejednanie priestupku, ktore som podpisala. Otazka: ake mam sance na dokazanie neviny, kedze zaznam z kamery asi nebudu mat k dispozicii.

Podľa mňa si mysleli, že sa naľakáš a zaplatíš na mieste pokutu. Oni to nemajú ako dokázať, keď nemali kameru. Keď "poľujú" na vodičov, ktorí idú na červenú, tak to natáčajú na kameru. Videl som neraz, ako stál orgán s kamerou na Špitálskej pri bývalom bufete (tuším Vitoša sa to volalo) a natáčal vozidlá idúce po Špitálskej zatáčajúce na Americké námestie (je tam zelená šípka vpravo a dosť rýchlo zhasne).
anet
18.01.11,13:43
Nie je na Vás dokazovať svoju nevinu, ale na policajtovi aby Vám dokázal vinu, teda spáchanie priestupku. V tomto prípade, že ste šla na červenú.
Ak nemá dôkaz, tak si môže trhnúť.
Keďže bol k tomu všetkému hrubý, podajte na neho sťažnosť, isto ho "poteší" ak ho budú riešiť a bude rád ak obstojí s 15 na 3.
bubkoch
18.01.11,13:57
ja by som bol velmi opatrný v radach typu "nemaju dokaz, nic ti nedokazu" ...

dokazom je totiz aj svedecka vypoved policajtov, ak by to tak nebolo, potom 90% priestupkov v zakone by nemohlo existovat (nedanie prednosti, smerovky, hmlovky, ohrozenie/obmedzenie pri predchadzani a pod.)

mam doma v sufliku rozhodnutie o udeleni pokuty, kde je to v tomto zmysle uvedené, pretoze sa vychadza z predpokladu, ze policajt pri plneni uloh dodrziava ustavu a zakony a preto hovori pravdu pokial sa nedokaze opak (tá pokuta sa zrusila, ale kvoli inym skutocnostiam)
Ice dive
18.01.11,14:03
ja by som bol velmi opatrný v radach typu "nemaju dokaz, nic ti nedokazu" ...

dokazom je totiz aj svedecka vypoved policajtov, ak by to tak nebolo, potom 90% priestupkov v zakone by nemohlo existovat (nedanie prednosti, smerovky, hmlovky, ohrozenie/obmedzenie pri predchadzani a pod.)

mam doma v sufliku rozhodnutie o udeleni pokuty, kde je to v tomto zmysle uvedené, pretoze sa vychadza z predpokladu, ze policajt pri plneni uloh dodrziava ustavu a zakony a preto hovori pravdu pokial sa nedokaze opak (tá pokuta sa zrusila, ale kvoli inym skutocnostiam)
no ak by to bolo takto, tak načo je policajtom kamera (ktorú majú určite z mojich dani...:D), keď sledujú jazdu na červenú? (a iné priestupky) veď by im potom malo stačiť, že jeden druhému dosvedčia, že ťa videli ísť na červenú a môžeš cvakať...
anet
18.01.11,14:11
ja by som bol velmi opatrný v radach typu "nemaju dokaz, nic ti nedokazu" ...

dokazom je totiz aj svedecka vypoved policajtov, ak by to tak nebolo, potom 90% priestupkov v zakone by nemohlo existovat (nedanie prednosti, smerovky, hmlovky, ohrozenie/obmedzenie pri predchadzani a pod.)

mam doma v sufliku rozhodnutie o udeleni pokuty, kde je to v tomto zmysle uvedené, pretoze sa vychadza z predpokladu, ze policajt pri plneni uloh dodrziava ustavu a zakony a preto hovori pravdu pokial sa nedokaze opak (tá pokuta sa zrusila, ale kvoli inym skutocnostiam)
dôkazom je aj svedecká výpoveď spolujazdcov
viktorviktor
19.01.11,09:47
...... a nasledne bola za tym zelena sipka vpravo. Ke, tak som spomalila, aby som sa vyhla zrazke. Kedze som videla vychadzat auta v smere od nakupneho strediska Apollo, dala som prednost autam na ceste. Po zaradeni na cestu .....

Neviem aká je to križovatka a nechce sa mi to hľadať, Tvojou povinnosťou bolo pokračovať v jazde a nezdržiavať plynulosť premávky, keď už bola daná prednosť v jazde policajtom (prečo?), načo dávať prednosť ďalším prichádzajúcim vozidlám, teda ak si pokračovala v jazde semafory zmenili farbu a pravdepodobne si išla už na červenú, a práve vtedy ťa mohol policajt uvidieť, a aj videl že ideš na červenú
bubkoch
19.01.11,10:39
Dnes som sla po tej krizovatke opat a znova nastala ta ista situacia. Ta zelena sipka neznamena, ze mam prazdnu cestu, asi je to zle nacasovane, kedze opat sli auta z ineho smeru a musela som im davat prednost.

prosim ta nastuduj si predpisy !
zelena sipka neznamena ze mas zelenu a ze mas prednost pred ostatnymi ...

doplnkova zelena sipka znamena ze mozes prejst na červenu za podmienky, ze das prednost ostatnym autam
bubkoch
19.01.11,10:51
pre istotu konkretny §:

§ 9, vyhláška č. 9/2009 Z.z.:

(3) Pri riadení cestnej premávky na križovatke

g) doplnkový signál (rôznych smerov) so zeleným svetlom v tvare zelenej šípky (č. S 10), ktorým je doplnený signál s plným červeným svetlom "Stoj!", svietiaci súčasne s týmto signálom alebo súčasne so signálom s plným žltým svetlom "Pozor!", alebo súčasne so svietiacim signálom s plným červeným svetlom "Stoj!" a signálom s plným žltým svetlom "Pozor!", znamená pre vodiča možnosť pokračovať v jazde len v smere, ktorým uvedená šípka alebo šípky ukazujú; pritom vodič je povinný dať prednosť v jazde vozidlám idúcim vo voľnom smere, ako aj prednosť chodcom prechádzajúcim vo voľnom smere po priechode pre chodcov a cyklistom prechádzajúcim vo voľnom smere po priechode pre cyklistov, pritom ich nesmie ohroziť ani obmedziť; na tento účel je povinný zastaviť vozidlo.
Elena33
19.01.11,11:09
prosim ta nastuduj si predpisy !
zelena sipka neznamena ze mas zelenu a ze mas prednost pred ostatnymi ...

doplnkova zelena sipka znamena ze mozes prejst na červenu za podmienky, ze das prednost ostatnym autam

mimotemy
No trosku si odskocil od temy, kedze otazka neznela, preco nemam prednost, ale ako dokazat pravdu pred policajtmi.