zamestnanec
18.01.11,15:07
Dobry den vsetkym.
Viem ze podla noveho zakona o soc. poisteni si nemozu dochodcovia platit dobrovolne nem. poistenie, a teda ani nasledne poberat nemocenske davky ak su PN.
Ako je to vsak v pripade ak dochodca nastupil na PN v decembri 2010? Su v zakone nejake prechodne ustanovenia, ktore to upravuju? Alebo počnuc 1.1.2011 uz dany dochodca nebude dostavat nemocenske davky?
Dakujem za Vasu radu.
rodina1
18.01.11,14:45
Dobry den vsetkym.
Viem ze podla noveho zakona o soc. poisteni si nemozu dochodcovia platit dobrovolne nem. poistenie, a teda ani nasledne poberat nemocenske davky ak su PN.
Ako je to vsak v pripade ak dochodca nastupil na PN v decembri 2010? Su v zakone nejake prechodne ustanovenia, ktore to upravuju? Alebo počnuc 1.1.2011 uz dany dochodca nebude dostavat nemocenske davky?
Dakujem za Vasu radu.
Zákon o sociálnom poistení

§ 293bs

(1) Nárok na nemocenskú dávku, nárok na dôchodkovú dávku, nárok na úrazovú dávku a nárok na dávku v nezamestnanosti, ktoré vznikli pred 1. januárom 2011, sa posudzujú a sumy týchto dávok sa určujú podľa zákona účinného do 31. decembra 2010.
zamestnanec
18.01.11,17:00
Dakujem. Nie som vsak z tohto znenia mudrejsi. Cim viac to citam tym menej jednoznacne sa mi to zda.
Teda ak vznikol narok na nemocenske davky v decembri 2010 tak tento narok a posudzuje podla zakona platneho do 31.12.2010 aj v roku 2011 a teda dochodca ma narok na nemocenske davky az do ukoncenia PN (vo vyske a za podmienok danych zakonom platnym do 31.12.2010). Uvazujem spravne?
Pripadne neviete ako to interpretuje ministerstvo, alebo pravnici?
Xanti
18.01.11,17:12
Zamestnanec,
jednoznačne povedané, PN bude vyplácaná až do skončenia. Teda ked sa upraví zdravotný stav. Po ukončení PN nebude už možné nastúpiť na ďalšiu.