Terezia13
18.01.11,16:08
Poraďte mi, prosím, či patrí zamestnancovi odchodné a odstupné, keď pracovný pomer na dobu neurčitú bude zo strany zamestnávateľa rozviazaný dohodou. Pracovný pomer bude ukončený predčasnému dôchodcovi, ktorý podľa nového zákona musí zrušiť pracovný pomer alebo prerušiť poberanie predčasného dôchodku. Dôchoca sa rozhodol pre odchod z pracovného pomeru. Ďakujem!!!:confused:
terezamaria
18.01.11,15:13
Poraďte mi, prosím, či patrí zamestnancovi odchodné a odstupné, keď pracovný pomer na dobu neurčitú bude zo strany zamestnávateľa rozviazaný dohodou. Pracovný pomer bude ukončený predčasnému dôchodcovi, ktorý podľa nového zákona musí zrušiť pracovný pomer alebo prerušiť poberanie predčasného dôchodku. Dôchoca sa rozhodol pre odchod z pracovného pomeru. Ďakujem!!!:confused:

Pokiaľ bude pracovný pomer skončený dohodou, nevyplácaš odstupné.

Keď tento zamestnanec išiel do predčasného dôchodku počas zamestnania
u Vás, tak mu vyplatíš len odchodné. / § 76, ods.6 ZP/
margaretka71
03.02.11,11:36
Ja mám podobný prípad. Zamestnanec ale dal sám výpoveď kôli poberaniu predčasného starobného dôchodku a má nárok na odchodné. Ale počas on bol PN od r. 2010 až do ukončenia PP. Program mi vypočítal odvody iba z preplatenej dovolenky, ktorá mu ostala a z odchodného nie. Je to správne? Ďakujem
Ešte dopňujem, že výšku odchodného iba zdranil.
Zuzka2510
03.02.11,16:53
Dobrý deň. Ja mám tiež podobný problém, zamestnanec na pred.star.dôch. ukončil k 31.01.2011 prac. pomer dohodou a od 01.02.2011 je u nás na dohodu. Tiež mu patrí odchodné? ďakujem
Tweety
03.02.11,17:25
Dobrý deň. Ja mám tiež podobný problém, zamestnanec na pred.star.dôch. ukončil k 31.01.2011 prac. pomer dohodou a od 01.02.2011 je u nás na dohodu. Tiež mu patrí odchodné? ďakujem
AK neodišiel do dôchodku, odchodné mu nepatrí.
ewita888
03.02.11,17:28
AK neodišiel do dôchodku, odchodné mu nepatrí.
ved píše, že 31.1. ukončil PP, lebo odchádza do dochodku..
Tweety
03.02.11,17:29
ved píše, že 31.1. ukončil PP, lebo odchádza do dochodku..
A kde? lebo ja to v príspevku nevidím.
ewita888
03.02.11,17:34
A kde? lebo ja to v príspevku nevidím.
jáj, do kelu, on už je na predčasnom.. zle som prečítala.. samozrejme, odchodné mu nepatrí...
Tweety
03.02.11,17:34
jáj, do kelu, on už je na predčasnom.. zle som prečítala.. samozrejme, odchodné mu nepatrí...mimotemy
Kel do toho neťahaj, je v tom nevinne.:---
ewita888
03.02.11,17:36
mimotemy
Kel do toho neťahaj, je v tom nevinne.:---
on to prežije..:D
drobeceva
03.02.11,17:38
Dobrý deň. Ja mám tiež podobný problém, zamestnanec na pred.star.dôch. ukončil k 31.01.2011 prac. pomer dohodou a od 01.02.2011 je u nás na dohodu. Tiež mu patrí odchodné? ďakujem

som názoru, že ak to bolo jeho prvé ukončenie PP po nadobudnutí nároku na PSD, tak odchodné mu patrí. Zuzka by mala info doplniť, aby sa dalo k tomu zaujať stanovisko
Tweety
03.02.11,17:40
som názoru, že ak to bolo jeho prvé ukončenie PP po nadobudnutí nároku na PSD, tak odchodné mu patrí. Zuzka by mala info doplniť, aby sa dalo k tomu zaujať stanovisko
Ale ona nepíše, že odišiel do dôchodku, len, že mal PD a PP skončil. Odkiaľ beriete to, že má nárok na odchodné?
drobeceva
03.02.11,17:44
Ale ona nepíše, že odišiel do dôchodku, len, že PP skončil. Odkiaľ beriete to, že má nárok na odchodné?
Májka - náš zamestnanec je od minulého roku v PSD a teraz sa rozhodol, že ukončí PP k 28.2.2011. Bude to u neho prvé skončenie PP po nadobudnutí nároku na PSD. Chceš povedať, že nemá nárok na odchodné?
ewita888
03.02.11,17:45
Ale ona nepíše, že odišiel do dôchodku, len, že PP skončil. Odkiaľ beriete to, že má nárok na odchodné?
Píše: zamestnanec na predčasnom star. dochodku ukončil prac. pomer... tak kde teda odišiel?
Tweety
03.02.11,17:46
Májka - náš zamestnanec je od minulého roku v PSD a teraz sa rozhodol, že ukončí PP k 28.2.2011. Bude to u neho prvé skončenie PP po nadobudnutí nároku na PSD. Chceš povedať, že nemá nárok na odchodné?
To je iný prípad, v príspevku nepíše, že dôch. sa stal až u nich, čo keď prišiel pracovať už na PD z predch. zamestnania a zobral odchodné?
Janinkaaa
03.02.11,17:47
Píše: zamestnanec na predčasnom star. dochodku ukončil prac. pomer... tak kde teda odišiel?

Ukončil PP, ale začal pracovať na dohodu.
drobeceva
03.02.11,17:47
veď preto píšem, nech to Zuzka upresní, lebo potom nie je jednoznačná odpoveď možná
ewita888
03.02.11,17:48
Ukončil PP, ale začal pracovať na dohodu.
to mi je jasné :--- ale stále je na predč. starobnom dochodku
terezamaria
03.02.11,17:55
Dobrý deň. Ja mám tiež podobný problém, zamestnanec na pred.star.dôch. ukončil k 31.01.2011 prac. pomer dohodou a od 01.02.2011 je u nás na dohodu. Tiež mu patrí odchodné? ďakujem

Zuzka, pokiaľ dotyčný, už bývalý zamestnanec požiadal o predčasný starobný dôchodok keď pracoval u Vás, mal ho priznaný a pokračoval u Vás ďalej v pracovnom pomere, ktorý ukončil k 31.1.2011, tak mu odchodné patrí.
§ 76
Odstupné a odchodné

(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

Pokiaľ však nešiel do predčasného starobného dôchodku od Vás, odchodné mu vyplácať nebudete.