Tunco
19.01.11,11:49
Zdravím Vás poraďáci! Chcem sa spýtať, ako sa v PÚ účtuje spotre PHM na základe pokladničných bločkov z čerpacích staníc? Treba to prerátať na KM podľa priemernej spotreby v technickom preukaze ? A čo urobiť následne s nadspotrebou? Treba ju neako zaúčtovať? Prechádzam z JU na PU a mám v tom zmätok.
matig
24.01.11,18:43
Pocas roka uctujem na 501 na zaklade blokov.
na konci roka prepocitam spotrebu podla tecnickeho preukazu a nadspotrebu preuctujem do nedanovych nakladov PHM.
lubienka
08.02.11,12:38
Určite je správnejšie účtovanie cez 335 a mesačne preúčtovanie skutočne prepočítaných nákladov, na konci roka preúčtovanie nadspotreby do nedaňových nákladov - súhlasím.
Tweety
08.02.11,12:40
Určite je správnejšie účtovanie cez 335 a mesačne preúčtovanie skutočne prepočítaných nákladov, na konci roka preúčtovanie nadspotreby do nedaňových nákladov - súhlasím.
Nákup PHM 335?
andreaS
08.02.11,12:46
cez 335 som uctovala v jednej firme (nariadenie od veducej uctovnicky)... a az pri predlozeni knihy jazd sa vypocitala spotreba a nadspotreba a 335 sa vyrovnala... lenze tu boli ludia zamestnani vratane spolocnikov/konatelov...

ale priznavam, ze sa mi tento sposob nepaci...

priklanam sa k 501 a sledovaniu natankovanych litrov a upravy podla prejdenych km na spotrebu a nadspotrebu, ci uz mesacne alebo rocne...
lubienka
08.02.11,12:46
samozrejme, keď účtuješ pokladničný blok, tak phm je práve nakúpené a nemôžeš ho dať do nákladov, lebo si z neho nič neminula (učili sme sa aj na vš, aj audítor, daňovák a ani dú nikdy nemali pripomienky).
bea
08.02.11,12:47
Keď účtujem pokladničný blok, tak je už väčšinou všetko minuté :) Takže bez problému môže byť v nákladoch.
andreaS
08.02.11,12:49
ale to dava viac logiku uctovat o nakupe phm na 111 a prijat na sklad... a na konci mesiaca zuctovat...
lubienka
08.02.11,12:51
nie, cez sklad nie. určite cez 335.
andreaS
08.02.11,12:52
nie, cez sklad nie. určite cez 335.

a co v pripade konatela/spolocnika bez pracovnej ci inej zmluvy? pri nom sa 335 pouzit neda...
lubienka
08.02.11,12:59
spoločník, konateľ - na ťarchu účtu 355 ostatné pohľadávky voči spoločníkom.
toto tvrdenie vychádza z § 19, odst. 2 písmeno l (ZDP), kedy je spotrebovaná pohonná látka výdavkom (nákladom).
ak sa to chce niekomu prepočítavať s každým jedným dokladom, tak môže účtovať aj priamo do nákladov.
jaanna
09.02.11,05:36
Môže sa pri účtovaní spotreby PHM /vykazuje sa mesačne/ vykázať nadspotreba, avšak keď by sa počítal ročný priemer spotreby PHM,
zmestili by sme sa do normovanej spotreby?
lubienka
09.02.11,09:35
osobne sčítavam na konci účtovného roku mesačné nadspotreby...
nerobím ďalší ročný prepočet, pretože kvôli podkladom konateľom "uzatvárame" účtovníctvo mesačne.
Mirka PB
08.06.11,06:35
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť. Sro má dvoch konateľov, ale ani jeden nemá s sro pracovnú zmluvu, a sro nemá ani žiadnych iných zamestnancov. Firma kúpila automobil a zaradila ho do majetku. Môžem dávať do nákladov bločky za PHM a všetky ostatné náklady spojené s autom, aj ked firma nemá žiadnych zamestnancov? Vopred ďakujem za odpovede.
Tweety
08.06.11,06:48
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť. Sro má dvoch konateľov, ale ani jeden nemá s sro pracovnú zmluvu, a sro nemá ani žiadnych iných zamestnancov. Firma kúpila automobil a zaradila ho do majetku. Môžem dávať do nákladov bločky za PHM a všetky ostatné náklady spojené s autom, aj ked firma nemá žiadnych zamestnancov? Vopred ďakujem za odpovede.
A kto potom jazdí? Vari samo?
Kačena I.
08.06.11,06:50
môžeš, konateľ musí viesť knihu jázd ako zamestnanec a jazdy musia byť samozrejme pre poreby firmy
Mirka PB
08.06.11,06:58
Na aute jazdí buď jeden alebo druhý konateľ, ale ani jeden nemá pracovnú zmluvu s sro. Nikde som nenašla, že konateľ musí mať pracovnú zmluvu s sro, aby si mohol tieto bločky dávať do nákladov. Ale jeden z konateľov tvrdí, že podľa nového, musí mať uzatvorenú zmluvu aspoň na polovičný úväzok, aby si mohol uplatniť náklady na auto, vraj to tak musel urobiť nejaký jeho známy.
Knihu jázd vediem.
KEJKA
08.06.11,07:45
Na aute jazdí buď jeden alebo druhý konateľ, ale ani jeden nemá pracovnú zmluvu s sro. Nikde som nenašla, že konateľ musí mať pracovnú zmluvu s sro, aby si mohol tieto bločky dávať do nákladov. Ale jeden z konateľov tvrdí, že podľa nového, musí mať uzatvorenú zmluvu aspoň na polovičný úväzok, aby si mohol uplatniť náklady na auto, vraj to tak musel urobiť nejaký jeho známy.
Knihu jázd vediem.
konateľ sa považuje za zamestnanca aj bez zmluvy.
Auto je firemné, teda náklady na PHM je výdavok firmy.
Ak by sa neviedla KJ, tak do nákladov zúčtuješ 80% nakúpených PHM.
Auto by malo byť riešené - teda jeho používanie v internej smernici. Tam odporúčam uviesť používanie auta výlučne pre potreby firmy, NIE na súkromné jazdy.