Zita5
19.01.11,12:13
V téme Otázky a odpovede z DRSR daň z príjmu ma zaujala odpoveď http://www.porada.sk/1579041-post71.html.


Aký máte názor prosím na odpoveď z DRSR . Ja som toho názoru , že ak zakúpim do firmy kávu,minerálku a iné občerstvenie pre bežné pohostenie , tak to považujem za nedaňový výdavok .

Prekvapila ma odpoveď z DRSR , že prečo ak podnikateľ má živnosť na vykonávanie školiacej činnosti , kedy školenie trvá 8 hodín, účastníci zaplatia za toto školenie poplatok vo výške 40 euro , prečo teda , ak na školenie sa objedná pre nich občerstvenie resp. obed by by sme to nemali považovať za daňový výdavok.

Však ak sa koná školenie , tak je predpoklad, že sa objedná k tomu niekde aj priestor pre školiacich a aj sa podá strava .Veď predsa sa to platí z poplatku za školenie .

Pritom, ak by si tento školiaci uplatnil napr. stravné zo SC(ZoCN) a má obed napísaný dokonca aj v pozvánke, tak naň nárok nemá, aby si ho účtoval.

Ďakujem za reakcie .
Tweety
19.01.11,11:15
V téme Otázky a odpovede z DRSR daň z príjmu ma zaujala odpoveď http://www.porada.sk/1579041-post71.html.


Aký máte názor prosím na odpoveď z DRSR . Ja som toho názoru , že ak zakúpim do firmy kávu,minerálku a iné občerstvenie pre bežné pohostenie , tak to považujem za nedaňový výdavok .

Prekvapila ma odpoveď z DRSR , že prečo ak podnikateľ má živnosť na vykonávanie školiacej činnosti , kedy školenie trvá 8 hodín, účastníci zaplatia za toto školenie poplatok vo výške 40 euro , prečo teda , ak na školenie sa objedná pre nich občerstvenie resp. obed by nemohla byť daňovým výdavkom .

Však ak sa koná školenie , tak je predpoklad, že sa objedná k tomu niekde aj priestor pre školiacich a aj sa podá strava .Veď predsa sa to platí z poplatku za školenie .

Pritom, ak by si tento školiaci uplatnil napr. stravné zo SC(ZoCN) a má obed napísaný dokonca aj v pozvánke, tak naň nárok nemá, aby si ho účtoval.

Ďakujem za reakcie .
Zdieľam rovnaký názor ako Ty, ale aj rovnaký, ako v odpovedi z drsr. Doplňujem: neprečítala som si poslednú vetu, preto svoju odpoveď poopravím. Súhlasím, že to nie sú výdavky na reprezentáciu, ale nemôžem súhlasiť už s tým, že sú to nedaňové výdavky. Podľa mňa , jednoducho daňováčka spravila v odpovedi chybu.
Zoltán Kovács
19.01.11,11:17
Myslím si, že tento problém sa dá odbúrať jednoduchým spôsobom. Do objednávky školenia uviesť, že poplatok je vrátane občerstvenia. A v tom prípade ja osobne nevidím dôvod uznať výdavok/náklad na občerstvenie ako daňový.
Zita5
19.01.11,11:19
Priznám sa , že som zostala zaskočená a som rozhodnutá, že dnes budem písať dotaz .
Mám klientku právnickú osobu , s.r.o. vytvorená čiste len na školiteľstvo za poplatky od účastníkov s podaním stravy .Ja túto stravu účtujem ako náklad .Jedná sa o celodenné školenia.

Proste príjem v s.r.o. je dosahovaný jedine zo školiacej činnosti . Preto moja reakcia, lebo som zostala v nemom úžase pri tejto odpovedi .
Zita5
19.01.11,11:20
Myslím si, že tento problém sa dá odbúrať jednoduchým spôsobom. Do objednávky školenia uviesť, že poplatok je vrátane občerstvenia. A v tom prípade ja osobne nevidím dôvod uznať výdavok/náklad na občerstvenie ako daňový.

Lenže prenájom školiacej miestnosti je od jednej firmy a stravovanie zabezpečuje iná firma (stravovacia spoločnosť ).
Zita5
19.01.11,11:22
Zdieľam rovnaký názor ako Ty, ale aj rovnaký,ako v odpovedi z drsr.

Neviem , nerozumiem vyznačenému , predsa som už len staršia osoba :);)
Gabca
19.01.11,11:25
Ja si myslím, že náklady na stravu by mali byť v tomto prípade daňové náklady, nakoľko náklady na reprezentáciu sú náklady na reprezentáciu účtovnej jednotky, čo v prípade spoločnosti, ktorá organizuje školenia za poplatok, nieje reprezentácia vlastnej spoločnosti, ale služba.
Zita5
19.01.11,11:30
Ja si myslím, že náklady na stravu by mali byť v tomto prípade daňové náklady, nakoľko náklady na reprezentáciu sú náklady na reprezentáciu účtovnej jednotky, čo v prípade spoločnosti, ktorá organizuje školenia za poplatok, nieje reprezentácia vlastnej spoločnosti, ale služba.

Súhlasím s Tebou .

Ale v dopyte sa tiež spomína poplatok za školenie, takže aj tam sa zrejme jedná o službu .
Tweety
19.01.11,11:31
Neviem , nerozumiem vyznačenému , predsa som už len staršia osoba :);)
Veď ani ja jej nerozumie, viď príspevok, už som ho opravila, to je tak, keď vyjadrenia najkompetentnejších, hoci nie sú správne, nečítame do konca. Prepáč.
Zita5
19.01.11,11:32
Veď ani ja jej nerozumie, viď príspevok, už som ho opravila, to je tak, keď vyjadrenia najkompetentnejších, hoci nie sú správne, nečítame do konca. Prepáč.

Ďakujem Majka :) Lebo som si myslela, že zdielaš aj môj názor aj názor DRSR .Tak som chcela vidieť rozdiel .
Tweety
19.01.11,11:34
Ďakujem Majka :) Lebo som si myslela, že zdielaš aj môj názor aj názor DRSR .Tak som chcela vidieť rozdiel .
Zdieľala som ho, ale len po poslednú vetu, tam bol pes zakopaný.:)
Gabca
19.01.11,11:36
Súhlasím s Tebou .

Ale v dopyte sa tiež spomína poplatok za školenie, takže aj tam sa zrejme jedná o službu .

Chápem to takto: Organizátor školenia vykonáva službu pre iných odberateľov, za službu si účtuje poplatok, vystaví doklad podľa daňových predpisov. Jeho náklady sú odmena prednášajúcemu, prenájom priestoru, občerstvenie, materiály na školenie a podobne.
kimart
19.01.11,11:39
tiež som zadala dopyt na školení ohľadne občerstvenia a daň. nákladov. Jednoznačne mi povedala že sú nedaňové. Avšak je iné keď nám niekto prenájme priestory na školenia vrátane občerstvenia - vtedy je to dańový náklad.
Gabca
19.01.11,11:42
tiež som zadala dopyt na školení ohľadne občerstvenia a daň. nákladov. Jednoznačne mi povedala že sú nedaňové. Avšak je iné keď nám niekto prenájme priestory na školenia vrátane občerstvenia - vtedy je to dańový náklad.


A aký je v tom rozdiel, keď občerstvenie podá firma , ktorá prenajíma priestor, a keď občerstvenie dodá jedna firma a prenájom druhá?
Zita5
19.01.11,11:46
tiež som zadala dopyt na školení ohľadne občerstvenia a daň. nákladov. Jednoznačne mi povedala že sú nedaňové. Avšak je iné keď nám niekto prenájme priestory na školenia vrátane občerstvenia - vtedy je to dańový náklad.

Ja mám aj taký prípad, že s.r.o. už školenie robila aj vo svojich priestoroch , ktoré má v prenájme . Prečo ? Lebo sa skonštatovalo, že celodenný prenájom za školiaci priestor je v takej cene , ako je nájom priestorov s.r.o. za celý mesiac. Bolo to jednoducho drahé .Tam by to potom ťahalo s.r.o. skôr do straty , ako do vykázania zisku .Takže nedá sa jednoznačne apelovať tým , že ak je priestor prenajatý , tak občerstvenie alebo strava by mala tým byť považovaná za daňový náklad .

A ak školenie vykonám vo svojich priestoroch , tak bude nedaňový náklad na podanie stravy .
kimart
19.01.11,12:59
je to slovná hra, ako sa to definujete vo faktúre, apoň som to tak pochopila
grammatika
19.01.11,13:02
No, mne to bolo takisto divné - odpoveď z drsr, čo mi poslali...pretože si myslím, že ak kúpim minerálky a podobne samostatne a slúži to pre školenie, tak by to mal byť daňový výdavok.
Budem rada, ak podá ešte niekto iný dopyt a bude to inak :)
Zita5
19.01.11,13:29
No, mne to bolo takisto divné - odpoveď z drsr, čo mi poslali...pretože si myslím, že ak kúpim minerálky a podobne samostatne a slúži to pre školenie, tak by to mal byť daňový výdavok.
Budem rada, ak podá ešte niekto iný dopyt a bude to inak :)

Zajtra ak budem mať čas, tak podám dopyt a potom odpoveď prilepím do tejto témy.


Ďakujem Vám zatiaľ za Vaše reakcie .
heja3
19.01.11,13:32
Podľa mňa je to služba ako celok: školenie s občerstvením. Treba to však napísať na pozvánku. Potom vypracovať vnútornú smernicu na vedenie školení: napr. 4 hod. školenie zahŕňa občerstvenie max. do sumy........ 8 hod. zahŕňa občerstvenie max. do sumy .....
Ide o to, že príjem za služby: školenie + strava a na dosiahnutie týchto príjmov je potrebné: priestor + prednášajúci - 1 náklad, strava - zabezpečenie stravy - 2 náklad.
A ešte ma napadlo, aby sa DÚ nepozastavovalo nad týmto, dať do faktúry klauzulu, že napr. účasť jednej osoby - možno meno a zabezpečená strava - napr. ak bol aj obed (neviem ako to na školeniach chodí) - aby nebol v tej firme, ktorej sa fakturuje dvojitý náklad na toho zamestnanca na stravu....
Chobot
19.01.11,13:51
Nechcem do toho veľmi kafrať, ale keď sa na to pozriem sedliackym rozumom, tak myslím, že má DRSR pravdu. Ak firma, čo má v náplni práce školenia, nakúpi občerstvenie, tak je to jej náklad a je to určené na spotrebu. Teda sú to jej reprezentačné výdaje.

Na to, aby to bol daňový náklad, by to občerstvenie, čo nakúpila, musela predávať. A ak predáva občerstvenie, tak by asi mala mať v predmete činnosti maloobchod alebo nákup a predaj tovaru alebo také niečo. Ak to nemá v predmete činnosti, tak nákup a predaj tovaru nie je činnosť na zabezpečenie zisku a nákup minerálky sa nepovažuje za nákup tovaru určeného na predaj, ale ako spotrebný tovar (na spotrebu, reprezentačné).

Keby tá školiaca firma poskytla školenie, v rámci ktorého by predávala to občerstvenie (trebárs aj za takú istú cenu, ako nakúpila, alebo prípadne s pripočítaním zisku), tak by nákup občerstvenia podľa mňa v pohode bol obhájiteľný daňový náklad (niečo podobné, ako závodný bufet, ktorý nakúpi minerálku a predá ju).

Alebo inou možnosťou je, zabezpečiť občerstvenie cez inú firmu a faktúru dať uhradiť objednávateľovi školenia (problém možno bude, ak sú to individuálni objednávatelia).
Zita5
20.01.11,06:01
Pridá ešte niekto svoj názor , resp.skúsenosť z praxe ? Ďakujem.
Mária.K.
20.01.11,07:44
Pridá ešte niekto svoj názor , resp.skúsenosť z praxe ? Ďakujem.
Súhlasím s názorom, že výdavok vo forme minerálky, kávy, čaju o obeda pre účastníkov školenia by mal byť daňový výdavok.
Dôvod:
1. ZDP hovorí, že daňovými výdavkami nie sú výdavky na reprezentáciu - § 21 ods. 1 písm. h) - nikde ich však taxatívne nevymenúva.
2. § 2 písm i) ZDP hovorí, že daňovým výdavkom je výdavok vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný... ak ZDP nehovorí inak.


Stanovisko DRSR:


OBČERSTVENIE na školení
Odpoveď 01.12.2010
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 21 odseku 1 písm. h) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovými výdavkami nie sú výdavky na reprezentáciu. Za výdavky na reprezentáciu sa považuje napr. občerstvenie, pohostenie, poskytnutie darov.
Z uvedeného vyplýva, že poskytnutie občerstvenia na školeniach sa považuje za nedaňový výdavok.
Zákon hovorí, že daňovým výdavkom nie je výdavok na reprezentáciu. Výkonom školenia ja predsa nereprezentujem firmu, ale priamo poskytujem službu, počas ktorej má účastník školenia nárok v zmysle zákonníka práce a aj určitých biologických požiadaviek právo piť, jesť. (napr. po 4 hodinách nárok na teplé jedlo). Bez zabezpečenia základných životných potrieb účastníkom školenia nie je možné toto školenie ani ponúkať. Takže tu nejde o poskytnutie nejakej služby, alebo tovaru, kde je otázne, či v budúcnosti prinesie príjem (resp. jeho priama preukaznosť so skutočne dosiahnutými príjmami je otázna), pri ktorej sa chce firma zviditeľniť pred potenciálnymi zákazníkmi. Ide o poskytnutie služby (tovaru), ktorá je v danom okamihu nevyhnutná, aby sa príjem z daného školenia vôbec mohol realizovať.

Nikde v zákone nie je povedané, to čo uviedlo DRSR v stanovisku, a síce, že:"Za výdavky na reprezentáciu sa považuje napr. občerstvenie, pohostenie, poskytnutie darov." Tieto výdavky môžu byť vnímané ako výdavky na reprezentáciu v situácii, keď sa organizuje akcia, posedenie a pod. ktorých cieľom je reprezentácia firmy.
Na porovnanie:
Pri predajných akciách reťazcov, keď sa tri výrobky predávajú za cenu dvoch výrobkov, nikto nehovorí, že ten jeden výrobok je dar a nepatrí do nákladov. V danom kontexte je to posúdené, že bezplatné poskytnutie jedného výrobku motivuje zákazníka ku kúpe.

Obdobná situácia je aj pri občerstvení a strave na školeniach.
Zákon nehovorí, že daňovým výdavkom nie je výdavok na občerstvenie a stravovanie, ale hovorí, že daňovým výdavkom nie je výdavok na reprezentáciu firmy.
...................
Doplnenie:
Pri predaji troch kusov za cenu dvoch firmu nezviditeľňujem (nereprezentujem), ale priamo predávam tovar a obdobne ani pri poskytnutí stravy a nápojov počas školenia firmu nezviditeľňujem, ale priamo poskytujem službu.
Zita5
20.01.11,08:03
Súhlasím s názorom, že výdavok vo forme minerálky, kávy, čaju o obeda pre účastníkov školenia by mal byť daňový výdavok.
Dôvod:
1. ZDP hovorí, že daňovými výdavkami nie sú výdavky na reprezentáciu - § 21 ods. 1 písm. h) - nikde ich však taxatívne nevymenúva.
2. § 2 písm i) ZDP hovorí, že daňovým výdavkom je výdavok vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný... ak ZDP nehovorí inak.

Stanovisko DRSR:


Zákon hovorí, že daňovým výdavkom nie je výdavok na reprezentáciu. Výkonom školenia ja predsa nereprezentujem firmu, ale priamo poskytujem službu, počas ktorej má účastník školenia nárok v zmysle zákonníka práce a aj určitých biologických požiadaviek právo piť, jesť. (napr. po 4 hodinách nárok na teplé jedlo). Bez zabezpečenia základných životných potrieb účastníkom školenia nie je možné toto školenie ani ponúkať. Takže tu nejde o poskytnutie nejakej služby, alebo tovaru, kde je otázne, či v budúcnosti prinesie príjem (resp. jeho priama preukaznosť so skutočne dosiahnutými príjmami je otázna), pri ktorej sa chce firma zviditeľniť pred potenciálnymi zákazníkmi. Ide o poskytnutie služby (tovaru), ktorá je v danom okamihu nevyhnutná, aby sa príjem z daného školenia vôbec mohol realizovať.

Nikde v zákone nie je povedané, to čo uviedlo DRSR v stanovisku, a síce, že:"Za výdavky na reprezentáciu sa považuje napr. občerstvenie, pohostenie, poskytnutie darov." Tieto výdavky môžu byť vnímané ako výdavky na reprezentáciu v situácii, keď sa organizuje akcia, posedenie a pod. ktorých cieľom je reprezentácia firmy.
Na porovnanie:
Pri predajných akciách reťazcov, keď sa tri výrobky predávajú za cenu dvoch výrobkov, nikto nehovorí, že ten jeden výrobok je dar a nepatrí do nákladov. V danom kontexte je to posúdené, že bezplatné poskytnutie jedného výrobku motivuje zákazníka ku kúpe.

Obdobná situácia je aj pri občerstvení a strave na školeniach.
Zákon nehovorí, že daňovým výdavkom nie je výdavok na občerstvenie a stravovanie, ale hovorí, že daňovým výdavkom nie je výdavok na reprezencáciu firmy.

Veľmi dobrý výklad ,oceňujem a ďakujem .
V takomto duchu by mohli postupovať aj pracovníci DRSR, teda aj sa zamyslieť na situáciu a nie striktne len odcitovať zákon .
a_je_to
20.01.11,12:57
Ak školiteľský subjekt plánuje školenie, predpokladám, že urobí najprv kalkuláciu jednotkového poplatku za školenie ... aby neprerobil, ale primerane zarobil. Do neho induktívne zakalkuluje jednotkovú odmenu lektora, nájomné za priestory, občerstvenie, réžiu a plánovaný zisk. Potom prepočíta jednotkové ukazovatele na celkový očakávaný počet účastníkov a poopraví induktívnu kalkuláciu. Táto kalkulácia preukazne dokazuje, že občerstvenie účastníkov je zakalkulované ako oprávnený vopred akceptovaný náklad do plánovaného zdaniteľného príjmu a jeho povahu daňového výdavku žiadny daňový orgán nemôže účinne spochybniť. Či už ide iba o minerálku a tyčinky, alebo jedlo v rozsahu ceny stravovania na pracovnej ceste daného časového rozsahu. Neriešim problém oprávnenosti poskytovať varený obed ... ak školiteľ nemá oprávnenie na túto činnosť /chobot/ ... je to nad zadanie témy a iná téma. Je jedno, či jedlo pripravila firma sama, alebo objednala pre účastníkov školenia v reštaurácii, ktorá poskytla aj školiace priestory ... ak je občerstvenie preukázateľne zakalkulované do ceny školenia.
Kalkulované občerstvenie účastníkov na školení nie je reprezentačný výdavok, ale zložka celkovej služby. Reprezentačný výdavok na rozdiel od občerstvenia na školení nie je zakalkulovaný priamy náklad ku žiadnemu priamemu výnosu. A to je ... sakra rozdiel.
Mária.K.
20.01.11,13:11
Toto je účtovný pohľad na vec. Ja som v príspevku č. 22 rozobrala daňový pohľad. V zásade sa obidva pohľady pri vecnom zhodnotení situácie zhodujú.
Zita5
20.01.11,13:12
Ďakujem Vám všetkým.
Zita5
20.01.11,13:33
V príspevkoch 22 a 24 je zhrnutý vlastne aj môj pohľad na danú tému a nikdy som ani pri účtovaní týchto školení nepomyslela, že by to mali byť náklady na reprezentáciu , ako sa uvádza v odpovedi z DRSR .
Ja som vlastne včera v odpovediach z DRSR hľadala niečo úplne iné ....až som narazila na danú odpoveď a poviem pravdu , bola som z nej veľmi prekvapená .

Pre zaujímavosť som dnes napísala aj dopyt na DRSR , ak mi príde odpoveď , tak ju prilepím do tejto témy. Budeme môcť potom porovnávať .
Stefan2005
20.01.11,14:23
je tu ešte jeden moment - to občerstvenie bude z daňového pohľadu aký náklad pre konečného užívateľa - teda toho kto zaplatí cenu školenia (najmä v prípade, ak cena občerstvenia nie je vyčíslená zvlášť, ale je zahrnutá v celkovej cene školenia)?

1. pre poskytovateľa občerstvenia je to daňový výnos (vstupy daňový náklad)

2. pre sprostredkovateľa občerstvenia - školiteľa - celý poplatok za školenie daňový výnos, ale časť vstupu nedaňový náklad (podľa DRSR)

3. pre konečného spotrebiteľa - celkový poplatok za školenie (včítane občerstvenia) je daňový náklad.

Zvýraznené je v celom kolobehu anomália.

P.S. A keď školiteľ je ešte plátca DPH, tak ďalšie patálie ...
Zita5
04.02.11,12:03
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Náklad vynaložený právnickou osobou je daňovým výdavkom, ak spĺňa všeobecné podmienky podľa § 2 písm. i) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o dani z príjmov), t. j. je preukázateľne vynaložený daňovníkom na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie jeho zdaniteľných príjmov a je zaúčtovaný v účtovníctve právnickej osoby, ak tento zákon neustanovuje inak, a tiež ďalšie podmienky podľa § 19.
Ak daňovník dosahuje zdaniteľné príjmy z poskytovania služby "vykonávanie mimoškolskej vzdelávacej činnosti" a súčasťou zmluvných podmienok poskytnutia tejto služby je aj záväzok organizátora vzdelávania poskytnúť jednotlivým účastníkom stravovanie, resp. občerstvenie, takto vynaložené náklady organizátora vzdelávania vecne súvisia s dosiahnutím, zabezpečením a udržaním jeho zdaniteľných príjmov a v súlade s § 2 písm. i) a § 19 ods. 1 sú daňovým výdavkom.

Ing. Mária Dimitrovová
Sekcia metodiky daní
Odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň,
spoločnosť s.r.o. prevádzkuje prevažujúcu činnosť v predmete živnosti ? Vykonávanie mimoškolskej vzdelávacej činnosti ? .
Na vzdelávaciu činnosť účtuje poplatok za seminár resp. školenie v stanovenej výške podľa jednotlivých druhov školenia .V cene sú zahrnuté organizačné a technické zabezpečenie seminára ,prezentačný materiál, občerstvenie počas celého seminára a ostatné režijné náklady .
Z uvedeného dôvodu , by som sa chcela dopytovať na položku občerstvenia resp. podania obeda, ktorý je zahrnutý v poplatku za seminár pre jednotlivého účastníka .
Možno tento výdavok za občerstvenie , alebo obed považovať za daňový výdavok, alebo ako nedaňový výdavok ?


Ďakujem za odpoveď a usmernenie .
Zita5
03.04.12,12:01
Ak školiteľský subjekt plánuje školenie, predpokladám, že urobí najprv kalkuláciu jednotkového poplatku za školenie ... aby neprerobil, ale primerane zarobil. Do neho induktívne zakalkuluje jednotkovú odmenu lektora, nájomné za priestory, občerstvenie, réžiu a plánovaný zisk. Potom prepočíta jednotkové ukazovatele na celkový očakávaný počet účastníkov a poopraví induktívnu kalkuláciu. Táto kalkulácia preukazne dokazuje, že občerstvenie účastníkov je zakalkulované ako oprávnený vopred akceptovaný náklad do plánovaného zdaniteľného príjmu a jeho povahu daňového výdavku žiadny daňový orgán nemôže účinne spochybniť. Či už ide iba o minerálku a tyčinky, alebo jedlo v rozsahu ceny stravovania na pracovnej ceste daného časového rozsahu.

Neriešim problém oprávnenosti poskytovať varený obed ... ak školiteľ nemá oprávnenie na túto činnosť /chobot/ ... je to nad zadanie témy a iná téma. Je jedno, či jedlo pripravila firma sama, alebo objednala pre účastníkov školenia v reštaurácii, ktorá poskytla aj školiace priestory ... ak je občerstvenie preukázateľne zakalkulované do ceny školenia.
Kalkulované občerstvenie účastníkov na školení nie je reprezentačný výdavok, ale zložka celkovej služby. Reprezentačný výdavok na rozdiel od občerstvenia na školení nie je zakalkulovaný priamy náklad ku žiadnemu priamemu výnosu. A to je ... sakra rozdiel.


Po roku sa opäť vraciam k tejto téme .Zaujímal by ma Váš názor ohľadne občerstvenia a podania obeda a cena týchto dvoch zložiek , ktorá je zakalkulovaná v poplatku za organizované školenie, resp.vzdelávanie, alebo seminár.Poplatok ktorý sa fakturuje je
vo výške 20 eur na účastníka.

Hlavne by ma zaujímalo, či sa pri kalkulácii musíme držať ceny v rozsahu stravovania na pracovnej ceste , ak vzdelávanie,školenie alebo seminár trvá napr. od 9,00 do 17,00 hod. a s tým spojená stravná jednotka vo výške 3,80eur na účastníka ktorá obsahuje minerálku, kávu ,cukor, resp. čaj + 1 teplé jedlo ako obed sa musí byť striktne dodržať.

Alebo môžeme kalkulovať cenu za občerstvenie a podaný obed vo vyššej stravnej jednotke napr. 5,80 eur, bez ohľadu na to, koľko školenie trvá.Občerstvenie je zakúpené v hotovosti pred školením , presne na počet školiacich a obedy sú dodané dodávateľským spôsobom, ktoré dodáva stravovacia spoločnosť, po upresnení počtu v deň školenia .

Jedná sa mi o výšku daňového výdavku na školenie, či môže byť vo výške 3,80 eur na osobu , alebo môže byť vo výške napr. 5,80 eur.
Stefan2005
03.04.12,12:22
...Hlavne by ma zaujímalo, či sa pri kalkulácii musíme držať ceny v rozsahu stravovania na pracovnej ceste...


môj názor: nemusíte

ako obdobu uvádzam napr. služobnú cestu, na ktorej sa využije ubytovanie napr. s raňajkami... musí hotel dodržať ceny v rozsahu stravovania na pracovnej ceste ? ak by to od neho niekto požadoval, asi by s ním vybehli...
Mária.K.
03.04.12,12:34
Po roku sa opäť vraciam k tejto téme .Zaujímal by ma Váš názor ohľadne občerstvenia a podania obeda a cena týchto dvoch zložiek , ktorá je zakalkulovaná v poplatku za organizované školenie, resp.vzdelávanie, alebo seminár.Poplatok ktorý sa fakturuje je
vo výške 20 eur na účastníka.

Hlavne by ma zaujímalo, či sa pri kalkulácii musíme držať ceny v rozsahu stravovania na pracovnej ceste , ak vzdelávanie,školenie alebo seminár trvá napr. od 9,00 do 17,00 hod. a s tým spojená stravná jednotka vo výške 3,80eur na účastníka ktorá obsahuje minerálku, kávu ,cukor, resp. čaj + 1 teplé jedlo ako obed sa musí byť striktne dodržať.

Alebo môžeme kalkulovať cenu za občerstvenie a podaný obed vo vyššej stravnej jednotke napr. 5,80 eur, bez ohľadu na to, koľko školenie trvá.Občerstvenie je zakúpené v hotovosti pred školením , presne na počet školiacich a obedy sú dodané dodávateľským spôsobom, ktoré dodáva stravovacia spoločnosť, po upresnení počtu v deň školenia .

Jedná sa mi o výšku daňového výdavku na školenie, či môže byť vo výške 3,80 eur na osobu , alebo môže byť vo výške napr. 5,80 eur.

Myslím si, že váš výdavok v zákone nikde nie je limitovaný. Limitovaný je len príspevok zamestnávateľa zamestnancovi, ktorý je uznaný ako daňový výdavok.
Zita5
03.04.12,12:35
môj názor: nemusíte

ako obdobu uvádzam napr. služobnú cestu, na ktorej sa využije ubytovanie napr. s raňajkami... musí hotel dodržať ceny v rozsahu stravovania na pracovnej ceste ? ak by to od neho niekto požadoval, asi by s ním vybehli...

Štefan ďakujem.
Ja uvažujem a uvažovala som tak, že ak si firma v kalkulácii školenia stanoví resp. zakalkuluje a s dodávateľom dohodne obed dodaný vo výške 4,60 eur .na osobu a okrem toho firma poskytne v priebehu školenia minerálku , kávu ,čaj,cukor ...tak sú to pre firmu náklady a teda aj daňové výdavky v súvislosti s organizovaním spoplatneného školenia.

Začala som nad tým polemizovať , že či by mohla mať voči tomu niečo prípadná DK , lebo som sa pozastavila nad tým, že stravná jednotka by mala byť totožná s trvaním pracovnej cesty .