majo-majo
19.01.11,13:11
Pekny den Vam prajem,

pozeral som rozne fora a prispevky, ale nikde som nenasiel konkretnu odpoved na moj problem.

Chcel by som sa spytat, ako to bude dalej s mojimi odvodmi?

Moja situacia:

Som zamestnany na TPP.
V lete 2010 som si zalozil zivnost, avsak moje vydavky boli vyssie ako prijmy, takze co sa tyka zivnosti som v minuse. Tie hodnoty ale neboli nijako vysoke.
Prijmy cca 700 EUR, vydavky cca 1000 EUR.

Teraz som ziadne odvody neplatit - do socialnej 1.rok netreba, a do zdravotnej, lebo som zamestnany na TPP...

Chcel by som sa ale spytat ako to bude dalej, ked prejde prvy rok?
Keby som si zivnost nechal len tak "do zalohy" - cize by som nemal ziadne prijmy ani vydavky, platil by som odvody do socialnej a do zdravotnej ked som zamestnany na TPP?
Alebo bude lepsie zivnost zrusit, pripadne prerusit?

PS: Som laik, takze poprosim "polopate".

Dakujem velmi pekne.
zk24
19.01.11,12:15
Pekny den Vam prajem,

pozeral som rozne fora a prispevky, ale nikde som nenasiel konkretnu odpoved na moj problem.

Chcel by som sa spytat, ako to bude dalej s mojimi odvodmi?

Moja situacia:

Som zamestnany na TPP.
V lete 2010 som si zalozil zivnost, avsak moje vydavky boli vyssie ako prijmy, takze co sa tyka zivnosti som v minuse. Tie hodnoty ale neboli nijako vysoke.
Prijmy cca 700 EUR, vydavky cca 1000 EUR.

Teraz som ziadne odvody neplatit - do socialnej 1.rok netreba, a do zdravotnej, lebo som zamestnany na TPP...

Chcel by som sa ale spytat ako to bude dalej, ked prejde prvy rok?
Keby som si zivnost nechal len tak "do zalohy" - cize by som nemal ziadne prijmy ani vydavky, platil by som odvody do socialnej a do zdravotnej ked som zamestnany na TPP?
Alebo bude lepsie zivnost zrusit, pripadne prerusit?

PS: Som laik, takze poprosim "polopate".

Dakujem velmi pekne.

Povinnost platit zdravotne poistenie "bohuzial" mas. Nemusis platit preddavky, kedze si sucasne zamestnany, ale v rocnom zuctovani sa ti to dorovna, a ty tie preddavky na ZP doplatis.

Si povinny podat aj danove priznanie, kedze dosahujes stratu.

Do socialnej poistovne sa posiela vypis z danoveho priznania, kedze si bol v strate - a teda nedosiahol potrebnu vysku prijmov, nemusis platit odvody do SP.
majo-majo
19.01.11,12:17
Dakujem,

ale este by som sa chcel spytat, ze kolko budem musiet zaplatit priblizne to ZP, ked som mal prijmy 700 a vydavky 1000?

14% z 700 ???
zk24
19.01.11,12:20
Dakujem,

ale este by som sa chcel spytat, ze kolko budem musiet zaplatit priblizne to ZP, ked som mal prijmy 700 a vydavky 1000?

14% z 700 ???


Najmenej 14% z minimálneho základu:
Min. VZ = 329,06 €
Min. odvod = 46,06 €/mesačne
zk24
19.01.11,12:20
Dodam, ze toto su sumy platne od 1.1.2011
majo-majo
19.01.11,12:24
Aha, takze nezavisle na tom, ci mam prijem alebo nemam musim zaplatit tych 46 EUR mesacne? Dobre som pochopil?

Takze keby si necham zivnost bezat a mal som prijmy 0 a vydavky 0 aj tak by som musel platit 46 EUR mesacne, AJ KED SOM ZAMESTNANY NA TPP ???
zk24
19.01.11,12:25
V pripade, ze nechces zivnost zrusit, a mas vysporiadane odvody - teda platis si ich zo zavislej cinnosti (zamestnania), pouvazuj nad prerusenim zivnosti. Prerusit zivnost je mozne na minimalne 6 mesiacov. Maximalna doba prerusenia myslim nie je stanovena.

Samozrejme treba to nahlasit vsetkym zainteresovanym organom. (ZP,....)
majo-majo
19.01.11,12:28
Jasne, ale aka je teda odpoved na moju otazku?

Keby mam zivnost dalej, ale budem mat 0 prijem a 0 vydavky, tak tych 46 EUR do ZP musim platit?
spit1
19.01.11,12:30
Najmenej 14% z minimálneho základu:
Min. VZ = 329,06 €
Min. odvod = 46,06 €/mesačne

A ten minimálny základ platí aj pre SZČO neživnostníka, ktorý bude mať okrem TPP v roku 2011 ako SZČO príjem z prenájmu? Nie je ten minimálny základ v takomto prípade spoločný, čiže ak ho už prekračuje z TPP tak z príjmu z prenájmu doplatí za rok 2011 len 14% zo základu, ktorý mu vyšiel a nie vždy z minimálneho mesačného?
ivka70
19.01.11,12:33
A ten minimálny základ platí aj pre SZČO neživnostníka, ktorý bude mať okrem TPP v roku 2011 ako SZČO príjem z prenájmu? Nie je ten minimálny základ v takomto prípade spoločný, čiže ak ho už prekračuje z TPP tak z príjmu z prenájmu doplatí za rok 2011 len 14% zo základu, ktorý mu vyšiel a nie vždy z minimálneho mesačného?

Pri plateni ZP z prenajmu sa mozes rozhodnut, ake budu mesacne preddavky, mozu byt aj nulove.
V RZZP sa potom doplati potrebna suma podla vysky VZ zo zamestnania.
majo-majo
19.01.11,13:40
Teraz som sa docital, ze pokial budem mat 0 prijem, tak odvody do ZP neplatim, lebo to tak vyjde zo RZZP, tak ako to teda je? Uz som z toho jelen...