laco3010
19.01.11,13:46
Ako vyriešiť neplatiča zálohových platieb v trvaní už troch mesiacov?
Chobot
19.01.11,13:38
Ako vyriešiť neplatiča zálohových platieb v trvaní už troch mesiacov?

Napísať mu urgenciu. Viac ešte nezmôžeš, 3 mesiace nie sú dôvod na súdne vymáhanie, nakoľko ide o zálohové platby.
shedivy
19.01.11,13:52
nechcem zbytočne zakladať novú tému, ale ako vyriešiť neplatičov pokiaľ sa jedná o malé faktúry, 50-150 €? Súdne vymáhanie je pri tak nízkej sume strata času, ak je vôbec možné.
verkaz
19.01.11,14:00
Laco, pošli upomienku č. 1 ak nebude reagovať, tak číslo 2. Keď nezaplatí ani na túto napíš Pokus o zmier. Potom pri najbližšej schôdzi daj návrh na podanie na súd o vydanie Platobného príkazu alebo na predaj bytu exekútorom.
Na výške dlhu nezáleží. my sme mali dlžníčku na sumu 76,00 Eur. Dali sme návrh na súd, ktorý vydal platobný rozkaz. Keď ani potom nevyplatila, dali sme to exekútorovi a milá dlžníčka musela nakoniec zaplatiť so všetkými poplatkami 345,00 Eur.
Neplatiť sa nevypláca.
Chobot
19.01.11,14:12
Laco, pošli upomienku č. 1 ak nebude reagovať, tak číslo 2. Keď nezaplatí ani na túto napíš Pokus o zmier. Potom pri najbližšej schôdzi daj návrh na podanie na súd o vydanie Platobného príkazu alebo na predaj bytu exekútorom.
Na výške dlhu nezáleží. my sme mali dlžníčku na sumu 76,00 Eur. Dali sme návrh na súd, ktorý vydal platobný rozkaz. Keď ani potom nevyplatila, dali sme to exekútorovi a milá dlžníčka musela nakoniec zaplatiť so všetkými poplatkami 345,00 Eur.
Neplatiť sa nevypláca.

A ten dlh mala zo zálohových predpisov alebo z vyúčtovania?
IvanPK
19.01.11,15:03
Téma - Ako vyriešiť neplatiča zálohových platieb v trvaní už troch mesiacov?
verkaz
19.01.11,16:00
Ona to mala z vyúčtovania ale mala som aj druhý prípad, nezaplatil za sebou 3 mesiace a ani nereagoval. Až keď súd vydal platobný rozkaz, tak zaplatil. Samozrejme aj s poplatkami a pokutou z omeškania platieb. Vyšlo to vtedy asi na 800 Sk. Oveľa menej ako keď som to už dala exekútorovi.
Neviem si teraz spomenúť, kde sa hovorí, že je možné dať návrh na súd na vydanie platobného rozkazu v prípade, ak neuhradí 3 platby za sebou alebo výška dlhu dosahuje 10 000 Sk (uvádzam po starom).
Asi Mária bude vedieť presnejšie zákon.
Zálohové platby sú len za plnenia a čo FO a správa ?

Myslím, že sme už takúto tému aj mali.
verkaz
19.01.11,16:05
Laco ten čas tak rýchlo beží a myslím, že to za chvíľu môže byť dlh za 4 mesiace.
V každej upomienke mu daj termín na zaplatenie dlhovanej sumy a zároveň mu pripočítaj pokutu z omeškania platieb ak ju máte dohodnutú v zmluve o spoločenstve.
Llívia
19.01.11,20:51
Ona to mala z vyúčtovania ale mala som aj druhý prípad, nezaplatil za sebou 3 mesiace a ani nereagoval. Až keď súd vydal platobný rozkaz, tak zaplatil. Samozrejme aj s poplatkami a pokutou z omeškania platieb. Vyšlo to vtedy asi na 800 Sk. Oveľa menej ako keď som to už dala exekútorovi.
Neviem si teraz spomenúť, kde sa hovorí, že je možné dať návrh na súd na vydanie platobného rozkazu v prípade, ak neuhradí 3 platby za sebou alebo výška dlhu dosahuje 10 000 Sk (uvádzam po starom).
Asi Mária bude vedieť presnejšie zákon.
Zálohové platby sú len za plnenia a čo FO a správa ?

Myslím, že sme už takúto tému aj mali.
Téma je táto: http://www.porada.sk/t94791-p10-dobrovolna-drazba-bytu.html
a táto: http://www.porada.sk/t145072-drazba-bytu-mam-alebo-nemam-pravdu-pravnici-co-vy-na-to.html (v tejto sa však dokopy nič nevyriešilo len to, čo tvrdí Chobot vo svojom príspevku - nie je možné dať neplatiča na súd, ak sú to zálohové platby).

Tiež som si myslela, že FO je mimo zálohových platieb, ale v zákone je

Zákon o vlastníctve bytov § 10
(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. ...

Ak má Chobot pravdu, ako je potom možné, že aj zdravotné poisťovne berú preddavky na poistné a predsa môžu dať návrh na exekúciu pri ich neplatení, aj keď ide o PREDDAVKOVÉ platby?
verkaz
20.01.11,08:53
Nemala som s tým žiadane problémy ani pri podávaní návrhu na súd a ani u exekútora.
jar88
20.01.11,11:02
Téma je táto: http://www.porada.sk/t94791-p10-dobrovolna-drazba-bytu.html
a táto: http://www.porada.sk/t145072-drazba-bytu-mam-alebo-nemam-pravdu-pravnici-co-vy-na-to.html (v tejto sa však dokopy nič nevyriešilo len to, čo tvrdí Chobot vo svojom príspevku - nie je možné dať neplatiča na súd, ak sú to zálohové platby).

Tiež som si myslela, že FO je mimo zálohových platieb, ale v zákone je

Zákon o vlastníctve bytov § 10
(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. ...

Ak má Chobot pravdu, ako je potom možné, že aj zdravotné poisťovne berú preddavky na poistné a predsa môžu dať návrh na exekúciu pri ich neplatení, aj keď ide o PREDDAVKOVÉ platby?
Aby som pravdu povedal, tak sa mi nad vami (Llívia a verkaz) a vašim uvažovaním, rozum zastavuje.
Zaoberáte sa týmto problémom už pár mesiacov a stále neviete nájsť jediné a pritom to najjednoduchšie riešenie.
-----------------------------------------------
Nešpekulujte, či má Chobot pravdu. On ju jednoducho má a dobre to viete.
Aby ste vedeli, máte právo napísať si svoje vlastné stanovy a v nich tento problém (zákonným spôsobom) vyriešiť.
Stačí sa vám v spoločenstve dohodnúť.
verkaz
20.01.11,11:08
A o čom som písala ? Zhromaždenie vlastníkov rozhodlo a následne som konala a s neplatičmi urobila poriadok (cestou súdu a exekútora). Bol to aj dobrý príklad pre ostatných a ak sa neplatič vyskytne, zaplatí po prvej upomienke.
Netvrdím, že nemá Chobot pravdu.
Keby si sledoval moje odpovede, tak by si vedel, že v spoločenstve máme prijaté Zásady a praktizujeme ich už 11 rokov.
Llívia
20.01.11,11:10
Aby som pravdu povedal, tak sa mi nad vami (Llívia a verkaz) a vašim uvažovaním, rozum zastavuje.
Zaoberáte sa týmto problémom už pár mesiacov a stále neviete nájsť jediné a pritom to najjednoduchšie riešenie.
-----------------------------------------------
Nešpekulujte, či má Chobot pravdu. On ju jednoducho má a dobre to viete.
Aby ste vedeli, máte právo napísať si svoje vlastné stanovy a v nich tento problém (zákonným spôsobom) vyriešiť.
Stačí sa vám v spoločenstve dohodnúť.
Ty si ako pes, ktorý šteká, no nehryzie. V tvojom prípade platí: na všetko máš "zázračné" riešenie, ale ani v tejto téme, ani v tých dvoch, na ktoré som dala odkazy, si nič užitočné neporadil. A ani v príspevkoch v iných témach - stále to isté: máš zázračné riešenie na všetko, ale skutočná rada nikde. To bolo len samé: buď rada, že ja nie som tvoj neplatič, lebo by som na vás vysúdil XXXX EUR a pod., ale žiadna skutočná rada, žiadne riešenie. Takže, buď poraď, ako sa dá okrem dražby, exekúcie alebo vydania platobného rozkazu spraviť toto:


...Aby ste vedeli, máte právo napísať si svoje vlastné stanovy a v nich tento problém (zákonným spôsobom) vyriešiť.
Stačí sa vám v spoločenstve dohodnúť.

alebo sa prestaň starať do vecí, o ktorých nemáš šajnu.

A že by ani sudca neovládal zákony, keď v prípade, ktorý opísala Verkaz, vydal platobný rozkaz na neuhradené ZÁLOHOVÉ platby? :rolleyes:
Chobot
20.01.11,12:42
A že by ani sudca neovládal zákony, keď v prípade, ktorý opísala Verkaz, vydal platobný rozkaz na neuhradené ZÁLOHOVÉ platby? :rolleyes:

TO predtým ma nezaujíma, ja len k tomuto:

Platobné rozkazy vydávajú nižší súdni úradníci a pokiaľ je formálne návrh na vydanie PL v poriadku, tak ho vydajú. PL sa v súčasnosti vydávajú ako na bežiacom páse. Ak sa povinný voči PL neodvolá, tak nadobúda právoplatnosť a je vymáhateľný.

Keby sa odporaca odvolal, myslím, že by súd zamietol návrh, lebo zálohové platby nie sú relevantným podkladom na platbu. Ale ak raz dlžník uzná svoj dlh a nepodá odpor, je to jeho vec a uhradí ho tak aj cez PL.
svojar
21.01.11,11:12
Chobot, zálohy na služby sú len jednou časťou platby. Ti sa potom zúčtujú. Ale príspevky do FPÚaO a poplatok za správu sa nezúčtovávajú. Teda so službami je v omeškaní, ale ostané je dlh a ten možno vymáhať hneď. Aj my dávame upomienku 1 hneď po 1 prípade, 2 po 2 prípade a po 3 mesiaci už upozornenie, že zhromaždenie bude hlasovať o dobrovolnej dražbe - bez ohľadu na výšku dlžnej čiastky. Za 10 rokov sme to mali asi 5x, ale vždy po tomto schválení zhromaždením sa ani žiadne papiere posielať nemuseli. Peniažky sa našli a bolo vyriešené.
Llívia
21.01.11,11:33
Chobot, zálohy na služby sú len jednou časťou platby. Ti sa potom zúčtujú. Ale príspevky do FPÚaO a poplatok za správu sa nezúčtovávajú. Teda so službami je v omeškaní, ale ostané je dlh a ten možno vymáhať hneď. Aj my dávame upomienku 1 hneď po 1 prípade, 2 po 2 prípade a po 3 mesiaci už upozornenie, že zhromaždenie bude hlasovať o dobrovolnej dražbe - bez ohľadu na výšku dlžnej čiastky. Za 10 rokov sme to mali asi 5x, ale vždy po tomto schválení zhromaždením sa ani žiadne papiere posielať nemuseli. Peniažky sa našli a bolo vyriešené.


Tiež som si myslela, že FO je mimo zálohových platieb, ale v zákone je

Zákon o vlastníctve bytov § 10
(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. ...

(U nás robíme zúčtovanie aj príspevkov na správu.)
svojar
21.01.11,11:40
Zúčtovanie fondu opráv sa robí asi takto : príjem, výdaj , zostatok - čo s tým budeme robiť - teda vytýčenie hlavných úloh údržby a opráv. Ale je povinnosť prispievať, tada keď tam nedám - som dlžník - už po 1. nezaplatení.
Llívia
21.01.11,11:44
Vymazala som tú časť svojho príspevku o zúčtovaní fondu, lebo v zákone nie je napísané "zúčtovanie príspevkov", ale "vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv" - § 7b.
jar88
21.01.11,12:29
Mňa osobne poburuje takýto prístup susedov a členov spoločenstiev vlastníkov bytov. Vysvetlím aj prečo.

Laco, pošli upomienku č. 1 ak nebude reagovať, tak číslo 2. Keď nezaplatí ani na túto napíš Pokus o zmier. Potom pri najbližšej schôdzi daj návrh na podanie na súd o vydanie Platobného príkazu alebo na predaj bytu exekútorom.
Na výške dlhu nezáleží. my sme mali dlžníčku na sumu 76,00 Eur. Dali sme návrh na súd, ktorý vydal platobný rozkaz. Keď ani potom nevyplatila, dali sme to exekútorovi a milá dlžníčka musela nakoniec zaplatiť so všetkými poplatkami 345,00 Eur.
Neplatiť sa nevypláca.
To že sme povinne zo zákona členmi spoločenstva je fakt. Máme svoje oprávnené záujmy a tak si ich treba aj obhajovať.
Rovnako je fakt, že sa sem tam stane, že niekto nemá na zaplatenie a tak sa stane "neplatičom". Podľa vašich vyjadrení je to vlastne vagabund a asociál. Dobre, máte ten názor, je váš a nikto vám ho neberie.
------------------------------------------------------------
Je podľa vás možné si do zmluvy dať klauzulu o zmluvnej pokute napríklad 5 či 8 %, alebo dokonca sumu ? Napríklad 10, 20 € ???
-------------------------------------------------------------
Peniaze fondu opráv sú na účte v banke úročené s nulovým výnosom, alebo len s minimálnym výnosom. Pritom peniaze, ktoré vám dlhuje váš sused (vagabund - neplatič) máte zabezpečené vecným bremenom, plus zákonom o dobrovoľnej dražbe.
--------------------------------------------------------------
Nie je lepšie dostať susedove peniaze do fondu opráv priamo dohodou, ako dať ich súdu? Čo ste mali z tých 345 € čo váš neplatič zaplatil naviac? Určite nič. Ak by ste si dohodli zmluvnú pokutu, mali by ste v konečnom dôsledku viac na účte vďaka neplatičom a bol by pre vás prínosom.
jar88
21.01.11,13:33
No ak hľadáš riešenie, ako nerozbiť rozbitý pohár, tak bohužial. To máš, ako s rozliatym mliekom. Treba to jednoducho utrieť a rozumný človek to mlieko neutiera vždy na súde. Tým som chcel povedať, že ak mám to mlieko za niekoho utierať, tak chcem z toho aj niečo mať. Nemyslíš???

Ty si ako pes, ktorý šteká, no nehryzie. V tvojom prípade platí: na všetko máš "zázračné" riešenie, ale ani v tejto téme, ani v tých dvoch, na ktoré som dala odkazy, si nič užitočné neporadil. A ani v príspevkoch v iných témach - stále to isté: máš zázračné riešenie na všetko, ale skutočná rada nikde. To bolo len samé: buď rada, že ja nie som tvoj neplatič, lebo by som na vás vysúdil XXXX EUR a pod., ale žiadna skutočná rada, žiadne riešenie. Takže, buď poraď, ako sa dá okrem dražby, exekúcie alebo vydania platobného rozkazu spraviť toto:



alebo sa prestaň starať do vecí, o ktorých nemáš šajnu.

A že by ani sudca neovládal zákony, keď v prípade, ktorý opísala Verkaz, vydal platobný rozkaz na neuhradené ZÁLOHOVÉ platby? :rolleyes:
Tak ako Llívia,
čo vám bránilo dojednať si na schôdzi vlastníkov zmluvnú pokutu, už aj na jeden deň oneskorenú platbu.(doplnené: myslím, že jediné čo vám v tom bránilo je to, že tomu asi dobre rozumiete) Pritom píšeš, že ja (pes) nerozumiem.
--------------------------------------
Napríklad: ten kto nezaplatí do stanoveného termínu, je povinný zaplatiť spoločenstvu pokutu 20 € za každý, aj načatý mesiac oneskorenia. Zmluvná pokuta sa platí za každý mesačný predpis samostatne. Ak je člen spoločenstva v omeškaní viac, ako s tromi (desiatimi) mesačnými predpismi, predseda navrhne splátkový kalendár atd. atd.
---------------------------------------------
To ťa ako napadlo, že by sudca neovládal zákony? Veď aj keby sa náhodou, niečo také stalo, že by niektoré zákony do detailu nepoznal, má predsa dosť času si ich naštudovať a až následne vytýčiť pojednávanie.
verkaz
21.01.11,15:36
Neviem či čítaš moje príspevky. Máme odsúhlasenú pokutu z omeškania platieb vo výške 0,17 Eur (5,00Sk)za každý deň omeškania.

Potom je veľký rozdiel medzi neplatičmi. Samozrejme, že sa uzná ak niekomu raz nevydá zaplatiť a mešká. Príde to oznámiť ani ho nepokutujeme. Ale ak niekto sústavne neplatí, popri tom elektriku a plyn si zaplatí (aby ho neodpojili). Okrem toho fajčí, navštevuje pohostinstvá, deti majú najmodernejšie mobily, satelit a pod., tak o čom máme hovoriť.
Máme pochopenie aj v tom prípade, ak príde uhradiť aj menšiu sumu ako je jeho predpis, čo svedčí o tom, že má záujem dlh vyplatiť.
Správajú sa k nám tak isto dodávatelia ? Skúste ako spoločenstvo neplatiť za teplo, vodu a iné. Spoločenstvo na to musí mať a v tom prípade neplatičov sponzorujú susedia.
Llívia
21.01.11,21:32
že je veľký rozdiel, či príde vopred oznámiť, že jednoducho nemá na zaplatenie a chce sa sám od seba dohodnúť na splátkovom kalendári, alebo či pri otázke "kedy mieni zaplatiť" odvrkne predsedovi SVB: "Do toho ťa nič!"
Alebo: "Toľko? Ja som si myslel/a, že nemám zaplatenú len jednu platbu, nie 3. To musíš mať niekde chybu."
Alebo je zvolané zhromaždenie a radšej sa doma zamkne a nereaguje ani na zvonenie, lebo vie, že by bol "pretriasaný".
Llívia
21.01.11,21:40
Jar88, označila som tvoj príspevok za zábavný, lebo taký aj je. Presne, ako som očakávala, žiadna zázračná rada z tvojej strany neprišla a potvrdilo sa, že nemáš šajnu, o čom píšeš.

...Zaoberáte sa týmto problémom už pár mesiacov a stále neviete nájsť jediné a pritom to najjednoduchšie riešenie.
-----------------------------------------------
...Aby ste vedeli, máte právo napísať si svoje vlastné stanovy a v nich tento problém (zákonným spôsobom) vyriešiť.
Stačí sa vám v spoločenstve dohodnúť.
Máme právo napísať si vlastné stanovy. Aj nenapísať, veď stačí zmluva o SVB. (Len tak na okraj: vieš, že stanovy, ak ich SVB vydá, sú prílohou zmluvy o SVB , musia byť doručené spolu so zmluvou na príslušný úrad a to vždy, keď v nich dôjde k zmene? A tento úkon je spoplatnený.) Aj do zmluvy o SVB sa dá zahrnúť úrok z omeškania. Napr. u nás je to od samotného začiatku 0,04 % z dlžnej čiastky za každý deň omeškania. SVB vzniklo dávno predtým, než si sa vôbec registroval na Porade, takže táto rada:

Tak ako Llívia,
čo vám bránilo dojednať si na schôdzi vlastníkov zmluvnú pokutu, už aj na jeden deň oneskorenú platbu.(doplnené: myslím, že jediné čo vám v tom bránilo je to, že tomu asi dobre rozumiete) Pritom píšeš, že ja (pes) nerozumiem.
--------------------------------------
Napríklad: ten kto nezaplatí do stanoveného termínu, je povinný zaplatiť spoločenstvu pokutu 20 € za každý, aj načatý mesiac oneskorenia. Zmluvná pokuta sa platí za každý mesačný predpis samostatne. Ak je člen spoločenstva v omeškaní viac, ako s tromi (desiatimi) mesačnými predpismi, predseda navrhne splátkový kalendár atd. atd.
je po „funuse. Navyše vôbec nerieši problém s neplatičmi, pretože ako sa hovorí: kde nič nie je, ani smrť neberie. Ak neplatič nemá z čoho dlh uhradiť, darmo budeš od neho žiadať úroky z omeškania platieb, keď ti ich jednoducho nemá z čoho uhradiť. Keď potrebuješ teraz peniaze, ktoré neplatiči neuhradili na zálohových platbách, opäť je ti nanič, že keď zaplatia o 5 mesiacov, dostaneš od nich úroky z omeškania, keď tie peniaze potrebuješ teraz. Keď potrebuješ robiť opravy/údržbu na dome v takom rozsahu, že potrebuješ na to úver, je ti na ..., že neplatič o 5 mesiacov zaplatí úroky z omeškania, keď ti teraz žiadna banka nedá úver, pretože kvôli neplatičovi nespĺňaš maximálnu 5% hranicu neplatičov. Opakujem, nemáš šajnu, o čom píšeš, na rozdiel odo mňa a od Verkaz. (Také malé upresnenie: schôdza vlastníkov v SVB neexistuje. Podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov sa to volá „zhromaždenie“. Budiž ti odpuštěno, lebo bežne sa výraz „schôdza vlastníkov“ používa aj v SVB.)

...To ťa ako napadlo, že by sudca neovládal zákony? Veď aj keby sa náhodou, niečo také stalo, že by niektoré zákony do detailu nepoznal, má predsa dosť času si ich naštudovať a až následne vytýčiť pojednávanie.

... Platobné rozkazy vydávajú nižší súdni úradníci a pokiaľ je formálne návrh na vydanie PL v poriadku, tak ho vydajú. PL sa v súčasnosti vydávajú ako na bežiacom páse. Ak sa povinný voči PL neodvolá, tak nadobúda právoplatnosť a je vymáhateľný.

Keby sa odporaca odvolal, myslím, že by súd zamietol návrh, lebo zálohové platby nie sú relevantným podkladom na platbu. Ale ak raz dlžník uzná svoj dlh a nepodá odpor, je to jeho vec a uhradí ho tak aj cez PL.
Vydajú, k pojednávaniu nedôjde, sudca sa tým zaoberá iba v prípade, že neplatič podá odpor, inak nie.
Stanislav 1975
21.01.11,21:56
Tu už sme o tom debatovali a dopadlo to- closedom...:):):)


http://www.porada.sk/t145072-drazba-bytu-mam-alebo-nemam-pravdu-pravnici-co-vy-na-to.html


Som jednoznačne na strane chobota a jar...

P.S. inak už aj Llívia,zmiernila rétoriku...:D, ťa pozdravujem Llívka...:cool:
Llívia
21.01.11,22:22
Ďakujem za pozdrav.
Odporúčam ti prečítať si príspevky v tejto téme od Jar88, aby si vedel, na koho strane stojíš a o čom je reč teraz.;)
(Napoviem: "zázračné" riešenie v podobe úrokov z omeškania :rolleyes:;).)
Dobrú noc!
Stanislav 1975
21.01.11,22:24
Llívia, už kašli na to- nerieš neplatičov...,sú aj príjemnejšie veci v živote ako sa jedovať s neplatičmi...
Llívia
21.01.11,22:29
mimotemy
Llívia, už kašli na to- nerieš neplatičov...,sú aj príjemnejšie veci v živote ako sa jedovať s neplatičmi...
Užitočná rada v štýle a la Jar88. :confused:
Nerieš? 29 % neplatičov. Fakt "nerieš"? Keď sa teraz nebudeme jedovať s neplatičmi, o pár mesiacov sa môžeme jedovať napr. kvôli neschopnosti platiť vodu (ktorú nebude mať nikto, nielen tí neplatiči, príp. ani sa nepodarí tu vodu sem vôbec zaviesť, tak budeme ďalej piť závadnú - všetci, nielen neplatiči), elektriku (potme budú v spoločných priestoroch chodiť aj riadne platiaci vlastníci), poistku za dom, úver, povinné revízie (nemáš na zaplatenie? Nikoho nezaujíma. Dostaneš pokutu. Kto zaplatí. Neplatiči?...
Tiež nemáš šajnu, o čom hovoríš. ;)
Stanislav 1975
21.01.11,22:35
mimotemy
Užitočná rada v štýle a la Jar88. :confused:
Nerieš? 29 % neplatičov. Fakt "nerieš"? Keď sa teraz nebudeme jedovať s neplatičmi, o pár mesiacov sa môžeme jedovať napr. kvôli neschopnosti platiť vodu (ktorú nebude mať nikto, nielen tí neplatiči, príp. ani sa nepodarí tu vodu sem vôbec zaviesť, tak budeme ďalej piť závadnú - všetci, nielen neplatiči), elektriku (potme budú v spoločných priestoroch chodiť aj riadne platiaci vlastníci), poistku za dom, úver, povinné revízie (nemáš na zaplatenie? Nikoho nezaujíma. Dostaneš pokutu. Kto zaplatí. Neplatiči?...
Tiež nemáš šajnu, o čom hovoríš. ;)

Nejeduj sa a daj si pohárik Finlandie,nohy do lavóra a vegetuj...:):):)
Llívia
21.01.11,23:56
Llívia, už kašli na to- nerieš neplatičov...,sú aj príjemnejšie veci v živote ako sa jedovať s neplatičmi...
Môžeme sa vôbec na to vykašľať? :rolleyes:

Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov § 7c
(1) Orgánmi spoločenstva sú

a) predseda, ...

(2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná. Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva. Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie

a) rozpočet spoločenstva na príslušný kalendárny rok,
b) ročnú účtovnú závierku spoločenstva,
c) výšku mesačných úhrad za plnenia,
d) výšku mesačných platieb za správu,
e) použitie prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) výšku príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) vyúčtovanie úhrad za plnenia,
h) podanie návrhu na exekučné konanie, 12ab)
i) vykonanie dobrovoľnej dražby12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15.
sito
22.01.11,00:12
Myslím si, že všetko by malo byť v zmluve. A malo by to byť jasné každému vlastníkovi, čo má, čo môže a čo musí. Čo nemusí? Vlastne nič, ale vlastníci musia, inak musia znášať jeho podlžnosť do spoločnej kasy.

Ak niekto nezaplatí raz, prípadne aj dva razy, je možne sa dohodnúť na splátkach. Ale je možné, to vybaviť aj nožne, nie s nožom na krku.

Z ľudského hľadiska sa dajú odpustiť poplatky z omeškania, ak sú dôvody.

Nie som účtovník, ale ak je evidencia, kedy nezaplatil a nemá doklad o zaplatení je povinnosť vlastníka dokazovať, SVB, alebo správcovi domu dokladom o zaplatení požadovanej čiastky, zálohy. Ak dokáže, že chyba nie je v ňom, vlastníkovi bytu. Kde teda je?

A dosť som si tu toho prečítal, že sa v domoch zneužíva toho, že niektorí v dome nevedia. Prečo? V prvom rade, že nevedia, niekto nechce, aby vedeli. V druhom rade, že niektorí nechcú vedieť.

Len takú maličkosť. V istom dome správca domu informoval o neplatičoch záloh. Sú to len dva byty a čiastka nepresahuje ani sto euro. Je to brnkačka. To je možné vyrovnať v priebehu pár mesiacov, dohodou.

Poznám aj taký dom, brnkačka, kde to tvrdil aj ten v dome, ktorý mal prístup na účet domu, pár krát po ňom brnknul a 50 000 euro je v ....?

Kto pomôže tomu domu?

Hracie automaty, že by dali do spoločných priestorov? Tie neprerábajú.

Aj polícia doporučuje, dávajte si na svoje veci, majetok pozor, majte stále nad nimi dozor.

Vedieť nie je trestný čin. Ale za vedomosti sa kedysi trestalo, len ... Prečo?
jar88
22.01.11,13:58
mimotemy
Užitočná rada v štýle a la Jar88. :confused:
Nerieš? 29 % neplatičov. Fakt "nerieš"? Keď sa teraz nebudeme jedovať s neplatičmi, o pár mesiacov sa môžeme jedovať napr. kvôli neschopnosti platiť vodu (ktorú nebude mať nikto, nielen tí neplatiči, príp. ani sa nepodarí tu vodu sem vôbec zaviesť, tak budeme ďalej piť závadnú - všetci, nielen neplatiči), elektriku (potme budú v spoločných priestoroch chodiť aj riadne platiaci vlastníci), poistku za dom, úver, povinné revízie (nemáš na zaplatenie? Nikoho nezaujíma. Dostaneš pokutu. Kto zaplatí. Neplatiči?...
Tiež nemáš šajnu, o čom hovoríš. ;)
Ako si sa k tým 29% neplatičov dopracovala ?
--------------------------------------------
Jednoducho si nedáš poradiť (odborníčka).
Myslím, že keď už máš 29% neplatičov, stačí u vás presvedčiť, alebo podplatiť jedného aby sa nezúčastnil a neplatiči budú mať nad 33,33% hlasov (to je 1/3 proti) Myslím, že by im stačilo ho poslať na maródku a máš vystarané. Dražbu asi neodhlasujete.
---------------------------------------------------------------------
Asi dopadneš tak, ako Nemci pri Stalingrade, alebo sedláci u Chlumce.
Nezáleží na tom, či máš právo, ale či ho vieš využiť - uplatniť.
Llívia
22.01.11,17:00
Jar88, čítal si moje príspevky? Tí neplatiči nechodia na zhromaždenia. Pozri do zákona, ako môžu ostatní vlastníci, ktorí sa zúčastnili, hlasovať, či sa tam prihliada na nadpolovičnú väčšinu všetkých vlastníkov, alebo len tých, čo sú na zhromaždení.;) Stále dookolečka dokola to isté - nevieš, o čom je reč. ;)
jar88
23.01.11,05:26
Ako si sa k tým 29% neplatičov dopracovala ?
--------------------------------------------
Jednoducho si nedáš poradiť (odborníčka).
Myslím, že keď už máš 29% neplatičov, stačí u vás presvedčiť, alebo podplatiť jedného aby sa nezúčastnil a neplatiči budú mať nad 33,33% hlasov (to je 1/3 proti) Myslím, že by im stačilo ho poslať na maródku a máš vystarané. Dražbu asi neodhlasujete.
---------------------------------------------------------------------
Asi dopadneš tak, ako Nemci pri Stalingrade, alebo sedláci u Chlumce.
Nezáleží na tom, či máš právo, ale či ho vieš využiť - uplatniť.
Llivia, ešte pred pár mesiacmi si písala, že máš problém len s jedným neprispôsobivým a že sa v zákonoch veľmi nevyznáš. Myslím, že sa jednalo o zákon o dobrovolných dražbách a o spoločnom vlastníctve bytov.
Vyzerá to tak, že si si čosi doštudovala, ale to nestačí. Treba s tým právom vedieť aj nakladať, využívať ho vo svoj prospech.
-------------------------------------------------------
Je to ako keď si naštuduješ pravidlá šachu a následne si myslíš, že vieš hrať šach. Uvedom si, že šach má jednoduché pravidlá a hrá sa len na 64 políčkach a naviac vidíš každý ťah protihráča. Je to oproti životu veľmi jednoduché a aj tak pre väčšinu ľudí zložité. No a využívať v živote možnosti zákonov, je ešte zložitejšie. (Na to potrebuješ, ideu, zámer, niečo ako ciel)
---------------------------------------------------
Ty máš zatiaľ schopnosť hrať snáď o pešiaka, možno vymeniť koňa, ale to je málo. Taký ľudia jednoducho nevyhrávajú.
Väčšinou získajú len nevykonateľné rozhodnutie, skoro bezcenný zdrap papiera. Následne nadávajú na súd a božekajú, aké sú tie pravidla (zákony) zlé. Pritom zákon o vlastníctve bytov, je jasne na strane oprávnených záujmov vlastníkov a problémom je len neschopnosť ľudí, ako si ty, ich využívať pre spoločenstvo.
----------------------------------------------------
Určite to nepochopíš, ale to je už tvoj problém.
lubica_02
23.01.11,06:30
Máme v zmluve pri neplatičoch, ktorí nereagujú na upomienky zakotvené po druhej upomienke poslednú výzvu na zaplatenie, s tým, že po tomto termíne bude pohľadávka postúpená dražobnej spoločnosti.
Obyčajne na túto poslednú výzvu neplatič zareaguje.
Mária27
23.01.11,07:11
Úhrady za plnenia a úhrady preddavkov do fondu sú zo zákona splatné mesačne a zo zákona sa na ich zabezpečenie zriaďuje aj záložné právo. Zákon o dobrovoľných dražbách sa využíva stále viac. Aj tí, čo vymáhajú nedoplatky súdnou cestou, zastavujú konania a prechádzajú na dobrovoľné dražby. Je to rýchla a účinná cesta.

Myslím, že vlastníci by si predsa len mali ponechať poslednú poistku na kontrolu dražieb vykonávaných správcom alebo predsedom a každú dražbu odsúhlasiť osobitne. Je to totiž dosť zneužiteľné a okrem toho, môže byť aj prípad, keď sami zvážia, že byt do dražby nepôjde a sami vypomôžu susedom (napr. náhle osirelým deťom).
lubica_02
23.01.11,09:44
Úhrady za plnenia a úhrady preddavkov do fondu sú zo zákona splatné mesačne a zo zákona sa na ich zabezpečenie zriaďuje aj záložné právo. Zákon o dobrovoľných dražbách sa využíva stále viac. Aj tí, čo vymáhajú nedoplatky súdnou cestou, zastavujú konania a prechádzajú na dobrovoľné dražby. Je to rýchla a účinná cesta.

Myslím, že vlastníci by si predsa len mali ponechať poslednú poistku na kontrolu dražieb vykonávaných správcom alebo predsedom a každú dražbu odsúhlasiť osobitne. Je to totiž dosť zneužiteľné a okrem toho, môže byť aj prípad, keď sami zvážia, že byt do dražby nepôjde a sami vypomôžu susedom (napr. náhle osirelým deťom).
Samozrejme , že pred dražbou máme schôdzu a celý postup vymáhania pohľadávky voči vlastníkom je odsúhlasený, ale list dĺžnik dostane, aby sa spamätal, že táto dražba môže byť reálna.
Každého koho sa to týka, posudzujeme už ako správca, nakoľko tých ľudí po sociálnej stránke obyčajne poznáme. Aj mi sme len ľudia a nemôžeme všetkých hodiť do jedného vreca. V tom Ti Mária dávam plne za pravdu.
Llívia
23.01.11,11:09
Llivia, ešte pred pár mesiacmi si písala, že máš problém len s jedným neprispôsobivým a že sa v zákonoch veľmi nevyznáš. Myslím, že sa jednalo o zákon o dobrovolných dražbách a o spoločnom vlastníctve bytov.
Vyzerá to tak, že si si čosi doštudovala, ale to nestačí. Treba s tým právom vedieť aj nakladať, využívať ho vo svoj prospech.
-------------------------------------------------------
Je to ako keď si naštuduješ pravidlá šachu a následne si myslíš, že vieš hrať šach. Uvedom si, že šach má jednoduché pravidlá a hrá sa len na 64 políčkach a naviac vidíš každý ťah protihráča. Je to oproti životu veľmi jednoduché a aj tak pre väčšinu ľudí zložité. No a využívať v živote možnosti zákonov, je ešte zložitejšie. (Na to potrebuješ, ideu, zámer, niečo ako ciel)
---------------------------------------------------
Ty máš zatiaľ schopnosť hrať snáď o pešiaka, možno vymeniť koňa, ale to je málo. Taký ľudia jednoducho nevyhrávajú.
Väčšinou získajú len nevykonateľné rozhodnutie, skoro bezcenný zdrap papiera. Následne nadávajú na súd a božekajú, aké sú tie pravidla (zákony) zlé. Pritom zákon o vlastníctve bytov, je jasne na strane oprávnených záujmov vlastníkov a problémom je len neschopnosť ľudí, ako si ty, ich využívať pre spoločenstvo.
----------------------------------------------------
Určite to nepochopíš, ale to je už tvoj problém.
Nikdy som nepísala, že ten neplatič je neprispôsobivý. ;) Ani o žiadnom inom neplatičovi som nepísala, že je neprispôsobivý. ;) Zákon o spoločnom vlastníctve bytov neexistuje (zase nevieš, o čom píšeš).
Oprávnený záujem vlastníkov je, aby každý jeden vlastník platil mesačné preddavky + nedoplatky z ročného vyúčtovania tak, ako má. Zákon je na strane vlastníkov aj v tom, že im dáva možnosť dať do dražby byt vlastníka, ktorý si neplní svoju povinnosť platiť. Majú aj možnosť dohodnúť si zmluvnú pokutu/úroky z omeškania v prípade nezaplatenia, resp. neskorého zaplatenia mesačných záloh alebo nedoplatkov z ročného zúčtovania - prečo je toto v prípade neplatičov nanič, som ti vysvetlila.
Takže, máš nejakú skutočne užitočnú radu, ako využiť zákon a získať od neplatičov omeškané platby? Niečo, čo sme tu všetci prehliadli v zákone?


Určite to nepochopíš, ale to je už tvoj problém.
Z tvojich príspevkov sa dá pochopiť len jediné: nevieš, o čom píšeš! Aj keď to tu bolo už niekoľkokrát rozoberané, vysvetľované, stále to nechápeš. Tvoje príspevky sú pre mňa neužitočné a pochybujem, že z nich vôbec ktokoľvek mal akýkoľvek úžitok. Takže opäť: buď daj užitočnú radu, alebo sa nemiešaj do niečoho, o čom nemáš šajnu!
Llívia
23.01.11,11:41
Úhrady za plnenia a úhrady preddavkov do fondu sú zo zákona splatné mesačne a zo zákona sa na ich zabezpečenie zriaďuje aj záložné právo. Zákon o dobrovoľných dražbách sa využíva stále viac. Aj tí, čo vymáhajú nedoplatky súdnou cestou, zastavujú konania a prechádzajú na dobrovoľné dražby. Je to rýchla a účinná cesta.

Myslím, že vlastníci by si predsa len mali ponechať poslednú poistku na kontrolu dražieb vykonávaných správcom alebo predsedom a každú dražbu odsúhlasiť osobitne. Je to totiž dosť zneužiteľné a okrem toho, môže byť aj prípad, keď sami zvážia, že byt do dražby nepôjde a sami vypomôžu susedom (napr. náhle osirelým deťom).
Potrebné je zobrať do úvahy aj to, v akom dome je neplatič. Je obrovský rozdiel, či má neplatiča dom, v ktorom je 40 bytov, 100 bytov, alebo len 10 bytov,alebo ešte menej. Sociálne cítenie je síce pekné, ale v prípade malého počtu bytov je viac na škodu ako na osoh, o čom sme mali možnosť presvedčiť sa.
Llívia
23.01.11,12:50
mimotemy
...Myslím, že keď už máš 29% neplatičov, stačí u vás presvedčiť, alebo podplatiť jedného aby sa nezúčastnil a neplatiči budú mať nad 33,33% hlasov (to je 1/3 proti) Myslím, že by im stačilo ho poslať na maródku a máš vystarané. Dražbu asi neodhlasujete...
K môjmu predchádzajúcemu príspevku k tomuto, čo si napísal, ešte dodávam: aj prehlasovaný vlastník má nejaké práva. Napr. právo obrátiť sa na súd, aby vo veci rozhodol ;) .
svojar
23.01.11,18:49
Máme v zmluve pri neplatičoch, ktorí nereagujú na upomienky zakotvené po druhej upomienke poslednú výzvu na zaplatenie, s tým, že po tomto termíne bude pohľadávka postúpená dražobnej spoločnosti.
Obyčajne na túto poslednú výzvu neplatič zareaguje.
Presne tak je tomu aj u nás. Po osúhlasení zhromaždením na konanie u dražobnej spoločnosti sa peniažky na vyrovnanie pohľadávky vždy našli.
Bodaj by nie, keď vždy bolo na plyn, elektrinu kde je možnosť odpojenia, ďalej bolo na chovanie psa, na pivko, tvrdé i cigaretky.
Treba na týchto vždy pekne pritlačiť. Potom sa spamätajú.
Llívia
28.01.11,12:25
http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=59694&zor=1
V tomto článku sú aj vzory podaní na súd na vydanie platobného rozkazu, k exekúcii a pod. (5. Problematika neplatenia do fondu prevádzky, údržby a opráv).

V vzore návrhu na vydanie platobného rozkazu sa píše o neplatení PREDDAVKOV do fondu.

V časti 12.3 je komentár k záložnému právu, v ktorom je uvedené aj, citujem: "Využitie tohto práva na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil jeho vlastník, bolo cielené najmä na zamedzenie neplatenia preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv, neplatenia za plnenia spojené s užívaním vlastníctva a tiež na zamedzenie protiprávnym konaniam namiereným voči ostatným vlastníkom."
seza
21.11.12,08:41
Ona to mala z vyúčtovania ale mala som aj druhý prípad, nezaplatil za sebou 3 mesiace a ani nereagoval. Až keď súd vydal platobný rozkaz, tak zaplatil. Samozrejme aj s poplatkami a pokutou z omeškania platieb. Vyšlo to vtedy asi na 800 Sk. Oveľa menej ako keď som to už dala exekútorovi.
Neviem si teraz spomenúť, kde sa hovorí, že je možné dať návrh na súd na vydanie platobného rozkazu v prípade, ak neuhradí 3 platby za sebou alebo výška dlhu dosahuje 10 000 Sk (uvádzam po starom).
Asi Mária bude vedieť presnejšie zákon.
Zálohové platby sú len za plnenia a čo FO a správa ?

Myslím, že sme už takúto tému aj mali.

Mohla by som poprosiť skúsenejších o vzor návrhu na vydanie platobného rozkazu pre neplatiča? (z vyúčtovania)
Vopred ďakujem
Indeed
21.11.12,08:52
naozaj "pomoc" bližnemu svojmu má nebývalé podoby... a potom sa ideme kĺudne vyspovedať však ??
Indeed
21.11.12,08:53
samozrejme, tak to treba robiť ,treba "pomáhať" blížnému svojmu ..
Indeed
21.11.12,08:54
veď ako ináč, oni sa tomu potešili ako 2-ročné dieťa lízatku...