BAMBULKA12
19.01.11,15:30
DOBRY DEN
CHCELA BY SOM SA PORADIT OHLADOM MATERSKEJ DOVOLENKY
OD 4.3.2010 SOM BOLA NEZAMESTNANA DO 2.8.2010 OD 2.8.2010 SOM
ZAMESTNANA.DOBROVOLNE POISTENIE SI PLATIM OD 24.8.2010 Z NAJNISSIEHO VYMERIAVACIEHO ZAKLADU 319.58 V JANUARI 2011 SOM
OTEHOTNELA POTREBOVALA BY SOM PORADIT CI SA MI TERAZ OPLATI ZVYSIT DOBROVOLNE POISTENIE NA MAXIMALNY VYMERIAVACI ZAKLAD,ALEBO CO MAM UROBIT ABY SOM DOSTAVALA NAJVYSSIU MATERSKU.DAKUJEM
Xanti
19.01.11,16:12
Teraz zruš DNP z minima. A o pár dní ... také dva založ nové DNP z maxima.. teda z VZ 1116,75 €. A bude maximálna materská.
Xanti
19.01.11,16:18
Resp. od sumy 1116,75 odrátaj hrubú mzdu svoju ak pracuješ, a na ten rozdiel sa treba prihlásiť ako DNP. Pozor nie zmeniť, ale zrušiť a nové uzatvoriť.
BAMBULKA12
19.01.11,17:55
VELMI PEKNE DAKUJEM.
Jajka77
15.02.11,17:03
Ahojte, mohli by ste mi poradit?.
Od 23.8.2010 si platim DNP z maxima. 20.2.2011 budem mat 26 tyzdnov z maxima.
270 dni DNP bude 20.5.2011.
Tento rok pravdepodobne nestihnem porodit , tehotenstvo snad ano.
Caka ma chirurgicky zakrok, takze snazit zacneme tak april, maj.
Ak by som ostala tehotna tento rok ale neporodila,
chcela by som cerpat z maxima PN pripadne OCR.
Mam pokracovat v plateni z maxima alebo dam zmenu pripadne odhlasku a prihlasku po tych 26 tyzdnoch na minimum a ked zistim ze som tehotna, zmenim na maximum?
A v roku 2012 keby som porodila aby som mala maximum.
Neviem ako dalej s platbami.
Nemam prac.pomer, hladam si pracu, maly ide do skolky v Septembri, vtedy mi konci i poberanie rodic.prisp.,
Dakujem za vsetky postrehy :)
Jajka77
16.02.11,19:17
najde sa dajaky poradak s odpovedou? dakujem
angela85
21.02.11,14:02
no toto je mna dost
takze ked mam priemernu mzdu 550 €, tak z 1116,75 odratam to 550 a z toho rozdielu budem urcitu sumu platit 270 dni (to vychadza normalne 9 mesiacov kalendarne?), no dobre, ale to mi socialka povie ze kolko mam platit, alebo si to mam nejako vyratat sama. a ako to budem platit a kam??
Katy a R
21.02.11,15:29
no toto je mna dost
takze ked mam priemernu mzdu 550 €, tak z 1116,75 odratam to 550 a z toho rozdielu budem urcitu sumu platit 270 dni (to vychadza normalne 9 mesiacov kalendarne?), no dobre, ale to mi socialka povie ze kolko mam platit, alebo si to mam nejako vyratat sama. a ako to budem platit a kam??

Je na tebe, či sa prihlásiš, alebo nie ;) Prihlasuješ sa na RLFO - a ty sama si stanovíš VZ ! Tuto pozri základné info - kde, ako, koľko;) http://www.socpoist.sk/dobrovolne-poistena-osoba/1536s .. aj v zák o SP.
.. a ak sa rozhodneš, že áno - tak potom už si povinná platiť - lebo ak sú nedoplatky (5eur), tak dávky nevyplácajú
angela85
22.02.11,12:57
no takze, ked mam priemernu mzdu v hrubom 550
tak to je (1116-550)x0,044=24,9€
moze to byt nejaka priblizna suma, ci to ma byt presne vyratana suma?
takze toto budem platit minimalne 270 dni pred zaciatkom materskej, to je asi 9 mesiacov. a k tomu nedoplatku, to znamena, ze ked nestihnem zaplatit presne za tych 270 dni?
angela85
22.02.11,12:59
takze to mam skocit na socialku, prihlasit sa tam na dobrovolne nemocenske poistenie a tu sumu posielat 9 mesiacov do socialky na ucet
Katy a R
22.02.11,13:11
no takze, ked mam priemernu mzdu v hrubom 550
tak to je (1116-550)x0,044=24,9€
moze to byt nejaka priblizna suma, ci to ma byt presne vyratana suma?
takze toto budem platit minimalne 270 dni pred zaciatkom materskej, to je asi 9 mesiacov. a k tomu nedoplatku, to znamena, ze ked nestihnem zaplatit presne za tych 270 dni?

..kľudne môžeš zaokrúhliť VZ (aj tak v zamestnaní nemáš každý mesiac rovnaký;)) ... kľudne si môžeš dať VZ na DNP napr 550, alebo 600, 650 ... aj tak ti v skutočnosti odíde na DNP len ten rozdiel (v každom mesiaci zvlášť). Môže sa stať, že ak budeš mať v práci nejakú odmenu, tak na DNP bude VZ na ten mesiac nižší - ale na poistnom bude preplatok. To si potom raz začas skontroluješ..;)
K tomu nedoplatku .. treba platiť načas .. a hlavne ak budeš žiadať už o dávku .. tak skontrolovať - a prípadný nedoplatok rýchlo vyrovnať !!:)
ešte doplním: Prihlásiš sa na SP - vyplniť RLFO (aj na stránke SP nájdeš) .. u nás hneď dajú aj číslo účtu a VS, niekde posielajú poštou ... môžeš platiť aj v pokladni SP.
slezka456
23.02.11,18:46
Dobry vecer vsetkym poradakom. Mam jednu otazocku ohladom materskej. Dna 07.03.2011 mi konci rodicovska dovolenka. Momentalne v tomto case som tehotna asi tak 1 mesiac ( predpokladany termin porodu zac. novembra ). Od 07.04.2010 som DNP poistena a platim si sumu 22 eur. A chcela by som vediet co mam urobit aby som mala max. matersku? A tiez este jedna otazocka - ked ma lekar vypise na rizikove ma to vplyv na vypocet materskej ? Za vsetky odpovede vam veeelmi pekne dakujem.
wingie
10.03.11,07:09
Dobrý deň, chcem sa informovať o materskej.

Od 1.11.2010 si platím DNP, momentálne som tehotná a termín pôrodu je 6.7.2011

Ako som čítala na vyplatenie materskej z maximálneho vymeriavacieho základu musím spĺňať 270 dní DNP a 270 dní povinného nemoc. poistenia zo zamestnania. Keďže momentálne pracujem od 1.4.2010 - podmienku 270 dní povinného nem. poistenia mám splnenú.

DNP musím byť poistená 270 dní pred termínom pôrodu - čo mne vychádza od 1.11.2010 do 6.7.2011 242 dní takže mi chýba 28 dní, ale ako som sa dočítala k DNP sa môže pripočítať aj iné už ukončené nemocenské poistenie - môže sa tam započítať povinné nemocenské poistenie, ktoré som platila z predchádzajúceho zamestnania od 1.1.2008 - 31.7.2009 ??? Bude mi to vychádzať na materskú z maximálneho vymeriavacieho základu keď počítam, že od 6.7.do 31.7. je len 25 dní ?
Od 1.8.2009 - 1.4.2010 som bola nezamestnaná.

Vopred ďakujem za odpoveď.
angela85
17.06.11,16:05
Dobrý deň a ako to je keď som nezamestnaná a chcem sa dobrovoľne pripoistiť? koľko musím platiť a koľko budem dostávať?
angela85
17.06.11,16:29
alebo ma aspon nasmerujte kde sa o tom pise, neviem to tu nejak najst
veronikasad
17.06.11,16:32
Dobrý deň a ako to je keď som nezamestnaná a chcem sa dobrovoľne pripoistiť? koľko musím platiť a koľko budem dostávať?
minimálny vymeriavací základ dobrovolne nemocensky poistenej osoby je 329,06€ - sadzba poistného 4,4¨%.

http://www.socpoist.sk/dobrovolne-poistena-osoba/1536s
angela85
17.06.11,17:39
no ja som sa chcela spytat na tu matersku, ze ked som nezamestnana, chcem ist na vysoku a po vysokej by som chcela ist na matersku, takze ked by som chcela aj tak max matersku, tak vlasne by som sa dobrovolne pripoistila a platila kazdy mesiac 50€ minimalne 270 dni pred materskou. ja som len chcela vediet ci to plati aj pre nezamestnanych
veronikasad
17.06.11,20:41
no ja som sa chcela spytat na tu matersku, ze ked som nezamestnana, chcem ist na vysoku a po vysokej by som chcela ist na matersku, takze ked by som chcela aj tak max matersku, tak vlasne by som sa dobrovolne pripoistila a platila kazdy mesiac 50€ minimalne 270 dni pred materskou. ja som len chcela vediet ci to plati aj pre nezamestnanych
DNP je (zatial) pre každého - okrem starobných dôchodcov, predčasných SD a invalidov s poklesom viac ako 70%.

V tvojom prípade - do 270 dní nem.poistenia sa započítava aj doba ukončeného nem.poistenia zo zamestnania. Aby ti vznikol nárok na maximum z DNP, poistenie musí trvať 26 týždňov pred pôrodom (lepšie pred nástupom na materskú)
angela85
18.06.11,07:06
takze ja budem vlastne aspon 1-2 mesiace platit skor ako sa vlastne o to pokusime
ďakujem
angela85
18.06.11,07:11
ale tych 26 tyzdnov sa mi zda malo, ked to ma byt 270 dni pred materskou
veronikasad
18.06.11,08:07
ale tych 26 tyzdnov sa mi zda malo, ked to ma byt 270 dni pred materskou
V inej téme si písala, že si bola zamestnaná. Do 270 dní poistenia sa počíta - ako som ti už napísala - aj doba poistenia zo zamestnania v posledných dvoch rokoch. 26 týždňov nem.poistenia potrebuješ, ak chceš dávku vyššiu ako z minima.
angela85
18.06.11,08:40
no ved hej, ja este stale som, ale chcem kvoli skole podat vypoved a nastupit do skoly, a nechcem hned otehotniet, mozno az v druhom rocnik v druhom semestri, ja rozmyslam trochu dopredu, a to bude rok aj pol od zamestnania, takze teoreticky by sa to tam mohlo ratat
Katy a R
18.06.11,09:17
no ved hej, ja este stale som, ale chcem kvoli skole podat vypoved a nastupit do skoly, a nechcem hned otehotniet, mozno az v druhom rocnik v druhom semestri, ja rozmyslam trochu dopredu, a to bude rok aj pol od zamestnania, takze teoreticky by sa to tam mohlo ratat

.. zatiaľ sa podmienka 270 dní poistenia skúma 2 roky pred pôrodom.....
... čo bude v takej ďalekej budúcnosti :confused::confused:... ťažko povedať. V každom prípade by bolo dobré, mať nejaké poistenie (môže byť aj s prestávkami ;)) ... a aspoň z minima. po lopatisticky ... aby nebola dlhšia pauza bez poistenia asi rok (rok a tri mesiace - to už je nadoraz)
angela85
18.06.11,09:35
dobre a aky bude rozdiel ked ostanem na materskej cez skolu a budem si platit z minima alebo ked si nebudem platit vobec nic?
ved vlastne budem zaebidovana na urade prace ako student a z minima mi vlastne vide taka ista materska ako aj nezamestnanej, ci????
angela85
18.06.11,09:37
mam este zivotnu poistku ale neviem ci mi k niecomu bude ak som nezamestnana, musim si to kuknut. je to pre mna tazke rozhodnutie odist z roboty, ist do skoly a byt bez penazi, ale v tejto robote aj tak nic neziskam, ziadne povysenie, ziadne zvysenie
veronikasad
18.06.11,11:49
mam este zivotnu poistku ale neviem ci mi k niecomu bude ak som nezamestnana, musim si to kuknut. je to pre mna tazke rozhodnutie odist z roboty, ist do skoly a byt bez penazi, ale v tejto robote aj tak nic neziskam, ziadne povysenie, ziadne zvysenie
Pletieš hrušky s jablkami. Životné poistenie nijako nesúvisí s dobrovolným nem.poistením.

Ak v čase nástupu na materskú nebudeš mať aktívne nemocenské poistenie, aj keď budeš mať splnené podmienku 270 dní nem.poistenia, nárok na materské ti nevznikne (výnimkou je 8-mesačná ochranná doba). Budeš dostávať len rodičovský príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa.

Štát nie je platitelom nemocenského ani dôchodkového poistenia za uchádzačov o zamestnanie. Plati len zdravotné poistenie - inak ako denný študent si koleduješ ...
angela85
18.06.11,12:21
no ja to zivotne, len tak naokraj
no dobre a rodicovsky je 190€, neviem sice ako dlho ho zena dostava, a ked si budem platit DNP z minima tak to je vlastne ta ista suma.
ja viem, ze ked si chcem platit DNP hocijaku sumu, dajme tomu z maxima, tak si to musim platit stale az kym nepojdem na matersku a musi to byt minimalne 270 dni za dva roky a ja si to chcem platit a chcem z maxima, nehovorim ze nie, len neviem aky je rozdiel ked si budem platit DNP z minima a dostanem matersku 190 € alebo nebudem si platit nic a dostanem rodicovsky 190€
ozaj a chcem sa este spytat ak to nemocenske bude rozne, ine bude z vyplaty a ine ked si budem platit sama, to sa nejako zpriemeruje? a to nevadi ak medzi platenim bude nejaka prestavka, dajme tomu ze po odchode z roboty si nebudem pol roka platit a az potom zacnem?
veronikasad, tebe musia zo mna stavat vlasy
Katy a R
18.06.11,16:10
DNP je dobrovoľné nem. poistenie ... ak chceš, prihlásiš sa, ak nie - neprihlásiš sa.
odpovede na svoje otázky (aj výhody DNP) sú rozoberané v témach o materskej niekoľkokrát napr. http://www.porada.sk/t137943-materska-2011-a.html
http://www.porada.sk/t119778-materska-2010-a.html .. a je ich viac ;)
a hlavne tu
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#48
angela85
19.06.11,11:06
no som tu zas, nieco som si pocitala, tak mam otazku, ze keby si zacnem platit po roku od odchodu zo zamestnania DNP z maxima a bolo by to minimalne tych 26 tyzdnov pred nastupom na matersku, tak by som mala narok na matersku? ale aku vysku materskej by som dostavala? a ako to je potom s rodicovskym prispevkom po materskej pre nezamestnanu? na ten mam narok? mi jedna znama nieco spominala ze by sa tam malo zas nieco menit
alebo keby som si hned po vypovedi platila nemocenske z minima a po roku z maxima tych 26 tyzdnov
je tam nejaky rozdiel ako keby som si neplatila ten rok po vypovedi?
veronikasad
19.06.11,11:10
Angelka, čítaj v klude ešte raz od začiatku, čo sme ti tu popísali ... Pozri si aj odkazy, ktoré ti pridala Katy. Naozaj po x-tý raz sa mi to celé znovu písať nechce ...
angela85
19.06.11,11:37
no dakujem