dedicka
19.01.11,16:00
dedim dlh po rucitelovi, dlh som do dedicstva nepriznala, cize pojdeme na sud. kedze nemam ziadne dokumenty, na zaklade ktorych by som sa mohla branit (rucitelia boli dvaja a dlznik zije), pytala som si ich od veritela. ten ich podla vsetkeho nevie najst a odkazal ma na ostatnych dlznikov. mam prosim pravo dostat vsetky dokumenty? a od koho? mozu sa so mnou sudit bez nich?
Mária27
19.01.11,15:07
Súd ti musí všetko preložiť ako dôkazový materiál, aby si sa k tomu vyjadrila. Dedičské konanie už prebehlo? Neodmietla si dedičstvo, nedá sa už? Neprevyšuje dlh majetok?
dedicka
20.01.11,08:01
dedicske konanie je este otvorene. majetkom je iba 1/2 nehnutelnosti (BSM) a dlh je mensi. ako je to prosim, ked pohladavku veritela nepriznam do dedicstva? dedicstvo sa uzavrie, budeme pokracovat na sude a pocas tejto doby mozem predat nehnutelnost, ktora bola predmetom dedicstva? alebo budem musiet pockat az na ukoncenie sudneho konania?
Mária27
20.01.11,09:38
Dedičstvo ukonči, ak je dlh od teba vymožiteľný, vymôže to od teba aj potom. Ak je na nehnuteľnosť záložné právo, predá sa ťažšie. Nedá sa jasne odpovedať, o mnohých súvislostiach sa môžeme len domnievať.
dedicka
20.01.11,13:06
po odmietnuti pohladavky veritelovi a ukonceni dedicstva by mohli dat na zdedenu nehnutelnost zalozne pravo vo vyske dlhu?
Mária27
20.01.11,13:16
Potom už nie, záložné právo býva zo zmluvy.
Ty si manželka? Manžel mal vraj dlh ako ručiteľ a ty si sa to dozvedela až po jeho smrti od veriteľa - bez dôkazov? Prepáč, ale celé je to tu nesúvislé, nejasné.
dedicka
24.01.11,11:24
ano, manzelka. manzel bol rucitel, a kedze dlznik nesplacal dlh, zacalo sa zevraj sudne konanie voci dlznikovi a dvom rucitelom (vratane manzela). o tom som sa vsak dozvedela az po smrti manzela, az ked sud pozastavil kvoli dedicskemu konanie. pred piatimi rokmi sme sa prestahovali, platila som aj presmerovanie posty, ale na zasielky zo sudu sa presmerovanie zevraj nevztahovalo, takze sme o ziadnom sudnom konani nevedeli.
Mária27
24.01.11,17:16
Zásielky súdu sa považovali za doručené vtedy, ak sa adresát v mieste bydliska zdržoval. Vy ste ale boli odsťahovaní.

Ale pravdou je, že ak boli pohľadávky jedného z manželov splatné počas trvania manželstva, môžu sa uspokojiť pri výkone rozhodnutia z BSM. Pri dedičstve sa najskôr určí, čo je v BSM.

Ty si ale budeš môcť peniaze od pravého dlžníka vymáhať.