Natka
06.12.05,12:21
Nájde sa nejaký poraďák, čo robí účtovníctvo pre advokátov (s DPH)?
Natka
09.12.05,13:00
Nájde sa nejaký poraďák, čo robí účtovníctvo pre advokátov (s DPH)?Nenájdem ťa?;)
Jana Acsová
09.12.05,13:03
Keby ste skúsili zadať otázku, možno by sme ju mohli riešiť ...
Natka
12.12.05,10:56
Pol strany by som zapísala, kým by som vysvetlila o čo vlastne kráča. A kto s tým nerobí, musel by siahnuť hlboko do zákonov. Ale skúsim aspoň stručne: Keď príde právnemu zástupcovi právoplatný rozsudok, je povinný vystaviť svojmu klientovi faktúru na trovy právneho zastúpenia,ktoré sú uvedené na rozsudku. Je to vlastne poskytnutá služba, za ktorú musí klient zaplatiť (na základe advokátom vystavenej faktúry). No a ďalej sa pokračuje tak, že odporca (ten čo prehral) je povinný zaplatiť tomu nášmu klientovi tú sumu, čo klientovi vyfakturoval. V podstate je to vtedy najlepšie, keď odporca zaplatí na účet právneho zástupcu navrhovateľa celú tú sumu a advokát si vystavenú faktúru započíta s úhradou od odporcu. (rozumieť zatiaľ? je to menšia guľášovina, ale dá sa) Mne ide o to, že odporca ešte skôr a navyše čiastočne, uhradil tie dotyčné trovy právneho zastúpenia. Napr. odporca zaplatil 01.12.2005 čiastočné trovy napr. 1 000,- Sk, ale mne príde právoplatný rozsudok až 05.12.2005 na 2500,- Sk.A zdaniteľné plnenie je : deň prijatia platby, tak ja by som chcela vystaviť faktúru v deň došlej platby 01.12.2005 ale neviem na akú sumu, či iba na 1 000,- Sk alebo rovno na 2 500,- Sk. Ide tu vlastne o čiastočné plnenie a neviem sa k tomu správne postaviť. Najradšej by som vystavila faktúru nášmu klientovi na 2 500,- Sk (v tom DPH) a čiastočne započítala sumu 1 000,- Sk. Skúsiš AVO?
andrej_rv
12.12.05,20:33
... Napr. odporca zaplatil 01.12.2005 čiastočné trovy napr. 1 000,- Sk, ale mne príde právoplatný rozsudok až 05.12.2005 na 2500,- Sk.A zdaniteľné plnenie je : deň prijatia platby, tak ja by som chcela vystaviť faktúru v deň došlej platby 01.12.2005 ale neviem na akú sumu, či iba na 1 000,- Sk alebo rovno na 2 500,- Sk. Ide tu vlastne o čiastočné plnenie a neviem sa k tomu správne postaviť. Najradšej by som vystavila faktúru nášmu klientovi na 2 500,- Sk (v tom DPH) a čiastočne započítala sumu 1 000,- Sk.
§ 19 ods. 2 ZDPH: "Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby".
§ 19 ods. 4: "Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby".
§ 71 ods. 1 :"Pri každom dodaní ...služby v tuzemsku..je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím platby (Tvoj prípad) a zároveň aj dodaním...služby, na ktorú platbu prijal, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie...služby v tomto kalendárnom mesiaci".
V zmysle citovaných ustanovení zákona teda stačí pri prijatí preddavku 1. decembra 1000,- Sk a dodaní služby (5.decembra) vystaviť len jednu faktúru do 15 dní na 2500.- Sk vrátane DPH s tým, že na faktúre bude odpočítaný uhradený preddavok a suma na úhradu bude už len 1500,- Sk. Platí to pre prípad, že prijatie preddavku i dodanie služby sa uskutoční v tom istom mesiaci.
Pokiaľ by advokát obdržal preddavok 30.11., si povinná vystaviť faktúru - doklad k prijatej platbe s dňom daňovej povinosti 30.11. na sumu 1000,- Sk (ktorá predstavuje sumu vrátane dane, takže ju na fa musíš rozdeliť na základ a 19 % DPH). Po dodaní služby nasledujúci mesiac (resp. ďalšie mesiace) vystavíš faktúru na celú sumu 2500,- Sk v členení na základ a daň, mínusom dohráš vystavenú faktúru na preddavok (tiež -základ a -daň). Zostatkom bude čistá fakturovaná suma k úhrade:

1. fa na preddavok 840 + 160 = 1000 v novembri

2a. fa na službu ..2100 Z a 400 DPH = 2500 v ďalšom mesiaci (mesiacoch)
2b .................... -840 Z a -160 DPH = -1000
---------------------------------------------
Spolu: ............... 1260 Z a 240 DPH = 1500
Natka
13.12.05,06:16
Veľmi pekne ti ďakujem, andrej za takú rozsiahlu odpoveď. Pridá sa k nám ešte niekto?
Jana Acsová
13.12.05,15:06
Mne ide o to, že odporca ešte skôr a navyše čiastočne, uhradil tie dotyčné trovy právneho zastúpenia. Napr. odporca zaplatil 01.12.2005 čiastočné trovy napr. 1 000,- Sk, ale mne príde právoplatný rozsudok až 05.12.2005 na 2500,- Sk.A zdaniteľné plnenie je : deň prijatia platby, tak ja by som chcela vystaviť faktúru v deň došlej platby 01.12.2005 ale neviem na akú sumu, či iba na 1 000,- Sk alebo rovno na 2 500,- Sk. Ide tu vlastne o čiastočné plnenie a neviem sa k tomu správne postaviť. Najradšej by som vystavila faktúru nášmu klientovi na 2 500,- Sk (v tom DPH) a čiastočne započítala sumu 1 000,- Sk. Skúsiš AVO?
Skúsim .-)
Dôležité je všetko čo uvádza v predchádzajúcom príspevku Andrej_rv a ešte stanovenie si vzniku daňovej povinnosti pri dodaní služby. Podľa môjho názoru sa môžete dostať aj do roviny čiastkového plnenia podľa § 19 ods. 3, ak právne zastupovanie je už poskytované a v tomto období uhradená jeho časť. V tomto prípade je na rozhodnutí daňového subjektu (advokáta), či bude predmetné plnenie považovať za čiastkové a konečné vyúčtovanie urobí v čase ukončenia poskytovania právnej pomoci, ktoré je zrejme v tomto prípade relevantné k vzniku daňovej povinnosti.
Ale aj napriek tomu tu nastáva zaujímavá situácia, nakoľko prijmete platbu od osoby, ktorej ju nefakturujete.

Zhrnutie:
Nakoľko daňová povinnosť pri dodaní služby, ktorá sa uskutočňuje čiastkovo počas trvania zmluvy vzniká najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje (najdlhšie 12 kalendárnych mesiacov) je možné vystaviť podľa môjho názoru aj ostrú faktúru v deň prijatia jej čiastočnej úhrady a to na celú čiastku. Opieram sa o skutočnosť, že služba sa považuje za dodanú najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa vzťahuje, t.j. nie je podľa môjho názoru vylúčená fakturácia pred týmto dňom.

Všetko ostatné, čo uviedol Andrej_rv je rovnako aplikovateľné v prípade, že platbu vopred možno považovať za preddavok.

V tomto prípade však upozorňujem, že môžu nastať rôzne situácie, ktoré je potrebné posúdiť individuálne.
Jana Acsová
13.12.05,15:13
Ešte na doplnenie:
Ak budete považovať prijatú úhradu za platbu za čiastkové plnenie, nie je potrebné následne ju vyúčtovať ako zálohu. Vystavovali by ste faktúru s dátumom dodania v deň prijatia platby a to na čiastkové plnenie a vyúčtovacie plnenie na zvyšok trov právneho zastúpenia s dátumom dodania v deň nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorý je posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje.
Jana Acsová
13.12.05,15:18
Natka
14.12.05,14:01
Trošku k odmenám advokátov z informácií DR SR:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/04_par22.doc Nejde mi to otvoriť, keď kliknem na modro vyznačené naskočí mi "the page cannot be displayed". Bolo tam niečo zaujímavé?
andrej_rv
14.12.05,16:59
Nejde mi to otvoriť, keď kliknem na modro vyznačené naskočí mi "the page cannot be displayed". Bolo tam niečo zaujímavé? Asi budeš mať niečo zle nastavené, lebo ja som to otvoril. Výňatok z toho, čo súvisí s advokátmi:
"3/ Poplatky za uloženie odpadu a DPH

Podľa § 22 ods. 3 zákona o DPH do základu dane sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (ďalej len prechodné položky).
V nadväznosti na uvedené a vzhľadom na vymedzenie osoby, ktorá je povinná platiť poplatok za uloženie odpadu - § 2 ods. 1 zákona č. 17/2004 Z.z. o poplatkoch za uloženie odpadu, spôsobu platenia, odvodu tohto poplatku a ukladania sankcií za nezaplatenie poplatku, je poplatok za uloženie odpadu na skládku, (ktorý je príjmom rozpočtu obce, resp. obcí, v ktorých katastrálnom území sa skládka nachádza) z pozície prevádzkovateľa skládky považovaný za prechodnú položku a nezahŕňa sa do základu dane ním poskytnutej služby.
Medzi uvedené prechodné položky možno zaradiť napríklad aj súdne poplatky platené v kolkoch a iné poplatky platené advokátom v mene svojich klientov.


4/ základ dane pri odmenách advokáta

V zmysle ustanovenia § 22 ods. 1 a 2 základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Z uvedeného vyplýva, že každá odplata (odmena advokátov - v zmysle vyhlášky č.655/2004 Z.z. ak je advokát platiteľom dane z pridanej hodnoty, zvyšuje sa tarifná odmena o DPH) znížená o daň na výstupe predstavuje základ pre výpočet DPH. Základ dane zahŕňa aj súvisiace náklady účtované platiteľom príjemcovi plnenia alebo inej osobe, ktoré sú priamo spojené so zdaniteľným plnením a za ktoré platiteľ požaduje úhradu. Náhrada hotových výdavkov a náhrada za stratu času predstavujú u advokáta náklady súvisiace s jeho činnosťou, čiže sú súčasťou základu dane.
V prípade súdnych a iných poplatkov (kolky, preklady, odpisy, znalecké posudky), pri posudzovaní či vstupujú do základu dane môžu nastať dve situácie. Ak platiteľ dane náklady/výdavky zaplatil vo svojom mene a na svoj účet (účtuje ako o svojich nákladoch/výdavkoch), sa tieto náklady/výdavky považujú za náklady/výdavky súvisiace s jeho činnosťou, a podľa ustanovenia § 22 ods. 2 sú súčasťou základu dane. V prípade, že výdavky, ktoré platiteľ dane zaplatil v mene a na účet svojho zákazníka, ktorému dodáva tovar alebo službu, sú v zmysle zákona o DPH považované za prechodné položky a platiteľ dane ich podľa § 22 ods.3 do základu dane nezahŕňa."
Jana Acsová
16.12.05,12:45
Nejde mi to otvoriť, keď kliknem na modro vyznačené naskočí mi "the page cannot be displayed". Bolo tam niečo zaujímavé?Je to stánka DR SR ... občas vypadáva ...
Link sa týka § 22 určenia základu dane (bod 4).
Jana Acsová
16.12.05,12:46
4/ základ dane pri odmenách advokáta

V zmysle ustanovenia § 22 ods. 1 a 2 základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Z uvedeného vyplýva, že každá odplata (odmena advokátov - v zmysle vyhlášky č.655/2004 Z.z. ak je advokát platiteľom dane z pridanej hodnoty, zvyšuje sa tarifná odmena o DPH) znížená o daň na výstupe predstavuje základ pre výpočet DPH. Základ dane zahŕňa aj súvisiace náklady účtované platiteľom príjemcovi plnenia alebo inej osobe, ktoré sú priamo spojené so zdaniteľným plnením a za ktoré platiteľ požaduje úhradu. Náhrada hotových výdavkov a náhrada za stratu času predstavujú u advokáta náklady súvisiace s jeho činnosťou, čiže sú súčasťou základu dane.
V prípade súdnych a iných poplatkov (kolky, preklady, odpisy, znalecké posudky), pri posudzovaní či vstupujú do základu dane môžu nastať dve situácie. Ak platiteľ dane náklady/výdavky zaplatil vo svojom mene a na svoj účet (účtuje ako o svojich nákladoch/výdavkoch), sa tieto náklady/výdavky považujú za náklady/výdavky súvisiace s jeho činnosťou, a podľa ustanovenia § 22 ods. 2 sú súčasťou základu dane. V prípade, že výdavky, ktoré platiteľ dane zaplatil v mene a na účet svojho zákazníka, ktorému dodáva tovar alebo službu, sú v zmysle zákona o DPH považované za prechodné položky a platiteľ dane ich podľa § 22 ods.3 do základu dane nezahŕňa."



Presne toto je citácia z linku, ktorý som mala na mysli. .-)
ucetni_fantozzi
01.03.06,15:50
ozivim tuto temu (a dakujem AVO, cez ktoreho odkaz v inej teme som sa sem dostal), nakolko momentalne sa snazim najst riesenie pre obdobny problem, konkretne o stanovenie dna vzniku danovej povinnosti v pripade, ze o odmene advokata rozhoduje sud.

priklad:
1/ advokat kona v pravnej veci; odmenu za svoje sluzby si uplatni v sudnom konani, napriklad v 05/2005
2/ v 07/2005 sa stane platitelom
3/ v 11/2005 sud vyda rozhodnutie, ktorym mimo ine zaviaze povinneho uhradit odmenu advokata vypocitanu podla vyhlasky, rozhodnutie sa stane pravoplatne...

- kedy vznika danova povinnost? podla §19 by to malo byt uz v 05/2005 (poskytnutie sluzieb), a kedze tam este nebol platitelom, DPH nevznika... alebo je to v den, ked sud advokatovi odmenu priznal (pravoplatne uznesenie)?
- a podobne aj ked uz kona ako platitel - ak priznanie odmeny zavisi od rozhodnutia sudu, vznika povinnost az tymto rozhodnutim? nie je to v rozpore s §19?

dakujem za pomoc v tejto specifickej problematike... ;)
Jana Acsová
01.03.06,16:16
Fakturoval advokát niekomu niečo? Ak áno kedy a komu? Ak nie, kedy mu vznikol nárok na odmenu? Vystavuje k tomu následne nejaký doklad?
ALBO
01.03.06,17:51
ozivim tuto temu (a dakujem AVO, cez ktoreho odkaz v inej teme som sa sem dostal), nakolko momentalne sa snazim najst riesenie pre obdobny problem, konkretne o stanovenie dna vzniku danovej povinnosti v pripade, ze o odmene advokata rozhoduje sud.

priklad:
1/ advokat kona v pravnej veci; odmenu za svoje sluzby si uplatni v sudnom konani, napriklad v 05/2005
2/ v 07/2005 sa stane platitelom
3/ v 11/2005 sud vyda rozhodnutie, ktorym mimo ine zaviaze povinneho uhradit odmenu advokata vypocitanu podla vyhlasky, rozhodnutie sa stane pravoplatne...

- kedy vznika danova povinnost? podla §19 by to malo byt uz v 05/2005 (poskytnutie sluzieb), a kedze tam este nebol platitelom, DPH nevznika... alebo je to v den, ked sud advokatovi odmenu priznal (pravoplatne uznesenie)?
- a podobne aj ked uz kona ako platitel - ak priznanie odmeny zavisi od rozhodnutia sudu, vznika povinnost az tymto rozhodnutim? nie je to v rozpore s §19?

dakujem za pomoc v tejto specifickej problematike... ;)
Ja by som povedala, že advokát urobil svoju službu, keď to podal na súd.5/2005
Jana Acsová
01.03.06,17:55
A končia služby advokáta podaním na súd?
ALBO
01.03.06,19:12
A končia služby advokáta podaním na súd?

NIekde som k tomu čítala stanovisko, ale pokúsim sa ho v robote nájsť. Boli tam zo štyri varianty dátumov.Určite to rozhodnutie súdu nebolo.
Jana Acsová
01.03.06,19:32
O.K. ... ja som len k tomu, že dodanie služby závisí zrejme aj od dohody advokáta s klientom. A v prípade zadávateľa nevieme podrobnosti ...
ALBO
02.03.06,06:22
NIekde som k tomu čítala stanovisko, ale pokúsim sa ho v robote nájsť. Boli tam zo štyri varianty dátumov.Určite to rozhodnutie súdu nebolo.
Neviem to stanovisko nájsť,fakt tam rozhodnutie nebolo , pretože si pamätám , že si to pretirečilo s odpoveďou práve na túto tému v porade. Nebol to však nikto dôležitý, kto to písal. Ale ..
Pozrela som stránky DRSR, kde je odpoveď na podobnú otázku a tam je to vyvrátené a ako rozhodujúci dátum je tam rozhodnutie. Táto ich odpoveď by asi mala byť kompetentnejšia:

Ak advokát zastupoval účastníka, ktorému bola prisúdená náhrada trov konania, je ten, ktorému bola uložená náhrada týchto trov, povinný zaplatiť ju advokátovi. V zmysle tohto ustanovenia pri podaní žaloby a návrhu na vydanie platobného rozkazu uplatní advokát v zastúpení klienta nárok na náhradu trov v mene klienta na svoj účet. U advokáta je teda iba platobné miesto na zaplatenie trov klienta. V takýchto prípadoch je nejasné, kedy a v ktorom zdaňovacom období má advokát zahrnúť DPH do daňového priznania Je potrebné v tom zdaňovacom období, kedy boli trovy zahrnuté do daňového priznania, vyhotoviť faktúru, ak bola platba poukázaná na účet, alebo je týmto dokladom príjmový doklad pri platbe v hotovosti ?
Odpoveď:
V občianskom súdnom konaní súd nepriznáva náhradu trov konania advokátovi, ale priznáva náhradu trov konania účastníkovi súdneho sporu, ktorý mal vo veci úspech t.j. osobe, ktorú advokát zastupoval - § 142 Občianskeho súdneho poriadku /ďalej len OSP/, čiže predmetné trovy nie sú vlastníctvom advokáta, ale jeho klienta, ktorého zastupoval. Na uvedenom tvrdení nič nemení skutočnosť, že podľa § 149 ods. c/ OSP ten, ktorému bola uložená náhrada trov konania, je povinný ju zaplatiť advokátovi. Právne služby poskytuje advokát (komerčný právnik) svojmu klientovi, ktorého zastupuje v konaní. Daňová povinnosť podľa § 19 ods. 2 zákona o DPH vzniká dňom dodania služby, pričom určenie tohto dňa je záležitosťou dohody obchodných partnerov. V nadväznosti na § 4 Vyhlášky MS SR o odmenách a náhradách advokátov za poskytnutie jednotlivých úkonov právnych služieb alebo úplné vybavenie veci alebo poskytovanie právnych služieb v určitom rozsahu alebo po určitý čas patrí advokátovi odmena. Dodanie právnej služby môže byť vymedzené splnením niektorej z citovaných podmienok. V prípade, že klient poskytne advokátovi preddavok na odmenu, daňová povinnosť vzniká podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH. V praxi je väčšinou ustálené, že právne služby advokáta podľa dohody sú klientovi poskytnuté dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku súdu, t.j. advokátovi vzniká týmto dňom daňová povinnosť a do 15 dní v prospech klienta - platiteľa DPH je povinný vyhotoviť faktúru.
poradaK
06.03.06,07:07
Teším sa, že má niekto také podobné problémy - tiež pracujem v advokátskej kancelárii.
Natka
30.05.06,06:44
V praxi je väčšinou ustálené, že právne služby advokáta podľa dohody sú klientovi poskytnuté dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku súdu, t.j. advokátovi vzniká týmto dňom daňová povinnosť a do 15 dní v prospech klienta - platiteľa DPH je povinný vyhotoviť faktúru.[/quote

Nie vždy sa to podarí: koľko krát sa mi stalo, že som rozsudok zaslala napr. v 1/06 na súd, aby som dostala pečiatku právoplatnosti (po tlf.rozhovore s pracovníčkou súdu som vedela, že v januári je právoplatný), ale keďže na súdoch sú strašne zanepráznený, právoplatný rozsudok s pečiatkou mi zašlú až v máji. Kedy vystaviť faktúru a s akým dátumom dodania služby? Tých horeuvedených 15 dní sa mi nedá dodržať, mám 70% rozhodnutí zo súdov, ktoré mi dôjdu až po dvoch či troch mesiacoch od právoplatnosti rozhodnutí. Vystavujem faktúry vtedy, keď mi prídu správoplatnené.Myslíte, že je to správne?
Natka
31.05.06,06:46
Pripojí sa ešte niekto k danej téme?
ibiza
15.08.06,19:23
:) jééj ja by som sa pridala, keď ešte nie je neskoro... riešim presne ten istý problém.

Nedá sa ustrážiť vždy právoplatnosť rozhodnutia. My ich máme dosť a niekedy vyznačenie právoplatnosti trvá aj pol roka, keď je sudkyňa napríklad chorá alebo etc... A ja predsa nemôžem každý deň obvolávať súdy či už je rozsudok právoplatný...

Ešte mi teraz napadlo že deň vzniku daňovej povinnosti by mohol napríklad byť aj deň vyznačenia právoplatnosti rozsudku.. Tento dátum je taktiež na rozsudku uvedený.

A ešte taká maličkosť... Ako mi daniar príde vlastne na to, kedy ten rozsudok nadobudol právoplatnosť? To mám ku každej faktúre prikladať kópiu rozsudku? (ak originál ide klientovi)

Tak čo, skúsite?
ibiza
15.08.06,19:30
Ešte na doplnenie:
Ak budete považovať prijatú úhradu za platbu za čiastkové plnenie, nie je potrebné následne ju vyúčtovať ako zálohu. Vystavovali by ste faktúru s dátumom dodania v deň prijatia platby a to na čiastkové plnenie a vyúčtovacie plnenie na zvyšok trov právneho zastúpenia s dátumom dodania v deň nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorý je posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje.

Ešte sa chcem opýtať, ako vlastne potom bude vyzerať takáto faktúra?
ibiza
16.08.06,04:52
Ešte mi teraz napadlo že deň vzniku daňovej povinnosti by mohol napríklad byť aj deň vyznačenia právoplatnosti rozsudku.. Tento dátum je taktiež na rozsudku uvedený.

Aj tak mi nedá... posledný deň dodania služby by mohol byť aj deň odovzdania spisového materiálu. Až vtedy sa pre nás definitívne končí právne zastupovanie... Klientovi odovzdám právoplatný rozsudok a ostatný materiál zo spisu... Hm? Právne zastupovanie sa predsa nekončí dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku. Veď my predsa ešte čakáme na právoplatnosť, po jej nadobudnutí rozsudok vezmem na súd alebo ho pošlem poštou na súd, následne po doručení sa ešte píše výzva odporcovi na úhradu trov..

Z toho mi teda vychádza, že posledný deň dodania služby si určí advokát vlastne sám?
Lenuška
28.09.06,12:41
Bea:

Trovy súdneho zastúpenia, na ktoré sa uplatňuje DPH - sú mi jasné.
Ale čo s paušálnou odmenou podľa vyhlášky 655/2004 Z.z. § 15 a 16, na ktorú sa DPH neuplatňuje ? Je tento príjem považovaný za oslobodený ? Nie je advokát povinný používať koeficient?
ďakujem za rady.
ibiza
29.09.06,05:17
Čo sa týka paušálnych náhrad, k tým advokátovi súd DPH v zmysle vyhlášky 655/2004 Z.z. neprizná, avšak podľa zákona o DPH je to jeho príjem - protihodnota takže DPH z toho odviesť musí... a klient mu ho musí zaplatiť.. Existuje na to aj stanovisko DR SR, je to tu niekde na porade, ale neviem presne, kde..
Lenuška
29.09.06,05:35
Ďakujem ....
Natka
09.10.06,07:52
A ešte taká maličkosť... Ako mi daniar príde vlastne na to, kedy ten rozsudok nadobudol právoplatnosť? To mám ku každej faktúre prikladať kópiu rozsudku? (ak originál ide klientovi)Áno, ku každej faktúre treba priložiť kópiu súdneho rozhodnutia.Za rok spravím aj 800 faktúr podľa rozhodnutí a neviem si predstaviť potom vysvetľovanie daniarom pri kontrole, prečo taká či onaká suma je na faktúre, keby som nemal pripojené rozhodnutie priamo pri faktúre.
Natka
09.10.06,07:53
A ešte taká maličkosť... Ako mi daniar príde vlastne na to, kedy ten rozsudok nadobudol právoplatnosť? To mám ku každej faktúre prikladať kópiu rozsudku? (ak originál ide klientovi)Áno, ku každej faktúre treba priložiť kópiu súdneho rozhodnutia.Za rok spravím aj 800 faktúr podľa rozhodnutí a neviem si predstaviť potom vysvetľovanie daniarom pri kontrole, prečo taká či onaká suma je na faktúre, keby som nemala pripojené rozhodnutie priamo pri faktúre.
Natka
15.02.07,06:34
Prosím vás, čo s trovymi, ktoré opečiatkoval súd napr. 2.februára 2007 s tým, že právoplatný rozsudok je 30.12.2006? V podvojnom účtovníctve netreba náhodou vytvoriť ešte v starom roku nejaké výnosy budúcich období? Alebo jednoducho len spraviť faktúru v novom roku toho 2.februára 2007?
Natka
20.02.07,05:45
Prosím vás, čo s trovymi, ktoré opečiatkoval súd napr. 2.februára 2007 s tým, že právoplatný rozsudok je 30.12.2006? V podvojnom účtovníctve netreba náhodou vytvoriť ešte v starom roku nejaké výnosy budúcich období? Alebo jednoducho len spraviť faktúru v novom roku toho 2.februára 2007?Prosím vás, pomôže mi niekto?
michelle84
22.05.07,11:20
Právničke sme zaplatili preddavok na náhradu trov exekúcie za úkony v exekučnom konaní. Na aký účet to zaúčtovať?
Tweety
22.05.07,11:21
Zaplatené preddavky účtujeme na 314.
benefin
18.07.07,14:26
pripojim sa. tiez si myslim ze treba vystavit fakturu, len moj advokat mi tvrdi ze staci rozhodutie. ako sa to ale vyriesi ak vystavi fakturu klientovi - a ponecha si to ako odmenu? zapoctom? a este jeden problem s tym rezijnym pausalom - myslim ze jednoznacne treba DPH, ale vraj v zakone o advokacii je to mimo DPH.
Maxima25
21.08.07,21:57
pripojim sa. tiez si myslim ze treba vystavit fakturu, len moj advokat mi tvrdi ze staci rozhodutie. ako sa to ale vyriesi ak vystavi fakturu klientovi - a ponecha si to ako odmenu? zapoctom? a este jeden problem s tym rezijnym pausalom - myslim ze jednoznacne treba DPH, ale vraj v zakone o advokacii je to mimo DPH.

prosim vie sa niekto k tomuto vyjadrit? riesim tento isty problem.. dost surny...dakujem.
Zita5
26.02.09,17:20
Po prečítaní tejto témy , pustiť sa do účtovníctva akvokáta , alebo nie ? :confused:Dokonca v blízkej dobe sa stane plátcom DPH.