jana.janackova
19.01.11,19:39
Keď mám založenú živnosť a chcem prejsť na s.r.o., ako FO nemám žiadny majetok, iba pár eur v pokladni. Sú dva spôsoby prejsť transformovaním zo živnosti na s.r.o. alebo zrušiť živnosť a založiť s.r.o., preto by som sa chcela poradiť čo je omnoho lepšie a výhodnejšie.
sroservis
19.01.11,21:23
Dobrý deň,

asi Vás trošku sklamem, ale podľa mojich vedomostí fyzická osoba - podnikateľ sa nemôže transformovať na právnickú osobu (napr. s.r.o.). Obchodný zákonník pozná len premenu (transformáciu právnickej osoby na inú právnickú osobu, napr. sro na a.s).

To je len taký zvrat, že prešiel som zo živnosti na s.r.o. , ale v skutočnosti to znamená zrušenie živnostenského oprávnenia (ak už nechcete zároveň podnikať na živnosť) a založenie a registráciu nového právneho subjektu s.r.o. (v ktorej môžete byť jedinými spoločníkom aj konateľom).

Vaša nová s.r.o. bude mať úplne nové IČO, DIČ a prípadne (ak ju zaregistrujete) a nové IČO pre DPH. Tiež jej musíte vybaviť nový živnostenský list.

Ak uvádzate, že ako podnikateľka (živnostníčka) nemáte väčší majetok, zrejme ani neprichádza do úvahy nepeňažný vklad do základného imania s.r.o. (ktorým by ste mohli majetok zo živnosti previesť na s.r.o.).

Na našej stránke je viac informácii o s.r.o., ako aj porovnanie podnikania na živnosť a s.r.o.

Všetko dobré.
mizu24
15.10.11,20:06
Dobrý deň, potrebujem poradiť. SZČO stavia budovu, ktorú chcela využívať na podnikateľské účely. Rozhodla sa ale zrušiť živnosť a založiť s.r.o., bude platcom DPH, akým spôsobom tam presunúť majetok? Ja si myslím, že je lepšie budovu dokončiť a potom ju odpredať, s tým že si SZČO neuplatní odpisy. Dalo by sa to urobiť aj pred dokončením budovy, a akým spôsobom? Ďakujem.
KEJKA
15.10.11,20:35
ak ide o DPH, je možné predať aj rozostavanú budovu podľa znal.posudku do sro a sro-platiteľ DPH stavbu dokončí, odpočíta si DPH. Budovu bude mať v majetku a bude odpisovať.
mizu24
15.10.11,20:44
ak ide o DPH, je možné predať aj rozostavanú budovu podľa znal.posudku do sro a sro-platiteľ DPH stavbu dokončí, odpočíta si DPH. Budovu bude mať v majetku a bude odpisovať.

Ďakujem Kejka za rýchle info a nebude problém s tým, že je to vlastne tá istá osoba, lebo s.r.o. bude jednoosobová? SZČO predá budovu a keďže je platca DPH vyjde mu vysoká daňová povinnosť a v s.r.o. zase vysoký NO, v konečnom dôsledku sa to vyrovná, lebo sumy budú rovnaké, len či DÚ v prípade kontroly nebude vidieť nejaký problém?
KEJKA
16.10.11,10:53
nie, problém nebude, ale ide o majetok vysokej hodnoty, bude treba znalecký posudok.
mizu24
16.10.11,12:40
Ešte raz ďakujem.
Erika-ežka
07.11.11,12:58
Ahojte, chcem sa opýtať ako je to aktuálne s predajom majetku a zásob SZČO do s.r.o. (kde je jediným konateľom a spoločníkom tá istá osoba - pokladá sa za spriaznenú osobu). Aj SZČO aj s.r.o sú plátcovia DPH, s.r.o. je už 1 rok činná.
Ak som to dobre pochopila nemusím odvádzať DPH z trhovej ceny, nakoľko nespĺňam všetky podmienky § 22, ods. 8 a 9 zákona o DPH (obidve strany sú platiteľmi DPH a je tu právo na odpočet dane v plnom rozsahu) - môžem predať zásoby - za skladovú cenu (prípadne môžem si určiť aj nižšiu cenu?) a majetok za zostatkovú účtovnú cenu. Správne som to pochopila? Nemám náhodou povinnosť riešiť nejaké pripočitateľné položky, nakoľko sa predávalo spriaznenej osobe - čo sa týka Dani z príjmov?
Prosím o vyjadrenie niekoho, kto to už riešil. Vopred Ďakujem
Erika-ežka
21.11.11,08:35
Ahojte, chcem sa opýtať ako je to aktuálne s predajom majetku a zásob SZČO do s.r.o. (kde je jediným konateľom a spoločníkom tá istá osoba - pokladá sa za spriaznenú osobu). Aj SZČO aj s.r.o sú plátcovia DPH, s.r.o. je už 1 rok činná.
Ak som to dobre pochopila nemusím odvádzať DPH z trhovej ceny, nakoľko nespĺňam všetky podmienky § 22, ods. 8 a 9 zákona o DPH (obidve strany sú platiteľmi DPH a je tu právo na odpočet dane v plnom rozsahu) - môžem predať zásoby - za skladovú cenu (prípadne môžem si určiť aj nižšiu cenu?) a majetok za zostatkovú účtovnú cenu. Správne som to pochopila? Nemám náhodou povinnosť riešiť nejaké pripočitateľné položky, nakoľko sa predávalo spriaznenej osobe - čo sa týka Dani z príjmov?
Prosím o vyjadrenie niekoho, kto to už riešil. Vopred Ďakujem
Skúsim trošku posunúť ...
ondrejvla
09.01.12,14:09
Prosím o radu, riešim problém zrušenia živnosti a založenia s.r.o. tou istou osobou, zo živnosti sú skladové zásoby v predajni, je možné to predať za pár EUR? Ďalej, SZČO rieši túto zmenu z dôvodu toho, že od 31.5.2012 nastupuje na materskú, odvody si platila ako SZČO minimálne, predpokladám, že ak by zrušila živnosť napr. k 1.3.2012 a tým dňom by aj založila s.r.o., predala by tovar a zamestnala by sa vo vlastnej s.r.o. s platom okolo 800,- € hrubá mzda, je možné, že by sa jej počítala materská aj zo živnosti, ktorú by zrušila, lebo inak by nedodržala tých 270 dní a 90 dní pred nástupom na materskú by sa zamestnala vo vlastnej firme, či je predpoklad, že by získala materskú okolo 700,-€ ?
Možno uvažujem nesprávne, ale ak je tá možnosť zrušiť vlastnú živnosť a zamestnať sa v inej firme, potom by mohla byť aj možnosť, že sa zamestná vo vlastnej s.r.o.
Budem veľmi vďačná, ak mi niekto v tomto fundovane poradí. A zároveň vyjadrujem vďaku VeronikeSad, Janke Motyčkovej za poskytnutú pomoc, no problém nie je kompletne vyriešený.
Ďakujem veľmi pekne.
KatarinaNR
09.01.12,14:16
aj ja by som sa pripojila k ondrejvle, mám podobný problém, resp.situácia, szčo sa ruší a zakladá si sro, majetok nemá, ale čo zásoby? ďakujem za odpoveď
KEJKA
09.01.12,17:41
Prosím o radu, riešim problém zrušenia živnosti a založenia s.r.o. tou istou osobou, zo živnosti sú skladové zásoby v predajni, je možné to predať za pár EUR? Ďalej, SZČO rieši túto zmenu z dôvodu toho, že od 31.5.2012 nastupuje na materskú, odvody si platila ako SZČO minimálne, predpokladám, že ak by zrušila živnosť napr. k 1.3.2012 a tým dňom by aj založila s.r.o., predala by tovar a zamestnala by sa vo vlastnej s.r.o. s platom okolo 800,- € hrubá mzda, je možné, že by sa jej počítala materská aj zo živnosti, ktorú by zrušila, lebo inak by nedodržala tých 270 dní a 90 dní pred nástupom na materskú by sa zamestnala vo vlastnej firme, či je predpoklad, že by získala materskú okolo 700,-€ ?
Možno uvažujem nesprávne, ale ak je tá možnosť zrušiť vlastnú živnosť a zamestnať sa v inej firme, potom by mohla byť aj možnosť, že sa zamestná vo vlastnej s.r.o.
Budem veľmi vďačná, ak mi niekto v tomto fundovane poradí. A zároveň vyjadrujem vďaku VeronikeSad, Janke Motyčkovej za poskytnutú pomoc, no problém nie je kompletne vyriešený.
Ďakujem veľmi pekne.
Ako SZČO má splnených 270 dní, aj ked bude živnosť zrušená, doba poistenia sa počíta - teda vymeriavací základ 2011 pre MD-nástup2012.
Ak bude pred nástupom na MD zamestnaná v inom PP-vo svojej sro /na tom nezáleží, či patrí jej, alebo je to nejaká iná firma/, tak neviem, či jej to pomôže, kedže zamestnanie bude v r.2012,nie v r.2011.
A rozhodujúce obdobie je rok 2011. Podľa mňa - keby tú zmenu urobila ešte v r.2011. tak by jej zámer vyšiel.
Ale v tejto problematike sa nevyznám, už dlhšie ju nesledujem aktívne, prebrala to moja dcéra, ale tá zasa sem neprispieva.
Myslím, že by sa mohli ozvať fundovanejšie poraďačky. Reagujem len kvôli ss-ke.
ondrejvla
09.01.12,17:59
Kejka ďakujem.
KatarinaNR
09.01.12,18:16
poprosila by som, neviete niekto poradiť ohľadom tých zásob, čo som sa pýtala vyššie? ďakujem
Jana Motyčková
10.01.12,07:23
Prosím o radu, riešim problém zrušenia živnosti a založenia s.r.o. tou istou osobou, zo živnosti sú skladové zásoby v predajni, je možné to predať za pár EUR? Ďalej, SZČO rieši túto zmenu z dôvodu toho, že od 31.5.2012 nastupuje na materskú, odvody si platila ako SZČO minimálne, predpokladám, že ak by zrušila živnosť napr. k 1.3.2012 a tým dňom by aj založila s.r.o., predala by tovar a zamestnala by sa vo vlastnej s.r.o. s platom okolo 800,- € hrubá mzda, je možné, že by sa jej počítala materská aj zo živnosti, ktorú by zrušila, lebo inak by nedodržala tých 270 dní a 90 dní pred nástupom na materskú by sa zamestnala vo vlastnej firme, či je predpoklad, že by získala materskú okolo 700,-€ ?
Možno uvažujem nesprávne, ale ak je tá možnosť zrušiť vlastnú živnosť a zamestnať sa v inej firme, potom by mohla byť aj možnosť, že sa zamestná vo vlastnej s.r.o.
Budem veľmi vďačná, ak mi niekto v tomto fundovane poradí. A zároveň vyjadrujem vďaku VeronikeSad, Janke Motyčkovej za poskytnutú pomoc, no problém nie je kompletne vyriešený.
Ďakujem veľmi pekne.
Ak zruší živnosť 29.2. a od 1.3. sa zamestná, tak nebude mať nárok na materské ako szčo, ale bude mať nárok na materské ako zamestnanec. (Vznik poistenia zamestnanca ruší ochrannú lehotu szčo.) Pred nástupom na MD by malo uplynúť 90 dní, aby sa jej počítal VZ zo zamestnania, inak by dostala iba minimálnu materskú.
Ak zruší živnosť 1.3. a od 1.3. sa zamestná (jeden deň súbeh), bude mať nárok na materské zo szčo ale nebude mať nárok na materské zo zamestnania. Lebo jej plynie ochranná lehota zo zaniknutého poistenia szčo. Ale zo zamestnania nesplní podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch (lebo szčo sa jej v tomto prípade do toho nezapočita, lebo z neho žiada dávku).
Ak by rušila živnosť k 29.2., treba si dať pozor, aby 29.2. už mala zrušené DIČ! S.r.o. môže založiť aj skôr, napr. od 1.2., aby stihla previesť (predať) majetok. Zamestnať sa tam potom môže po zrušení DIČ, najneskôr toho 1.3.. Ak chce mať maximálnu materskú, musí si dať ale príjem 1153,50. Lebo zo szčo jej nárok nevznikne.

Pokiaľ ide o predaj majetku - predaj pod cenu by podľa mňa mohol byť problém, lebo ide o spriaznené firmy a daňováci by to mohli dodaniť. Ale bližšie povedia odborníci na dane a na účtovníctvo.
ondrejvla
10.01.12,18:51
Katarína, mne priateľka poslala toto:
Zákon v súčasnosti nelimituje zahrnutie obstarávacej ceny do daňových výdavkov pri predaji zásob do výšky predajnej ceny. V súvislosti so stanovením kúpnej ceny, vzhľadom na to, že ku kúpe v takomto prípade dochádza medzi tuzemskými závislými osobami (predávajúca fyzická osoba je zároveň spoločníkom kupujúcej právnickej osoby), možno poznamenať, že zo súčasného ZDP nevyplýva povinnosť, aby kúpna cena bola stanovená v takej výške, akú by bolo možné predpokladať pri predaji voči nezávislej osobe. Súčasné znenie zákona o dani z príjmov neobsahuje ustanovenie, aby súčasťou základu dane tuzemských závislých osôb bol aj rozdiel v cenách, ak tieto ceny nezohľadňujú vynaložené náklady a primeraný zisk, ktorý by inak zohľadňovali vo vzťahu k nezávislým osobám.

Transformácia fyzickej osoby na s.r.o.
2009\Poradca 2009\Poradca č. 10\Poradenstvo\Právo a podnikateľ\Transformácia fyzickej osoby na s.r.o.


poprosila by som, neviete niekto poradiť ohľadom tých zásob, čo som sa pýtala vyššie? ďakujem
ondrejvla
10.01.12,18:55
Janka, priateľka bola dnes na SP za známou a tam jej povedali, že ak sa zamestná a bude mať aj živnosť, bude sa jej materská počítať ako zamestnancovi a teda má nárok aj na rodičovský príspevok, keďže jej zamestnankyňa bude naďalej pracovať u nej v predajni, ktorú má ako SZČO. Tak teraz fakt neviem, či jej správne poradili, ale tvrdia, že bude mať nárok na vyššiu materskú...:rolleyes:
Jana Motyčková
11.01.12,08:26
Ak sa zamestná a bude mať súčasne aj živnosť, - materské aj zo zamestnania by sa jej počítalo, ak by mala nejaké ukončené poistenie v minulosti. To, že jej zamestnankyňa by pracovala vo firme je v podstate irelevantné - samozrejme ona by činnosť zamestnanca vykonávať nemohla ak by poberala materské ako zamestnanec.
"A teda má nárok aj na rodičovský príspevok" - tomuto vôbec nerozumiem, rodičovský príspevok popri materskej - to určite nie.
ondrejvla
16.01.12,11:55
Ak sa zamestná a bude mať súčasne aj živnosť, - materské aj zo zamestnania by sa jej počítalo, ak by mala nejaké ukončené poistenie v minulosti. To, že jej zamestnankyňa by pracovala vo firme je v podstate irelevantné - samozrejme ona by činnosť zamestnanca vykonávať nemohla ak by poberala materské ako zamestnanec.
"A teda má nárok aj na rodičovský príspevok" - tomuto vôbec nerozumiem, rodičovský príspevok popri materskej - to určite nie.

Janka, nemala ukončené poistenie v minulosti, teraz sa chce zamestnať a na SP jej povedali, že bude mať materskú ako zamestnanec, teda vyššiu. Ten rodičovský príspevok som myslela po ukončení materskej, lebo taktiež jej povedali, že bude mať nárok na RP ako zamestnanec, teda nie zo živnosti, ale zo zamestnania.
Tak ja som už z toho jeleň:rolleyes:, mám pocit, že jej známa na SP nevie, čo je dané...
Ďakujem Ti za odpoveď.
Jana Motyčková
16.01.12,12:22
RP nie je viazaný na zamestnanie, szčo. RP je štátna dávka, podmienkou vyplácania RP, je že nepoberá materské. Po ukončení materskej nárok na RP bude mať ako osoba (nezávisle na zamestnaní alebo szčo).
Ak si ponechá živnosť a zamestná sa, materské zo zamestnania jej nepriznajú - nespĺňa podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch - do 270 dní sa započíta zamestnanie, z ktorého žiada materské a ukončené poistenia v posledných dvoch rokoch. Ale keď mi neverí, nech to skúsi ....
Melnick
16.01.12,13:00
poprosila by som, neviete niekto poradiť ohľadom tých zásob, čo som sa pýtala vyššie? ďakujem


Čo sa zásob týka, môj názor je nasledovný :
Inventúra a následný predaj za nákupnú cenu ( neviem či je platiteľ DPH - podľa toho bude cena.) na základe inventúrneho súpisu. A je jedno či to predávam sebe ako s.r.o., prípadne inej nezainteresovanej osobe.

môj postup uskutočnený v podobnej situácii bol nasledovný :

Inventúra , tovar som zdanila, ( v sume podľa inventúry) nakoľko bola ukončená živnosť a nedošlo k jeho odpredaju . Našťastie išlo o tovar, ktorý sa nekazí a je navyše aj pekný dokonca nepodlieha ani vrtochom módy. :D
free_cool_in
25.01.13,12:44
Dobrý deň, mňa by zaujímalo - ÚJ "prechádzala" z FO na PO, uskutočnil sa predaj podniku v sume xy. Ide stále o tú istú osobu, s. r. o. je jednoosobová. Mňa by zaujímalo - ako sa "zbaviť" vysokej sumy v záväzkoch z kúpy podniku? Odpísať záväzok a účtovať do výnosov a tým pádom nutnosť zdaniť? Alebo aké sú ďalšie riešenia?
Ďakujem za ochotu, čas a rady skúseným
free_cool_in
28.01.13,09:43
Posuvam a prosim o pomoc
janka01
04.02.13,21:46
Prosím pekne poradíte mi.

Szčo /platca DPH/ previedol činnosť prevádzky na s.r.o.- neplatca DPH /jednoosobová, konateľ zároveň, zamestnanci prešli na nové zmluvy, SP+ZP všetko vybavené/. A teraz potrebujem doriešiť zásoby + HIM. Odpredá zásoby, DPH odvedie, V HIM je auto na úver - ktoré ostáva szčo, + pizza pec, ktorá sa odpisuje, ale predala by sa ked sa s.r.o. stane platcom dph /cca o par mesiacov/. Pohľ. a záväzky - okrem toho auta má vyrovnané.
Vysvetlíte mi prosím zákon o DPH - par. 6

(6) Platiteľom sa stáva aj právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nadobudne v tuzemsku podnik alebo časť podniku platiteľa tvoriacu samostatnú organizačnú zložku podľa všeobecného predpisu, 4) a to odo dňa nadobudnutia podniku alebo jeho časti. Platiteľom sa stáva aj zdaniteľná osoba, ak je právnym nástupcom platiteľa, ktorý zanikol bez likvidácie, a to odo dňa, keď sa stala právnym nástupcom. Platiteľom sa stáva aj zdaniteľná osoba, ktorá dodá stavbu, jej časť alebo stavebný pozemok alebo prijme platbu pred ich dodaním, a to tým dňom, ktorý nastane skôr, ak sa z dodania má dosiahnuť obrat podľa odseku 1, okrem dodania stavby, jej časti alebo stavebného pozemku, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 38 ods. 1. Títo platitelia sú povinní oznámiť daňovému úradu skutočnosť, na základe ktorej sa stali platiteľom, do desiatich dní odo dňa vzniku tejto skutočnosti. Daňový úrad je povinný platiteľa registrovať pre daň, vydať mu osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť mu identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia oznámenia skutočnosti, na ktorej základe sa stal platiteľom.

Týka sa tento § aj tohto môjho konkretneho prípadu? Dúfam že si to ja zle vysvetľujem a s.r.o. sa nemusí zaregistrovať za platcu DPH.

Ďakujem
KEJKA
04.02.13,22:24
Dobrý deň, mňa by zaujímalo - ÚJ "prechádzala" z FO na PO, uskutočnil sa predaj podniku v sume xy. Ide stále o tú istú osobu, s. r. o. je jednoosobová. Mňa by zaujímalo - ako sa "zbaviť" vysokej sumy v záväzkoch z kúpy podniku? Odpísať záväzok a účtovať do výnosov a tým pádom nutnosť zdaniť? Alebo aké sú ďalšie riešenia?
Ďakujem za ochotu, čas a rady skúsenýmty si myslíš že FO a ssro je tá istá osoba? V žiadnom prípade. Sú to dva samostatné právne subjekty.
Ak sa sro zaviazala prikúpe podniku zaplatiť napr. 100000eur, tak túto sumu dlhuje a teda ju má zaplatiť. Ak nie, tak potom odpísať do výnosov a zdaniť.
IVEB
06.02.13,08:02
Nebudem otvárať novú tému , tak sa pripojím k tejto. Teraz sa všade hovorí o tom , že živnostníci prechádzajú resp. plánujú prejsť na s.r.o. O výhodách a nevýhodách vieme. Mňa však zaujíma , môže fungovať s.r.o. bez zamestnancov ? Pýtam sa to preto , lebo prechod na s.r.o. každý zdôvodňuje tým , že sa vyhne plateniu odvodov / SP/ a tým ušetria. Je možné vystavovať faktúry , ak nikoho nezamestnám ? Môžem ja ako konateľ vykonávať práce,bez nároku na odmenu?
KEJKA
06.02.13,08:22
Nebudem otvárať novú tému , tak sa pripojím k tejto. Teraz sa všade hovorí o tom , že živnostníci prechádzajú resp. plánujú prejsť na s.r.o. O výhodách a nevýhodách vieme. Mňa však zaujíma , môže fungovať s.r.o. bez zamestnancov ? Pýtam sa to preto , lebo prechod na s.r.o. každý zdôvodňuje tým , že sa vyhne plateniu odvodov / SP/ a tým ušetria. Je možné vystavovať faktúry , ak nikoho nezamestnám ? Môžem ja ako konateľ vykonávať práce,bez nároku na odmenu?
no - ak ti nestačí cca 1000 kladných odpovedí na tvoje otázky, tak 1001-krát píšem, že áno, sro môže fungovať bez zaam-cov a konateľ môže pracovať bez odmeny.
Jana Motyčková
06.02.13,09:28
Ja nechcem provokovať, ale podľa mňa konateľ bez inej zmluvy môže vykonávať len práce, ktoré sú prácou konateľa. Na iné práce, napr. predávať v obchode, vyrábať niečo a pod. by mal mať inú zmluvu.
KEJKA
06.02.13,10:39
Súhlasím, konateľ nie, ale bavíme sa o 1-osobovej sro, takže v pozícii spoločníka tam predávať môže. Spoločník pracuje kvôli zisku.
Mila123
06.02.13,15:29
Dobrý deň

mám prosbu , náš klient (stomatológ) prechádza z FO na PO.....
a má právničku, ktorá mi dala posúdiť možnosti predaja podniku podľa § 476 a násl. Obchodného zákonníka ......čo s tým, keď predmetom tejto Zmluvy o predaji podniku je napr. databáza klientov, všetok majetok, vrátane pohľadávok či záväzkov k 28 02 2013...

pre upresnenie uvádzam text zmluvy....

1/ Predávajúci je vlastníkom prevádzky stomatologickej ambulancie so sídlom v XXXX , adresa prevádzky je xxxx (ďalej len "Podnik" ), ktorej veci a iné majetkové hodnoty, práva a povinnosti nadobudol do 01 03 2013 z titulu výkonu stomatologickej činnosti samostatne.
2/ "Podnik" pozostáva z dlhodobého hmotného majetku, drobného hmotného majetku, majetkových práv, ktoré sú špecifikované v účtovníctve predávajúceho (aké???? netuším), v evidencii pracovnoprávnych vzťahov, v mzdovej evidencii, v evidencii klientov, resp. pacientov a v inej evidencii ku dňu uzavretia tejto zmluvy......

čo s tým, keď cena za Podnik je 1 €, a nová sro patrí jedej a tej istej osobe t.j. tej predchádzajúcej FO......

tento lekár nie je prvý, kt. mení svoje podnikanie na inú formu (z FO na PO).....
doteraz sme ukončili FO, a začali novú PO, bez akejkoľvek spojitosti medzi nimi (resp. odovzdali si strojové či materiálne vybavenie, zvyčajne majetky boli po odpise, t.j. do evidencie PO sa dostali s nulovými hodnotami....a zostatok materiálu bol zvyčajne v zanedbateľnej hodnote ......

ale teraz aby FO predávala svoje pohľadávky ( k 28 02 2013 ich bude za cca do 10 000€) a záväzky cca 2 000€ za hodnotu 1 €?

poprosím, čo ďalej s týmto .....ďakujem
Mila123
06.02.13,15:57
posúvam........
Mila123
06.02.13,16:24
2 x posúvam......
Mila123
06.02.13,16:49
3 x.........
Mila123
06.02.13,18:15
4 x........
Badko
06.02.13,18:21
Dobrý deň

mám prosbu , náš klient (stomatológ) prechádza z FO na PO.....
a má právničku, ktorá mi dala posúdiť možnosti predaja podniku podľa § 476 a násl. Obchodného zákonníka ......čo s tým, keď predmetom tejto Zmluvy o predaji podniku je napr. databáza klientov, všetok majetok, vrátane pohľadávok či záväzkov k 28 02 2013...

pre upresnenie uvádzam text zmluvy....

1/ Predávajúci je vlastníkom prevádzky stomatologickej ambulancie so sídlom v XXXX , adresa prevádzky je xxxx (ďalej len "Podnik" ), ktorej veci a iné majetkové hodnoty, práva a povinnosti nadobudol do 01 03 2013 z titulu výkonu stomatologickej činnosti samostatne.
2/ "Podnik" pozostáva z dlhodobého hmotného majetku, drobného hmotného majetku, majetkových práv, ktoré sú špecifikované v účtovníctve predávajúceho (aké???? netuším), v evidencii pracovnoprávnych vzťahov, v mzdovej evidencii, v evidencii klientov, resp. pacientov a v inej evidencii ku dňu uzavretia tejto zmluvy......

čo s tým, keď cena za Podnik je 1 €, a nová sro patrí jedej a tej istej osobe t.j. tej predchádzajúcej FO......

tento lekár nie je prvý, kt. mení svoje podnikanie na inú formu (z FO na PO).....
doteraz sme ukončili FO, a začali novú PO, bez akejkoľvek spojitosti medzi nimi (resp. odovzdali si strojové či materiálne vybavenie, zvyčajne majetky boli po odpise, t.j. do evidencie PO sa dostali s nulovými hodnotami....a zostatok materiálu bol zvyčajne v zanedbateľnej hodnote ......

ale teraz aby FO predávala svoje pohľadávky ( k 28 02 2013 ich bude za cca do 10 000€) a záväzky cca 2 000€ za hodnotu 1 €?

poprosím, čo ďalej s týmto .....ďakujem
nemože ich postúpit - bezodplatne
Mila123
06.02.13,18:23
nemože ich postúpit - bezodplatne
za jedno euro......
Badko
06.02.13,18:32
za jedno euro......
podla mňa može, u nás sa postupovali pohladávky aj závazky bezodplatne - auditor to schváli, tak prečo by
nemohol za jedno eur
Mila123
06.02.13,18:39
podla mňa može, u nás sa postupovali pohladávky aj závazky bezodplatne - auditor to schváli, tak prečo by
nemohol za jedno eur
mne sa to zdá také...nie s kostolným poriadkom......
sám sebe by to bolo....na jednej strane FO (szčo) a na druhej strane jednoosobová sro......
Badko
06.02.13,18:53
mne sa to zdá také...nie s kostolným poriadkom......
sám sebe by to bolo....na jednej strane FO (szčo) a na druhej strane jednoosobová sro......
no úplne košer to nie je - ale u nbás konateľ trval na bezodplatnom prevode to je v podstate to isté ako
za jedno euro a keď aj auditor súhlasil - tak čo už - daňováci to možu brat ako spriznené osoby a dodaniť
treba na to upozornit - to riziko je reálne
Mila123
06.02.13,18:55
no úplne košer to nie je - ale u nbás konateľ trval na bezodplatnom prevode to je v podstate to isté ako
za jedno euro a keď aj auditor súhlasil - tak čo už - daňováci to možu brat ako spriznené osoby a dodaniť
treba na to upozornit - to riziko je reálne
ďakujem za ochotu.......skúsim ísť k právničke (ale nie tej)a uvidím čo mi na to povie.....
Badko
06.02.13,18:56
ďakujem za ochotu.......skúsim ísť k právničke (ale nie tej)a uvidím čo mi na to povie.....
dajte vedieť
Mila123
06.02.13,18:57
dajte vedieť
jasne.......
sushka
07.02.13,17:29
Keďže nejde o bezodplatný prevod, ale o prevod za odplatu,
možný problém pri stanovení primeranej (trhovej) ceny by mohol byť v prípade, ak by FO bola platcom DPH (ale keďže ide o zdravotnícke zariadenie), predpokladám, že platcom DPH nie je. Zákon o DPH §22 ods.8 hovorí o "obvyklej cene", to znamená, ak sa medzi spriaznenými osobami realizuje za cenu, ktorá je nižšia ako obvyklá, DPH sa musí odviesť z ceny obvyklej.
V zákone o dani z príjmov, o predaji podniku fyzickej osoby hovorí §17a ods.1, ak ho chápem dobre, ak by aj bola kúpna cena 1 EUR, tak tento príjem je potrebné upraviť o:
a) zvýšenej o záväzky prevzaté daňovníkom kupujúcim podnik a o nevyčerpané rezervy [§ 20 ods. 9 písm. b), d) až f)],
b) zníženej o hodnotu záväzkov vzťahujúcich sa na výdavky, ktoré ak by boli uhradené pred predajom podniku alebo jeho časti, boli by u daňovníka predávajúceho podnik daňovým výdavkom, o zostatkovú cenu predávaného hmotného majetku a nehmotného majetku a o hodnotu pohľadávok, ktoré by sa pri inkase nepovažovali za zdaniteľný príjem,
c) zníženej o zostatkovú hodnotu aktívnej opravnej položky k nadobudnutému majetku1) alebo zvýšenej o zostatkovú hodnotu pasívnej opravnej položky k nadobudnutému majetku.1)

Tieto paragrafy následne hovoria aj o úprave základu dane u kupujúceho.
Praktické skúsenosti s takýmto procesom nemám, a osobne tieto paragrafy §17-§17e nemám rada, lebo sú veľmi neprehľadne spracované a plné odkazov na ďalšie paragrafy...

Tu je pokyn DR SR k tomu: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_kupa_podniku.pdf
Mila123
07.02.13,19:36
nenájde sa niekto s touto skúsenosťou????