sassanka
19.01.11,21:46
Prosím, Vás mám na Vás prosbu. Ak sme dostali reklamáciu od odberateľa za zle vykonanú prácu a ešte s toho dôvodu vznikli aj nejaké škody (ale tieto práce sme vykonávali cez subdodávateľa - on bol na vine aj si tieto škody na vlastné náklady odstránil) ale odberateľ nám teraz nechce odplatiť zostávajúcu časť - že to za spôsobené škody). Popravne nieje to až taká veľká škoda dlží cca 1800,00 € a kvôli tomu sa nám nechce súdiť. A hlane bola vyna na našej teda subdodávateľovej strane).Ako máme teraz postupovať. Mám vystaviť dobropis na túto sumu a účtovať ako reklamácia opravy uznaná dodávateľom - teda nami - 321/511,343. A potom ak chcem nárokovať na tieto peniaze od nášho subdovávateľa ako mám postupovať. Prosím poraďte. Ešte sme v takejto situácii neboli. Díky moc.
sassanka
20.01.11,18:43
Prosím, potrebujem to súrne. Neviem si s tým rady. PROSÍÍÍM!!!!!!
Zoltán Kovács
20.01.11,19:05
Reklamácia sa účtuje na základe dobropisu: 311/602,343 s mínusom.

Ak chceš nárokovať od subdodávateľa, tak postupuj podobným spôsobom ako váš odberateľ. Reklamuj dodanú prácu a žiadaj dobropis.
sassanka
20.01.11,19:32
Ďakujem pekne. On si faktúroval v sume 256,00 eur ale odmietli tu našu faktúru zostatok 1426,00 eur (našťastie zálohu zaplatili 5000,00 eur). Ale práveže ako môže vystaviť subdodávateľ dobropis keď škoda tá suma(1426,00Eur je vyššia ako jeho faktúrovaná) To nevadí. Ale tiež mi sme mu tú jeho faktúru už zaplatili než sa to stalo. Nejako som stoho :eek:. Tak sa ospravedlňujem. Díky moc, strašne si toho cením.
Zoltán Kovács
20.01.11,19:47
Ďakujem pekne. On si faktúroval v sume 256,00 eur ale odmietli tu našu faktúru zostatok 1426,00 eur (našťastie zálohu zaplatili 5000,00 eur). Ale práveže ako môže vystaviť subdodávateľ dobropis keď škoda tá suma(1426,00Eur je vyššia ako jeho faktúrovaná) To nevadí. Ale tiež mi sme mu tú jeho faktúru už zaplatili než sa to stalo. Nejako som stoho :eek:. Tak sa ospravedlňujem. Díky moc, strašne si toho cením.

Tak potom by som subdodávateľovi vystavil faktúru za náhradu vzniknutej škody, na základe reklamácie odberateľa. Fakturácia náhrady škody nie zdaniteľným plnením, teda ak si zvolíš tento postup, tak budeš fakturovať bez dph.
sassanka
20.01.11,21:05
Ešte raz ďakujem za pomoc. A ako by som to mala účtovať. Môžem vystaviť faktúru aj bez DPH keď sme plátci. O tom som ešte nepočula - tak sa nehnevaj že sa tak blbo pýtam. To sa potom uvádza aj do DP DPH štvrtročne podľa niektorého §?
Zoltán Kovács
21.01.11,15:18
Ešte raz ďakujem za pomoc. A ako by som to mala účtovať. Môžem vystaviť faktúru aj bez DPH keď sme plátci. O tom som ešte nepočula - tak sa nehnevaj že sa tak blbo pýtam. To sa potom uvádza aj do DP DPH štvrtročne podľa niektorého §?

Ak ide o náhradu za vzniknutú škodu, tak je to bez DPH. Nakoľko nejde o zdaniteľné plnenie. A do DPH priznania sa to neuvádza.
sassanka
25.01.11,20:49
Ešte Vás chcem poprosiť, ak teda faktúra bola vystavená v roku 2010 čiže DPH bola 19% a teraz mám vystaviť dobropis tam bude aká DPH 20%? Díky moc.
sassanka
26.01.11,20:18
Prosím ako to mám vystaviť. Pomôžte mi. Díky moc.
matig
27.01.11,18:59
ked sa dobropis vztahuje k fa z roku 2010, je rovnako s 19% DPH
LenkaBr
28.01.11,11:57
Dobrý deň prajem,

rada by som sa opýtala skúsenejších, ako je to s reklamáciou neoprávnene účtovanej položky na faktúre.

27.1. 11 mi prišla faktúra - refakturácia za ubytovanie v 11/2010 s priloženým rozpisom ubytovania od ubytovacieho zariadenia. Fa je od odberateľa, pre ktorého sme robili na zákazke a naši Zci boli pod ich objednávkou ubytovaní spolu s ich ľuďmi. Fa má samozrejme ešte 19% DPH, takže predpoklad je, že z tejto fa odviedli aj dph za 12-ty mesiac.

Súčasne nám firma refakturuje aj poškodenie koberca na izbe.

Nie je to však vina našich zamestnancov, ktorí síce boli ubytovaní v danom zariadení, ale nie na izbe, ktorá sa vo fakturácii uvádza. Tiež som konzultovala s majiteľkou penzionu a tá dáva našim Zcom za pravdu, že škodu nespôsobili oni.

Ako postupovať?
1. spísať reklamáciu a vrátiť fa na prepracovanie (19% dph) alebo žiadať od nich dobropisovanie neoprávnenej položky v tomto zd. období s 20% dph?
Adiks
30.01.11,19:45
Spísať reklamáciu a žiadať dobropis k neoprávnene vyfakturovanej položke v 19% sadzbe DPH. Dobropis k faktúre s 19% sadzbou DPH bude tiež s 19% sadzbou DPH, bez ohľadu na to, či bude vystavený v tomto roku, budúcom roku alebo o päť rokov.
zuza8
31.01.11,19:42
Mám veľký problém a neviem si sním rady. Robili sme služby s dodaním materiálu. Záloha bola 2000,00 €., vystavili sme zálohovú faktúru a pri dodaní službie s materiálom sme vystavili faktúru s odpočtom zálohy. Čiže 3450,60 € s DPH vystavená faktúra stoho odpočet zálohovej faktúry 2000,00€ treba bolo uhradiť 1420,60 €. Ale túto sumu neuhradili, lebo niektoré práce boli dané na reklamáciu a boli tam spôsobené škody. Odmietli to uhradiť. Tak sme sa dohodli že v poriadku ale mi to chceme tiež vymáhať od subdodavateľa. Ale neviem čo mám urobiť stou sumou 1420,60€ oni to neuhradili a dobropis sa dáva keď všetko uhradia a mi by sme mali vrátiť. Ale u nás to tak nieje. Nechcem aby mi to figurovalo ďalej ako pohľadávka. Čo mám urobiť. Tú pohľadávku potom budem dávať na subdodávateľa ako ste radali v prvom príspevku. Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
zuza8
12.02.11,14:58
Prosím, ešte stále neviem čo stým mám robiť, a majiteľ to odo mňa che aby som to dala papierovo dohromady. Ešte som sa s týmto nestretla. Prosím, díky moc.