Lacoxx
19.01.11,23:56
Som obchodník na živnosť, som platcom DPH,
Začiatkom Decembra 2010 ma vykradli a odcudzili tovar v hodnote vyše 2.000€ bez DPH v tejto cene za 1.000€ som mal svoju skladovú zásobu ktorú som doviezol z Nemecka bez DPH, a taktiež za výše 1.000€ materiál od svojich klientov.
Krádež som nahlásil na polícii a vzniknutú škodu som uviedol v nákupnej cene bez DPH.
Medzi tým som už objednal odcudzený tovar pre svojich zákazníkom a chystám sa im dodať tovar zadarmo ako kus za kus.
(za 0€) Krádež som tak isto nahlásil do poisťovne, zatiaľ od nich som nedostal odpoveď.
Z polície som dostal Uznesenie koncom Decembra že vyšetrenie sa prerušuje, páchateľa nenašli.
Celá udalosť sa ma silne dotkol ako zo psychickej tak aj z finančnej stánky, nestačí že je toľko neplatičov a
dneska mi volala moja účtovníčka že mám zaplatiť DPH za odcudzené veci.
Prosím poraďte mi:
-či mám zaplatiť DPH za celú škodovú udalosť alebo stačí za moju skladovú zásobu,
keď že faktúru ako aj tovar od výrobcu, za tovar ktoré budem dodávať mojím zákazníkom ako náhradu som dostal už v novom roku 2011.
- či môžem nárokovať z poisťovne aj DPH.
čakám na odbornú radu,
ďakujem,Laco
KEJKA
20.01.11,01:09
nezávideniahodná situácia.......

Som obchodník na živnosť, som platcom DPH,
Začiatkom Decembra 2010 ma vykradli a odcudzili tovar v hodnote vyše 2.000€ bez DPH v tejto cene za 1.000€ som mal svoju skladovú zásobu ktorú som doviezol z Nemecka bez DPH, a taktiež za výše 1.000€ materiál od svojich klientov.
Krádež som nahlásil na polícii a vzniknutú škodu som uviedol v nákupnej cene bez DPH.
Medzi tým som už objednal odcudzený tovar pre svojich zákazníkom a chystám sa im dodať tovar zadarmo ako kus za kus.
(za 0€) Krádež som tak isto nahlásil do poisťovne, zatiaľ od nich som nedostal odpoveď.
Z polície som dostal Uznesenie koncom Decembra že vyšetrenie sa prerušuje, páchateľa nenašli.
Celá udalosť sa ma silne dotkol ako zo psychickej tak aj z finančnej stánky, nestačí že je toľko neplatičov a
dneska mi volala moja účtovníčka že mám zaplatiť DPH za odcudzené veci.
Prosím poraďte mi:
-či mám zaplatiť DPH za celú škodovú udalosť alebo stačí za moju skladovú zásobu,
keď že faktúru ako aj tovar od výrobcu, za tovar ktoré budem dodávať mojím zákazníkom ako náhradu som dostal už v novom roku 2011.
- či môžem nárokovať z poisťovne aj DPH.
čakám na odbornú radu,
ďakujem,Laco
1. na polícii si mal nahlásiť škodu včítane DPH, na Porade sa rozoberalo, či sa nemá nahlásiť škoda z predajných cien+DPH.....názory boli rôzne.
ale určite bolo treba pripočítať ku škode aj DPH, nakoľko ju naozaj musíš odviesť štátu.
Odvedie sa DPH z toho tovaru, pri ktorom si si odpočítal DPH
teda zrejme tvoja skladová zásoba, vo výške podľa prijatých faktúr
Ak si mal na sklade materiál od zákazníkov - len uskladnený, asi z tejto zásoby si si DPH neodpočítaval /materiál na zhodnotenie?, výrobu?/

Nakoľko si platiteľ DPH, tak poisťovňa by ti mala nahradiť aj škodu vo výške DPH - kludne si to zadaj - vysvetli. len sa obávam, že poisťovňa bude brať záznam z polície a akceptovať bude tú vyčíslenú škodu. prečítaj si ten záznam, či je tam výslovne uvedené, že škoda je vyčíslená bez DPH.
Podľa toho sa zariaď rokuj s likvidátorom poistnej udalosti alebo s políciou - možno sa dodatočne nahlásiť zvýšenie vyčíslenej škody.
----------------
DPH treba priznať a zaplatiť v DPH za december /za IV.Q./
zároveň vzhľadom na Uznesenie celá škoda sa ti prejaví v daňovo uznateľných nákladoch. Účtovníčke budeš musieť oznámiť, ako si sa dohodol s poisťovňou, koľko ti vráti ako poistné plnenie - to bude tvoj príjem.
Musím poznamenať, že to píšem z pohľadu podvojného účtovníctva, ale tvoja účtovníčka si s tým isto poradí.
IvoM
20.01.11,08:34
Ešte doplním, že ak sa nenájde páchateľ, tak si budeš môcť uplatniť škodu ako daňový náklad podľa §19.3.g)2. až keď polícia túto skutočnosť potvrdí /páchateľ neznámy/, čo zvyčajne trvá minimálne 12 mesiacov.
KEJKA
20.01.11,09:41
Nesúhlasím, znenie spomínaného ods. je nasledovné
g) škody nezavinené daňovníkom

1. vzniknuté v dôsledku živelnej pohromy, napríklad zemetrasenia, povodne, krupobitia, lavíny alebo blesku,
2. spôsobené neznámym páchateľom v zdaňovacom období, v ktorom bola táto skutočnosť potvrdená políciou,
=====================
ja som v odpovedi napísala stručne, citujem z prvej odpovede
zároveň vzhľadom na Uznesenie celá škoda sa ti prejaví v daňovo uznateľných nákladoch.
opravujem nie nákladoch, ale výdavkoch.
Podľa zákona stačí potvrdenie Polície, že škoda bola nezavinená-krádež neznámym páchateľom. A nakoľko to zadávateľ má v decembri 2010, tak si to uplatní ešte za rok 2010.
IvoM
20.01.11,14:33
Kejka, keďže krádež bola v decembri 2010 pochybujem že to polícia uzavrie v tom istom mesiaci, a vydá takéto potvrdenie, ja mám iné skúsenosti, ale samozrejme ak bude mať dotyčný od polície požadovaný papier tak samozrejme si škodu daňovo uplatní za rok 2010.
KEJKA
20.01.11,19:14
zadávateľ píše, že uznesenie má - pátranie je prerušené, páchateľ neznámy.
Lucinka23
21.01.11,12:39
Prosím Vás ja som už zadávala podobný dotaz pred dlhšou dobou, bolo mi odpovedané, no zrejme som málo chápavá ale stále neviem čo mám urobiť. Naša situácia je nasledovná:

- krádež v júli, nahlásená na políciu a poisťovňu
- v auguste vyjadrenie od polície v znení, že páchateľa sa nepodarilo zisť ale spis bude u nich uložený až do zistenia páchateľa, po ktorom sa bude i naďalej pátrať, keď ho zistia začnú opätovne konať
- v januári tohto roku (1/2011) preplatenie škody poisťovňou

Odcudzený bol tovar v hodnote 25,33 (21,29+4,04) a hotovosť 239,82. Prijatá náhrada od poisťovne asi 89 % zo škody.

Ako to mám zaúčtovať k 31.12.2010? Doteraz som s tým nič nerobila.

Čo s DPH? (4,04)
Čo s hodnotou tovaru? (25,33)
Čo s hotovosťou? (239,82)

Ako si poradiť s tou prijatou náhradou?

Ďakujem
KEJKA
21.01.11,13:45
DPH si mala odviesť v júli, resp. v III.Q:
tovar odpísať na škody /JU-PU?
náhrada PU ...648 Dal v PU, alebo príjem POZD
Lucinka23
21.01.11,13:48
Prepáčte nepovedala som, že účtuje v jednoduchom účtovníctve. Tak teda tú DPH dám to IV.Q? alebo urobiť opravné priznanie za III.Q?
KEJKA
21.01.11,13:54
nie opravné - ved už je po termine ale dodatočné.
Lucinka23
21.01.11,14:08
vlastne dodatočné máte pravdu. A čo by sa stalo keby som ho neurobila? Pokuta?
Lucinka23
21.01.11,14:28
KEJKA možno si budete myslieť, že som fakt už nechápavá ale chcem to mať poriadne spravené, tak preto sa toľkokrát uisťujem. Zhrniem to ako som to pochopila:

1. urobím dodatočné daňové priznanie DPH, v ktorom si ponížim odpočet DPH o 4,04 € a túto daň doplatím
2. k 31.12.2010 si interným dokladom ponížim VOZD (tovar) o hodnotu tovaru, ktorý mi ukradli (hodnota bez DPH)
3. k 31.12.2010 si interným dokladom urobím výdavok z pokladne (krádež) - VNZD

V roku 2011 prišlo vyjadrenie od poisťovne o poistnom plnení, tak v tomto roku to potom zaúčtujem ako daňové výdavky. Alebo nie?

Vopred ďakujem za ochotu a čas.
ĽudmilaD.616
18.11.13,09:05
Nám sa stalo niečo podobné.
Čo ale v prípade, ak je známy vinník?