Majka1960
20.01.11,05:33
Ktory z nasledovnych gramatickych tvarov je spisovny a preco:

1. Golfove palice su jedine palice, ktore sa nachádzaju na dvore.

2. Golfove palice su jedinymi palicami, ktore sa nachadzaju na dvore.

Vdaka za odpovede.
Majka1960
20.01.11,04:41
Podotazka:

Zmenila, resp. spochybnila by odpoved nasledovna modifikacia:

1. Golfove palice su jedine palice nachádzajuce sa na dvore.

2. Golfove palice su jedinymi palicami nachadzajucimi sa na dvore.
gypsynka
20.01.11,09:10
Podľa mňa sú obidva tvary správne.
verkaz
20.01.11,09:13
Ja by som ešte opravila : Golfové palice sú jediné palice, ktoré sa nachádzajú na dvore.
Slayer666
20.01.11,10:16
Ja by som ešte opravila : Golfové palice sú jediné palice, ktoré sa nachádzajú na dvore.

Nechapem...v com je rozdiel? Teda okrem diakritiky.
verkaz
20.01.11,14:23
:)Práve v tom, že je to jednoduchšie a nemusí sa špekulovať:):)
polka
20.01.11,14:49
Ja by som ešte opravila : Golfové palice sú jediné palice, ktoré sa nachádzajú na dvore.
Rozdiel pri písaní e/é je v tom, že v prípade Golfove palice (s krátkym e) by šlo o privlastňovacie prídavné meno (čie sú tie palice? = skloňovanie podľa vzoru matkin/otcov), čo však v danom prípade neplatí. Správne je golfové palice (s dlhým é), pretože v tomto prípade ide o prídavné meno vzťahové (aké palice? = skloňovanie podľa vzoru pekný/pekné).
Majka1960
20.01.11,15:58
Rozdiel pri písaní e/é je v tom, že v prípade Golfove palice (s krátkym e) by šlo o privlastňovacie prídavné meno (čie sú tie palice? = skloňovanie podľa vzoru matkin/otcov), čo však v danom prípade neplatí. Správne je golfové palice (s dlhým é), pretože v tomto prípade ide o prídavné meno vzťahové (aké palice? = skloňovanie podľa vzoru pekný/pekné).

A co si myslis teda ty, ktory tvar je teda spravny?
polka
20.01.11,18:14
Ktory z nasledovnych gramatickych tvarov je spisovny a preco:

1. Golfove palice su jedine palice, ktore sa nachádzaju na dvore.

2. Golfove palice su jedinymi palicami, ktore sa nachadzaju na dvore.

Vdaka za odpovede.
V danom prípade je správne: Golfové palice sú jedinými palicami, ktoré sa nachádzajú na dvore. Slovné spojenie "jedinými palicami" označuje počet palíc na dvore (koľko ich tam je? - jedny/jediné, dvoje, troje ...?). Je to základná číslovka. Základná číslovka jeden/jediný, jedna/jediná,jedno/jediné má svoje vlastné skloňovanie. Podstatné meno palicami je v inštrumentáli mn. čísla a základná číslovka jedinými je v postavení zhodného prívlastku, teda tiež v inštrumentáli mn. čísla. Pýtame sa: kým? čím? (palicami). S koľkými palicami? (jednými/jedinými palicami).

Podľa vzoru pekný alebo cudzí sa skloňujú radové, druhové a násobné číslovky, ktoré majú podobu prídavných mien, preto v danej vete slovné spojenie jediné palice (podľa otázky aké palice?) je nesprávne.
buchač
20.01.11,18:23
Ktory z nasledovnych gramatickych tvarov je spisovny a preco:

1. Golfove palice su jedine palice, ktore sa nachádzaju na dvore.

2. Golfove palice su jedinymi palicami, ktore sa nachadzaju na dvore.

Vdaka za odpovede.


A co si myslis teda ty, ktory tvar je teda spravny?

JA si myslím , že správne by malo byť :

1.Golfové palice sa nenachádzajú na dvore , s nimi sa hrá jedinečná hra , alebo sú pekne uložené v golfovom vaku ...;)

2.Golfové palice sú jedinými palicami , vhodnými na poriadne rozbitie hláv ...ktoré sa môžu nachádzať na dvore ....:rolleyes:

;):rolleyes::---:D:---:D:D:D:D:D:D