Eva99
20.01.11,09:16
Prosím Vás, pomôžte mi niekto vysomáriť sa z ročného vysporiadania DPH.
Výpočtu koeficientu rozumiem. Teda asi... :o Z minulého roka som používala koeficient 0,94. Teraz na konci roka mi vyšiel 0,80. Krátený nárok na odpočet DPH uplatňujem jedine pri nájomnom, kde je každý mesiac výška DPH 53,00€, pričom som si uplatňovala len 49,82€. Ročné vysporiadanie v podstate znamená, že zohľadním rozdiel medzi koeficientom z minulého roka a tým, čo mi vyšiel na konci roka? Teda že som si z faktúr za nájomné mala uplatňovať len 42,40€?

O čom vlastne ročné vysporiadanie je? Keď som dala v programe vykonať ročné vysporiadanie, z daňovej povinnosti 160€ mi vyšiel 2000€ nadmerný odpočet. :eek:
Lotarka
20.01.11,10:40
Ak vyšiel koeficient na celý rok 0,80 a počas roka vyšiel 0,94, tak to znamená, že odpočítanie DPH počas roku bolo vo vyššej sume.
V uvedených číslach- odpočítavali ste počas roka 49,82, no po prerátaný koeficientu vyšlo iba 42,40. Rozdiel treba vysporiadať v poslednom DP, tak že ho od sumy odpočítanej DPH odrátate. -7,42 treba vrátiť ŠR.
Celková suma rozdielu závisí od všetkých odpočítaných daní, pri ktorých bol rátaný koeficient.
Stefan2005
20.01.11,11:21
...Výpočtu koeficientu rozumiem. Teda asi..... Krátený nárok na odpočet DPH uplatňujem jedine pri nájomnom, kde je každý mesiac výška DPH 53,00€, pričom som si uplatňovala len 49,82€...

... sa mi to zdá divné (hoci za určitých okolností môže tomu tak byť) - nájomné väčšinou vstupuje do výpočtu koeficientu, nie pri krátení DPH na vstupe :rolleyes:...
Eva99
20.01.11,18:16
... sa mi to zdá divné (hoci za určitých okolností môže tomu tak byť) - nájomné väčšinou vstupuje do výpočtu koeficientu, nie pri krátení DPH na vstupe :rolleyes:...
Neráta sa koeficient z príjmov? A týmto koeficientom sa kráti nárok na odpočet pri nákladoch súvisiacich s dosiahnutím príjmov, ktorých sa to týka?
Eva99
20.01.11,18:18
Ak vyšiel koeficient na celý rok 0,80 a počas roka vyšiel 0,94, tak to znamená, že odpočítanie DPH počas roku bolo vo vyššej sume.
V uvedených číslach- odpočítavali ste počas roka 49,82, no po prerátaný koeficientu vyšlo iba 42,40. Rozdiel treba vysporiadať v poslednom DP, tak že ho od sumy odpočítanej DPH odrátate. -7,42 treba vrátiť ŠR.
Celková suma rozdielu závisí od všetkých odpočítaných daní, pri ktorých bol rátaný koeficient.
Ďakujem, tiež som to tak pochopila, len ma úplne zmiatlo, aký prepočet urobil program sám. Z daňovej povinnosti 160€ vyrobil nadmerný odpočet 2000€, čo je pri tak malých položkách už voľným okom nereálne. Ešte raz ďakujem.
MAGDALIENKA
20.01.11,19:53
Mne to vyslo tiez tak. Pocas roka som si uplatnovala koeficient 0,94 a pri rocnom vysporiadani sa zmenil na 0,83. Program vyratal danovu povinnost bez rocneho vysporiadania 67.000 a s rocnym vysporiadanim 60.000. Ja som ale logicky pocitala s opacnym efektom. Tak sa nad tym musim dobre zamysliet a prekontrolovat to, lebo sa mi to nezda.
Eva99
20.01.11,20:00
Mne to vyslo tiez tak. Pocas roka som si uplatnovala koeficient 0,94 a pri rocnom vysporiadani sa zmenil na 0,83. Program vyratal danovu povinnost bez rocneho vysporiadania 67.000 a s rocnym vysporiadanim 60.000. Ja som ale logicky pocitala s opacnym efektom. Tak sa nad tym musim dobre zamysliet a prekontrolovat to, lebo sa mi to nezda.
No ja to riešim už pomaly celý týždeň a stále mi to nejde do hlavy. Ak na to prídeš, daj prosím Ťa vedieť :)
MAGDALIENKA
20.01.11,20:06
Urcite dam vediet. Aky program pouzivas?
Eva99
20.01.11,20:08
Urcite dam vediet. Aky program pouzivas?
Sofcom...
MAGDALIENKA
21.01.11,17:25
Ja som to uz poriesila. Potesim ta, ze nasa logicka uvaha bola spravna. Ak sa mi prepoctom znizil koeficient z 0,94 na 0,83 budem pri vysporiadani DPH doplacat. U mna bol problem v tom, ze som nemala za predchadzajuci mesiac 11/2010 ulozenu riadnu DPHcku v archive DPH priznani, tak mi softver (compeko) udaje za tento mesiac tam nezaratal. Teraz to uz vyzera OK. Takze skontroluj, ci si SW nakrmila vsetkymi udajmi a malo by sa to podarit. Vela stastia.
batorek
24.01.11,17:03
Ja by som mala tiež otázku ohľadne koeficientu.
za rok 2010 som mala schválený koef. 1, ale teraz po prepočítaní
roku mi vyšiel 0,99. Jedná sa len o 2 hracie automaty, kde som počítala koef. len z energie. Neviem či by som nemala počítať aj
z odpisov budovy iné náklady na autom. nemám. je to len nepatrná suma, ktorú treba vrátiť. ďakujem batorek
KEJKA
24.01.11,17:08
z odpisov nie. Koeficient, to sú dodania a prijaté služby, tovar, materiál
ladyrs
24.01.11,17:09
Ja by som mala tiež otázku ohľadne koeficientu.
za rok 2010 som mala schválený koef. 1, ale teraz po prepočítaní
roku mi vyšiel 0,99. Jedná sa len o 2 hracie automaty, kde som počítala koef. len z energie. Neviem či by som nemala počítať aj
z odpisov budovy iné náklady na autom. nemám. je to len nepatrná suma, ktorú treba vrátiť. ďakujem batorek

odpisy predsa nie sú predmetom DPH
Eva99
24.02.11,12:17
Kam prosím Vás zúčtovávate rozdiel na účte 343, ktorý vznikol koeficientom?
Tweety
24.02.11,12:18
Kam prosím Vás zúčtovávate rozdiel na účte 343, ktorý vznikol koeficientom?
548 alebo 648.
Eva99
24.02.11,12:19
548 alebo 648.

To bola rýchlosť! ĎAKUJEM!!! :)
ZuzanaP
03.01.12,16:40
Poprosím o radu: účtujem sro, ktorá má v prenájme krčmu, v ktorej má príjem z výherných hracích automatov (oslobodené od DPH). Ďalej má ešte aj prevádzku mäsiarstva. Koeficientom prepočítam len náklady vzťahujúce sa na výherné hracie automaty - ako nájom, elektrinu? Nie náklady na nákup tovaru do krčmy? Vysporiadam to teraz v poslednom DP k DPH (za 12/2011) a koeficient budem používať aj budúci rok a je potrebné ho oznámiť správcovi? ďakujem veľmi pekne :-)
ZuzanaP
06.01.12,06:09
Poprosím o radu: účtujem sro, ktorá má v prenájme krčmu, v ktorej má príjem z výherných hracích automatov (oslobodené od DPH). Ďalej má ešte aj prevádzku mäsiarstva. Koeficientom prepočítam len náklady vzťahujúce sa na výherné hracie automaty - ako nájom, elektrinu? Nie náklady na nákup tovaru do krčmy? Vysporiadam to teraz v poslednom DP k DPH (za 12/2011) a koeficient budem používať aj budúci rok a je potrebné ho oznámiť správcovi? ďakujem veľmi pekne :-)

posúvam...
kremienok76
17.01.12,18:59
vysporiadať koeficinte je potrebné v 12/2011 alebo za 4.Q/2011,
koeficient je potrebné oznámiť na DÚ po prepočítaní,
pokiaľ je oslobodené od DPH len automaty, tak koeficint používaš len na ne, určite nie na mäsiarstvo, tam nemáš nič oslobedené od DPH
Katarina
17.01.12,21:44
vysporiadať koeficinte je potrebné v 12/2011 alebo za 4.Q/2011,
koeficient je potrebné oznámiť na DÚ po prepočítaní,
pokiaľ je oslobodené od DPH len automaty, tak koeficint používaš len na ne, určite nie na mäsiarstvo, tam nemáš nič oslobedené od DPH

Prosím ktorý § o tom pojednáva a odkedy to platí. Mám vedomosti, že len prvý koeficient treba dať odsúhlasiť, či každý rok oznámiť, že máme po prepočte nový koeficient........ušlo mi niečo
kremienok76
19.01.12,18:50
pokiaľ viem, každý rok po prepočítaní skutočných oslobodených služieb vypočítam koeficient a ten oznámim na DU... predsa sumy tých služieb môžeš mať rôzne v každom roku.... robím to tak niekoľko rokov a nikde nebola k tomu pripomienka z DU
KEJKA
19.01.12,19:43
len prvý koeficient sa odsúhlasuje, resp. oznamuje na DU, ostatné už vyplývajú z prepočtu. DU má možnosť to riešiť pri kontrole.
alebo
ešte sa môže odsúhlasovať aj nasledujúci koef. ak je iný než vypočítaný - ked vyplýva zo zmenených podmienok a daňovník chce postupovať inak, než mu vyplýva zo zákona.
Stefan2005
19.01.12,19:49
pokiaľ viem, každý rok po prepočítaní skutočných oslobodených služieb vypočítam koeficient a ten oznámim na DU... predsa sumy tých služieb môžeš mať rôzne v každom roku.... robím to tak niekoľko rokov a nikde nebola k tomu pripomienka z DU

zotrvačnosť nie vždy je na mieste, pozri:

§50 zákona o DPH
(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.

... ak nie je voľba, prečo to oznamovať ? zbytočná byrokracia
Maaaria
23.01.12,13:09
Poraďáci, nemáte vzor Oznámenia , ktoré posielate pri vysporiadavani koeficienta na konci roka? Ako to vyzerá, čo tam má všetko byť.
ďakujem
Katarina
23.01.12,19:47
Poraďáci, nemáte vzor Oznámenia , ktoré posielate pri vysporiadavani koeficienta na konci roka? Ako to vyzerá, čo tam má všetko byť.
ďakujem

Aké oznámenie, čo rozumieš pod vysporiadaním koeficienta na konci roka? Ak myslíš výpočet ročného koeficientu po skončení roka, ktorý budeš používať v roku 2012 ten sa nikde neoznamuje.
kremienok76
29.01.12,20:13
zotrvačnosť nie vždy je na mieste, pozri:

§50 zákona o DPH
(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.

... ak nie je voľba, prečo to oznamovať ? zbytočná byrokracia

myslím, že v prípade ak tým ušetrím v priebehu roka, resp. mám menší rozdiel v povinnosti DPH na konci roka, tak ho radšej oznámim a počítam novým... či zle chápem ... :)
Katarina
29.01.12,20:41
Nič neoznamuješ,rozdiel vyriešiš v účtovníctve cez uzávierkové operácie.
KEJKA
29.01.12,20:50
myslím, že v prípade ak tým ušetrím v priebehu roka, resp. mám menší rozdiel v povinnosti DPH na konci roka, tak ho radšej oznámim a počítam novým... či zle chápem ... :)
len prvé obdobie sa počíta s oznámeným koeficientom, v nasl. období sa používa koeficient z predchádzajúceho roka. Ak sa výrazne zmenia skutočnosti a chceš použiť iný, než vypočítaný koeficient, nestačí oznámiť, ale vyžiadať si súhlas správcu dane.
vistero
08.03.12,11:49
Ahojte , mne audítor radil urobiť koeficient za predošlý rok celý a používať to v ďalšom roku. Je to správny postup, my okrem služieb aj školíme zamestnancov firiem a školenia nám predstavujú 13% z príjmov celého roku, mám teda dávať 0,87 x dph pri každom výdaji?