I.M.
20.01.11,10:52
Dobry den,

chcem sa opytat- je mozne zauctovat jedinu fakturu pre viacero prislych platieb od finalnych zakaznikov (FO)?

Nastava situacia: v priebehu troch dni pride na ucet firmy 200 platieb od zakaznikov, ktori prostrednictvom webshopu zakupia identicky produkt v rovnakej hodnote. Nepotrebuju danovy doklad a bez vyziadania ho ani neposielame. Mozme teda vystavit a zauctovat jedinu fakturu v ktorej bude polozka x 200?
IvoM
20.01.11,10:32
Podľa mňa nie. Si plátca DPH, kde sú Tvoji odberatelia /SK,EU, tretie krajiny/, bez týchto info ťažko poradiť.
I.M.
20.01.11,10:44
Nie sme platcami DPH, zakaznici su zo Slovenska...
pepoxx
20.01.11,10:51
Určite nie hromadná faktúra. 200 zákaznikov = 200 platieb = 200 faktúr.
I.M.
20.01.11,10:55
Hmm, to je trochu nad ludske sily... Existuje aspon nejaka finta ako zjednodusit cely proces? Trebars vystavit 200 faktur, ale nemusiet zakazdym nahadzovat meno, adresu a tieto veci pre kazdeho zakaznika zvlast. Vytvorit nejakeho XY zakaznika univerzalneho a len na kazdej fakture generovat odlisne variabilne symboly...
pepoxx
20.01.11,11:03
Tiež som riešil podobný problém. Mám eshop a mesačne 500-700 faktúr. Faktúry sú automaticky vytvárané v administrácii eshopu. Zo svojho systému si potom viem vygenerovať .csv súbor so všetkými faktúrami a ten potom exportovať do účtovného programu. Používam Oberon. Celá mesačná fakturácia tak trvá niekoľko minút.
Stefan2005
20.01.11,11:15
Hmm, to je trochu nad ludske sily... Existuje aspon nejaka finta ako zjednodusit cely proces? Trebars vystavit 200 faktur, ale nemusiet zakazdym nahadzovat meno, adresu a tieto veci pre kazdeho zakaznika zvlast. Vytvorit nejakeho XY zakaznika univerzalneho a len na kazdej fakture generovat odlisne variabilne symboly...

Úvodom niekoľko poznámok:

To, že nemusíte a nezasielate faktúry konečným odberateľom, ešte neznamená, že ich nemusíte vystavovať a účtovať o nich. (mimo témy - len sa divím, že pri danom objeme fakturácie nie ste plátcovia DPH). Potrebu evidencie (faktúr) podľa jednotlivých odberateľov vidím aj v tom, že zákazník má možnosť vrátiť tovar, a potom treba stornovať pôvodnú objednávku i faktúru. Okrem toho kľudne sa môže stať, že faktúry treba párovať (v prípade neskoršej úhrady).

Vystavovanie faktúr je jedna vec, ich účtovanie druhá. Ak si vypracujete kvalitnú vnútrofiremnú smernicu o účtovníctve a v nej vyriešite požiadavky kladené ZoÚ, Postupmi účtovania, ... - teda najmä preukaznosť, úplnosť, správnosť, atď. nevidím dôvod, prečo by sa napr. SUMÁR VYŠLÝCH FAKTÚR (obsahujúci požadované údaje) za jeden deň nemohol zaúčtovať jedným zápisom. Ale v žiadnom prípade nie účtovať o jednej hromadnej faktúre.

P.S. z uvedeného mi vychádza, že e-shop nemáte prepojený z účtovníctvom - inak by sa dáta automaticky prenášali...

P.S. 2 - treba si pozrieť aj staršie príspevky, napr. http://www.porada.sk/t51367-zauctovanie-mesacnych-faktur-jednym-zapisom.html
I.M.
20.01.11,11:28
Dakujem za vycerpavajucu odpoved! :-)