dajana16
06.12.05,14:08
Dobry den,
chcela by som poradakov poprosit o radu, ci musi byt na jednorazovy prijem (aby sa nemuselo podavat danove priznanie) s beznym obcanom vyhotovena nejaka zmluva. Podnikatel, pre ktoreho obcan pracu urobil, neodviedol odvody ani dan.
Dal by sa jednorazovy prijem uznat aj pri prenajme garaze, alebo v tomto pripade musi byt s obcanom uzavreta najomna zmluva?
Dakujem za odpovede.
dajana16
06.12.05,13:56
Nikto mi neporadi? ....prosim...:mee:
renča1
06.12.05,14:10
podľa § 9 oslob.príjmy ods.1 písm h) sú od dane oslob.príjmy z prenájmu nehnuteľnosti ak tento príjem nepresiahne v zdaňovac.období paťnásobok sumy životného minima je oslob.od dane. Treba uzavrieť zmluvu o nájme.
dajana16
07.12.05,06:20
Dakujem. Poprosila by som este o odpoved na prvu cast otazky.
Ked ma bezny obcan od podnikatela jednorazovy prijem (napr. natretie plota) , musi byt uzatvorena nejaka zmluva a aka?
Alebo staci, ked ma podnikatel len vydavkovy doklad o vyplateni? Uznalo by sa mu to v takomto pripade do danovych vydavkov?
Beba
07.12.05,07:07
Mala by byť dohoda o vykonaní práce. S tým súvisí nahlasovacia povinnosť do SP / vopred /a úrazové poistenie, daň z príjmu /ak nemá podpísané vyhlásenie /.
dajana16
07.12.05,07:50
Dakujem Vam velmi pekne za rady. Mate to u mna.:)
Palino
07.12.05,08:53
Nemyslím si, že musí byť uzatvorená dohoda o vykonaní práce. Ja by som mu vyplatil peniaze cez výdavkový doklad, kde by bolo uvedené, že je to príležitostný príjem v zmysle § 8 ods. 1) písm. a) a teda v zmysle § 9 ods. 1) písm. h) je oslobodený od dane.
dajana16
07.12.05,09:47
Nemyslím si, že musí byť uzatvorená dohoda o vykonaní práce. Ja by som mu vyplatil peniaze cez výdavkový doklad, kde by bolo uvedené, že je to príležitostný príjem v zmysle § 8 ods. 1) písm. a) a teda v zmysle § 9 ods. 1) písm. h) je oslobodený od dane.

Dakujem. Prave o toto mi islo. Ved, ked je to jednorazovy prijem, nemusi sa podavat danove priznanie. Ale ked sa urobi zmluva o vykonani prace, musi sa odviest 19% dan + urazove poistenie. Podnikatel sa prave tomuto chcel vyhnut, ale chce to mat aj papierovo v poriadku.
Ma este niekto iny nazor?
Beba
07.12.05,10:28
Nie som si celkom istá, či to u podnikateľa ide. Veď aj na umytie okien sa robí dohoda.Ak by ho tam prichytila kontrola, musí predsa robiť na základe zmluvy. Za jednorazový príjem považujem napríklad, ak od súkromnej osoby podnikateľ prenajme napríklad prívesný vozík. Aj na to musí byť zmluva, ale dotyčný si nepodáva DP. Alebo si od súkromnej osoby kúpi jeho počítač
/ vystaví kúpno-predajnú zmluvu/ Iné je, ak to ten človak robí pre nepodnikateľa. Tam zmluva nemusí byť a je to jednorázový príjem. Tak isto, ak ja predám napríklad jablká zo svojej záhradky, je to pre mňa jednorázový príjem a nedám to do DP. Ale ako hovorím, nie som si istá. Počkáme na ďalší názor.
renča1
07.12.05,10:42
Nemyslím si, že musí byť uzatvorená dohoda o vykonaní práce. Ja by som mu vyplatil peniaze cez výdavkový doklad, kde by bolo uvedené, že je to príležitostný príjem v zmysle § 8 ods. 1) písm. a) a teda v zmysle § 9 ods. 1) písm. h) je oslobodený od dane.

§8 je zdaň.príjem, príjem podľa §9 ods.1 písm.h) platí len pri prenájme nehnuteľnosti. Som toho istého názoru ako Beba. Ešte dodám keby sa to môhlo robiť tak ako píšeš Palino, tak v tom prípade by nemuseli existovať ani dohody o vykon.prác.
Simonab
07.12.05,10:51
Ja by som to dala na Zmluvu o dielo. Je tam presne vymedzené, čo ten dotyčný urobí, aj suma za ktorú to urobí. Prípadne Príkazná zmluva, ale s touto nemám skúsenosti.
Beba
07.12.05,10:56
Aj to je jedna z možností, ale tiež s tým nemám skúsenosti - treba si pozrieť súvisiace zákony.
dajana16
07.12.05,11:06
Predbezne aj je urobena zmluva o dielo, lenze nie sme si isti, ci takuto zmluvu moze uzavriet aj nepodnikatel. Pravnik mal k tomu vyhrady. Ale ak by to bolo mozne, vyriesilo by to nas problem.
renča1
07.12.05,11:13
Predbezne aj je urobena zmluva o dielo, lenze nie sme si isti, ci takuto zmluvu moze uzavriet aj nepodnikatel. Pravnik mal k tomu vyhrady. Ale ak by to bolo mozne, vyriesilo by to nas problem.

Ja som sa ešte nestretla u fyz.osoby-nepodnikateľ, aby vystavoval zmluvu o dielo. Zmluva o dielo sa uzatvára medzi FO a PO. Či sa mýlim?:confused:
dajana16
07.12.05,11:26
Neviem, ci som to napisala zrozumitelne. Ide o vztah medzi FO - podnikatelom a FO - nepodnikatelom. Takze ani tam nemoze byt zmluva o dielo?
Palino
07.12.05,11:27
§8 je zdaň.príjem, príjem podľa §9 ods.1 písm.h) platí len pri prenájme nehnuteľnosti. Som toho istého názoru ako Beba. Ešte dodám keby sa to môhlo robiť tak ako píšeš Palino, tak v tom prípade by nemuseli existovať ani dohody o vykon.prác.
§ 9 ods. 1 písm. h) sa týka príjmov podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), d) až f) a
v tomto § 8 ods. 1 je uvedené, čo sa rozumie pod ostatnými príjmami. Je tam napísané, že sú to najmä
a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnoh. výroby, lesného a vod. hosp. a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí
a preto si myslím, že tam nie je presne vymedzené, čo je príležitostný príjem a keď niekomu raz v roku umyjem okná, tak je to "príležitostná činnosť" a keď odmena nepresiahne sumu uvedenú v § 9 ods. 1) písm. h, tak ju nezdaňujem a ak presiahne, tak zdaním príjmy, ktoré presiahnu túto sumu.
A podnikateľ, ak vie preukázať, že tá činnosť bola vykonaná, tak je to pre neho daňový náklad.
renča1
07.12.05,11:45
§ 9 ods. 1 písm. h) sa týka príjmov podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), d) až f) a
v tomto § 8 ods. 1 je uvedené, čo sa rozumie pod ostatnými príjmami. Je tam napísané, že sú to najmä
a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnoh. výroby, lesného a vod. hosp. a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí
a preto si myslím, že tam nie je presne vymedzené, čo je príležitostný príjem a keď niekomu raz v roku umyjem okná, tak je to "príležitostná činnosť" a keď odmena nepresiahne sumu uvedenú v § 9 ods. 1) písm. h, tak ju nezdaňujem a ak presiahne, tak zdaním príjmy, ktoré presiahnu túto sumu.
A podnikateľ, ak vie preukázať, že tá činnosť bola vykonaná, tak je to pre neho daňový náklad.

V tom stebou súhlasím, že to priamo v zákone nie je uvedené, ale niekde som to čítala. Skúsim pozrieť a dám ešte vedieť. Ja sa stebou nebudem hádať, ktorý z nás má teraz pravdu :). Môžeš ju mať aj ty, ved každý sa môže zmýliť.
hron
07.12.05,11:51
§ 9 ods. 1 písm. h) sa týka príjmov podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), d) až f) a
v tomto § 8 ods. 1 je uvedené, čo sa rozumie pod ostatnými príjmami. Je tam napísané, že sú to najmä
a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnoh. výroby, lesného a vod. hosp. a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí


Uz len zistit, ci jestvuje rozdiel medzi prilezitostnou cinnostou a prilezitostnou pracou.
Ja by som to chapal tak, ze je to cinnost na vlastne riziko a naklady bez zivnostenskeho listu, ktorej vysledkom je predaj produktu cinnosti.
Ak by sa cinnost chapala ako akakolvek praca, tak akcia vietor okamzite nadobuda rozmery porusovania zakona.
r.galovic
07.12.05,12:15
Podľa mňa je jednoduchšie použiť príkaznú zmluvu, ako sa potom s niekým potom dohadovať, že či je natretie plota alebo umytie okna "dielom". Zmluva o dielo by podla mna mala byť pre osoby, ktoré sa riadia autorským zákonom. Ja používam príkazné zmluvy a dotyčný pracovník na základe a § 8 ods. 1 písm. a), a § 9 písm. h) nepodáva žiadne daňové priznanie, resp. tieto príjmy v daňovom priznaní vôbec neuvádza, pokial sú nižšie ako 5xŽM.
Zita5
07.12.05,12:27
Dakujem. Poprosila by som este o odpoved na prvu cast otazky.
Ked ma bezny obcan od podnikatela jednorazovy prijem (napr. natretie plota) , musi byt uzatvorena nejaka zmluva a aka?
Alebo staci, ked ma podnikatel len vydavkovy doklad o vyplateni? Uznalo by sa mu to v takomto pripade do danovych vydavkov?



Takto by som vôbec neuvažovala , pretože len podpísaný VPD nie je dokladom o oprávnene vyplatenom výdavku , ktorý by ovplyvňoval ZD. Já by som na " natretie plota " použila Dohodu o vykonaní práce , ak by nepostačovala , tak by som prácu " zadelila na dve osôbky " .
dajana16
07.12.05,12:53
Dakujem Vam za odpovede, ale ak ma este niekto nejaky iny nazor, prosim nech napise.
Evelynka
07.12.05,13:22
Aj ja som toho nazoru, ze najschodnejsia je prikazna zmluva.