Emwa
20.01.11,12:11
PRESUNUTY PRISPEVOK

Pekny den, neviem kam zaradit, tak davam do vseobecnej temy.
Mam v sirsej rodine takyto problem : Muz, byva sam v byte , OV, je invalid,
ma psychicke problemy, lieci sa uz viac ako 30 rokov. Nie je pozbaveny svojpravnosti. Uz druhy rok ho " vraj kamarati" oberaju o dochodok, akurat zaplati inkaso a zvysok si vezmu. On sa boji ludi, ak sa mu hocikto bude vyhrazat prip. mu slubi "lepsi" zivot, tak je schopny dat vsetko. Najnovsia jeho akcia je, ze "daroval" svoj byt, ktory ma hodnotu aspon 32000 Eur, to sme zistili len nahodou. Kedze teraz nema kde byvat, tak sa chce nastahovat
ku svojej mame, s tym, ze sa len on a nikto iny o nu nestara. Opak je pravdou. Nechce prezradit, komu ten byt daroval a nevieme nic o tom zistit.
Kto mu pomaha s tym darovanim bytu, musi byt velmi zbehly, priviedol ho aj
k lekarke /psychiatricke/ pre potvrdenie, ze je sposobily takeho pravneho ukonu. Kedze lekarka tam nebola , isiel do inej psych.ambulancie, aby mu dali taketo potvrdenie. Sestricke v psych.ambulancii vykladal, ze byt predava, nakolko ma este jeden a ma kde byvat. Na policii sa s nami nechcu bavit, nakolko dotycny je svojpravny a kazde vydieranie musi nahlasit on sam. Viete mi poradit, ci sa da este nieco robit, alebo skonci ako bezdomovec ? Poprosim o konkretne rady, nie "debaty" na tuo temu.
Dakujem
Erzebeth
21.01.11,20:54
Pozri katasterportál. Na LV by mal byť nový vlastník a ak ešte nie je zapísaný, bude tam plomba. Susedia by nič nevedeli?
Mária27
21.01.11,21:19
Nie je ľahké v tomto prípade radiť, preto každý váha s odpoveďou. Na zbavenie svojprávnosti teraz je už neskoro, resp. nie je vhodný čas. Myslím to tak, že tento stav musí zvrátiť on ešte ako svojprávny.

Nejako ho treba donútiť uvedomiť si, že zneužili jeho nevedomosť a chorobu, aby žiadal dar späť. On musí zistiť, že nemá kam ísť bývať, že ho z bytu vyhadzujú. Potom mu najať právnika, ktorý mu zostaví žiadosť o vrátenie bytu, ktorú on podpíše a ďalej bude konať právnik s jeho plnou mocou.

Zdôvodnenie vrátenia daru musí byť také správanie obdarovaného k darcovi, ktorým hrubo poruší dobré mravy v zmysle § 630 obč. zákonníka (napr. neumožnenie mu zotrvať v byte, keď nemá kam ísť, napriek dohode ... ). Toto sa musí dobre premyslieť a argumentovať na súde, ak byt dobrovoľne nevrátia.
pizzanoel
21.01.11,22:01
tu zistis komu ten byt patri a ako ho nadobudol....https://www.katasterportal.sk/kapor/vyhladavanieBytFormInit.do
Emwa
22.01.11,04:35
Vdaka za odpovede, byt je zatial na meno povodneho vlastnika, ale je na katastri zadany V=vklad do katastra a je tam plomba. On nechce nic povedat, lebo ma strasny strach, dostali z neho len nesuvislu vetu o tom, ze ho bili a ak nepristupi na ich podmienky, tak sa pomstia pribuznym. Kym sa nerozhodne ist on sam na policiu, nevedia mu s tym pomoct ani policajti.
A to este v byte nechal vsetko, od zariadenia cez svoje oblecenie, v podstate ostal v tom, co mal na sebe oblecene. Je to do placu, ze este take hyeny v ludskom prevedeni existuju, ale bojim sa, ze tych hyen bude stale viac.
Mária27
22.01.11,05:05
Policajti možno nemajú právo v tomto prípade zasiahnuť, rozhodne však je to trestné, možno prokurátor. V trestnom práve ti neporadím, ale podľa občianskeho zákonníka je určite taký právny úkon neplatný. Aj keď má spôsobilosť na právne úkony, trpí duševnými poruchami a konkrétny právny úkon môže byť neplatný.

Prikladám aj ďalšie paragrafy, ktoré sa dajú využiť. Ak dá splnomocnenie presne na odstúpenie od zmluvy podľa § 49, bude to akceptovať aj kataster.
Skúsili ste rozobrať prípad s nejakými právnikmi?

§ 37
(1) Právny úkon sa musí urobiť slobodne a vážne, určite a zrozumiteľne; inak je neplatný.
§ 38
(1) Neplatný je právny úkon, pokiaľ ten, kto ho urobil, nemá spôsobilosť na právne úkony.
(2) Takisto je neplatný právny úkon osoby konajúcej v duševnej poruche, ktorá ju robí na tento právny úkon neschopnou.
§ 39
Neplatný je právny úkon, ktorý svojím obsahom alebo účelom odporuje zákonu alebo ho obchádza alebo sa prieči dobrým mravom.

§ 49
Účastník, ktorý uzavrel zmluvu v tiesni za nápadne nevýhodných podmienok, má právo od zmluvy odstúpiť.
§ 49a
Právny úkon je neplatný, ak ho konajúca osoba urobila v omyle vychádzajúcom zo skutočnosti, ktorá je pre jeho uskutočnenie rozhodujúca, a osoba, ktorej bol právny úkon určený, tento omyl vyvolala alebo o ňom musela vedieť. Právny úkon je takisto neplatný, ak omyl táto osoba vyvolala úmyselne. Omyl v pohnútke nerobí právny úkon neplatným.
sito
22.01.11,05:19
Prasa za volantom zožralo život, dva. Žije a vyhráva. No, ako vidieť sú aj svine, ktoré nechajú umierať, len aby mohli zaberať. Chceme sa na to pozerať?
Emwa
22.01.11,06:43
Vase odpovede mi aj pomohli, len je tam jeden velky problem.
Ma z psychiarickej ambulancie potvrdenie v style : Kedze nie je pozbaveny svojpravnosti, je sposobily na pravne ukony... a bodka.
Ice dive
22.01.11,07:44
Vase odpovede mi aj pomohli, len je tam jeden velky problem.
Ma z psychiarickej ambulancie potvrdenie v style : Kedze nie je pozbaveny svojpravnosti, je sposobily na pravne ukony... a bodka.
hmm a kto mu vydal také potvrdenie? jeho ošetrujúci lekár? na základe čoho akých vyšetrení...??? ak sa v tom začne polícia a prokurátor rýpať, a zistí sa opak tak môže mať problém aj lekár, ktorý takéto potvrdenie vydal... nakoľko z môjho pohľadu: ak som spôsobilí na právne úkony nepotrebujem od psychiatra potvrdenie o tom... ak nie som spôsobilí a sú tam isté pochybnosti potvrdenie by som mal mať... a keď je napísané tak, že nie som zbavený svojprávnosti tak som spôsobilý tak sa to samo osebe vylučuje... dobrý právnik by to možno dokonca dokázal ešte aj otočiť proti ľuďom, čo strýka pripravili o byt, keďže vedeli o jeho poruchách a zháňali potvrdenie bolo im jasné, že strýko nie je spôsobilý na právne úkony...
arizona
22.01.11,08:11
Tiez mi pripada divne, ze sa 30r. lieci na psych.problemy a nejaka ina lekarka vyda "len nejake potvrdenie"...mozno bez blizsieho vysetrenia a bez dokumentacie...
hubatá
22.01.11,08:16
Dať vec na súd, požiadať o predbežné opatrenie, aby sa dala vyznačiť na katastri plomba, zároveň požiadať súd o znalecký posudok na vyšetrenie duševného stavu.
Mária27
22.01.11,08:37
Vase odpovede mi aj pomohli, len je tam jeden velky problem.
Ma z psychiarickej ambulancie potvrdenie v style : Kedze nie je pozbaveny svojpravnosti, je sposobily na pravne ukony... a bodka.
Takéto potvrdenie mu psychiatria nemusela dávať, to vedia pomaly už deti na základnej. Nijak hlbšie však neskúmali, aký je jeho duševný stav, či nie je pod nátlakom, omamnými prostriedkami ... Oni sa už teraz budú brániť, ale mal by to posúdiť aj nejaký psychológ či kto to robí. Normálny človek takú vec predsa nikdy neurobí. Navyše už môžete dosvedčiť, že sa priznal k donúteniu a sa bojí...
Emwa
24.01.11,16:23
Pekny vecer,
tak este na zaver napisem "rozuzlenie" :
Chceli sme dnes ist s pravnikom na sud, aby vydal predbezne opatrenie. Pre istotu som este raz pozrela kataster, a zistila som, ze cislo, pod ktorym bol
pripad vedeny, uz vypadlo a to znamena, ze prepis bytu je ukonceny.
Takze uz nie je o co bojovat a z choreho cloveka vlastnou hlupostou je bezdomovec.:mee: To je koniec
Emwa
24.01.11,16:44
Este dodatok :
Komu z vas sa "podarilo" na katastri vybavit novy list vlastnictva od podania
v piatok o cca 11.30 do 10 kalendarnych dni, z to 4 dni sobota-nedela ?
Ja som o tom este ani nepocula. Pozrela som si vypis zadanych podani v tento den a este cca 40 zadanych podani pred uvedenym cislom je n e v y b a v e n y c h. JE TO PO ZNAMOSTI ????
Mária27
24.01.11,17:03
Pekny vecer,
tak este na zaver napisem "rozuzlenie" :
Chceli sme dnes ist s pravnikom na sud, aby vydal predbezne opatrenie. Pre istotu som este raz pozrela kataster, a zistila som, ze cislo, pod ktorym bol
pripad vedeny, uz vypadlo a to znamena, ze prepis bytu je ukonceny.
Takze uz nie je o co bojovat a z choreho cloveka vlastnou hlupostou je bezdomovec.:mee: To je koniec
Nie je to koniec, bojovať môžete ďalej. Súd môže zmluvu uznať za absolútne neplatnú. Nech splnomocní advokáta na zstupovanie. Skúste ho donútiť hoci aj tak, že ho necháte nejaký čas na ulici, aby zistil, čo to je byť bezdomovcom.
Emwa
06.02.11,18:25
Pekny vecer,
dnes som bola navstivit nestastneho majitela bytu, jeho psychika je na nule, jeho buducnost je spojena len s psychiatrickym ustavom, o tom, co sa stalo, odmieta hovorit s lekarmi aj s vysetrovatelom policie. Kedze bez jeho vypovede sa nepohne
n i c, a on prehlasil, ze nevie, kto ma byt, a vidite na nom
panicky strach, je vam z toho do placu.
Chcem len p o v e d a t vsetkym, ktori mate starych alebo chorych pribuznych, venujte sa im, hovorte s nimi, a upozornite ich na hyeny v ludskej kozi, ktore nevahaju zneuzit a vyuzit v svoj prospech aj takych, ktori sa nevedia branit.
Pohlad na uboziaka, ktory prisiel aj o zbytok svojho rozumu, je sklucujuci. Dufam, ze uz to nebudem musiet nikdy zazit.
Prajem vsetkym pekny vecer, nechcem sa vnucovat, ale musela
som to napisat.
Mária27
27.02.11,21:01
Objavila som český judikát (v rámci Európy použiteľný aj na Slovensku), kde je práve taký prípad, že bola zmluva vyhlásená za absolútne neplatnú, nakoľko bola uzatvorená v duševnej poruche. Nebolo potrebné, aby bol nesvojprávny.

http://www.epravo.cz/top/soudni-rozhodnuti/clenstvi-v-bytovem-druzstvu-a-smrt-zustavitele-71221.html
Emwa
28.02.11,02:18
vdaka za informaciu, dufam, ze pomoze.
Emwa
10.03.11,16:37
Takze este jedna "bomba" a poriadna. V pondelok, 07.03.2011, som pochovala manzela. Spadol na ulici, rozbil hlavu, po jej operacii a dvoch dnoch na dychacom pristroji.... odpojeny, a ... koniec.. .
A som na vsetko sama.
Konecne som zacala "robit papiere", vcera vecer som dokoncila jednu SZCO , aj DP , a dnes rano mi zavola... teda este som "nasla" nejake faktury. V zivote som ziadnemu zakaznikovi nevynadala, ale teraz som sa neudrzala. Jej reakcia : ved som sa ospravedlnila, tak co ? Prosim, som az taka mrcha ?
Nestazujem sa, ale neviem, co dalej...
Nepovedala som ani susedom, len po pohrebe som napisala oznamenie, aby vedeli, ze manzel zomrel. Ta posledna bodka s uvedenym SZCO ma dorazila uplne...
buchač
10.03.11,18:01
Este dodatok :
Komu z vas sa "podarilo" na katastri vybavit novy list vlastnictva od podania
v piatok o cca 11.30 do 10 kalendarnych dni, z to 4 dni sobota-nedela ?
Ja som o tom este ani nepocula. Pozrela som si vypis zadanych podani v tento den a este cca 40 zadanych podani pred uvedenym cislom je n e v y b a v e n y c h. JE TO PO ZNAMOSTI ????
Oficiálne je to nasledovne ..


Správny orgán vyberie poplatok podľa tejto položky vo výške 8 000 Sk / 265,50 € , ak účastník konania pri doručení návrhu na vklad do katastra nehnuteľností žiada rozhodnúť o vklade urýchlene do 15 dní. Ak sa konanie prerušilo, lehota prestáva plynúť dňom vydania rozhodnutia o prerušení konania. Príplatok za urýchlené rozhodnutie je splatný v deň doručenia návrhu na vklad. Ak sa konanie zastavilo alebo návrh na vklad bol zamietnutý, poplatok sa nevracia. Ak správny orgán v skrátenom termíne o vklade práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností nerozhodne, vráti rozdiel medzi poplatkom zaplateným podľa splnomocnenia za urýchlené rozhodnutie o návrhu na vklad a poplatkom určeným podľa tejto položky.

Ak ste podali návrh na vklad do katastra nehnuteľností s poplatkom vo výške 8000 Sk / 265,50 € , tj. zrýchlený vklad a správa katastra prekročila termín, je povinná rozdiel v poplatku za normálny vklad za 2000 Sk / 66 € vrátiť. Kataster poplatok (rozdiel) nevracia automaticky, treba si ho vyžiadať.



Lenže bacha na jedno , t.j. , príslušná podateľňa katastra vklad nehnuteľnosti príjme ...postúpi poverenému pracovníkovi - právnikovi a ten papiere preverí , overí správnosť atď ...

Potiaľ to môžeš ovplyvniť nejakou tou známosťou ...ďalej už neverím ...;):rolleyes:

No po vykonaní potrebných úkonov pracovník katastra následne pošle dokumentáciu do Žiliny , kde je pracovisko , ktoré vydáva rozhodnutia ..../ nechce sa mi vyberať šanón a hľadať presné znenie .../ .

Takže len tých 15 dní je asi , myslím , že kratšia lehota ani neexistuje , to by boli už asi iné poplatky ...a asi by sa to ani nestihlo , nakoľko dokumentácia sa určite neposiela mailom alebo intranetom ...
Emwa
20.03.11,03:27
Takze uplny zaver celeho "pripadu" bolo setrenie policie. Boli za povodnym majitelom /chudakom/, v ustave, kde je teraz, a kedze odmietol aj otvorit usta na tu temu, tak vysledok bol taky, ze predaj bol v poriadku, dotycny peniaze prevzal, predaj sa uskutocnil v "nejakej" realitnej kancelarii, kupujuci ho n i k d y nevidel, ale pritom bol s tym "predavajucim" vybavit potrebne potvrdenie, ze je psychicky sposobily na pravne ukony.

Uplny zaver je, ze peniaze za predany byt dostal, aj ked sa nikdy predavajuci a kupujuci nestretli. Sila, co ??? :mad:
Ozaj, a este vysetrovatel usudil v svojej sprave, ze je zdravy a psychicky v poriadku a uskutocneny predaj je ok. Naco nam lekarov, ked aj vysetrovatelia
vedia stanovit, ci je clovek zdravy alebo chory.
A preto je ten smoliar /povodny vlastnik/ v ustave pre psychicky chorych.