tiol
20.01.11,12:23
Dobry den,

celkom nerozumiem paragrafu 7, konkretne:
----
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
----

to jest ak poskytnem sluzbu do Ceskej republiky a
- ja nie som platitelom dph
- prijemca je platitelom dph

mam povinnost registrovat sa ako platitel DPH na danovom a od tej chvile som platitelom DPH aj pre sluzby tu na slovensku? kvoli 1 fakture urobenej do CR?

Dakujem velmi pekne za odpovede, pripadne upresnim.
IvoM
20.01.11,11:49
Áno podľa §7a a nie §7 a nestávaš sa plátcom DPH.
Luba
20.01.11,11:54
Ak je miesto dodania v ČR (pozri si §15 a §16), tak sa zaregistruješ na DÚ, aby si mohol preniesť daňovú povinnosť na českého príjemcu služby. T.j. Tvoja faktúra bude bez DPH vystavená. Registrácia podľa §7 a §7a neznamená, že sa staneš platiteľom DPH, ale budeš iba registrovaný pre účel poskytovania / prijímania služieb do / z EÚ.
Fany
20.01.11,11:57
Znamená to, že v tom prípade nepodáva daňové priznanie na DPH, iba súhrnný výkaz?
A keď má pridelené IČDPH, nieje potom povinný fakturovať aj na Slovensku s DPH?

Čiže na všetky faktúry uvádza svoje IČDPH, ale DPH tam neuvádza? Ani do Česka, ale ani na Slovensku? Na základe čoho potom na Slovensku DPH nedáva?
Ďakujem.
Luba
20.01.11,12:04
SV by mal podať, do daňového priznania toto nejde nikam.
Nie, nie je. Nestáva sa platiteľom, iba je účelovo registrovaný pre DPH.
KEJKA
20.01.11,12:06
neplatí vždy, že netreba podávať DP DPH. Platí to pri dodaniach, ale neplatí to pri nadobudnutí z EU.
§7 znamená, že je povinný dodaniť nadobudnutý tovar z EU, ale DPH nemá nárok si odpočítať. teda v prípade §7 podáva DP DPH.
§7a znamená, že je povinný dodaniť prijatú službu z EU, ale nemá nárok na odpočítanie - podáva DP DPH.
§7 alebo 7a - stačí registrácia podľa jedného z nich, ale platia obidve vyššie spomenuté povinnosti.
V prípade registrácie nadobúda tovar i služby z EU bez DPH - prenáša sa daňová povinnosť z EU na Slovensko.
Neznamená to automatické "zdraženie" nákupov.
v rámci SR regiónu je naďalej neplatiteľ DPH.
Fany
20.01.11,12:14
SV by mal podať, do daňového priznania toto nejde nikam.
Nie, nie je. Nestáva sa platiteľom, iba je účelovo registrovaný pre DPH.
... a čo riadok 15 a 17 daňového priznania pre DPH?
KEJKA
20.01.11,12:24
môžeš konkretizovať?
Mária.K.
20.01.11,16:02
... a čo riadok 15 a 17 daňového priznania pre DPH?
Služby s miestom dodania v inom členskom štáte sa do daňového priznania neuvádzajú. V tomto prípade to nie sú služby oslobodené od DPH.
Maryl1
20.01.11,16:45
presne ja mam podobny problem som v zahranici na vystave zdrzim s atu dlhsie lebo v zahranici hladam aj zakazky, mam moznost kupit si elektronicke sluzby a softver v spanielsku, nie som platca dph nie som ani registrovana lebo som to doposial nepotrebovala, neviem akym sposobom si mam tu sluzbu kupit - kedze nemam IC DPH, akciova cena je iba ak si to kupim ihned - kym pridem na slovensko zaregistrujem sa vyhody stratim ?
KEJKA
20.01.11,20:45
kúpiš ako občan, nie?