mirhu
20.01.11,13:01
Ako správne nahodiť, ak mi pri evidencii do DPH vyčísli program iné sumy ako sú na bločku? ( v programe sú správne)
Zoltán Kovács
20.01.11,12:08
Aký program?
mirhu
20.01.11,12:17
Alfa, a je to hlavne v tržbách na jeho dokladoch z ERP
Danielle369
20.01.11,18:07
Daj tu nejaký príklad, ved takto si len domýšlame čo a ako a popíšeme pol porady než sa ku tomu dostaneme
doktor01
20.01.11,18:25
Ako správne nahodiť, ak mi pri evidencii do DPH vyčísli program iné sumy ako sú na bločku? ( v programe sú správne)
Nie je to spôsobené náhodou zaokrúhľovaním? DPH uvedená na bločkoch sa môže čiastočne líšiť, nakoľko ide zaokrúhľovanie jednotlivých súm na jednotlivých bločkoch. Pri porovnaní s dennou uzávierkou tam bude rozdiel, nakoľko DPH v uzávierke je počítaná len z kompletnej sumy, ktorá je následne zaokrúhlená.
Aspoň takto fungujú niektoré ERP.
mirhu
21.01.11,08:36
Mám tržbu/pásku od klienta, z jeho ERP, kde keď to nahodím do alfy, tak mi to vyhodí inú sumu základ a DPH : napr.
klient : z.1445,40, DPH 274,73
alfa : z. 1445,49 , DPH 274,64
Sú to údaje z mesačnej uzávierky
doktor01
21.01.11,12:21
Mám tržbu/pásku od klienta, z jeho ERP, kde keď to nahodím do alfy, tak mi to vyhodí inú sumu základ a DPH : napr.
klient : z.1445,40, DPH 274,73
alfa : z. 1445,49 , DPH 274,64
Sú to údaje z mesačnej uzávierky
To vyzerá na opačný problém so zaokrúhľovaním. Celková tržba je rovnaká, ale s DPH je rozdielna v dôsledku zaokrúhľovania jednotlivých účtov (klientova kasa uvádza súčet DPH z jednotlivých účtov a tvoja je z celkovej sumy). Ale tiež to môže byť zapríčinené, že na kase bola nablokovaná nejaká položka bez DPH (omylom alebo tovar oslobodený od DPH- fľaša, obal).
Druhá vec je čo s tým. 99% si to ani nevšimne, prípadne to nerieši. Nakoniec ide i zanedbateľnú sumu.
mirhu
21.01.11,12:45
To vyzerá na opačný problém so zaokrúhľovaním. Celková tržba je rovnaká, ale s DPH je rozdielna v dôsledku zaokrúhľovania jednotlivých účtov (klientova kasa uvádza súčet DPH z jednotlivých účtov a tvoja je z celkovej sumy). Ale tiež to môže byť zapríčinené, že na kase bola nablokovaná nejaká položka bez DPH (omylom alebo tovar oslobodený od DPH- fľaša, obal).
Druhá vec je čo s tým. 99% si to ani nevšimne, prípadne to nerieši. Nakoniec ide i zanedbateľnú sumu.

Rozhodla som sa, že to dám podľa toho, ako mne to vyjde v Alfe, to je na 99,99999% správne, keď dám ich sumy, hlási nesprávny výpočet DPH..
Totiž klient mi nenosí kópie pások z pokladne, iba mi napíše sumu celkom ,
no a teraz som to zistila - keď doniesol Konečne pokladničnú knihu....
doktor01
21.01.11,16:17
Rozhodla som sa, že to dám podľa toho, ako mne to vyjde v Alfe, to je na 99,99999% správne, keď dám ich sumy, hlási nesprávny výpočet DPH..
Totiž klient mi nenosí kópie pások z pokladne, iba mi napíše sumu celkom ,
no a teraz som to zistila - keď doniesol Konečne pokladničnú knihu....
Podľa stanoviska DRSR správna DPH je súčet DPH z jednotlivých bločkov. TJ. ak je vyššia DPH na bločkoch (aj z dôvodu zaokrúhľovania) má sa odvádzať tá vyššia DPH.
PS: V praxi som sa ale nestretol, žeby to niekto takto robil. Tak si nelám hlavu a zaúčtuj to podľa toho, ako to vychádza v Alfe.
Aluš
21.01.11,16:31
Mne pri daňovej kontrole pozerali či DPH na dennej uzávierke, resp. na mesačnej uzávierke je totožné s tým čo je zaúčtovné v knihe DPH a nie čo vypočíta program, pre nich je smerodatná uzávierka.
Zita5
22.01.11,06:54
Ako správne nahodiť, ak mi pri evidencii do DPH vyčísli program iné sumy ako sú na bločku? ( v programe sú správne)


My máme rovnaký problém , na blokoch RP je nižsia DPH , ako mi vypočíta ALFA . Odvádzame DPH vyššiu , takú ako vypočíta program ALFA .

Už som na to upozorňovala aj SZČO, lebo nie vždy to na páskach z RP sedí . Tak odvádza vyššiu DPH ako je vypočítaná na páskach . Štvrťročne to robí možno cca 3-5 euro viac . Nech si to zaplatí , prestala som to riešiť .
mirhu
23.01.11,09:31
My máme rovnaký problém , na blokoch RP je nižsia DPH , ako mi vypočíta ALFA . Odvádzame DPH vyššiu , takú ako vypočíta program ALFA .

Už som na to upozorňovala aj SZČO, lebo nie vždy to na páskach z RP sedí . Tak odvádza vyššiu DPH ako je vypočítaná na páskach . Štvrťročne to robí možno cca 3-5 euro viac . Nech si to zaplatí , prestala som to riešiť .

Aj ja som ich upozorňovala, ja mam opačný problém, mne vyráta Alfa nižšiu...
( pri tržbách)
mirhu
23.01.11,09:33
Mne pri daňovej kontrole pozerali či DPH na dennej uzávierke, resp. na mesačnej uzávierke je totožné s tým čo je zaúčtovné v knihe DPH a nie čo vypočíta program, pre nich je smerodatná uzávierka.

Ale predpokladám, že v alfe je to správne, ak nahodím ich hodnoty, hneď mi to hlási... tak ako potom je možné odviesť inú sadzu dane??? to čo majú oni na uzávierkách z ERP, nie je 19% daň (2010)
Ežor
23.01.11,09:59
Ja mám ten istý problém s mesačnou DPH. Mne ju Alfa vypočíta menšiu ako je na mesačnej uzávierke. Ja to riešim tak, že si ručne zadám základ taký, aby mi DPH súhlasila s mesačnou uzávierkou a potom sumu spolu znížim o rozdiel v 0% DPH
mirhu
23.01.11,10:07
Ja mám ten istý problém s mesačnou DPH. Mne ju Alfa vypočíta menšiu ako je na mesačnej uzávierke. Ja to riešim tak, že si ručne zadám základ taký, aby mi DPH súhlasila s mesačnou uzávierkou a potom sumu spolu znížim o rozdiel v 0% DPH

No a aby som ,,mala hlavu v smútku,, tak pozerám na jeho uzávierku z 11/2010 - kde neviem ako blokoval, ale nemá tam DPH... a na 10 a 12/2010 má dve položky : jednu ako základ pre DPH + DPH a ďalšiu - akokeby bez DPH.... (keď to prerátam)..
:(:mad:
mirhu
23.01.11,10:13
Ja mám ten istý problém s mesačnou DPH. Mne ju Alfa vypočíta menšiu ako je na mesačnej uzávierke. Ja to riešim tak, že si ručne zadám základ taký, aby mi DPH súhlasila s mesačnou uzávierkou a potom sumu spolu znížim o rozdiel v 0% DPH

..a hlási Ti , že je to chyba ?
Ežor
23.01.11,10:55
Nie, žiadnu chybu mi to nehási
V rozpise DPH mi to vyzerá takto:

spolu základ DPH
19% 5324,35 4474,24 850,11
10%
0% -0,31 -0,31

Na mesačnej uzávierke som mala spolu 5324,04
základ 4473,93 a sumu DPH 850,11. Ale keď som v Alfe zadala do základu sumu 4473,11 DPH mi vypočítalo na 850,05. Preto som musela základ zvýšiť, aby daňový úrad nemal problém, že som odviedla menšiu DPH ako je na mesačnej úzávierke. Tento rozdiel myslím vzniká pri zaokrúhľovaní.
mirhu
23.01.11,13:09
Nie, žiadnu chybu mi to nehási
V rozpise DPH mi to vyzerá takto:

spolu základ DPH
19% 5324,35 4474,24 850,11
10%
0% -0,31 -0,31

Na mesačnej uzávierke som mala spolu 5324,04
základ 4473,93 a sumu DPH 850,11. Ale keď som v Alfe zadala do základu sumu 4473,11 DPH mi vypočítalo na 850,05. Preto som musela základ zvýšiť, aby daňový úrad nemal problém, že som odviedla menšiu DPH ako je na mesačnej úzávierke. Tento rozdiel myslím vzniká pri zaokrúhľovaní.

Čo je teda dobre? to čo je na páske? alebo to, čo vyjde z alfy?