Mayline
20.01.11,14:06
1.Právnická osoba-kupujúci časti podniku si dala pri kúpe časti podniku oceniť majetok reálnou hodnotou. V znaleckom posudku oceneného majetku reálnou hodnotou sú ceny vyčíslené s DPH. Môže si teda kupujúci -právnická osoba odpočíítať túto DPH alebo ich zaradiť s cenou spolu s DPH alebo s cenou bez DPH?
2. V znaleckom posudku je ocenený reálnou hodnotou celý majetok, teda hnuteľné veci, ktorá sa môžu v zmysle zákona odpisovať, ale aj ostatné
zariadenia a predmety, ktoré majú nižšiu hodnotu ako 1700 EUR. Môžem to zaradiť ako celok do majetku a celé odpisovať rozčlenené do odpis.skupín,
alebo veci s hodnotou pod 1 700 EUR zaúčtovať do spotreby /uplatniť odpočet DPH?/a ostatné do majetku /uplatniť odpočet DPH?/.
IvoM
20.01.11,14:00
Mayline, podľa Tvojich otázok by som sa asi obrátil na audítora alebo niekoho kto s tým má skúsenosti, neviem či Ti len otázky na porade postačia je to dosť náročná problematika, len na okraj čo sa týka DPH, tak si pozri najskôr §10 zákona o DPH či sa Ťa náhodou netýka. BTW znalecký posudok nie daňový doklad na uplatnenie DPH.
Mayline
21.01.11,16:04
Ďakujem za reakciu. Zisťovala som to: takže ten § 10 je o tom, že kúpa a predaj podniku je oslobodený od DPH to som vedela. A ďalej: aj keď sú ceny v znaleckom posudku s DPH, neprihliada sa nato, nejde ani o tovar, ani o služby, preto DPH nie je na odpočte. Logicky to vyplýva aj z toho, že v cena za ktorú bol podnik kúpený bola bez DPH, teda žiadna DPH nebola ani na výstupe predávajúcej firmy. Teda kúpna cena bola x EUR , z toho reálna cena majetku podľa znaleckého x EUR /nižšia/ tú zaradím do majetku a rozdiel budem odpisovať ako goodwill najviac počas 7 rokov.