mariab
06.12.05,15:33
prajem Vám pekný deň,

s JÚ nemám žiadne skúsenosti a preto prosím o radu. Postupník - SZČO, účtujúci v JÚ, zaplatil postupcovi sumu postúpených pohľadávok. je táto suma pre SZČO daňový náklad? a ďalej by som chcela vedieť, či príjmy z postúpených pohľadávok budú daňovou položkou u SZČO až vtedy, keď príde ich úhrada?
Nakoľko december ubehne raz-dva, veľmi pekne prosím o radu, za ktorú som vopred veľmi vďačná
Mária
renča1
06.12.05,15:01
ide o daňový náklad a príjmy z postúp.pohľadávok sa budú účtovať do peňaž.denníka ako príjem ovplyv.základ dane , až vtedy, ked príde k inkasu. Postupne sa budú aj v knihe pohľadávok evidovať jednotlivé úhrady.
Ľubka31
07.12.05,07:33
Odporúčala by som si prečítať § 19 ods. 3 písm.h ZDP. Kúpa pohľadávky nie v výdavkom v čase nákupu, ale až pri jej úhrade dlžníkom,( príp. ďaľšom postúpení )možno do daňových výdavkov uznať sumu do výšky príjmu plynúceho z jej predaja (postúpenia) s výnimkou uvedenom v uvedenom §.
renča1
07.12.05,15:23
Áno súhlasim s Ľubkou 31 , ale z otázky nebolo jasné kedy k úhrade príde či v tomto roku alebo až v dalšom. Treba si povšimnúť aj § 17 odst. 12 písm.a) zákona o dani z príjmov.