jankasm
06.12.05,14:57
Máme pracovníčku, ktorá je od 9/2005 na MD a v decembri jej zamestnávateľ uvažuje vyplatiť nejakú odmenu. Mám to brať ako klasickú mzdu a zaplatiť z nej odvody? A môže mať vlastne počas MD takýto príjem?
ajka
06.12.05,14:13
Máme pracovníčku, ktorá je od 9/2005 na MD a v decembri jej zamestnávateľ uvažuje vyplatiť nejakú odmenu. Mám to brať ako klasickú mzdu a zaplatiť z nej odvody? A môže mať vlastne počas MD takýto príjem?
Podľa mňa sa to dá brať ako celoročná odmena. A môže jej to takto vyplatiť.
jankasm
06.12.05,14:27
A nevieš náhodou ešte poradiť ako je to s tými odvodmi? Našla som podobnú tému a tam som sa dočítala že by sa mali platiť od ZP normálne a do SP len úrazové poistenie.
Jozef Mihál
06.12.05,19:50
Pokojne môže mať počas MD vyplatenú odmenu.

Odvody:

Do SP len úrazové, z celej výšky odmeny. Dôvod - max. VZ na
úrazové nie je stanovený, do ostatných fondov SP max. VZ = 0.

Do ZP ako u iných zamestnancov, max. mes.VZ = 43095.

Daň ako u iných zamestnancov.
bredikova
06.12.05,20:40
Pokojne môže mať počas MD vyplatenú odmenu.

Odvody:

Do SP len úrazové, z celej výšky odmeny. Dôvod - max. VZ na
úrazové nie je stanovený, do ostatných fondov SP max. VZ = 0.

Do ZP ako u iných zamestnancov, max. mes.VZ = 43095.

Daň ako u iných zamestnancov.

Pochopila som správne? To akože nebude platiť do sociálnej žiadne odvody z odmeny nech bude akákoľvek vysoká a zdravotné poistenie zaplatí??:confused:
Jozef Mihál
06.12.05,20:52
I"m sorry, aký s tým máte problém?
bredikova
06.12.05,21:07
No nerozumiem tomu VZ=0
Jozef Mihál
06.12.05,21:17
Navrhujem ešte raz si pozrieť, že "MAX VZ = 0".

Keďže max. VZ = 0, tak pri akomkoľvek príjme bude výsledný VZ = 0.

Pardon, zajtra vstávam do práce o 5.45, navrhujem ukončiť pre dnes túto diskusiu, OK?
Jana Motyčková
07.12.05,11:15
Pokojne môže mať počas MD vyplatenú odmenu.

Ja by som to tak pokojne nerobila, ak ide o materskú a nie rodičovskú dovolenku. Pozri §30 písm b) zákona o SP.

Oprava - viď nasledujúci príspevok.
Jana Motyčková
09.12.05,17:42
Po vysvetlení si pojmov s JM nesúhlasím so svojim predchádzajúcim príspevkom, môže byť pokojne vyplatená odmena počas MD.
Jozef Mihál
09.12.05,20:03
Súhlasím, s Jankou sme si dnes vyjasnili čo to znamená "pokojne" - viď predošlý príspevok .-)
jankasm
10.12.05,14:16
Ešte jedna malá otázočka, je rozdiel medzi odmenou a 13. platom? V jednej téme z 11. mesiaca som našla príspevok od somij a súhlasil s ním aj p.Mihál, že keď je pracovníčka na MD alebo RD tak z 13. platu neplatí vôbec žiadne odvody do SP. Pri tejto novej téme bolo spomenuté, že sa platia odvody na úrazové poistenie. Ako to teda vlastne je? ĎAKUJEM
STRELEC
10.12.05,15:10
Pokojne môže mať počas MD vyplatenú odmenu.

Odvody:

Do SP len úrazové, z celej výšky odmeny. Dôvod - max. VZ na
úrazové nie je stanovený, do ostatných fondov SP max. VZ = 0.

Do ZP ako u iných zamestnancov, max. mes.VZ = 43095.

Daň ako u iných zamestnancov.
Možno by stálo na zváženie "prekvalifikovanie" odmeny na DVP povedzme s podpísaným "Vyhlásením ..." V tom prípade by išlo o "lacnejšie" riešenie, tj. z brutto odmeny za DVP odviesť úrazové poistenie do Soc. a preddavok na daň z príjmu po prekročení nezdaniteľnej časti ZD. Resp. pokiaľ odmena by bola vyššia, poskytnúť ju v dvoch zúčtovacích obdobiach.