Andvil
20.01.11,16:26
Popis situácie:
Vlastním s bratom v podielovom spoluvlastníctve byt {50/50}
Chystáme sa tento byt prenajať.
Chcem sa spýtať na náležitosti spojené s prenájmom:

1. Daň z príjmu z prenájmu:
Zaregistrovať sa musíme obidvaja na daňovom úrade.
Ak si príjem rozdelíme, obaja si smieme odrátať zo základu akúsi nezdaniteľnú zložku (aká je to suma?) a 40% náklady resp.skutočné náklady.
Mám vôbec nárok na uplatnenie oslobodenej sumy, pokiaľ mám aj iný príjem?
(som zamestnaná s mesačným príjmom do 800e v hrubom, ako je to v mojom prípade? Brat je študentom bez ďalšieho príjmu.)
Tých odpočítateľných 40% som nemohla nájsť v zákone, platí to?
Je to správne? Smieme si odpočítať zo základu dane aj zaplatené odvody?

2. Odvody do zdravotnej poisťovne:
Brat je študent VŠ vo veku 20 rokov bez príjmu,
ja som zamestnaná, nie ako SZČO s priemerným mesačným príjmom do 800e v hrubom, čiže momentálne platím 4%.
Aké odvody zaplatí brat (minim. 46,6e/mes?) a aké ja?
Mne sa ten príjem z prenájmu priráta k platu alebo z príjmu z prenájmu zaplatím zvlášť ďalších 14%?
Pokiaľ by sme si príjem nedelili, komu sa oplatí viac prihlasovať sa do zdravotnej poisťovne? Čiže musíme sa prihlasovať obaja aj keď druhý vlastník nebude mať žiadny príjem z prenájmu?
Ďakujem veľmi pekne za rady.
Hľadala som to v zákonoch ale pre mňa je to španielska dedina
Ďakujem za pomoc :)
Melnick
20.01.11,15:47
Chystáme sa tento byt prenajať.
Chcem sa spýtať na náležitosti spojené s prenájmom:

1. Daň z príjmu z prenájmu:
Zaregistrovať sa musíme obidvaja na daňovom úrade.áno, lebo máte podielové spoluvlastníctvo
Ak si príjem rozdelíme, obaja si smieme odrátať zo základu akúsi nezdaniteľnú zložku (aká je to suma?) a 40% náklady resp.skutočné náklady. Budúci rok, keď sa Ťa to bude týkať to bude suma 3559,3, ale tú pri Tvojom príjme zo ZČ zďaleka prekročíš.

Mám vôbec nárok na uplatnenie oslobodenej sumy, pokiaľ mám aj iný príjem? áno, máš
(som zamestnaná s mesačným príjmom do 800e v hrubom, ako je to v mojom prípade? Brat je študentom bez ďalšieho príjmu.)
Tých odpočítateľných 40% som nemohla nájsť v zákone, platí to?
Je to správne? Smieme si odpočítať zo základu dane aj zaplatené odvody? Áno.
40% = paušálne daňové výdavky ak si DP budeš robiť sama

2. Odvody do zdravotnej poisťovne:
Brat je študent VŠ vo veku 20 rokov bez príjmu,
ja som zamestnaná, nie ako SZČO s priemerným mesačným príjmom do 800e v hrubom, čiže momentálne platím 4%.
Aké odvody zaplatí brat (minim. 46,6e/mes?) a aké ja? brat 46,06 a podaním RZZP si vyrovnáte preplatok, resp. nedoplatok
Mne sa ten príjem z prenájmu priráta k platu alebo z príjmu z prenájmu zaplatím zvlášť ďalších 14%? Podáš RZZP, lebo si voči ZP získala štatút SZČO
Pokiaľ by sme si príjem nedelili, ????? to ako chceš, :eek: veď ste podielový spolumajitelia komu sa oplatí viac prihlasovať sa do zdravotnej poisťovne? Čiže musíme sa prihlasovať obaja aj keď druhý vlastník nebude mať žiadny príjem z prenájmu?
Ďakujem veľmi pekne za rady.
Hľadala som to v zákonoch ale pre mňa je to španielska dedina
Ďakujem za pomoc :)


Odpovde modrou, ak som na niečo zabudla, určite ma niekto doplní, prípadne opraví. :)
Katy a R
20.01.11,16:03
Ja doplním ... k dani:
neviem čo pokladáš za " nezdaniteľnú zložku" .. ak myslíš na nezdaniteľnú časť dne - tak tá sa od príjmov z prenájmu už nedá odpočítať.
Ale oslobodený príjem v tomto prípade je 500 eur (na každého z Vás).Môžete obidvaja uplatniť paušálne výdavky 40% (resp skutočné) - len treba prepočítať koeficientom (návod je priamo v DP;))

(1) Od dane je oslobodený príjem
podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
Andvil
25.01.11,14:40
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Len pre upresnenie ak sme teda spoluvlastníci, príjem z prenájmu cca 350e, energie 150e zostatok 200e.
(350-150=200, 200/2=100)
Po rozdelení pre dvoch po 100e/mes.
Tuto sumu musí každý z nás zdaniť, resp. uviesť do DP.
A keďže minimálne povinné odvody do ZP sú 46,06e/mes.,
tak každý z nás musí tieto odvody zaplatiť zvlásť?
Ide mi o to z toho jedného prenájmu zaplatíme tých 46,06e aj ja aj brat čiže vlastne 2x? Lebo každý z nás bude evidovaný v ZP.
Je to tak?
Ďakujem za odpovede
Katy a R
25.01.11,16:20
zo stránky VZP: (už to tu síce je .. ale priložím;))
Andvil
25.01.11,16:23
Ja viem že táto téma sem úplne nepatri.
Tým pádom po odrátaní energií, zo 100e mesačne brat zaplatí 46% (46,06e) do ZP. Prečo nie 14%? Vráti sa mu to pri RZZP?
A u mňa sa odvody z príjmu zo ZČ vypočíta 4% a z príjmu z prenájmu 14%? Snáď sa nehodí celý môj príjem do jedného vreca (ako SZCO) alebo áno?
Andvil
25.01.11,16:29
Ďakujem :-)
Moc moc ďakujem za pomoc ;-)