Dusan11
20.01.11,20:17
Dobry den.

Chcel by som sa opytat ake tlacivo pouzit a ako vypocitat dan z prijmu starobneho dochodcu ktory popri poberani almuzneho starobneho dochodku pracoval cely rok 2010 na pracovnu zmluvu na plny uvazok, nie na dohodu.

Zamestnavatel odmietol vykonat zuctovanie a ja nemam skusenosti.
1 krat som si robil danove priznanie pre seba ale to bolo jednoduche, len opisat kolonky z tlaciva od zamestnavatela potvrdenie o zuctovanych preddavkoch ale pri dochodku neviem ako postupovat.

Pocul som ze dochodca nema narok na ziadnu nezdanitelnu ciastku, ale neviem ci mam aj dochodok pocitat do prijmu a ako.

Resp. ze ma narok ak jeho dochodok bol nizsi ako nezdanitelna suma co je teraz tusim 4025,70 eur. Takze ak mal dochodok 3000 eur tak ma nezdanitelnu ciastku 4025,70 - 3000 = 1025,70 eura

A ake potvrdenie treba dodat. Staci kopia rozhodnutia o vyske dochodku zo socialnej poistovne alebo treba z banky potvrdenie o pripisani na ucet?

Mam len potvrdenie o zuctovanych preddavkoch na dan od zamestnavatela kde je vypisanych len prvych 5 koloniek, ostate su prazdne.

Za informacie dakujem lebo danove poslalo len prazdy mail, a na ich stranke maju v casti online vypisovanie tlaciv stale stare tlaciva (ako inak? Nove budu asi pred vianocami).
Dusan11
21.01.11,16:38
Naozaj nikto nevie?
Tweety
21.01.11,16:55
Dobry den.

Chcel by som sa opytat ake tlacivo pouzit a ako vypocitat dan z prijmu starobneho dochodcu ktory popri poberani almuzneho starobneho dochodku pracoval cely rok 2010 na pracovnu zmluvu na plny uvazok, nie na dohodu. DP typuA

Zamestnavatel odmietol vykonat zuctovanie a ja nemam skusenosti.
1 krat som si robil danove priznanie pre seba ale to bolo jednoduche, len opisat kolonky z tlaciva od zamestnavatela potvrdenie o zuctovanych preddavkoch ale pri dochodku neviem ako postupovat.

Pocul som ze dochodca nema narok na ziadnu nezdanitelnu ciastku, ale neviem ci mam aj dochodok pocitat do prijmu a ako. Nie, dôch. sa nepočíta.

Resp. ze ma narok ak jeho dochodok bol nizsi ako nezdanitelna suma co je teraz tusim 4025,70 eur. Takze ak mal dochodok 3000 eur tak ma nezdanitelnu ciastku 4025,70 - 3000 = 1025,70 eura
Presne tak, uplatníš rozdiel medzi NČ a dôchodkom.
A ake potvrdenie treba dodat. Staci kopia rozhodnutia o vyske dochodku zo socialnej poistovne alebo treba z banky potvrdenie o pripisani na ucet?
Zamestnáv. musí dať potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti.
Mam len potvrdenie o zuctovanych preddavkoch na dan od zamestnavatela kde je vypisanych len prvych 5 koloniek, ostate su prazdne.

Za informacie dakujem lebo danove poslalo len prazdy mail, a na ich stranke maju v casti online vypisovanie tlaciv stale stare tlaciva (ako inak? Nove budu asi pred vianocami).
V texte.
Dusan11
21.01.11,17:18
Dakujem. Uz mi je to jasnejsie.

Este k tomu potvrdeniu. Zamestnavatel potvrdenie dodal, mne islo o potvrdenie k dochodku. Ci rozhodnutie zo socialnej poistovne alebo vypis z uctu alebo niake potvrdenie z banky, ...

A este jedna vec. Do dochodkoveho prijmu sa samozrejme pocita aj vianocny prispevok, vsak?

Teraz som zistil ze velmi vysoko pravdepodobne bolo minuly rok podane priznanie zle. Nerobil som ho ja, ale na 99% nebol uplatneny rozdiel medzi nezdanitelnou ciastkou a dochodkom. Pretoze ak by bol tak by bol preplatok na dani ak nebol tak to vychadza presne +- niaky ten centik.

Takze dolezita otazka. Da sa stym este nieco robit alebo uz je neskoro a darovali sme statu par tisic korun??

Za odpovede dakujem.
Tweety
21.01.11,17:20
Dakujem. Uz mi je to jasnejsie.

Este k tomu potvrdeniu. Zamestnavatel potvrdenie dodal, mne islo o potvrdenie k dochodku. Ci rozhodnutie zo socialnej poistovne alebo vypis z uctu alebo niake potvrdenie z banky, ...
Nie.
A este jedna vec. Do dochodkoveho prijmu sa samozrejme pocita aj vianocny prispevok, vsak? ÁNo.

Teraz som zistil ze velmi vysoko pravdepodobne bolo minuly rok podane priznanie zle. Nerobil som ho ja, ale na 99% nebol uplatneny rozdiel medzi nezdanitelnou ciastkou a dochodkom. Pretoze ak by bol tak by bol preplatok na dani ak nebol tak to vychadza presne +- niaky ten centik.

Takze dolezita otazka. Da sa stym este nieco robit alebo uz je neskoro a darovali sme statu par tisic korun??
Áno dá, podáš Dodatočné DP za rok2009.
Za odpovede dakujem.
V texte.
Dusan11
21.01.11,17:27
Takze dolezita otazka. Da sa stym este nieco robit alebo uz je neskoro a darovali sme statu par tisic korun??
Áno dá, podáš Dodatočné DP za rok2009.

A dokedy sa da podat dodatocne zuctovanie??

A nezdanitelna ciastka za rok 2009 bola tiez 4025,70 eur?
Kvaka
21.01.11,17:51
A dokedy sa da podat dodatocne zuctovanie??

A nezdanitelna ciastka za rok 2009 bola tiez 4025,70 eur?
Dodatočné daňové priznanie na nižšiu vlastnú daňovú povinnosť je možné podať najneskôr do štyroch rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie. Podáva sa na rovnakom tlačive, ako bolo podané riadne daňové priznanie. Na prvej strane DP sa vyznačí, že ide o dodatočné DP. Nezdaniteľná časť bola aj v roku 2009 vo výške 4025,7€.
Dusan11
21.01.11,18:28
Velmi pekne dakujem!

Musime uz len zohnat potvrdenie o zuctovanych preddavkoch na dan za rok 2009 a tlacivo danoveho priznania za tento rok.
Dufam ze ex-zamestnavatel vyda bez problemov.
Dusan11
25.01.11,13:42
Prosim este o pomoc s oddielom VII.
http://img577.imageshack.us/img577/569/1111111111111p.png

Mam k tomu tento navod ale neviem sa stoho vysomarit.

Pri vypĺňaní dodatočného daňového priznania po r. 65 vyplníte údaje tak ako majú byť správne po uplatnení NČZD. Navyše treba vyplniť aj VII. oddiel; tam kde sú v riadku uvedené za číslom riadku slová "daňového priznania" - znamená to údaj z riadku v pôvodnom DP, kde je v riadku uvedené iba "(r. 64 alebo 65") znamená údaj z riadkov dodatočného DP, ktoré práve vypĺňate. Na 1.strane vyznačíte druh daňového priznania "dodatočné..." a dátum zistenia skutočností na podanie DDP, DDP treba podať do 30 dní od tohto dátumu.

PROSIM po Slovensky. Co tam mam napisat?

DAKUJEM za rychlu odpoved, zajtra to chcem ist podat.
Kvaka
25.01.11,14:06
Prosim este o pomoc s oddielom VII.
http://img577.imageshack.us/img577/569/1111111111111p.png

Mam k tomu tento navod ale neviem sa stoho vysomarit.

Pri vypĺňaní dodatočného daňového priznania po r. 65 vyplníte údaje tak ako majú byť správne po uplatnení NČZD. Navyše treba vyplniť aj VII. oddiel; tam kde sú v riadku uvedené za číslom riadku slová "daňového priznania" - znamená to údaj z riadku v pôvodnom DP, kde je v riadku uvedené iba "(r. 64 alebo 65") znamená údaj z riadkov dodatočného DP, ktoré práve vypĺňate. Na 1.strane vyznačíte druh daňového priznania "dodatočné..." a dátum zistenia skutočností na podanie DDP, DDP treba podať do 30 dní od tohto dátumu.

PROSIM po Slovensky. Co tam mam napisat?

DAKUJEM za rychlu odpoved, zajtra to chcem ist podat.
V riadku 65 máš nový preplatok, ako ti vyšiel v dodatočnom DP, so znamienkom -. V riadku 66 máš preplatok z riadneho DP.
V riadku 67 je ich rozdiel, teda koľko ešte majú vrátiť oproti pôvodnému DP. Napr.
riadok 65 bude údaj -2000
riadok 66 bude údaj -1500
riadok 67 bude -2000-(-1500), teda -500.
takto som podávala DDP ja za rok 2008.
Dusan11
25.01.11,14:35
Este raz velmi pekne dakujem.
Problem je ze povodne danove uz nemam. Ale bol nedoplatok 6 centov, takze to tam pisat hadam ani nemusim.

Vdaka, idem este makat na DP za rok 2010.
Dusan11
26.01.11,11:26
Prispevok c. 5

A este jedna vec. Do dochodkoveho prijmu sa samozrejme pocita aj vianocny prispevok, vsak?


ÁNo.

Nespravna informacia. Prislo z danoveho:
Dobrý deň,
do sumy dôchodku nezapočítavate vianočný príspevok, iba dôchodok.

Len aby sa vedelo, mozno sa niekomu hodi tato informacia.
zuzana164
16.02.11,12:23
Dobrý den, chchem sa opýtať
zamestnanec pracoval na TPP u nas celý rok, ale od 9mesiaca šiel do starobného dochodku
Robím mu DP typu A, a v tlačive v oddieli III sa uvádza:
Poberal (a) som na začiatku zdaňovacieho obdobia dôchodok (ky) uvedený v § 11 ods. 7 zákona alebo mi bol tento dôchodok (ky) priznaný spätne k začiatku príslušného zdaňovacieho obdobia (výpĺňa sa len ak daňovník bol poberateľom dôchodku uvedeného v § 11 ods. 7 zákona na začiatku zdaňovacieho obdobia alebo mu tento dôchodok bol priznaný spätne k začiatku príslušného zdaňovacieho obdob...
čiže čo, ak mu bol predčasný dochodok priznaný až od septembra tak vobec výšku dôchodku uvádzať nemám?
a čo s nezdaniteľnou čiastkou? má nárok na celu 4025,7?
dalej ČZD bol 3410,59 - čiže mi tam vychádza aj nárok na ZP?
Kvaka
16.02.11,12:41
Dobrý den, chchem sa opýtať
zamestnanec pracoval na TPP u nas celý rok, ale od 9mesiaca šiel do starobného dochodku
Robím mu DP typu A, a v tlačive v oddieli III sa uvádza:
Poberal (a) som na začiatku zdaňovacieho obdobia dôchodok (ky) uvedený v § 11 ods. 7 zákona alebo mi bol tento dôchodok (ky) priznaný spätne k začiatku príslušného zdaňovacieho obdobia (výpĺňa sa len ak daňovník bol poberateľom dôchodku uvedeného v § 11 ods. 7 zákona na začiatku zdaňovacieho obdobia alebo mu tento dôchodok bol priznaný spätne k začiatku príslušného zdaňovacieho obdob...
čiže čo, ak mu bol predčasný dochodok priznaný až od septembra tak vobec výšku dôchodku uvádzať nemám?
a čo s nezdaniteľnou čiastkou? má nárok na celu 4025,7?
dalej ČZD bol 3410,59 - čiže mi tam vychádza aj nárok na ZP?
Má nárok na celú NČZD, nemal dôchodok priznaný k 1.1.2010. Nijaký dôchodok sa v DP neuvádza.
drobeceva
16.02.11,12:47
Dobrý den, chchem sa opýtať
zamestnanec pracoval na TPP u nas celý rok, ale od 9mesiaca šiel do starobného dochodku
Robím mu DP typu A, a v tlačive v oddieli III sa uvádza:
Poberal (a) som na začiatku zdaňovacieho obdobia dôchodok (ky) uvedený v § 11 ods. 7 zákona alebo mi bol tento dôchodok (ky) priznaný spätne k začiatku príslušného zdaňovacieho obdobia (výpĺňa sa len ak daňovník bol poberateľom dôchodku uvedeného v § 11 ods. 7 zákona na začiatku zdaňovacieho obdobia alebo mu tento dôchodok bol priznaný spätne k začiatku príslušného zdaňovacieho obdob...
čiže čo, ak mu bol predčasný dochodok priznaný až od septembra tak vobec výšku dôchodku uvádzať nemám?
a čo s nezdaniteľnou čiastkou? má nárok na celu 4025,7?
dalej ČZD bol 3410,59 - čiže mi tam vychádza aj nárok na ZP?
nemusíš mu robiť DP, môžeš ako z-ľ /ak Ťa požiadal do 15.2.2011/ urobiť RZD. Ak dôchodok poberal od 9/2010-má nárok na NČD v plnej výške.
Jednou z podmienok pre priznanie ZP je -nebude poberať dôchodok /starobný, PS,výsluhový/ od začiatku príslušného roka ani nebude mať dôchodok spätne k začiatku roka priznaný
zuzana164
18.02.11,12:51
tento zamestnanec - dochodca od 09/2010 mal stiahnuté preddavky na daň vo výške 112,8 eur, (ZD 3936,-) ale vychádza mu aj ZP vo výške 97,4 za 10 mesiacov, čiže mám postupovať tak ze nedam mu NČ ale narok na ZP, tým padom neriešim príjem manželky a vrátia sa mu aj zaplatené preddavky 112,8 eur?
Anik
21.02.11,08:17
dobrý deň
poprosím o radu PSD -príjem beriem fyzicky ako prišiel na účet v danom roku, alebo z výmeru SP ? dôchodok vyplácaný na účet niekedy 30. v mesiaci niekedy 1,2 za r. 2010 január vyplatené v 31.12.09, to isté s 1.11 vyplatené 31.12.10 ešte k tomu došlo k prepočítaniu dôchodku a doplatku spätne od 10.09 - do 1.5.10 rozpočítam alikôtnu častku, alebo fyzicky to čo prišlo na účet ?
za radu vám vopred ďakujem
prajem príjemný pohodový týždeň
veronikasad
21.02.11,08:45
dobrý deň
poprosím o radu PSD -príjem beriem fyzicky ako prišiel na účet v danom roku, alebo z výmeru SP ? dôchodok vyplácaný na účet niekedy 30. v mesiaci niekedy 1,2 za r. 2010 január vyplatené v 31.12.09, to isté s 1.11 vyplatené 31.12.10 ešte k tomu došlo k prepočítaniu dôchodku a doplatku spätne od 10.09 - do 1.5.10 rozpočítam alikôtnu častku, alebo fyzicky to čo prišlo na účet ?
za radu vám vopred ďakujem
prajem príjemný pohodový týždeň
Vypýtaj si potvrdenie zo SP o výške vyplateného dôchodku za rok 2010
Ninna
21.02.11,13:08
Dopĺňam postup výpočtu vrátenia dane dôchodcom: pri práci dôchodcov sa nie vždy treba trápiť s výpočtom nezdaniteľnej čiastky mínus menší dôchodok.
Podľa § 46 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html) sa daň z príjmov za rok 2009 nevyrubí a neplatí, ak celkové zdaniteľné príjmy daňovníka za rok 2009 nepresiahnu 50% sumy uvedenej v § 11 ods. 2 písm. a) zákona. Pre roky 2009 a 2010 sa podľa prechodných ustanovení zákona – § 52g ods. 1 – použije suma daná ako 22,5-násobok sumy životného minima platného k 1.1.2009 – čo bola suma 178,92 €.
Suma 22,5-násobku je suma 4025,70 € a 50% z toho je 2012,85 €. V takomto prípade je daň z príjmov nula. Ak daňovník mal počas roka z týchto príjmov strhnuté nejaké preddavky na daň alebo daň zrážkou, vznikne mu preplatok na dani, ktorý sa mu vráti.
pozrite aj tu:
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/03/12/ako-ziska-dochodca-spat-zaplatenu-dan-za-rok-2009/