iva
22.05.04,15:08
Starobný dôchodca poberá starobný dôchodok už dva roky, popri tom podniká a naďalej si platí dôchodkové poistenie (lebo mal obrat z podnikania dosť vysoký). Keď raz prestane podnikať - povedzme za 5 rokov - upraví sa mu nejako jeho výška starobného dôchodku ?
Jozef Mihál
22.05.04,13:46
Áno, výška jeho starobného dôchodku sa upraví.

Podľa 66 odsek 3 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, platí:

"Ak poistenec bol dôchodkovo poistený po splnení podmienok nároku na starobný dôchodok a poberal tento dôchodok alebo jeho časť, suma starobného dôchodku odo dňa nasledujúceho po zániku dôchodkového poistenia sa určí tak, že k sume starobného dôchodku vyplácaného ku dňu zániku dôchodkového poistenia sa pripočíta suma určená ako súčin súčtu jednej polovice osobných mzdových bodov získaných za obdobie dôchodkového poistenia počas poberania starobného dôchodku alebo jeho časti a aktuálnej dôchodkovej hodnoty platnej ku dňu nasledujúceho po zániku dôchodkového poistenia."

Verím, že ovládate pojmy "osobný mzdový bod", "aktuálna dôchodková hodnota"...
iva
22.05.04,14:40
Pán Mihál, ďakujem za vaše promtné odpovede (všetky tri). Vy tuším pracujete stále, teda aj v sobotu. Ja som sa cez týždeň k tejto stránke ani nedostala, až dnes, ale vy ste tam stále, a radíte veľmi dobre. Ešte raz vďaka, ale aj vy ste len človek, tak si oddýchnite.
jana7
08.08.05,10:18
Prešla som už veľa príspevkov, ale odpoveď som zatiaľ nenašla na môj problém a nemôžem dlho presedieť pri internete, šéf oblieha. A odpoveď potrebujem dosť rýchlo , lebo už uplynula doba dokedy musia zaplatiť ,,upomienku" na zdravotné poistné. Nevenujem sa mzdovému účtovníctvu tak ohľadne zdravotného poistenie veľa neviem.Poprosím Vás o radu.
Starobný dôchodca má povolenie vykonávať činnosť ako samostatne hospodáriaci roľník.Príjmy z toho nikdy nemal a ani nebude.Teraz mu prišlo zaplatiť poistné za obdobie od 1.1.2005 do 30.06.2005 v celkovej výške 5460,- sk . Je z toho zúfalý a ja mu neviem poradiť. Že to musí zaplatiť mi je jasné ,lebo je ako SZČO a tí musia platiť 910,- Sk aj keď nemajú príjmy. Ale dokedy to už neviem . Bude tak platiť do 1.9.2005 , alebo aj potom.A čo potom v ročnom zúčtovaní vrátia mu niečo. Je to jeho celý dôchodok.Ďakujem.
Jana Motyčková
08.08.05,10:35
Janka, ako starobný dôchodca, SZČO musí platiť preddavok na zdravotné poistenie 910 Sk až do augusta. Od 1.9. nebude musieť platiť preddavky. Pre ročné zúčtovanie ZP sa bude zvlášť posudzovať obdobie do konca augusta a zvlášť od 1.9. Takže ak aj nemal žiaden príjem, tie preddavky za 1-8/2005 (8x910 Sk) sa mu už nevrátia (lebo minimum do konca agusta je minimálna mzda). Od 1.9. keďže je starobný dôchodca s 0 príjmom zo SZČO, aj ročné zúčtovanie za toto obdobie bude 0. Podrobne to J.Mihál popísal v tomto príspevku : http://www.porada.sk/showpost.php?p=99182&postcount=1013
Jankaaa
08.08.05,10:41
Ak sme prijali dôchodcu na skrátený prac.úväzok a zároveň tento dôchodca je aj ZŤP aké odvody za neho budem platiť ako za dôchodcu ktorý poberá starobný dôchodok alebo ako za ZŤP?
heket
08.08.05,10:49
somij ďakujem. Ale s tým ho nepoteším. Starý dôchodca to ani nepochopí.Dnes budem hľadať vhodné slová , aby ho neporazilo, keď bude musieť jeden dôchodok zaniesť do zdravotnej.
janka37
08.08.05,10:53
Heket, ešte je tu možnosť požiadať v zdravotnej poisťovni o splátkový kalendár.
Rozložili by mu to na viac splátok podľa jeho možností a nepocítil by to až tak značne ako prísť naraz o celý dôchodok... http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
Jankaaa
08.08.05,11:22
Ak sme prijali dôchodcu na skrátený prac.úväzok a zároveň tento dôchodca je aj ZŤP aké odvody za neho budem platiť ako za dôchodcu ktorý poberá starobný dôchodok alebo ako za ZŤP? Nevie mi nikto poradiť?
Jana Motyčková
08.08.05,11:26
somij ďakujem. Ale s tým ho nepoteším. Starý dôchodca to ani nepochopí.Dnes budem hľadať vhodné slová , aby ho neporazilo, keď bude musieť jeden dôchodok zaniesť do zdravotnej.Ešte by si mohol pomôcť v auguste, ak by sa zamestnal v pracovnom pomere napr. na 1 hod týždenne, potom by bol SZČO popri zamestnaní a ušetril by 910 Sk za august. Ale spätne si asi nepomôže.