Mickya
19.08.04,07:16
Prosím vás, ako mám urobiť započítanie faktúr v JÚ?
Môžem zaznačiť do denníka dodávateľskú a odberateľskú faktúru ako nepeňažnú operáciu? Alebo sa to zaznačuje nejak inak?

Ďakujem za pomoc
Janna
19.08.04,05:55
Ja si robím v JU zápočty cez príjmové a výdavkové doklady.
Jana
Luckasari
19.08.04,06:02
ja to robievam tak, ze faktury mam normalne zaevidovane v evidencii doslych a vyslych faktur, zapocet uctujem cez interne doklady, pohybom akoby som uhradzala faktury (v podstate ich aj uhradzam)
mozem napisat aj uplne presny postup, ale az vecer, ked budem pri softwari, lebo teraz ho nemam k dispozicii a nepamatam si to presne naspamat
Luckasari
19.08.04,06:03
Jani, cez prijmove a vydavkove doklady sa mi to nezda spravne, lebo tu nejde o hotovostne platby cez pokladnu
Janna
19.08.04,06:08
Ja mam doklady aj od druhej strany /príjmový alebo výdavkový/ a to isté dám aj ja druhej strane. Jedna účtovníčka mi totiž povedala, že zápočet v JU sa môže vykonať až na konci roka - neviem čo je na tom pravda, tak to riešime cez pokladňu. Robím to už dlhšie s viacerými firmami a nik na to zatiaľ nič nepovedal.
Jana
Mickya
19.08.04,06:11
Ja žiadne PPD ani VPD nemám, mám len papier, v ktorom je uvedené, že ide o započítanie faktúr.
Beata
19.08.04,06:24
Keď mi príde zápočtový list, napíšem si na faktúru "Uhradené zápočtom (viď zápočtový list). Tento zápočtový list si prefotím a priložím k faktúram, ktoré sú predmetom zápočtu. Zápočet mi zároveň slúži ako interný doklad. V účto mi to ide cez bezhotovostný príjem a výdaj a samozrejme podľa charakteru do nákladov.
Janca
19.08.04,06:24
Zapocet obchadzam tiez vymenou pokladnicnych dokladov, kde teda nejde o "klasicky" zapocet, ale navzajom uhradenie pohladavok a je pokoj. Pokial mam informaciu ja, k zapoctu treba vypracovat pisomnu dohodu o zapocte, kde musia byt vsetky identifikacne udaje oboch stran, uviest ktore fa sa zapocitavaju sumy a tu omacku okolo, datumy, podpisy. Na zaklade tejto dohody sa potom uctuje cez interne doklady. Preto sa tato praca zjednosuje tzv. "domacim zapoctom" teda vymenou pokladnicnych dokladov. Pouzivame to tam, kde maju ekonomky problem od svojich majitelov dostat hotovost a chcem si to navzajom dat do poriadku. Urcite to niektori poznate.
Luckasari
19.08.04,06:25
Jani, zapocet faktur je nieco ine, ako vymena pokladnicnych dokladov. Ako som uz pisala, tu nedochadza k hotovostnej platbe, ani len papierovej. Ide len o uctovanie, a to nie cez pokladnu.
vladan
19.08.04,07:19
Lucka, myslíš, že je započítavanie formou zápočtového listu dôležité v PÚ? Veď mám príjem a zároveň výdaj v ten istý deň (+ pokladňa PPD a -pokladňa VPD). Lebo ja to takto robím bežne, lebo ako píše Janča, ten zápočet je viac "papierový".
janaGT
19.08.04,07:25
Ja robím zápočty taktiež formou P a V pokl. dokladov. Keď máš v ten istý deň aj príjem aj výdaj peňazí v pokladni, kto ti dokáže, že či tie peniaze si aj mala v skutočnosti, alebo to je len na papieri?
Danka Kosibová
19.08.04,07:48
citam tu rozne nazory na zapocet faktur. Podla mojho nazoru, je mozne vykonat aj uhrady na zaklade VPD a PPD, vymenit si doklady, ale toto sa nepovazuje za zapocet. Zapocet sa robi na zaklade internych dokladov a ide len o preuctovanie a nie uhrady, co by naznacovali VPD a PPD, i ked je jasne, ze ani tu nejde o fyzicky pohyb penazi.
Takze na zaklade VPD a PPD je to najjednoduchsie, no opakujem to nie je zapocet.
Luckasari
19.08.04,08:01
napisem pre podvojne uctovnictvo:
ked mam zapocet, tak nemam predsa uhradu faktur cez pokladnu
to su dve veci:

1. uhrada faktur cez pokladnu - ja vystavim prijmovy a vydavkovy doklad, aj druha strana - to je normalna uhrada faktur, ci uz naozaj tie peniaze pridu a odidu alebo nie, ja si k mojmu vydavkovemu dokladu prilozim ich prijmovy, a naopak

uctujem: cez pokladnu
211/311 - uhrada odberatelskej faktury
311/211 - uhrada odberatelskeho dobropisu
321/211 - uhrada dodavatelskej faktury
v tomto pripade nemam vystaveny zapoctovy list - vobec nie je potrebny, lebo tato transakcia vlastne nie je zapoctom, su to klasicke uhrady faktur, aj ked povacsine bez skutocnej vymeny penazi

2. zapocitanie faktur - toto je zauctovanie uhrady faktury dobropisom, alebo vzajomna uhrada odberatelskej a dodavatelskej faktury
tu mam vystaveny doklad o zapocte (zapoctovy list), je to pre mna podklad k internemu dokladu

uctujem: internym dokladom
pri zapocte odberatelskej faktury s odberatelskym dobropisom
311/311
pri zapocte odberatelskej faktury s dodavatelskou fakturou
321/311

toto je teda rozdiel medzi zapoctom, a vymenou pokladnicnych dokladov
Danka Kosibová
19.08.04,08:07
vidite Lucka Vam to ako pekne do podrobna rozpisala. Ja len doplnim, ze ak niekomu neberie program uctovanie dvoch rovnakych uctov ako mne, robim si zápočet cez pomocny ucet 395 - vnutorne zuctovanie.

takze 311/395 fa A
a potom 395/311 fa B
Mickya
19.08.04,08:41
Ďakujem za obšírnu odpoveď, Lucka, do budúcna sa mi to určite zíde, ale ja by som to potrebovala vedieť v JÚ.
Paula
19.08.04,08:50
V PÚ robím ako Luckasari, v JÚ som taký prípad nemala a určite závisí od softvéru, či sa to vôbec dá (zápočet). Najkratšia a najjednoduchšia cesta je veru výmena príjmových a výdavkových dokladov - ak to softvér neumožňuje inak.
Beata
19.08.04,09:04
Ďakujem za obšírnu odpoveď, Lucka, do budúcna sa mi to určite zíde, ale ja by som to potrebovala vedieť v JÚ.
Veď som Ti to napísala ako to robím v JÚ. Je to podobné ako v PÚ, čiže tiež mám ID - to je ten zápočtový list... no prečítaj si môj príspevok.
Luckasari
19.08.04,09:27
Ďakujem za obšírnu odpoveď, Lucka, do budúcna sa mi to určite zíde, ale ja by som to potrebovala vedieť v JÚ.
Mickya, napisem ti presne kroky, ale az vecer, ked budem doma pri softe, ako som uz napisala.
Aňa
19.08.04,09:31
Musím sa pripojiť k debate. Vôbec nie je chyba, keď v JU alebo v PU vystavíte príjmový alebo výdajový doklad. Tiež som mala takýto problém a auditorka mi povedala, že vôbec nie je na škodu vystaviť pokladničné doklady, aj keď fyzicky tie peniažky neprejdú pokladňou. Takže nie je to veľká chyba. Práve v JU je to najschodnejšia cesta. V PU to ľahšie zaúčtujete ID.
Mickya
19.08.04,09:46
Beatka, ja som tam zabudla dať minulý čas, čiže mala som uviesť "potrebovala som to vedieť v JÚ, nie v PÚ - i keď Lucke moc ďakujem, lebo naozaj sa mi to v budúcnosti zíde). Spravím to tak, ako si mi Beatka písala, že ku každej faktúre doložím ten zápočet.
ďakujem
Luckasari
19.08.04,10:01
Musím sa pripojiť k debate. Vôbec nie je chyba, keď v JU alebo v PU vystavíte príjmový alebo výdajový doklad. Tiež som mala takýto problém a auditorka mi povedala, že vôbec nie je na škodu vystaviť pokladničné doklady, aj keď fyzicky tie peniažky neprejdú pokladňou. Takže nie je to veľká chyba. Práve v JU je to najschodnejšia cesta. V PU to ľahšie zaúčtujete ID.
Ana, ja nevravim, ze je to chyba, len v takom pripade, nebudem hovorit o zapocte, ale o uhrade cez pokladnu (tzv. vymene pokladnicnych dokladov).
Inac je to samozrejme spravna operacia (len to nie je zapocitanie pohladavok).
Aňa
19.08.04,12:15
Ospravedlňujem sa, ak som sa zle vyjadrila. Nemyslela som tým, že je to chyba. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale aj ja sa niekedy ináč vyjadrím a vyzerá to ako by som chcela povedať, že je to zlé.
Heni
19.08.04,15:33
Niekedy je započítanie pohľadávok jednostranný právny úkon (podľa obč.z. § 580) - stačí aby jedna strana urobila kroky smerujúce k započítaniu pohľadávok, vtedy asi nedospejete k výmene PPD a VPD, takže ostáva druhá možnosť - ID, zápočtový list.
mudroš
19.08.04,15:34
Keď mi príde zápočtový list, napíšem si na faktúru "Uhradené zápočtom (viď zápočtový list). Tento zápočtový list si prefotím a priložím k faktúram, ktoré sú predmetom zápočtu. Zápočet mi zároveň slúži ako interný doklad. V účto mi to ide cez bezhotovostný príjem a výdaj a samozrejme podľa charakteru do nákladov.

Myslím si, že toto je správny postup.

Len by som to trošku doplnil:

na konci roku je treba v peňažnom denníku, v rámci uzávierkových operácii zaúčtovať príjem aj výdaj.
:confused:
Viem, že daňovú povinnosť to neovlyvní. Ale platí aj zákon o účtovníctve a ten tiež pozná sankcie. Kontroluje to DÚ. Alebo môže konrolovať. Zatiaľ neviem o veľa pokutách v JÚ za porušenie zákona o účtovníctve, ale keď nič nenájdu, možno sa im to hodí. Tak prečo riskovať.
mudroš
19.08.04,15:38
vidite Lucka Vam to ako pekne do podrobna rozpisala. Ja len doplnim, ze ak niekomu neberie program uctovanie dvoch rovnakych uctov ako mne, robim si zápočet cez pomocny ucet 395 - vnutorne zuctovanie.

takze 311/395 fa A
a potom 395/311 fa B

Pozor! Požiť účet 395 je chyba. Tento účet je určený na účtovanie medzi vnúropodnikovými jednotkami. Už som videl pokutu za nesprávne účtovanie na účte 395 (bola 100 000 a na základeš odvolania ju DR znížilo na 10 000).

Nič ale nebráni doplniť do účtového rozvrhu účet, ktorý rámcová účtová osnova neobsahuje, napr. 399
Beata
19.08.04,16:10
Mudroš, ďakujem za odobrenie môjho postupu, len dodávam, že do príjmu a výdavku to samozrejme ide, aj som to napísala. Len to nejde cez hotovosť, lebo v skutočnosti tie peniaze neprešli pokladňou, ani bankovým účtom.
No neviem, sú rôzne účtovné softy, ale ak by sme si zobrali klasický peňažný denník, tak to pôjde do stĺpca priebežné položky, ďalej príjmy (ovplyvňujúce základ dane) a naopak zase priebežné položky a výdavok (ovplyvňujúci základ dane) a rozpísaný podľa typu - materiál, tovar, réžia atď.
misurka
20.08.04,03:43
My robime mnozstvo vzaj. zapoctov, hlavne s materskou firmou z Belgicka. A robim to tak, ze v knihe dosl. fa a vyd. fa zuctujem uhrady ale bez toho aby mi tieto uhrady uctovne vstupovali do pen. dennika, cize ich uhradu nezauctujem. A sumu, v kt. sa mi stretnu pohladavky so zavazkami tu zauctujem ako: 321/311. Dokonca mam aj take pripady, kde cast fa je fyzicky zaplatena cez ucet a cast fa je zapocitana. Myslim, ze je to OK, ci nie? Robim to tak uz asi 4 roky.
mudroš
23.08.04,10:54
Súhlasím s tým, že je to treba dostať do príjmov a výdavkov. inak by bol skreslený výkaz o príjmoch a výdavkoch, teda účtovná závierka.
Ale ak skutočne nenastal príjem a výdavok (v hotovosti alebo na BÚ), tak sa to musí robiť v uzávierkových operáciách. Vykazovať príjmy a výdavky peňažných prosriedkov, ktoré v skutočnosti nenastali, je podvod.
ESTER
26.07.05,14:56
Ako má byť v JÚ správne zaúčtovaný zápočet, jedná sa mi hlavne o dátum nakoľko firme hrozí že bude platiteľom DPH. Ak je došlá faktúra na 10 000,- a vystavená faktúra na 100 000,- a k zápoču dôjde napr. 5.7.2005 účtujem tento zápočet cez ID s dátumom 5.7.2005 alebo keďže sa jedná o nepeňažnú operáciu k 31.12.05. Príjem 90 000 Sk účtujem ako príjem neovplyvňujúci základ dane.
renča1
27.07.05,05:58
Ako má byť v JÚ správne zaúčtovaný zápočet, jedná sa mi hlavne o dátum nakoľko firme hrozí že bude platiteľom DPH. Ak je došlá faktúra na 10 000,- a vystavená faktúra na 100 000,- a k zápoču dôjde napr. 5.7.2005 účtujem tento zápočet cez ID s dátumom 5.7.2005 alebo keďže sa jedná o nepeňažnú operáciu k 31.12.05. Príjem 90 000 Sk účtujem ako príjem neovplyvňujúci základ dane.
V postupoch účtov.v JÚ som nikde nevidela, že by sa zápočty robili v JÚ k 31.12.2005. V tvojom prípade by som účtovala 5.7.2005 do výšky záväzku t.j. 10.000,00 cez ID. Zbytok 90 000,00 neúčtuješ nikde, zostáva ti ako neuhradená, kedˇsa uhradí až potom ju zaúčtuješ dňom úhrady do peňaž.denníka.:)
Mickya
27.07.05,06:54
Ja som v literatúre čítala, že v knihe záväzkov a pohľ. sa zaznačí, že zápočet (úhrada) bola vykonaná dňom zápočtu, čiže v tvojom prípade 5.7.2005, ale do denníka sa to dá v uzávierkových operáciách k 31.12. cez ID (len neviem, ktorý softvér to dokáže spraviť).
renča1
27.07.05,07:16
Ja som v literatúre čítala, že v knihe záväzkov a pohľ. sa zaznačí, že zápočet (úhrada) bola vykonaná dňom zápočtu, čiže v tvojom prípade 5.7.2005, ale do denníka sa to dá v uzávierkových operáciách k 31.12. cez ID (len neviem, ktorý softvér to dokáže spraviť).
A v ktorej liter.si to čítala? Ja to nemôžem nikde nájsť.
díky za odpoveď
Mickya
27.07.05,07:26
A v ktorej liter.si to čítala? Ja to nemôžem nikde nájsť.
díky za odpoveďMyslím, že to bol Poradca podnikateľa, ale nie som si istá. Nemám to pri sebe, mám to doma alebo možno v knižnici som to čítala, pozriem sa na to a dám vedieť.
Mickya
28.07.05,05:08
Našla som to, je to poradca podnikateľa - Špeciál č. 2, ak by si ho nemala, môžem pohľadať ešte inú literatúru.
renča1
28.07.05,06:00
Našla som to, je to poradca podnikateľa - Špeciál č. 2, ak by si ho nemala, môžem pohľadať ešte inú literatúru.
Prosím ťa skús ešte pohľadať, lebo poradcu podnik.špeciál č.2 nemám. A môhla by si mi napísať čo tam presne je, ako to je definované?
ďakujem.
Mickya
28.07.05,06:16
Prosím ťa skús ešte pohľadať, lebo poradcu podnik.špeciál č.2 nemám. A môhla by si mi napísať čo tam presne je, ako to je definované?
ďakujem.Je tam uvedený príklad. Skúsim teda ešte niečo pohľadať, keď to nemáš.
alex1
28.07.05,06:41
Ja robím JU v MRP a dátum zápočtu dám podľa dohody o zápočte a zaúčtovanie do peňažného denníka robím cez ID ako nepeňažnú operáciu, ale do príjmov a výdavkov ovplyvňujúcich dane.
renča1
28.07.05,07:28
Ja robím JU v MRP a dátum zápočtu dám podľa dohody o zápočte a zaúčtovanie do peňažného denníka robím cez ID ako nepeňažnú operáciu, ale do príjmov a výdavkov ovplyvňujúcich dane.
Aj ja s tebou súhlasím, ale vieš nejde mi do hlavy prečo by sa zápočty mali robiť ku koncu roka, ja som to nikde nečítala a ani na príkladoch nevidela.
lenkak
28.07.05,09:04
Pri jednoduchom účtovníctve sa prostredníctvom interných dokladov robia uzávierkové operácie a tam je ten dátum 31.12. Ináč iba peňažné operácie. Ale tiež zápočty dávam normálnym dátum nie 31.12. aj keď nie je to peňažná operácia.
Zuna 3
26.08.08,05:56
Prosím o radu ako mám do zápočtu uviesť:

Máme pohľadávku - faktúru 200.000,-- Sk

a pohľadávku - dobropis - 854.420,-- Sk

Chceme započítať tých 200.000,-- Sk
Ako to napísať do zápočtu ?
Viete mi poradit?
Tweety
26.08.08,07:26
Prosím o radu ako mám do zápočtu uviesť:

Máme pohľadávku - faktúru 200.000,-- Sk

a pohľadávku - dobropis - 854.420,-- Sk

Chceme započítať tých 200.000,-- Sk
Ako to napísať do zápočtu ?
Viete mi poradit?
Na to, aby si mohla urobiť zápočet, potrebuješ mať záväzok, s ktorým tie pohľadávky započítaš, a to si neuviedla. Alebo ide o vašu pohľadávku a váš dobropis? Ak je tak, potom z faktúru 200000.- započítaš celú sumu, a z vášho dobropisu rovnako 200000.-, na úhradu pohľadávky ostane 0.- a dobropisu 654420.-.
Šadar
26.08.08,09:18
Prosím o radu ako mám do zápočtu uviesť:

Máme pohľadávku - faktúru 200.000,-- Sk

a pohľadávku - dobropis - 854.420,-- Sk

Chceme započítať tých 200.000,-- Sk
Ako to napísať do zápočtu ?
Viete mi poradit?

Ako mozes zapocitat 2 pohladavky?? Pokial ste vystavili dobropis, je to pre Vas zavazok, nie pohladavka...
Jana1303
03.10.08,13:29
Vie mi niekto poradiť kde nájdem tlačivo: Zápočet faktúr ?
Tweety
03.10.08,13:53
Vie mi niekto poradiť kde nájdem tlačivo: Zápočet faktúr ?
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=652
Jana1303
08.10.08,10:06
Ďakujem.