bobak
06.12.05,16:47
Som SZČO, platca DPH. Chcem kúpiť byt vo výstavbe (5 postupných splátok - faktúr) spolu s manželkou (BSM) a po ukončení bytu zriadiť tam sídlo. Je to možné? Môžem si zaradiť byt do HIM a uplatniť si odpočet DPH na jednotlivých faktúrach? Nie je problém so zápisom na katastrálnom úrade? Asi veľa otázok, ale prosím o názory. Ďakujem.
AjaJ
08.12.05,21:08
Podľa_§24_odst.1_písm.c)_zákona_o_dani_z_príj mu_si_môže_kupujúci_uplatniť_odpis_z_nehnuteľ nej_veci_ešte_pred_nadobudnutím_vlastníckeho_pr áva,t.j._ešte_pred_povolením_vkladu_do_katastra _nehnuteľností.Vo_vašom_prípade_by_som_ale_odp isy_neuplatňovala,lebo_uvedená_nehnuteľnosť_e te_nie_je_dokončená.Všetky_náklady_súvisiace _s_jej_dokončením_budú_vstupovať_do_ceny_nehnu teľností.Až_po_jej_dokončení_a_zaradení_do_u žívania_sa_môžu_uplaťňovať_odpisy.Čo_sa_t ka_DPH,môže_sa_uplatniť,ak_nehnuteľnosť_bude _majetkom_firmy.A_tu_vzniká_ešte_otázka,čo_s_m anželkou?Vtomto_príprade_ide_asi_o_bezpodielové _spoluvlastníctvo,kde_odpisy_sa_musia_ropočítav ať_na_konkrétne_osoby_čiže_vy_si_dáte_do_nák ladov_len_pomernú_časť_opisov.Prepokladám,že_ aj_DPH_si_v_tomto_prípade_môžete_uplatniť_len_ v_pomernej_časti.Jednoduchšie_by_to_bolo,ak_by_c elá_nehnuteľnosť_vstupovala_do_majetku_spoločn osti(v_katastri_nehnuteľností_bude_zapísaná_ko nkrétna_spoločnosť-SZČO).
S_tou_DPH_si_ešte_overte.:rolleyes:
Jana Acsová
09.12.05,14:12
Som SZČO, platca DPH. Chcem kúpiť byt vo výstavbe (5 postupných splátok - faktúr) spolu s manželkou (BSM) a po ukončení bytu zriadiť tam sídlo. Je to možné? Môžem si zaradiť byt do HIM a uplatniť si odpočet DPH na jednotlivých faktúrach? Nie je problém so zápisom na katastrálnom úrade? Asi veľa otázok, ale prosím o názory. Ďakujem.Z pohľadu DPH dosť problematické:
1) manželka zrejme nie je platiteľom DPH,
2) sídlo ešte neznamená 100 %-nú súvislosť s podnikaním. Zriadenie sídla v byte nepodmieňuje ani vyňať predmetný byt z bytového fondu.

Mám za to, že v prípade, že tam chcete aj bývať, museli by ste zvážiť, či časť bytu vyjmete z bytového fondu. Aby ste v tejto fáze mohli odpočítať DPH z rozostavanej stavby bytu, museli by ste si už dnes obhájiť súvislosť s podnikaním, t.j. mať možnosti na využitie služobného bytu, alebo vedieť ho prepojiť s výkonom podnikateľskej činnosti. Tak ako som uviedla, zriadenie sídla v byte nie je ešte potvrdením využitia bytu na podnikanie (mám za to, že v bytoch sídli viac ako 50 % SZČO).
V prípade, že uvažujete z vyňatím časti bytu z bytového fondu dôjde podľa môjho názoru až následne k zmene účelu využitia nehnuteľnosti a bolo by možné uvažovať s odpočítaním DPH. Nehnuteľnosť by však musela byť už nadobudnutá platiteľom DPH (s uvedením všetkých identifikácií) v zmluve (aj v katastri), čo by riešilo napríklad uzatvorenie zmluvy o združení s manželkou, ktorá by následne podliehala registrácii podľa § 4 ods. 2 ZDPH.

Veľmi zložitá problematika a veľmi dôsledná kontrola z DÚ sa dá predpokladať určite.