alino32
20.01.11,20:46
som szco chcem sa opytat ci si mozem dat do nakladov prestavbu domu a ako bol by som vdacny za kazdu radu
Zoltán Kovács
20.01.11,19:58
:eek::eek::eek:

Som szčo, môžem dať do nákladov cestu okolo sveta???


Tvoja otázka má asi rovnakú pravdepodobnosť, že dostane odpoveď ako moja.

Netušíme v čom podnikáš, netušíme, či dom je zaradený do obchodného majetku.... Jednoducho chýbajú relevantné info na korektnú odpoveď.
zk24
20.01.11,20:06
mna napada taky zelensi smile, ale asi sa nepatri...
marjankaj
20.01.11,20:21
som szco chcem sa opytat ci si mozem dat do nakladov prestavbu domu a ako bol by som vdacny za kazdu radu

Viem si predstaviť za akých okolností by to išlo. :cool:Ale v tvojom prípade to asi nepôjde.:eek:
Dav
20.01.11,20:42
Ak slúži dom aj na podnikanie, ak je časť na podnikanie vyňatá z bytového fondu, ak sa platí daň z nehnuteľností za podnikateľské priestory, ak sú splnené ďalšie podmienky zákona o dani z príjmov , potom áno. Buď opravy, alebo technické zhodnotenie, ale tej časti, ktorá súvisí s podnikaním. Ak ide o platiteľa DPH , odpočet DPH z materiálu alebo služieb len z časti, preukázateľne využívanej na podnikateľský účel. Ak sa oprava robí svojpomocne, so zamestnancami firmy, a podnikateľ vedie PÚ , nezabudnúť na aktiváciu vlastných nákladov.
P.S. Cestu okolo sveta do nákladov - áno. Ak bude slúžiť na prieskum trhu, prezentáciu firmy, získanie nových dodávateľov/odberateľov a bude daný Cestovný príkaz a predložené vyúčtovanie pracovnej cesty a podaná správa. Pozor na vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste v súvislosti so zmenami zákonov o zdravotnom poistení a odvodoch do SP. Samozrejme, tiež treba rozlíšiť, či cestu podnikne zamestanec, štatutár, alebo SZČO.

P.S. 2. Teraz vážne. To, či niektorá položka je daňový výdavok, alebo daňový náklad , sa posudzuje vždy vo vzťahu k predmetu podnikania. Či náklad/výdavok vznikol za účelom dosiahnutia zisku a či je v súlade s niektorým paragrafom zákona o dani z príjmov, vrátane odvolávok na ďalšie súvisiace predpisy.
marjankaj
20.01.11,22:01
Ak slúži dom aj na podnikanie, ak je časť na podnikanie vyňatá z bytového fondu, ak sa platí daň z nehnuteľností za podnikateľské priestory, ak sú splnené ďalšie podmienky zákona o dani z príjmov , potom áno. Buď opravy, alebo technické zhodnotenie, ale tej časti, ktorá súvisí s podnikaním. Ak ide o platiteľa DPH , odpočet DPH z materiálu alebo služieb len z časti, preukázateľne využívanej na podnikateľský účel. Ak sa oprava robí svojpomocne, so zamestnancami firmy, a podnikateľ vedie PÚ , nezabudnúť na aktiváciu vlastných nákladov.

No mohol by aj prestavať môj dom, vystaviť mi faktúru a môže si tie náklady na prestavbu dať do VOZD. Samozrejme musí mať na to aj živnostenské oprávnenie.:---
Zita5
21.01.11,05:00
Neviem v čom podnikáte , alebo jedná sa len o prenájom .Pripájam Vám link , kde v prílohe od DRSR sa dozviete veľa užitočných skutočnosti pre Vás , jednak je v linku aj pripojená odpoveď z DRSR .Snáď Vám to čiastočne napovie, ako postupovať .

http://www.porada.sk/1390163-post35.html
http://www.porada.sk/1395874-post78.html
http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html

Samozrejme, že v téme sa rozoberá vplyv na daň z príjmu z prípadného predaja nehnuteľnosti , ktorá bola a účtovalo sa o nej v obchodnom majetku , alebo ktorá nebola vložená do obchodného majetku a neúčtovalo sa o tejto nehnuteľnosti .

Platilo do 31.12.2010. Teraz v roku 2011 sa zmenil Zákon o dani z príjmu a vypustili sa zo zákona 2 roky trvalého pobytu .

Študujte ....