libka1
06.12.05,15:50
Ahojte,

chcem Vás poprosiť o radu. Posielate odsúhlasenie záväzkov aj dodávateľom, alebo to považujete za absolútnu hlúposť? Odberatelia sú normálka, to chápem, ale tí dodávatelia sa mi nezdajú, ale nútia nás do toho... minulý rok sme to spravili, a bol tu z toho chaos, lebo veľa dodávateľov to zmiatlo :)))

Ďakujem všetkým.
renča1
06.12.05,14:55
Ja posielam potvrdenie odsúhlasenia závazkov, až vtedy ked nám firma pošle odsúhlasenie ich pohľadávok. V tom prípade áno. Tiež som sa už stretla s jednou firmou, ktorá svoje závazky čiže naše pohľadávky poslala na odsúhlasenie. Tiež som bola z toho paf.
emily
06.12.05,15:02
Ja posielam potvrdenie odsúhlasenia závazkov, až vtedy ked nám firma pošle odsúhlasenie ich pohľadávok. V tom prípade áno. Tiež som sa už stretla s jednou firmou, ktorá svoje závazky čiže naše pohľadávky poslala na odsúhlasenie. Tiež som bola z toho paf.
prečo ste z toho paf?....veď na konci roka sa robí inventarizácia záväzkov a pohľadávok. To len firmy neradi prisnávajú svoje záväzky, tak sa od toho upúšťa.
renča1
06.12.05,15:09
prečo ste z toho paf?....veď na konci roka sa robí inventarizácia záväzkov a pohľadávok. To len firmy neradi prisnávajú svoje záväzky, tak sa od toho upúšťa.

Možno som sa zle vyjadrila, ale slovíčko "paf" :) som použila pri tom, ked nám dodávateľ pošle odsúhlasenie jeho závazku a v našom prípade naša pohľadávka. Stalo sa to iba u jednej firmy, ostatný nám neposielajú sami od seba na odsúhlasenie moje pohľadávky súčasne ich záväzky. Závazok chcú vačšinou utajiť a nechcú si ho priznať. :) Naozaj nie som zvyknutá za tú dobu čo robím účto , aby mi niekto moje vlastné pohľadávky sám od seba poslal na odsúhlasenie:confused: .
durisovad
06.12.05,16:19
Ja posielam na odsuhlasenie zavazky aj pohladavky. Zatial som sa nestretla s pripadom, ze by mi neboli odsuhlasene. Mam istotu, ze je v uctoch poriadok.
Tweety
06.12.05,16:31
Ja posielam na odsuhlasenie zavazky aj pohladavky. Zatial som sa nestretla s pripadom, ze by mi neboli odsuhlasene. Mam istotu, ze je v uctoch poriadok.
Toto mi pripomenulo, že nastávajú pre nás ekonómov krušné chvíle. Nemôžeme si vydýchnuť od práce ani koncom ani začiatkom roka. :cool: :(
Paula
06.12.05,16:44
Ahojte,

chcem Vás poprosiť o radu. Posielate odsúhlasenie záväzkov aj dodávateľom, alebo to považujete za absolútnu hlúposť? Odberatelia sú normálka, to chápem, ale tí dodávatelia sa mi nezdajú, ale nútia nás do toho... minulý rok sme to spravili, a bol tu z toho chaos, lebo veľa dodávateľov to zmiatlo :)))

Ďakujem všetkým.
Odsúhlasenie záväzkov zasielame výnimočne dodávateľom v prípade, ak majú neporiadok vo svojom účtovníctve a vykazujú nám naše "podlžnosti" voči nim, ktoré vôbec neexistujú. Prikladáme k tomu kópie našich BV ako dôkaz, že sme v tom nevinne.
bredikova
06.12.05,17:31
Ja posielam na odsuhlasenie zavazky aj pohladavky. Zatial som sa nestretla s pripadom, ze by mi neboli odsuhlasene. Mam istotu, ze je v uctoch poriadok.

Ja to robím rovnako a zistila som pri iventúre že sa k nám nedostala jedna fa. Podnikateľ ju stratil. Keby som nerobila ineventúru tak by som to zistila až o tri mesiace ( taká je dlhá splatnosť) a to by bol potom problém. Takže aj teraz to urobím.
libka1
07.12.05,07:29
Tak ďakujem, asi to teda spravím, pri množstve tých dodávateľov sa mi točí hlava...
Beba
07.12.05,08:52
Ja používam na korešpondenciu e-maily firiem , alebo fax - u dodávateľských faktúr a s nimi si odsúhlasím zostatky /v prílohe pdf,excel /
k určitému dátumu a to si vytlačím a založím. Pohľadávky posielam poštou a u nespoľahlivejších doporučene. Posudzujem každého zvlášť.
libka1
07.12.05,09:17
Máme ich asi 900, nejak individuálne to fakt posudzovať neviem, budú krušné chvíle, trochu ma prekvapilo že posielaš len niektoré doporučene, my to posielame všetko, máme aj veľa zahraničných to je peňazí a peňazí, ale radšej sa takto vyhneme problémom...
Beba
07.12.05,10:15
Ja ich nemám tak veľa a mám ich už overených "časom" a ak by mi to nevrátili odsúhlasené, pošlem to doporučene. Robím inventarizáciu v časovej rezerve.
dosi
16.12.05,08:38
Poradí mi prosím niekto ako má vyzerať text listu na odsúhlasenie pohľadávok?

Asi : Žiadame o odsúhlasenie našich pohľadávok voči Vašej spoločnosti :

a súpis pohľadávok ........

asi tak, alebo tam niečo chýba ?
účtovník 007
16.12.05,08:50
Dodávateľxxxxxxxxxx Odberateľxxxxxxxxx


V zmysle vykonávania inventarizácie záväzkov a pohľadávok podľa §29 a § 30 Zákona o účtovníctve č.431/2002 Z.z. v znení neskorších predpisov si Vás dovoľujeme požiadať o odsúhlasenie zostatkov ku dňu 31.12.2005 podľa uvedeného rozpisu a prosíme Vás o vrátenie potvrdenej kópie.


Č fa............. Spaltná...............................Suma....... ...............


Správnosť potvrdzuje.................
Dátum......................................

Ak neobdržíme Vašu odpoveď do 20.1.2006, budeme považovať vykázaný zostatok za správny.

S pozdravom
dosi
16.12.05,13:01
Ďakujem Bobo za radu veľmi mi pomohla.
Danielka
12.01.06,11:14
Prosíííím, robím 1-krát inventarizáciu a chcela by som sa opýtať, či posielate odsúhlasenie pohľadávok aj takým odberateľom, ktorí k 31. 12. 2005 mali nezaplatené faktúry, ale napr. 2.1.2006 ich zaplatili? Vďaka.
Jana Acsová
12.01.06,11:23
Prosíííím, robím 1-krát inventarizáciu a chcela by som sa opýtať, či posielate odsúhlasenie pohľadávok aj takým odberateľom, ktorí k 31. 12. 2005 mali nezaplatené faktúry, ale napr. 2.1.2006 ich zaplatili? Vďaka.Smernica to porieši ... Nie je to neyhnutné. Je možné napr. žiadať o odsúhlasenie po uplynutí mesiaca január 2006 a osloviť iba partnerov, s ktorými sú zostatky ku dňu odsúhlasenia (inventarizácie) t.j. k 31. 12. 2005 stále aktuálne.
Danielka
12.01.06,11:27
Dakujem pekne.
ANNAP
12.01.06,19:13
Ja posielam aj pohľadávky aj záväzky, veď v zákone o účtovníctve sa píše o inventarizácii majetku a záväzkov firmyˇ.
liba2
12.01.06,19:51
Prosíííím, robím 1-krát inventarizáciu a chcela by som sa opýtať, či posielate odsúhlasenie pohľadávok aj takým odberateľom, ktorí k 31. 12. 2005 mali nezaplatené faktúry, ale napr. 2.1.2006 ich zaplatili? Vďaka.
Keď sa inventarizácia koná ku dňu 31.12.05, tak treba odsúhlasiť všetky otvorené pohľadávky - aj keď úhrada už medzičasom prišla na účet.
bredikova
12.01.06,20:10
Ja posieľam tiež všetkým. Aj záväzky aj pohľadávky. Iba ak oni pošlú skôr ako ja, tak tých vynechám. Veď sa nebudem opakovať. Ich odsúhlasenie si založím k mojím.
plavčík
21.11.06,13:09
Musí sa odsúhlasovať k 31.12.????

Alebo je možné odsúhlasiť pohadávky a záväzky ak k 30.11. a potom už nie?
Tweety
21.11.06,13:25
Musí sa odsúhlasovať k 31.12.????

Alebo je možné odsúhlasiť pohadávky a záväzky ak k 30.11. a potom už nie?
Dokladová inventúra pohľadávok a záväzkov, VI a ost. majetku, pri ktorom nemožno vykonať fyzickú inventúru sa vykonáva k poslednému dňu účtov. obdobia.
Gabi03
02.01.07,08:25
Trochu som zaspala dobu s inventarizáciou. Môžem pokladať za dokladovú inventúru pohľadávok zaslanie inventarizácie aj mailom? Čo sa považuje za dokladovú inventúru? Papierová forma originál podpísaná?
Gabi03
05.01.07,06:07
Trochu som zaspala dobu s inventarizáciou. Môžem pokladať za dokladovú inventúru pohľadávok zaslanie inventarizácie aj mailom? Čo sa považuje za dokladovú inventúru? Papierová forma originál podpísaná?

posúvam...
Monika Kováčová
05.01.07,06:38
Zákon neurčuje formu inventarizácie pohľadávok a záväzkov. Môžeš im aj len zavolať... Ale v takom prípade to nemáš samozrejme na papieri v prípade vymáhania a pod.
Gong
09.02.17,14:21
V tom odsúhlasení majú byť pohľadávky, ktoré majú splatnosť až v januári, niekde na porade som čítala, že tie pohľadávky sa k odsúhlaseniu nemajú dávať, len tie so splatnosťou do 31.12..