Kazu
21.01.11,01:25
Môj manžel keď potrebuje nejaký kúsok trubky tak najprv zbehne do šrotoviska a zvyčajne tam majú presne to, čo potrebuje. Na faktúre býva vyčíslená aj DPH. V decembri kúpil niečo, čo vyzerá ako valec a chce z toho robiť malú sušiareň na piliny. Zarazilo ma, že na faktúre /ktorú mi dal včera/ je upozornenie, že povinnosti platiť daň prechádza na príjemcu tovaru podľa par. 69 odst. 12. Ja tento paragraf chápem tak, že sa to týka len kovového odpadu a šrotu ktorý je už ďalej nepoužiteľný a to, čo manžel dovliekol domov sa predsa použiť ešte dá, takže DPH by mala byť na faktúre vyčíslená. Má s tým niekto skúsenosti, ja som sa dépeháčkou na šrotoviskách nikdy nezaoberala a nie je mi jasné, prečo jeden faktúruje s DPH a iný nie. Ak má niekto z poraďákov s tým skúsenosti budem veľmi vďačná za objasnenie.
Dáša_
21.01.11,00:30
manžel to kupuje ako fyzická osoba nepodnikateľ?
Kazu
21.01.11,07:14
manžel to kupuje ako fyzická osoba nepodnikateľ?

Nie, kupuje to ako SZČO.
IvoM
21.01.11,08:01
Kovový odpad je ti síce definovaný ako vec nepoužiteľná to ale neznamená že ju niekto nemôže opraviť a ďalej na niečo použiť,
takže osobou povinnou platiť daň je Váš manžel.

§69
(12) Pri dodaní kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku je povinný platiť daň platiteľ, ktorému je tento tovar dodaný. Na účely tohto zákona sa kovovým odpadom a kovovým šrotom rozumie kovový odpad a šrot z výroby alebo z mechanického opracovania kovov a kovové predmety ďalej už nepoužiteľné vzhľadom na ich zlomenie, rozrezanie, opotrebenie alebo z podobných dôvodov.
Excise Duty
21.01.11,08:13
§ 69 ods. 12 v prvej vete hovorí:
"Pri dodaní kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku a pri prevode emisných kvót skleníkových plynov podľa osobitného predpisu v tuzemsku je povinný platiť daň platiteľ, ktorému je tento tovar alebo služba dodaná."
Je tvoj manžel platiteľ DPH? Ak nie, nie je o čom diskutovať, daň je povinná zaplatiť zberňa a nie upozorňovať na ustanovenie zákona vytrhnuté z kontextu. A čo takto si pozrieť § 43 zákona č. 511/1992 Zb.?
Kazu
21.01.11,08:51
Ďakujem za informácie. Ja som vedela, že o pol tretej v noci sa môžem na poraďákov spoľahnúť oveľa viac ako na vlastné oči :---
zk24
21.01.11,08:55
Tato tema ma zaujala.

Ako je to v pripade, ze zberna (s.r.o., neplatca DPH) vykupuje tento kovovy srot od obcanov? Proste zberna. Ma nejake povinnosti voci DPH? Pri vykupe a pri predaji dalej na spracovanie?

Dakujem
Excise Duty
21.01.11,10:14
Tato tema ma zaujala.

Ako je to v pripade, ze zberna (s.r.o., neplatca DPH) vykupuje tento kovovy srot od obcanov? Proste zberna. Ma nejake povinnosti voci DPH? Pri vykupe a pri predaji dalej na spracovanie?

Dakujem
Nuž existuje pseudousmernenie DRSR:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_novdhp0609.pdf
Toto usmernenie však nie je v súlade so zákonom a je tiež v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky.
Mária.K.
21.01.11,10:59
Tato tema ma zaujala.

Ako je to v pripade, ze zberna (s.r.o., neplatca DPH) vykupuje tento kovovy srot od obcanov? Proste zberna. Ma nejake povinnosti voci DPH? Pri vykupe a pri predaji dalej na spracovanie?

Dakujem
Pri výkupe nesamozdaňuje, lebo nenakupuje od platiteľa DPH.
Pri ďalšom predaji platiteľovi DPH fakturuje bez DPH - povinnosť platiť daň (formou samozdanenia) prechádza na kupujúceho platiteľa DPH. Na faktúre musí uviesť odvolávku podľa § 71 ods. 7 s odkazom na § 69 ods. 12, že daň je povinný platiť príjemca.