blenka
21.01.11,09:33
Dobry den, chcela by som poprosit o radu:
4.9.2010 som nastupila do povodneho zamestnania po rodicovskej dovolenke. 1.10.2010 z dovodu zrusenia mojho pracovneho miesta mi zacala plynut vypovedna lehota. Medzicasom som zistila, ze som znovu tehotna, co som aj u zamestnavatela oznamila 23.11.2010.
Dohodli sme sa (ako najlepsie riesenie), ze sa mi predlzi vypovedna lehota o jeden mesiac a potom s vyplatenim odstupneho ukoncime moj pracovny pomer. Za september 2010 az januar 2011 mi je vyplacany priemerny mesacny zarobok.
K 1.2.2011 budem nezamestnana. Na matersku dovolenku nastupujem cca 20.4.2011.
V Socialnej poistovni mi povedali, ze s nimi teraz nemusim riesit nic, jedine potom im zaslat papier od gynekologa o nastupe na MD. Na materske narok mam. Z coho vlastne bude pocitane?
Ako je to s Uradom prace? Co mi bude vyplacat, resp. platit za mna? Kedze som tehotna, potrebujem od gynekologa papier, ze som zdrava a schopna pracovat, inac mi nebudu vyplacat nic a musim si platit sama.
Prosim poradte (hadam som to napisala zrozumitelne). Zopakujem otazky:
1. Z coho mi bude vyplacana materska?
2. Co za mna plati Urad prace (ked bude splnena podmienka, ze predlozim papier, ze je so mnou vsetko ok, co teda zatial je)?
3. Ak by nastal nejaky problem, co je potrebne si platit?
4. A co vlastne treba, prip. aj dobrovolne platit, aby sa mi ten cas od 1.2. do 20.4. (nastup na MD) zapocital do odpracovanych rokov?

Dakujem vopred velmi pekne za rady. Pekny den prajem.
blenka
26.01.11,12:57
Prosim, poradte mi niekto.
Lenka1979
26.01.11,13:05
... bez toho, aby si musela riešiť všetky tie otázky:

Zákaz výpovede
§ 64
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-03-2010-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon mimoriadnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo ak bol zamestnancovi výkon mimoriadnej služby nariadený, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z tejto služby; to platí rovnako v prípade výkonu alternatívnej služby podľa osobitného predpisu,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke ,alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
d) v dobe, keď je zamestnanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.
blenka
27.01.11,07:17
Ahoj,
dakujem za Tvoju odpoved, ale je tak trochu mimotemy ... toto sme si uz vsetko v zamestnani prediskutovali a dohodli sme sa, co som aj vo "svojej teme" napisala. Mna by zaujimali tie ostatne veci, v ktorych nemam jasno.
ivka70
27.01.11,07:29
Dobry den, chcela by som poprosit o radu:
4.9.2010 som nastupila do povodneho zamestnania po rodicovskej dovolenke. 1.10.2010 z dovodu zrusenia mojho pracovneho miesta mi zacala plynut vypovedna lehota. Medzicasom som zistila, ze som znovu tehotna, co som aj u zamestnavatela oznamila 23.11.2010.
Dohodli sme sa (ako najlepsie riesenie), ze sa mi predlzi vypovedna lehota o jeden mesiac a potom s vyplatenim odstupneho ukoncime moj pracovny pomer. Za september 2010 az januar 2011 mi je vyplacany priemerny mesacny zarobok.
toto riesenie nie je pre teba najlepsie, nakolko si tehotna, tak pri vypovedi danej pre zrusenie prac. miesta a potom zistene a oznamene tehotenstvo vypoved je sice platna, ale ukoncneie PP bude az po ukonceni ochrannej doby ...teda u teba by to bolo az po ukonceni RD.

K 1.2.2011 budem nezamestnana. Na matersku dovolenku nastupujem cca 20.4.2011.
V Socialnej poistovni mi povedali, ze s nimi teraz nemusim riesit nic, jedine potom im zaslat papier od gynekologa o nastupe na MD. Na materske narok mam. Z coho vlastne bude pocitane?
Z prijmu zo zamestnania z roku 2010.
Ako je to s Uradom prace? Co mi bude vyplacat, resp. platit za mna? Kedze som tehotna, potrebujem od gynekologa papier, ze som zdrava a schopna pracovat, inac mi nebudu vyplacat nic a musim si platit sama.
Mas narok na podporu v nezamestnanosti na 6 mesiacov, pocas evidencie na UP plati za teba stat zdravotne poistenie.
Prosim poradte (hadam som to napisala zrozumitelne). Zopakujem otazky:
1. Z coho mi bude vyplacana materska?
Z prijmu zo zamestnania z roku 2010.
2. Co za mna plati Urad prace (ked bude splnena podmienka, ze predlozim papier, ze je so mnou vsetko ok, co teda zatial je)?
Mas narok na podporu v nezamestnanosti na 6 mesiacov, pocas evidencie na UP plati za teba stat zdravotne poistenie.
3. Ak by nastal nejaky problem, co je potrebne si platit?
aky problem?
4. A co vlastne treba, prip. aj dobrovolne platit, aby sa mi ten cas od 1.2. do 20.4. (nastup na MD) zapocital do odpracovanych rokov?
Ak chces , aby sa ti pocital do odpracovanych rokov na dochodok, musis sa prihlasit na dobrovolne dochodkove poistenie, ale nie je to povinne a 2 mesiace ti nebudu az tak chybat do dochodku.

Dakujem vopred velmi pekne za rady. Pekny den prajem.

v texte
Lenka1979
27.01.11,09:21
Ahoj,
dakujem za Tvoju odpoved, ale je tak trochu mimotemy ... toto sme si uz vsetko v zamestnani prediskutovali a dohodli sme sa, co som aj vo "svojej teme" napisala. Mna by zaujimali tie ostatne veci, v ktorych nemam jasno.


... nemyslím si, ale budiš...

Pracovný pomer Ti skončí aj tak až po ukončení RD... zbytočne teraz riešiš úrad práce.
veronikasad
27.01.11,09:59
Dobry den, chcela by som poprosit o radu:
4.9.2010 som nastupila do povodneho zamestnania po rodicovskej dovolenke. 1.10.2010 z dovodu zrusenia mojho pracovneho miesta mi zacala plynut vypovedna lehota. Medzicasom som zistila, ze som znovu tehotna, co som aj u zamestnavatela oznamila 23.11.2010.
Dohodli sme sa (ako najlepsie riesenie), ze sa mi predlzi vypovedna lehota o jeden mesiac a potom s vyplatenim odstupneho ukoncime moj pracovny pomer. Za september 2010 az januar 2011 mi je vyplacany priemerny mesacny zarobok.
K 1.2.2011 budem nezamestnana. Na matersku dovolenku nastupujem cca 20.4.2011.
V Socialnej poistovni mi povedali, ze s nimi teraz nemusim riesit nic, jedine potom im zaslat papier od gynekologa o nastupe na MD. Na materske narok mam. Z coho vlastne bude pocitane?
Ako je to s Uradom prace? Co mi bude vyplacat, resp. platit za mna? Kedze som tehotna, potrebujem od gynekologa papier, ze som zdrava a schopna pracovat, inac mi nebudu vyplacat nic a musim si platit sama.
Prosim poradte (hadam som to napisala zrozumitelne). Zopakujem otazky:
1. Z coho mi bude vyplacana materska?
2. Co za mna plati Urad prace (ked bude splnena podmienka, ze predlozim papier, ze je so mnou vsetko ok, co teda zatial je)?
3. Ak by nastal nejaky problem, co je potrebne si platit?
4. A co vlastne treba, prip. aj dobrovolne platit, aby sa mi ten cas od 1.2. do 20.4. (nastup na MD) zapocital do odpracovanych rokov?

Dakujem vopred velmi pekne za rady. Pekny den prajem.
Zo zvýrazneného mi vyplýva, že pracovný pomer bol ukončený dohodou (výpovedná lehota sa nedá predlžovať).
Počas rodičovskej dovolenky si bola poistená v nezamestnanosti, ak sa zaeviduješ sa úrade práce, vznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ďalším riešením je PN z ochrannej doby, ak bude začiatok PN-ky do 7 dní od skončenia prac.pomeru.

6 týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu ti gynekolog vypíše žiadosť o materské. Zamestnávatel ti vystaví potvrdenie o príjme (na tlačive SP), ktoré spolu so žiadosťou odnesieš do SP.

Počs poberania dávky v nezamestnanosti, aj PN-ky bude platitelom zdr. poistenia za teba štát.

Doba evidencie na úrade práce, aj doba starostlivosti o dieťa sa započítava do odpracovaných rokov pre účely dovolenky. Počas evidencie na UP štát neplatí dôchodkové poistenie za uchádzačov o zamestnanie.
blenka
28.01.11,06:50
Zo zvýrazneného mi vyplýva, že pracovný pomer bol ukončený dohodou (výpovedná lehota sa nedá predlžovať).
Počas rodičovskej dovolenky si bola poistená v nezamestnanosti, ak sa zaeviduješ sa úrade práce, vznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ďalším riešením je PN z ochrannej doby, ak bude začiatok PN-ky do 7 dní od skončenia prac.pomeru.

6 týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu ti gynekolog vypíše žiadosť o materské. Zamestnávatel ti vystaví potvrdenie o príjme (na tlačive SP), ktoré spolu so žiadosťou odnesieš do SP.

Počs poberania dávky v nezamestnanosti, aj PN-ky bude platitelom zdr. poistenia za teba štát.

Doba evidencie na úrade práce, aj doba starostlivosti o dieťa sa započítava do odpracovaných rokov pre účely dovolenky. Počas evidencie na UP štát neplatí dôchodkové poistenie za uchádzačov o zamestnanie.

Pracovny pomer mi konci teraz 31.1.2011.

Kedze uz vyse dvoch mesiacov nebudem pracovat pre este terajsieho zamestnavatela, i tak tam treba ist, aby mi vystavili potvrdenie o prijme? To si uz potom nebude SP ziadat od nich sama? Ci je to len pre mna lepsie, aby som to mala v poriadku a vedela vlastne, z coho bude materska pocitana, lebo v podstate "Potvrdenie o prijmoch" za minuly rok uz mam od nich a teda tam je ta suma, ktoru treba vlastne aj na to tlacivo, nie?

Dakujem
veronikasad
28.01.11,06:55
Pracovny pomer mi konci teraz 31.1.2011.

Kedze uz vyse dvoch mesiacov nebudem pracovat pre este terajsieho zamestnavatela, i tak tam treba ist, aby mi vystavili potvrdenie o prijme? To si uz potom nebude SP ziadat od nich sama? Ci je to len pre mna lepsie, aby som to mala v poriadku a vedela vlastne, z coho bude materska pocitana, lebo v podstate "Potvrdenie o prijmoch" za minuly rok uz mam od nich a teda tam je ta suma, ktoru treba vlastne aj na to tlacivo, nie?

Dakujem
Nie, nebude si to žiadať SP sama. Materské bude z ochrannej doby a potvrdenie musíš priložiť k žiadosti, inak ti ho nevyplatia. Také potvrdenie doma určite nemáš, je to špecialne tlačivo SP.
blenka
28.01.11,07:00
Nie, nebude si to žiadať SP sama. Materské bude z ochrannej doby a potvrdenie musíš priložiť k žiadosti, inak ti ho nevyplatia. Také potvrdenie doma určite nemáš, je to špecialne tlačivo SP.

Ja som nemyslela, ze to potvrdenie mam doma, len ze potvrdenie o prijmoch, kde je vlastne ta suma, z ktorej by malo byt pocitane materske, mam. A to by asi len stacilo doplnit do toho tlaciva SP, ci sa mylim?
Lebo ked som si vcera preberala posledne papiere od zamestnavatela, tak mi mzdarka hovorila, ze s nimi uz nebudem musiet nic riesit, ani toto, co spominas, hm ... tak jedine, ze sa nevyznaju alebo fakt uz neviem.