jarnovo
21.01.11,10:15
Dobrý deň, prosím o radu.
Boli sme traja súrodenci. Brat si postavil rodinný dom vo dvore rodičovského domu. Vchod do rodičovského aj bratovho domu, od susedného domu je 5m, pričom k rodičovskému patria 2 metre a bratovmu 3 metre. Rodičia zomreli pred 7. rokmi a brat v roku 2008.Predtým bývali s rodičmi v rodičovskom dome 8 rokov. 1/3 rodičovského domu zdedila švagriná a 2, teraz už dospelými symni. Sanžili sme sa dom udržiavať, podarilo sa nám príležitostne prenajámať, ale za minulý rok sme získali len 1 200 €, viac sme zaplatili za energie. Dom začína chátrať, chceli by sme ho predať. Nemáme na opravy, ani na vyplatenie spoluvlastníkov. Potrebovali by sme poradiť, ako zabezpečiť zmluvu pri predaji tak, aby švagriná s chlacami mohla neobmedzene bývať vo svojom dome, užívať svoju časť. So švagrinou sa ťažšie komunikuje, nachádza argumenty, ako nepredať, nechať schátrať...Je to veľmi ťažké, ale nedá sa ďalej čakať ( zákon o platení odvodov...znehodnotenie nehnutelnosti...). Odmieta ohradenie, argumentuje, že neznesie cudzích ľudí v dvore. Pritom sa dá jej časť ohradiť. Pýta peniaze na prerábku, pritom rodičia im darovali 15 árov a pri predaji dostane svoju časť, za čo môže prerobiť šachtu na vodu, dorobiť odpad do kanalizácie /majú žumpu/. Teraz argumentuje tým, že by musela zaplatiť daň z nehnutelnosti, keďže nevlastnila rodičovský dom 5 rokov...Bojí sa, že zaplatí vyššiu daň, ako ja so sestrou. Dom sa nachádza pri Piešťanoch, má 3,3 á.
Mária27
23.01.11,17:10
Rozdeliť pozemok by zrejme problémom nebol, inak je to s domom. Svoje podiely na nehnuteľnosti by ste mohli predať (po predchádzajúcej ponuke spoluvlastníčke), ak by vám ich niekto kúpil. Kupec by sa stal spoluvlastníkom so švagrinou, možno by ju aj presvedčil na vyporiadanie spoluvlastníctva. Takého kupca asi nenájdete.

Predať celú nehnuteľnosť alebo zrušiť spoluvlastníctvo a vyporiadať majetok medzi sebou môžete len dohodou všetkých spoluvlastníkov alebo súdnym rozhodnutím (§ 142 obč.zák.).
Dajte návrh na súd, navrhnite celé dedičstvo odpredať. Súd vám pravdepodobne vyhovie. Švagriná si musí uvedomiť, že ľudia žijú nielen v susedstve alebo na spoločnom dvore, ale aj v jednom dome a na jednej chodbe. Svojím egoizmom znehodnocuje aj váš majetok.
jarnovo
24.01.11,10:33
Ďakujem za odpoveď.Včera sme sa dohodli na jedinom - pre švagrinú možnom riešení. Súhlasí s predajom domu za podmienky vecného bremena, ona svoju časť dvora nepredá. Jej 3 m vstupu do dvora rozšíriť o 1/2 m, kedy by k domu bol 1,5 m prístup, pričom by v zmluve povolila novému majiteľovi vstup po svojej časti pozemku. Z jej strany nepripadá do úvahy znížiť svoju šachtu a riešiť si vjazd do dvora. Musíme sa poradiť so šikovným právnikom, aby bol dom predateľný.
jarnovo
27.06.11,11:17
Dobrý deň. Vo veci predaja rodičovského domu sme sa posunuli trochu dopredu - dala som geodetovi vymerať pozemok, ktorý patrí k rodičovskému domu. Chcela som, aby bola prítomná aj švagriná...vypočula som si urážky a lžy. Geodetku som poprosila o pomoc, na počítači nasimuluje časť dvora, ktorú švagriná nechce predať / svoju 1/3 /.
Bojím sa, že švagriná bude ignorovať túto možnosť a my budeme musieť vec posunúť na súd. Nemám z toho dobré pocity, ale neviem, aké sú iné možnosti...Dom za 7 rokov bez opráv chátra. Prosím o radu, ako by ste situáciu riešili. Ďakujem
Mária27
27.06.11,11:55
Kým ti odpovie aj niekto iný, upresním svoju odpoveď.

Predpokladám, že dom a dvor je vo vašom podielovom spoluvlastníctve. Môžeš to robiť tak ako si začal - reálne rozdeliť spoluvlastníctvo tak, aby ste mali dvor úplne rozdelený bez spoluvlastníctva. k tomu ale švagriná nechce pristúpiť, takže by ste sa museli súdiť. Súd by pravdepodobne vášmu návrhu vyhovel, len to ešte stále na súdoch dlho trvá.

Druhá možnosť je predať to tak ako je to, teda len váš spoluvlastnícky podiel, nech sa potom vysporiadajú noví spoluvlastníci. Vtedy jej pošleš ponuku na odkúpenie vášho podielu, aj s cenou. Ak na ponuku do dvoch mesiacov nepristúpi, môžeš to predať hocikomu, len nie lacnejšie ako v ponuke.

Švagrinú môžete prinútiť aj tak, že budete od nej pýtať odmenu - akoby prenájom za to, že využíva aj váš podiel. Aj k tomu by ju súd donútil.
jarnovo
28.06.11,16:27
Ďakujem za odpoveď. Porozumela som tak, že odpredať našu časť dvora (moju 1/3 a sestrinu 1/3), len sa bojím, či by sa našiel taký kupec, čo by kúpil dom a len 2/3 nie presne vyznačeného dvora. Tá dvojmesačná lehota na odpoveď na ponuku je stanovená zákonom?
Mária27
28.06.11,19:15
Predkupné právo spoluvlastníkov nie je osobitne upravenáé preto sa riadi paragrafmi predkupného práva z ôsmej časti občianskeho zákonníka:

§ 605

Ak nie je dohodnutá doba, dokedy sa má predaj uskutočniť, musí oprávnená osoba vyplatiť hnuteľnosť do ôsmich dní, nehnuteľnosť do dvoch mesiacov po ponuke. Ak táto doba uplynie márne, predkupné právo zanikne. Ponuka sa vykoná ohlásením všetkých podmienok; ak ide o nehnuteľnosť, musí byť ponuka písomná.