bui
06.12.05,18:08
Ak mi zamestnanec donesie na preplatenie viac blockov nakupu..napr, kanc. potreby, PHM, ine....musim mu vystavit ku kazdemu prinesenemu dokladu na preplatenie vydavkovy doklad? Alebo mozem rozuctovat na 1 VPD vsetky prinesene doklady?..urobit taky suhrnny VPD..kedze to preplatim naraz 1 osobe?
babenko1
06.12.05,17:10
lepšie je to rozsortírované podľa druhu ... potom, ked to budeš účtovať, musíš mať na jednom doklade veľa predkontácií... a takto nie
rudo21
06.12.05,17:12
Ja to tiez davam na jeden suhranny VPD podla druhu vydaja aby som to nemusel rozuctovavat a kvoli svojej spatnej kontrole.
LubenaK
06.12.05,17:14
Ak máš v ten istý deň z toho istého obchodu viac bločkov - áno, inak nie. Bude sa Ti to lepšie rozlišovať aj pri Ohlasovacej povinnosti FO, tzv. bonzácka povinnosť (aj keď asi nebudeš mať nákupy nad 100000,- za rok od jedného).
Paula
06.12.05,17:17
Ak mi zamestnanec donesie na preplatenie viac blockov nakupu..napr, kanc. potreby, PHM, ine....musim mu vystavit ku kazdemu prinesenemu dokladu na preplatenie vydavkovy doklad? Alebo mozem rozuctovat na 1 VPD vsetky prinesene doklady?..urobit taky suhrnny VPD..kedze to preplatim naraz 1 osobe?

Vymazala som chybný link.
bui
06.12.05,17:43
to je debata o tom, ze doklady z ERP vyblednu a ze niektori si ich pre istotu prefocuju, no mna zaujimalo ci jeden doklad z ERP na preplatenie = 1 VPD, alebo mozem dat viac dokladov z ERP k 1 VPD...rozne druhy vydavkov (kanc.potreby, kolky,....) zaplatene jednym clovekom..zamestnancom..., ktory si ich doniesol na preplatenie...
Paula
06.12.05,17:52
to je debata o tom, ze doklady z ERP vyblednu a ze niektori si ich pre istotu prefocuju, no mna zaujimalo ci jeden doklad z ERP na preplatenie = 1 VPD, alebo mozem dat viac dokladov z ERP k 1 VPD...rozne druhy vydavkov (kanc.potreby, kolky,....) zaplatene jednym clovekom..zamestnancom..., ktory si ich doniesol na preplatenie...
Prepáč, pripla som zlý link asi.........napravím chybu. Je na tebe, ako sa rozhodneš. Je praktické robiť VPD ku každému jednomu nákupu v prípade neskoršieho "vyhadzovania" dokladov z účtov. Na druhej strane je praktické lepiť bločky podľa sortimentu zvlášť na A4 (PHM, spotr.materiál, materiál na zákazky, čistiace potreby, poštovné,...atd.) a k poslednému dňu v mesiaci zaúčtovať úhrnom na jednom VPD. Samozrejme ak sa jedná o úhradu DF, tam vystavíš samostatný VPD.
liba2
06.12.05,17:52
bui
06.12.05,20:55
no, pise sa tam o spajani blockov rovnakeho druhu( napr. nakup PHM) na 1 suhrnny VPD. Neviem si to predstavit, ved take blocky moze doniest na preplatenie viac ludi, no a VPD ma podpis, kto peniaze od pokladnicky prijal, nie?..a kedy...Takze sa mi to moc nepozdava..
No ja som sa pytala, ci je mozne urobit 1 VPD na rozne blocky, kt. prinesie naraz na preplatenie 1 clovek....
dom
06.12.05,21:12
no, pise sa tam o spajani blockov rovnakeho druhu( napr. nakup PHM) na 1 suhrnny VPD. Neviem si to predstavit, ved take blocky moze doniest na preplatenie viac ludi, no a VPD ma podpis, kto peniaze od pokladnicky prijal, nie?..a kedy...Takze sa mi to moc nepozdava..
No ja som sa pytala, ci je mozne urobit 1 VPD na rozne blocky, kt. prinesie naraz na preplatenie 1 clovek....
Áno, môžeš urobiť jeden VPD na rozne bločky od jedného vyučtujúceho. Len potom môžeš mať dosť roboty z rozučtovávaním ak je to PU, jeden paragón môže byť materiál 501,iný služba 518 atď, a ešte aj analytliky. Musíš si sama premyslieť ako je pre teby výhodnejšie. Ja osobne niekedy súčtujem a potom zbadám, že mi to zabralo viac času, ako keby som vystavovala na jeden paragón jeden VPD, Čo sa týka PHM, tie súčtujem pre jednotlivého vyučtujúceho za celý mesiac, urobím si jednoduchu tabulku v exely, kedy , koľko, tankoval,základ, daň, spolu, spočítam litre za celý mesiac a potom spracuvávam knihu jázd, tiež v exely.
bui
06.12.05,21:33
my este nie sme platcovia DPH, takze s nejakym rozuctovavanim problem nebude, ....vyhodou bude, ze budem mat menej PD...
vgabka
07.12.05,13:05
Ja to taktiež praktizujem tak, že v malej firme, kde je málo dokladov som si vyhotovila súhrnný VPD v programe EXCEL a zapisujem do neho všetky výdavky napr. za týždeň. Tento podnikateľ nie je platca DPH a vedie JÚ. A okrem toho všetky platby robí sám, takže v podstate prijíma peniaze on a on doklad aj schváľuje. Neviem taktiež či to robím správne, ale niekde som čítala, že VPD je dôležitý hlavne pri platcoch DPH. Tam musí logicky byť pre každý pohyb osobitný doklad.
Zita5
07.12.05,13:13
Môj názor, každý jeden blok = jeden VPD , zaúčtovať osobitne . Myslím , že viacerí so mnou nebudete súhlasiť , ale je to zákonný postup , síce veľa práce , ale čo už .;)
účtovník 007
07.12.05,13:44
Môj názor, každý jeden blok = jeden VPD , zaúčtovať osobitne . Myslím , že viacerí so mnou nebudete súhlasiť , ale je to zákonný postup , síce veľa práce , ale čo už .;)

Dá sa s Tebou súhlasiť aj nesúhlasiť. To čo navrhuješ je síce prehľadné, ale ak prinesie viac dokladov jeden zamestnanec a soft dovoľuje dať viac predkontácii na jeden VPD(viac bločkov), prečo nie? Zákon to nezakazuje, je to na rozhodnutí účt. jednotky.Pozrela som do mojej pokladne a zistila som, že som dnes prekročila číslo 2700. A to mám na jednom VPD aj viac bločkov.Asi by som ich mala o dosť viac. :(
blcha
07.12.05,14:04
Ja by som pokladala vyplatenie peňazí za nákup zamestnancovi za jednu vec a účtovanie bločkov za inú vec. Napokon ani nemusia časovo sedieť, ak zamestnanec dostal zálohu na nákup alebo doniesol naraz na preplatenie všetky bločky z tohto roka (ak nie ste DPH-čkari). Bolo by dobré vedieť, aký máte vo firme režim na nákupy.
bui
07.12.05,19:32
ja som mala na mysli pripad, kedy zamestnanec nedostal zalohu.....platil z vlastneho pricom nakupoval pre firmu,a teda si prisiel po peniaze. Donesie blocek za nakup materialu,blocek za nakup kanc. potrieb a blocek za nakup kolkov.Aby bol pokoj v "rodine" vystavim mu teda 3 VPD..on kazdy podpise...a vyplatim mu peniaze. No ...zatial je tych VPD malo, no keby ich bolo viac bolo by to horsie....
Huta
08.12.05,09:01
Neviem si predstaviť,ako by to vyzeralo,keby moja kolegyňa mala na každý doklad v priebehu dňa vypisovať výdajkový,potom by asi iné ani nerobila.Ona dá jeden výdajkový na celý deň keď je aj od viacerých zamestnancov a na podpis príjemcu napíše " viď priložený doklad".Už teraz jej č.dokladu v pokladne ukazuje cez 8000 a potom? o ostatných dokladoch ani nehovorím a ešte keby ste vedeli za aký plat ?.Viem,že mala kontrolu naposledy za rok 2002 a nemali k tomu pripomienky.
mudroš
12.12.05,14:40
Čo to je VPD ??? Vyhláška o pokladničných operáciách už roky neplatí.

Zákon o účtovníctve pozná iba účtovný doklad. Ten musí obsahovať náležitosti podľa § 10. Názov tam nie je. Ak obsahuje všetky ostatné náležitosti, kľudne si ho môžem nazvať aj výdavkový pokladničný doklad (aké doklady používam by mala stanoviť interná smernica).

Z hľadiska účtovníctva vyplatenie zamestnancovi predstavuje jednu účtovnú operáciu (jeden výdavok). Na jej zaúčtovanie by som mal mať teda jeden účtovný doklad. Alebo ste vyplatili zamestnancovi toľko krát, koľko priniesol bločkov?
Samozrejme tento výdavok sa musí správne zaúčtovať, t.j. zaúčtovať na príslušné účty.
Ak Vám účtovný SW robí aj evidenciu pre účely DPH, ta sa musí za každý bloček (faktúra pre DPH) zaúčtovať samostatne základ a samostatne DPH. Let tak dostanete evidenciu v súlade s § 70 zákona o DPH.
anam
14.12.05,14:10
Myslím, že je to úplne v poriadku. Zamestnancovi vyplatíš celú sumu a vystavíš jeden pokladn. doklad. V niektorých prípadoch by bolo veľmi komplikované každý druh nákupu rozúčtovať na samostatnom pokladn. doklade - v podstate aj Tvoj dotaz je tom, ak som to dobre pochopila.
Napr. nákup materiálu, ktorý je riadnym účtovným nákladom a zároveň nákup niečoho, čo je nedaňový náklad - všetko je to spolu na jednom bločku. Pri účtovaní to automaticky rozúčtuješ na príslušné účty tak, akoby si mala na každý tovar samostatný bloček.
va1ke
27.12.05,22:12
my vo firme to robíme takto. ak zamestnanec prinesie za deň viac bločkov z RP vystavíme jeden VPD. do účelu napíšeme viď príloha. No a tá príloha obsahuje bločky z RP pekne očíslované. A ich účel spísaný v legende.