tom2
21.01.11,12:26
Dobry den,
chcel by som sa poradit, som zacinajuci zivnostnik, nemam vela skusenosti s JU.
Mam sukromny a firemny ucet, pokial by som chcel previest peniaze z fir. uctu do pokladne resp. na nakup nejakeho vybavenia pre zivnost, je nevyhnutne urobit vyber z bankomatu alebo na pobocke banky, alebo si mozem peniaze previest aj na sukr. ucet a vybrat ich neskor odtial? ked dam do popisu platby prevod do pokladne bude to prehladne aj pre DU. len neviem ci je to mozne pokial to ide cez sukr. ucet. Jedna sa o to ze na sukromnom ucte mam lepsie podmienky vyberu ako na firemnom. Skumala by pripadna danova kontrola ci a kedy to bolo zo sukromneho uctu vybrate, ma pristup na moj sukr. ucet?? Moj prijem tvori max. jedna faktura mesacne takze nemam vela poloziek v uctovnictve.
KEJKA
21.01.11,12:52
výber z firemného nemusíš robiť reálne. Stačí prevod na súkromný a zúčtuješ ako osobnú spotrebu alebo cez priebežné položky.
Bločky o nákupe v hotovosti vložíš do pokladne SZČO zasa cez priebežné položky, alebo mínusom na osobnú spotrebu.
premysli si postup, aký ti bude lepšie vyhovovať.
Ja by som časovo riešila prevod na súkromný účet a výber z neho v rovnakom čase, s odstupom 1-4 dni, a dávala na priebežné položky.
IvoM
21.01.11,13:03
V JÚ je možné všetko :-), pozri ak vyberieš peniaze z firemného účtu a dáš ich do pokladne tak to spravíš cez priebežné položky, to sú také peniaze na ceste v PÚ, je to na kontrolu aby si ich nazabudol pripísať do pokladne, keďže o súkromnom účte neúčtuješ tak takýto vklad/výber či už na účet alebo do pokladne spravíš cez osobný vklad/výber podnikateľa.
slavka124
21.01.11,13:06
chcela by som sa spýtať, ako sa zaúčtuje vklad ale do registračnej pokladni, ak je na dennej tržbe na začiatku roka?
Zita5
21.01.11,13:16
Dobry den,
chcel by som sa poradit, som zacinajuci zivnostnik, nemam vela skusenosti s JU.
Mam sukromny a firemny ucet, pokial by som chcel previest peniaze z fir. uctu do pokladne resp. na nakup nejakeho vybavenia pre zivnost, je nevyhnutne urobit vyber z bankomatu alebo na pobocke banky, alebo si mozem peniaze previest aj na sukr. ucet a vybrat ich neskor odtial? ked dam do popisu platby prevod do pokladne bude to prehladne aj pre DU. len neviem ci je to mozne pokial to ide cez sukr. ucet. Jedna sa o to ze na sukromnom ucte mam lepsie podmienky vyberu ako na firemnom. Skumala by pripadna danova kontrola ci a kedy to bolo zo sukromneho uctu vybrate, ma pristup na moj sukr. ucet?? Moj prijem tvori max. jedna faktura mesacne takze nemam vela poloziek v uctovnictve.


Ja by som doporučila, výber z bankového účtu do pokladne .Tieto zúčtujete PPD cez pokladňu do príjmu /výdaj priebežná položka .

Ak Vám príde bankový výpis budete účtovať výdaj banka/príjem priebežná položka .

Vlastne v pokladni budete mať určitú hotovosť a z tejto hotovosti budete realizovať nákupy pre podnikateľské účely. Tieto nákupy budete účtovať v pokladnici a znižovať zároveň aj zostatok finančných prostriedkov .
Ak náhodou by ste z peňažných prostriedkov použili niečo na osobnú potrebu , tak to zaúčtuje do pokladne ako výdaj -výber pre osobnú spotrebu .Je to výdavok neovplyvňujúci ZD- iný .

Moja odpoveď je preto v takom znení, v akom je , že nie je dobré používať súkromný účet na nákup potrebných vecí resp. materiálu na podnikanie . S tým sa potom len zneprehľadňuje účtovníctvo .
Mária.K.
21.01.11,13:31
Dobry den,
chcel by som sa poradit, som zacinajuci zivnostnik, nemam vela skusenosti s JU.
Mam sukromny a firemny ucet, pokial by som chcel previest peniaze z fir. uctu do pokladne resp. na nakup nejakeho vybavenia pre zivnost, je nevyhnutne urobit vyber z bankomatu alebo na pobocke banky, alebo si mozem peniaze previest aj na sukr. ucet a vybrat ich neskor odtial? ked dam do popisu platby prevod do pokladne bude to prehladne aj pre DU. len neviem ci je to mozne pokial to ide cez sukr. ucet. Jedna sa o to ze na sukromnom ucte mam lepsie podmienky vyberu ako na firemnom. Skumala by pripadna danova kontrola ci a kedy to bolo zo sukromneho uctu vybrate, ma pristup na moj sukr. ucet?? Moj prijem tvori max. jedna faktura mesacne takze nemam vela poloziek v uctovnictve.
Súhlasím so Zita5. Prevod z BÚ na osobný účet je vhodný, ak budete peniaze míňať na osobnú spotrebu, alebo ak ich následne fyzicky vyberiete z osobného účtu a v hotovosti budete platiť výdavky na podnikanie. Ak chcete platiť z peňazí na osobnom účte výdavky určené na podnikanie kartou, nie je to vhodný spôsob spôsob úhrady výdavkov na podnikanie. Daňová uznateľnosť výdavku v jednoduchom účtovníctve sa preukazuje zaplatením a platba ide v tomto prípade práve z osobného účtu.
LUCIA_L
27.01.11,18:14
Dobry den,

Chcela by som sa opytat jednu vec. Vediem valutovu pokladnu (nakupy v CR). Viete mi prosim poradit ci si mozem vlozit CZK do valutovaj pokladne ako vklad podnikatela bez toho ze by som mala doklad z banky, ze som si menila peniaze?

Dakujem velmi pekne
LUCIA_L
29.01.11,19:30
Prosim vas viete mi poradit?
ego.mc
29.01.11,20:27
Áno, môžete.
LUCIA_L
30.01.11,20:21
Dakujem velmi pekne :-)