otázka
06.12.05,20:03
Poraďte mi prosím Vás. Evidovaný na ÚP robí u nás na dohodu. Stal sa mu úraz /vytkol si členok/ a teraz neviem čo. Nárok na PN nemá, lebo nie je v TPP, dali mi do rúk maródku, neviem či ju mám zaslať do SP, či na ÚP. Keďže už nebude schopný prácu dokončiť, na akom základe s ním môžem dohodu ukončiť?
otázka
07.12.05,04:59
To nikto nevie.............................?
marcelaStanakova
07.12.05,05:19
Záleží na tom ako je DoVP vypracovaná.Či je tam presne stanovené dokedy trvá DoVP.Ale pokiaľ je PN tak to má zaujímať ÚP a SP tam sa jedná o tých 0,8% úrazové.Ja by som som to oznámila na tieto dve inštitúcie a viac ho nezamestnávala.
garter
07.12.05,05:24
Je jeho povinnosťou doručiť PN na úrad práce - ak je ako píšeš vedený na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie.
otázka
07.12.05,06:30
Dohoda o VP má trvať do 15.12.05. Šéf s ním chce dohodu ukončiť dňom nástupu na PN. Je to možné? Ak áno, z akého dôvodu? Viem, že na ÚP si mal zaniesť maródku, no strčili ju mne. Zašlem mu ju tam maximálne poštou. A čo so SP?
elenka
07.12.05,06:38
Dohoda o VP má trvať do 15.12.05. Šéf s ním chce dohodu ukončiť dňom nástupu na PN. Je to možné? Ak áno, z akého dôvodu? Viem, že na ÚP si mal zaniesť maródku, no strčili ju mne. Zašlem mu ju tam maximálne poštou. A čo so SP?

Zamestnávateľ môže odstúpiť od dohody o vykonaní práce, ak sa pracovná úloha nevykonala v dohodnutej dobe.- § 226 ZP - takže by som skončila 15. 12. 2005.
otázka
07.12.05,09:37
Takže zhrnutie: volala som do SP a povedali mi, že pokiaľ to nie je pracovný úraz zamestnávateľ s tým nemá nič spoločné. Dotyčný si mal sám odovzdať maródku na ÚP. Takže mu všetko /aj s lekárskym nálezom/ zasielam poštou. Ďakujem za odpovede.
STRELEC
07.12.05,15:51
Takže zhrnutie: volala som do SP a povedali mi, že pokiaľ to nie je pracovný úraz zamestnávateľ s tým nemá nič spoločné. Dotyčný si mal sám odovzdať maródku na ÚP. Takže mu všetko /aj s lekárskym nálezom/ zasielam poštou. Ďakujem za odpovede.
otázka mi navodila otázku: čo ak sa stane dohodistovi úraz pri výkone činnosti na základe DVP? Postupuje sa ako pri pracovnom úraze? Sú práva a hlavne povinnosti zamestnávateľa ako pri pracovnom pomere? Stretol sa s tým niekto?
wisperka
09.12.05,06:46
Ahojte. Potrebuje surnu pomoc s výpočtom PN. Zamestananec bol na PN od 5.11. - 27.11. bol riadne zahlasený. Predchádzajuci rok nebol ani jeden den praceneschopný. Jeho HM za minulý rok bola 120000,- sk. a teraz jeho mesačná mzda je 10000,- Sk. Ako treba spravne vypočítat jeho HM v decembri. kolko mu prepláca zamestnavatel na tých 10 dni
prosim o pomoc...dakujem
ajobs
09.12.05,12:54
Ahojte. Potrebuje surnu pomoc s výpočtom PN. Zamestananec bol na PN od 5.11. - 27.11. bol riadne zahlasený. Predchádzajuci rok nebol ani jeden den praceneschopný. Jeho HM za minulý rok bola 120000,- sk. a teraz jeho mesačná mzda je 10000,- Sk. Ako treba spravne vypočítat jeho HM v decembri. kolko mu prepláca zamestnavatel na tých 10 dni
prosim o pomoc...dakujem

Jeho mzda za 11/2005 bude 10000/22*7 odpracovaných dní=3182 Sk,
PN prvé 3 dni 25%=3*82=246 Sk, 7 dní 55%=7*181=1267 Sk, to platíte vy ako zamestnávateľ. Zvyšných 13 dní platí SP.

Vymeriavací základ z minulého roka platí v prípade, že nemal žiadne prerušenia pracovného pomeru, napr. neplatené voľno.
STRELEC
10.12.05,18:16
otázka mi navodila otázku: čo ak sa stane dohodistovi úraz pri výkone činnosti na základe DVP? Postupuje sa ako pri pracovnom úraze? Sú práva a hlavne povinnosti zamestnávateľa ako pri pracovnom pomere? Stretol sa s tým niekto?......... ?
ajobs
10.12.05,19:54
Osobnú skúsenosť s pracovnými úrazmi pri DoVP nemám, ale predpokladám, že primerane platia rovnaké zásady ako pri pracovných úrazoch, ktoré vznikli v prípade pracovného pomeru. Dôležité je, že pracovný úraz vznikol pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s nimi.
endrju
11.12.05,14:46
otázka mi navodila otázku: čo ak sa stane dohodistovi úraz pri výkone činnosti na základe DVP? Postupuje sa ako pri pracovnom úraze? Sú práva a hlavne povinnosti zamestnávateľa ako pri pracovnom pomere? Stretol sa s tým niekto?

Hm. :confused:

:cool: Skúsme uvažovať:

1) z dohôd sa neplatí nemocenské poistenie.

Takže na náhradu mzdy za práceneschopnosť z dôvodu pracovného úrazu asi nemá nárok vôbec.
Nemocenské dávky by mohol dostať iba z iného nemocenského poistenia alebo v rámci ochrannej lehoty z predchádzajúceho nemocenského poistenia. Neviem však, či to nie je veľmi pritiahnuté za vlasy. Pomohlo by opakované podrobnejšie preštudovanie podmienok nároku na nemocenské.

2) z dohôd sa platí úrazové poistenie.

Takže nárok na dávky (úrazová renta a pod.) vyplývajúce z tohoto poistenia asi bude mať. :)
Jana Motyčková
11.12.05,18:33
Tu som zhrnula nároky dohodára z úrazového poistenia.
http://www.porada.sk/showpost.php?p=84649&postcount=10