anka1977
21.01.11,13:57
Dobrý deň, dnes som dostala faktúru za služby z Českej republiky. Ja som neplatca DPH, vediem jednoduché účtovníctvo. Táto firma mi naúčtovala sumu bez DPH. Vo faktúre je napísané citujem: "Dle zákona č. 235/2004 Sb., o dani z pŕidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisu, §9, odstavec 1 je místom plnění při poskytnutí služby místo, kde má tato osoba sídlo nebo místo podníkaní." Čo to pre mňa zmamená? Mám sa registrovať na daňovom úrade, ako plátca DPH? Či si mám do účtovníctva nahodiť túto sumu, teda bez DPH?
Ďakujem!
IvoM
21.01.11,13:13
Anka, registrovať si sa mala už pred prijatím tejto služby.
Pozri si §7a.1

§ 7a

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
anka1977
21.01.11,13:24
A čo teraz, keď som sa nezaregistrovala?
IvoM
21.01.11,13:35
Tak sa zaregistruješ teraz, predpokladám že je to faktúra z tohto mesiaca takže ešte v pohode všetko stíhaš.
anka1977
21.01.11,13:47
Faktúra je zo včera, takže v pondelok by nemalo byť neskoro...
Tweety
21.01.11,13:50
Faktúra je zo včera, takže v pondelok by nemalo byť neskoro...
ALe už je aj tak neskoro, tak ako napísal ivoM. Registrácia je potrebná pred prijatím služby. Ale lepšie neskoro, ako vôbec.
anka1977
21.01.11,14:00
ALe už je aj tak neskoro, tak ako napísal ivoM. Registrácia je potrebná pred prijatím služby. Ale lepšie neskoro, ako vôbec.

Ďakujem Vám za rýchle odpovede.
sedi
21.01.11,14:23
Ja som tiež neplatca DPH a budem dovážať tovar zo zahraničia aj služby budú poskytované v rámci EU ale na danovom mi povedali že si mám prísť vybaviť elektronické podávanie štvrťročných súhrnných výkazov za koľko som priviezla tovar ale že budem naĎalej neplatca. Ale vy anke vravíte že sa musí registrovať podľa §7a..nechápem tomu..
sedi
21.01.11,14:31
už som na to prišla.. registrácia podľa §7a neznamená že sa stanem platcom DPH, iba to že budem podávať súhrnný výkaz a naďalej budem neplatca DPH, čo už niekomu to nepáli ;)
ondrejvla
21.01.11,14:33
Ja som tiež neplatca DPH a budem dovážať tovar zo zahraničia aj služby budú poskytované v rámci EU ale na danovom mi povedali že si mám prísť vybaviť elektronické podávanie štvrťročných súhrnných výkazov za koľko som priviezla tovar ale že budem naĎalej neplatca. Ale vy anke vravíte že sa musí registrovať podľa §7a..nechápem tomu..

Asi som niečo omeškala, ale nie je potrebné podáva súhrnný výkaz pri vývoze tovaru a služieb?
IvoM
21.01.11,14:43
Asi som niečo omeškala, ale nie je potrebné podáva súhrnný výkaz pri vývoze tovaru a služieb?


Áno do SV idú dodané služby a tovar, nie prijaté.
anka1977
24.01.11,13:04
Takže dnes som bola na daňovom úrade a povedali mi, že sa musím zaregistrovať ako platca DPH podľa § 7a, len pre túto službu, a do 25. dňa v mesiaci, odvádzať daň. Takže už si môžem túto faktúru nahodiť do účtovníctva bez dane?