danica996
21.01.11,16:06
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu.
DP k DzMV idem robiť prvý krát a nie je mi vo všetkom jasno. Jedná sa o ťahač a náves (v osvedčení o evidencii je uvedený ako príves nákladný). Teraz som v pomykove , lebo neviem či za jazdnú súpravu môžem považovať aj príves, keď v zákone č. 582/2004 § 88 ods.2 písm.c) sa považuje za jazdnú súpravu len ťahač a náves a zase v prílohe č.4 k zákonu 582/2004Z.z. v znení zákona č.517/2005 Z.z je uvedené, že jazdné súpravy sú návesové a prívesové. A ešte pri určovaní sadzby dane na ťahač a náves v tomto prípade mám vychádzať z ktorého údaja uvedeného v osvedčení o evidencii z riadku 32 alebo 33 ? Ak by mi niekto vedel poradiť, budem veľmi vďačná.
Anna B
23.01.11,00:07
V prvom radi si zisti, či sa jedná o príves alebo náves-skutočnosť.
Stalo sa mi, že v TP som mala uvedený príves a v skutočnosti to bol náves, takže sme museli opravovať TP.
danica996
23.01.11,16:42
Presne tá istá chyba je aj teraz. V skutočnosti je to náves, takže v osvedčení o evidencii sa to bude musieť dať opraviť (tak v tomto už mám teraz jasno). A čo sa týka tých údajov pri určovaní sadzby dane, tak sa má pri ťahači a aj pri návese vychádzať z riadku 33 ? Ešte toto by som potrebovala potvrdiť, že či je to správne. Ďakujem.
S.Ch.
24.01.11,12:01
Aj ja práve riešim ťahač a náves a podľa § 96 zákona 582/2004 mi tiež vychádza, že sadzba sa pri návese a pri ťahači určí podľa riadku 33 (súčtom za jednotlivé nápravy).
S.Ch.
24.01.11,12:20
Na stránke www.drsr.sk som našla toto usmernenie:

Pokyn DR SR
k zisteniu údajov rozhodujúcich pre určenie základu dane z motorových vozidiel
pri úžitkových vozidlách


Základom dane podľa § 87 zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon č. 582/2004 Z.z.“) je pri úžitkovom vozidle a autobuse ich celková hmotnosť v tonách a počet náprav, a to osobitne pre motorové vozidlo a osobitne pre prípojné vozidlo.
Podľa § 96 ods. 2 zákona č. 582/2004 Z.z. celková hmotnosť vozidla je súčet pohotovostnej a užitočnej hmotnosti. V návesových jazdných súpravách sa celkovou hmotnosťou jednotlivého vozidla rozumie numerický súčet hmotností pripadajúcich na jednotlivé nápravy.

Podkladom pre určenie základu dane sú údaje o vozidle uvedené v dokladoch vozidla, ktorými sú napr. technický preukaz vozidla a osvedčenie o evidencii.
Účinnosťou zákona č. 725/2004 Z.z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov od 1.marca 2005 (ďalej „zákon č. 725/2004 Z.z.) vozidlám, ktoré podliehajú prihláseniu do evidencie vozidiel sa vydá osvedčenie o evidencii (ďalej „osvedčenie“), pričom podľa § 112 citovaného zákona technické preukazy vozidiel vydané predo dňom nadobudnutia zákona č. 725/2004 Z.z. zostávajú v platnosti. Osvedčenie vydané podľa zákona č. 725/2004 Z.z., je pojmovo upravené odlišne a údaje o pohotovostnej a užitočnej hmotnosti, ktoré tvoria celkovú hmotnosť vozidla zákon č. 725/2004 Z.z. ani iný právny predpis neupravuje.

Pre účely určenia základu dane z motorových vozidiel pri úžitkových vozidlách a autobusoch sa vychádza z údaja uvedeného na riadku č. 32 osvedčenia. Pri návesových jazdných súpravách sa vychádza z údaja uvedeného na riadku č. 33, pričom počet náprav na uvedenom riadku by sa mal zhodovať s počtom náprav uvedených na riadku č. 39.

Údaje nachádzajúce sa na riadku č. 32 a riadku č. 33 osvedčenia zodpovedajú celkovej hmotnosti určenej v súlade s § 96 ods. 2 zákona č. 582/2004 Z.z.

Osvedčenia nie sú vyplňované jednotne a pri návesových jazdných súpravách na riadku č. 33 môže byť okrem údajov o hmotnostiach pripadajúcich na jednotlivé nápravy uvedený aj údaj o hmotnosti pripadajúcej na spájací čap návesu (tzv. točnicu). Uvedenú skutočnosť správca dane zistí porovnaním riadkov č. 33 a 39 osvedčenia.
Nakoľko pri návesových jazdných súpravách základom dane je celková hmotnosť jednotlivého vozidla (t.j. numerický súčet hmotností pripadajúcich na jednotlivé nápravy), údaj o hmotnosti pripadajúcej na spájací čap návesu (točnicu) sa do celkovej hmotnosti nezapočítava.

Na základe uvedeného pri návesových jazdných súpravách základu dane zodpovedajú údaje o hmotnostiach pripadajúcich na jednotlivé nápravy uvedené na r. č. 33, a to bez údaja o hmotnosti pripadajúcej na spájací čap návesu (točnicu).


Vypracované: október 2006