vemak
21.01.11,16:23
Medzi domom a susedovým múrom (šírka 2 až 3m, dĺžka 20m) mám voľné miesto, len tam je prakticky celodenný tieň a dosť vlhko. Existuje nejaké ovocie ktorému by sa ako tak darilo? Nadmorská v. 125m.
ďakujem, marek
peterknazeje
21.01.11,15:46
skusil by som:
- ribezle (ale nie cierne, tie si vyzaduju vela slnka),
- cucoriedky,
- rakytnik (vysoky obsah vitaminu C).
Valcake
21.01.11,20:41
..bude sa dobre dariť Asimine;) Potrebuje tieň a vlhko /wabi ti poradí;)
vemak
22.01.11,17:25
no neviem všetky menovené podľa popisu na internete vyžadujú slnečné miesto až polotieň, nie tieň. Vlastné skúsenosti s ovocím v tieni zrejme má málo kto.
Valcake
22.01.11,18:37
..preštuduj si tému na PORADE: menej známe ovocie a jeho pestovanie
vemak
22.01.11,20:31
čítal som ju priebežne, a aj teraz znova. Áno, asimina vraj do 1,5 má radšej tieň, no potom na rodenie slnko. No a to by som musel zbúrať barák. Ale možno som niečo prehliadol.
wabi
23.01.11,19:48
čítal som ju priebežne, a aj teraz znova. Áno, asimina vraj do 1,5 má radšej tieň, no potom na rodenie slnko. No a to by som musel zbúrať barák. Ale možno som niečo prehliadol.

Vzhľadom k nadmorskej výške by som tam vysadil naozaj asiminy. V prírode rastú v lese v tieni, mám osobné skúsenosti s týmito rastlinami ktoré majú tieň v našich teplejších oblastiach naozaj radi a dokonca sa im tak darí lepšie sú to tieto: Asimina, zemolez kamčatský - lomicera, amelanchier, aronia, popínavka Actinidia Arguta a Kolomikta, všetky v tieni a vlhku podstatne lepšie rastú a plody sú tak šťavnatejšie.
paloo
24.01.11,07:02
Zemolez kamčatský by som neodporúčal lebo v tieni a bez slnka ti bude plodiť málo alebo vôbec.A je otázne či bude úplne bez slnka aj rásť!Napadlo ma čo sneh zo strechy nezláme ti tam hocijaké rastliny?
vemak
24.01.11,20:03
nie sneh nenarobí škodu- mám ju rovnú.
zemolez by som nesadil už mám dva druhy v záhrade, a ja to chcem len tak na trhanie pre deti, takže to mi stačí.
no ak by som to skúsil s Actinidia Arguta je vhodné mať obe pohlavia, ale dokáže obšťastniť samec Arguta samicu Kolomikta ?
či treba mať 2x2 kusy. A môže byť samec inej odrody ako samica? Teda predpokladám že aj on rodí a nie len oplodňuje.
wabi
25.01.11,11:27
Arguta s Kolomiktou majú inú dobu kvitnutia a neskrížia sa ti ako napríklad mačka a pes.:confused:
Samce nerodia vôbec :Diba opeľujú preto ich netreba nechať nejako veľmi rozrásť, alebo sa dajú na ne naštepiť, či ešte jednoduchšie ablaktovať samice a tak potom aj rodia.;)
Pri oboch druhoch mám aj samoopelivé rastliny, ktoré vedia rodiť aj bez samcov, len teda nie sú potom až tak úrodné. Jeden samec opelí viaceré samice rôznych odrôd ale len vlastného druhu napríklad Kolomikta.
paloo
25.01.11,19:54
Arguta s Kolomiktou majú inú dobu kvitnutia a neskrížia sa ti ako napríklad mačka a pes.:confused:
Nesúhlasím,kolomikta v prípade rovnakého času kvitnutia opelí argutu:)
wabi
25.01.11,20:30
Faktom ale zostáva že za normálnych okolností kvitnú v rôznu dobu. Tiež som počul že to niekto tvrdil, že ak dosiahne tým, že má sklenník vďaka ktorému dokáže upraviť kvitnutie tak aby kvitli súčasne tak sa mu to opelenie podarilo. Je to len teoria, ktorá nemá praktický význam pokiaľ nechce niekto robiť zložité pokusy. Som k tomu preto skeptický, hoci vylúčiť sa to nedá.
Inak a jednoduchšie ak budeme pestovať obe aj Kolomiktu aj Argutu vonku za rovnakých podmienok, tak k opeleniu na 99,99% nedôjde a tak to vlastne nemá praktický význam. Je to jednoducho veľmi ale veľmi nepravdepodobné.
Počul som aj o tom, že niekto má kríženca Arguty a Kolomikty no nevidel som ho a často krát niekto vyhlasuje pochybnú vec za pravdivú a tak sa mi tomu nechce veriť no nemožné to iste nie je...
Tiež údajných krížencov Arguty a Chinenzis som videl aj chutnal plody a myslím si že to kríženci nie sú a jedná sa o čistú Chinenzis z atavistickými prvkami. Dokáže to samozrejme až rozbor DNA, ktorý by sa mal práve v lete urobiť, môžem tu o tom potom informovať stručne, ako to dopadlo.
Znova ale ani toto nemá praktický význam.
Iste nemožno tvrdiť človeku, ktorý uvažuje o vysadení týchto druhov, že ušetrí na samcovi a že samec jedného druhu opelí samice iného druhu!
Ak to aj možné v nejakom pokuse za špeciálnych podmienok reálne je, nehrá to žiadnu rolu a nemá praktické využitie.
KEJKA
25.01.11,20:59
Mám záujem vysadiť smerom k susedovi Asiminu, celkom ma to zaujalo. Väčšinu dňa bude v tieni domu, pôvodne som tam chcela dať tuje, ale úžitkové a pritom pekné rastliny su mi sympatickejšie.
kedy je najlepšie ich sadiť? aká pôda-príprava je nutná, v akej vzdialenosti od seba?
A kde by som si mohla po ne prísť?
Ďakujem
legolas
26.01.11,06:51
Medzi domom a susedovým múrom (šírka 2 až 3m, dĺžka 20m) mám voľné miesto, len tam je prakticky celodenný tieň a dosť vlhko. Existuje nejaké ovocie ktorému by sa ako tak darilo? Nadmorská v. 125m.
ďakujem, marek

...predpokladám, že ten múr je vlastne dom.., takže ja by som zvážil, či tam niečo sadiť, nakoľko sused môže mať námietky vzhľadom na povetermostné podmienky, prípadne vlhnutie steny a pod., existuje zákon aká vzdialenosť sa má dodržiavať od susedovho pozemku , či stavby kde sa nemá nič sadiť, budovať a pod.,:rolleyes:
wabi
26.01.11,07:15
...predpokladám, že ten múr je vlastne dom.., takže ja by som zvážil, či tam niečo sadiť, nakoľko sused môže mať námietky vzhľadom na povetermostné podmienky, prípadne vlhnutie steny a pod., existuje zákon aká vzdialenosť sa má dodržiavať od susedovho pozemku , či stavby kde sa nemá nič sadiť, budovať a pod.,:rolleyes:
Ale keď on si mohol postaviť dom či múr na hranici prečo by on zas nemohol nejaké kríky posadiť?
KEJKA
26.01.11,07:15
my máme domy 8,5m od seba, sused od svojho plota 3,5 a ja 5.
Ale jeho dom vrhá tien na môj pozemok a čiastočne aj na dom.
Takže asiminy by mali slnko ráno , kým sa slnko nestočí na juh a potom neskoro popoludní. Ja tie stromky chcem zasadiť k plotu, teda 4 m od susedovho domu.
Koruna je vraj rozložitá - rastie skôr do šírky, to by som tiež potrebovala upresniť, aby neskôr, ak tie stromky budú rasť, tak nešli do susedovho plota a nebol by problém.
KEJKA
26.01.11,07:17
otázok je veľa tak tu nájdeš čo potrebuješ
asimina.webnode.sk
áno, veľa sa pýtam, ale podstatná otázka - kedy sa sadia a kde ich môžem objednať?
/to sú dve otázky/
legolas
26.01.11,12:58
my máme domy 8,5m od seba, sused od svojho plota 3,5 a ja 5.
Ale jeho dom vrhá tien na môj pozemok a čiastočne aj na dom.
Takže asiminy by mali slnko ráno , kým sa slnko nestočí na juh a potom neskoro popoludní. Ja tie stromky chcem zasadiť k plotu, teda 4 m od susedovho domu.
Koruna je vraj rozložitá - rastie skôr do šírky, to by som tiež potrebovala upresniť, aby neskôr, ak tie stromky budú rasť, tak nešli do susedovho plota a nebol by problém.

..tak si zakúp ovocné stromčeky...zákrpky.. a vytvor z nich taliansku palmetu..., budeš mať z toho aj úžitok a nebudeš mať problémy so susedom...http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcToiw40nqfM4qpzGr2ezSWTtIYRiJxC6 CV8AVj-V-8ZlC9eiza3ow
KEJKA
26.01.11,13:06
ja potrebujem niečo nenáročné, nie som zahradkár....
legolas
26.01.11,13:26
Ale keď on si mohol postaviť dom či múr na hranici prečo by on zas nemohol nejaké kríky posadiť?

..môžeš.. čoby nie, ale 1m od plota sa sadia kríky a 2m od plota stromčeky..ale tie musíš ošetrovať tak, aby konáre nepresahovali na susedov pozemok...
paloo
26.01.11,14:51
ja potrebujem niečo nenáročné, nie som zahradkár....
Ak dovolíš sa usmejem :) Dopestovať dozreté,alebo vôbec plody je niečo ako v krasokorčuľovaní skočiť trojitý axel :)
KEJKA
26.01.11,15:02
no ved som sa presvedčila na černiciach............. :-)
BXLmiami
27.01.11,13:56
K plotu som dala stlpovité jablone.
Valcake
27.01.11,16:29
...chcela by som sa spýtať, či si už mala úrodu. Ja mám tretí rok tie jablone ..raz kvitli a nič. Toho roku som zvedavá teraz bude tretí rok.
vemak
27.01.11,16:49
K plotu som dala stlpovité jablone.
a tie si dala do tieňa?
BXLmiami
27.01.11,18:09
:) nie,bola to odpoved Kejke.Do tieňa som dala Hortenzie,ovocie z nich nie je,ale sú krásne.Na jednej jablonke som mala jablčka,tá je 5 ročná,ale tie ostatné trojročné nemali zatiaľ urodu.Ale kvitli nádherne,len potom prišla potopa a úroda nebola ani na starých stromoch,voda stála všade.Vravela som si že uspech bude,ak to prežiju.
vemak
27.01.11,19:18
tak to mi je ľúto, myslím tej povodne.