kataria
21.01.11,17:05
Dobrý deň, prosím Vás o radu Automobil M1 bol kúpený v roku 2007 do spoločnosti, ktorá prenajíma autá formou operatívneho leasingu, čiže sa domnievam, že oni si už vtedy môhli uplatniť dph. Teraz som si od nich odkúpila toto auto, otázka znie: Môžem si uplatniť dph aj ked auto je už ojazdené?
Tweety
21.01.11,16:06
Dobrý deň, prosím Vás o radu Automobil M1 bol kúpený v roku 2007 do spoločnosti, ktorá prenajíma autá formou operatívneho leasingu, čiže sa domnievam, že oni si už vtedy môhli uplatniť dph. Teraz som si od nich odkúpila toto auto, otázka znie: Môžem si uplatniť dph aj ked auto je už ojazdené?
Si SZČO? AKo ho fakturovali?
kataria
21.01.11,16:08
áno som szčo a som platca dph...ano faktúrovali ho mne a bola tam vyčíslená dphčka
Tweety
21.01.11,16:09
áno som szčo a som platca dph...ano faktúrovali ho mne a bola tam vyčíslená dphčka
AK si teda platiteľom dph, máš faktúru s dph, môžeš si nárok na odpočet uplatniť.
kataria
21.01.11,16:14
ďakujem...ešte jedna otázka...ked je osoba platiteľom dph a predáva ojazdené automobily M1 a stále vystavuje faktúry bez dph aj ked ich nakúpil s dph..neporušuje zákon???
Luba
21.01.11,21:50
Ak kúpi auto s DPH a je platiteľ a predáva autá, tak má nárok na jej odpočet ( a mal aj pred r.2010 aj pri OA), ale ďalej musí predávať s DPH.
Aký má dôvod na to, že hoci má DPH na vstupe, tak na výstupe ju neuplatní?
kataria
22.01.11,10:08
v minulosti dostal zato pokutu od daňového úradu, že si uplatňoval dphčku na osobné automobily M1.
IvoM
22.01.11,11:49
v minulosti dostal zato pokutu od daňového úradu, že si uplatňoval dphčku na osobné automobily M1.

Kataria z tejto vety sa nedá zistiť prečo, do 31.12.2009 nebola možnosť uplatniť si DPH u vozidile M1 a väčšina autobazárov používala pri predaji §66.
KEJKA
22.01.11,12:41
ďakujem...ešte jedna otázka...ked je osoba platiteľom dph a predáva ojazdené automobily M1 a stále vystavuje faktúry bez dph aj ked ich nakúpil s dph..neporušuje zákon???
podstata problému bude asi v tom, že predával ojazdené autá......
mal sa uplatniť §66
Luba
22.01.11,12:50
v minulosti dostal zato pokutu od daňového úradu, že si uplatňoval dphčku na osobné automobily M1.
Ak tie M1 kupoval do svojho podnikania, tak si DPH mohol odpočítať aj v minulosti. Bolo by treba vedieť zdôvodnenie pokuty. Možno to bolo nejaké predvádzacie auto? Alebo také, ktoré používal majiteľ, konateľ alebo zamestnanci, t.j. v majetku a nie na podnikanie? Pri takom nárok na odpočet nemal.
Luba
22.01.11,12:55
podstata problému bude asi v tom, že predával ojazdené autá......
mal sa uplatniť §66

Lenže aj keď predáva ojazdené autá, ak dostane faktúru s vyčíslenou DPH, tak má nárok na jej odpočet a musí ďalej predať tiež s DPH. Vtedy nemôže použiť §66. Ten nie je paušálne použiteľný u všetkých predajov ojazdených áut. Je pravda, že pri faktúre s vyčíslenou DPH u M1 by som v minulosti bola opatrná a skúmala by som aj, čo to môj dodávateľ vystavil správne. Ale ak potvrdí, že hej, tak sa na to musím spoľahnúť a dúfať, že vie, čo fakturuje.
kataria
23.01.11,15:08
presne to mu povedala kontrola, mal postupovať podla paragrafu 66...a používa to doteraz.dakujem vám všetkým za komentáre, zase som o niečo múdrejšia :-)
Luba
24.01.11,07:39
presne to mu povedala kontrola, mal postupovať podla paragrafu 66...a používa to doteraz.dakujem vám všetkým za komentáre, zase som o niečo múdrejšia :-)
Treba tomu, čo si napísala, rozumieť tak, že tie faktúry od svojich dodávateľov, kde mal pri M1 vyčíslenú DPH, boli zlé? Nemala na nich byť? A preto mal postupovať podľa §66?
KEJKA
24.01.11,08:07
ak nakupoval ojazdené autá, tak bud vobec nebola DPH alebo bola DPH len k marži......... §66 a on mal postupovať rovnako.
Luba
24.01.11,11:25
Minimálne pri úžitkových aj pri ojazdených je nákup spravidla s vyčíslenou DPH. Ale aj pri ojazdenej M1 sa môže stať, že nákup je s vyčíslenou DPH, v zriedkavej kombinácii, ale nedá sa to vylúčiť.
T.j. neplatí to paušálne, že ojazdené nakupoval bez DPH, ani pre M1.
Ťažko skúmať, či dodávateľ mi vystavil správne fa, lebo by bolo treba sledovať režim nákupu auta u neho a prípadne aj u predošlého majiteľa, čo je fakt ťažko.
IvoM
24.01.11,11:42
Luba, ale ten režim nákupu pri §66 treba sledovať stále, a teraz je to ešte aktuálnejšie lebo začne pribúdať ojazdených áut typu M1 od plátcov DPH ktorí si už DPH na vstupe mohli uplatniť /napríklad na dovozy ojazdených áut z autobazárov v EÚ po 1.1.2010/, takže pri predaji musíš presne vedieť aké vozidlo predávaš či bude na výstupe celá DPH alebo len z marže /§66/
Luba
24.01.11,13:07
Áno, treba sledovať, máš pravdu, len niekedy môže byť dosť náročné, resp. až nemožné, vystopovať cez viacej predajov, či všetci fakturovali - predávali správne. Ako im nazrieš do účtovníctva a ešte tomu predošlému? Asi nijako. Čiže len sa musíš spoľahnúť , čo ti povedia, ako to kúpili a roz,ýšľať aj za nich, ako ti majú faktúru správne vystaviť. Ale ak ešte aj ten predošlý pochybil a následne aj tento ďalší, tak čo spravíš? Odhaliť to môže iba DÚ pri nejakej reťazovej kontrole alebo zisťovaní.