bui
06.12.05,21:36
Zaciname podnikat, sme s.r.o. a zaujimalo by ma aka je vyhoda byt platca DPH. Zatial platcovia nie sme, no vraj sa mozeme dobrovolne zaregistrovat? Preco by sme to robili?

Mohlo by to byt vyhodnejsie, pre nasich obchod. partnerov,? aby si mohli narokovat DPH z nasich faktur? Alebo je v tom aj nieco ine?
Jozef Mihál
06.12.05,21:20
Ak Vaše tovary a služby predávate väčšinou platcom DPH a nakupujete väčšinou od platcov DPH, aj Vám sa oplatí byť platcami DPH.

A naopak.
bui
07.12.05,06:35
..
a v pripade, ze ponukame sluzby a nakupujeme minimum....kanc.potreby,PHM...tak sa to az tak moc neoplati, nie? Mozno len co sa tyka vyhod pre tych komu sluzby ponukame, ze si budu moct DPH narokovat od statu, keby sme boli platci DPH....
inak aj co sa tyka toho tovaru....preco sa to tak oplati? Ved ked nakupime od platcu DPH ..a dame si vsetko napr. do nakladov( alebo tovar...)....no a na tu cenu za kt. sme nakupili..samozrejme vratane DPH si nahodime nas zisk...a predame to platcovi ci neplatcovi.....samozrejme bez DPH...tak si dame vsetko do vynosov..a zase nemusime nic odviest...tak ako sme si pri nakupeni nemohli nic narokovat....takze ak je ochotni platca DPH od nas nakupit ako od neplatcov...aku by malo teda vyhodu byt platca?......nenakupujeme do firmy ziaden IMpre nasu potrebu ...zatial...a tie drobne nakupy..to je minimum
Tweety
07.12.05,06:53
[quote=bui]..
Ak budete fakturovať bez DPH, ktorú budete mať zarátanú do ceny, ale, pretože nebudete platcom DPH, budete mať vyššie výnosy a tak zaplatíte daň z príjmov vo vyššej sume, ako keby ste platili, keby ste boli platcom DPH. :o
evina
07.12.05,07:15
[quote=bui]..
Ak budete fakturovať bez DPH, ktorú budete mať zarátanú do ceny, ale, pretože nebudete platcom DPH, budete mať vyššie výnosy a tak zaplatíte daň z príjmov vo vyššej sume, ako keby ste platili, keby ste boli platcom DPH. :o

Tweety a nemáš pocit, že aj daň z príjmu je 19% aj DPH je 19%. Teda ak zoberieme tú čiastku DPH v prípade platiteľa ju odvedie štátu v rámci DPH a v prípade neplatiteľa ju odvedie v tej istej výške štátu na dani z príjmu. Princíp DPH je kdesi inde.
Tweety
07.12.05,07:25
[quote=Tweety]
Tweety a nemáš pocit, že aj daň z príjmu je 19% aj DPH je 19%. Teda ak zoberieme tú čiastku DPH v prípade platiteľa ju odvedie štátu v rámci DPH a v prípade neplatiteľa ju odvedie v tej istej výške štátu na dani z príjmu. Princíp DPH je kdesi inde.
Ešte, že máme rovnú daň, je to samozrejmé, že je zaplatí tak či tak, ja som len uviedla príklad na dopad na tú druhú daň.:o
evina
07.12.05,07:33
Bui. skús si to pozrieť celé:
http://www.porada.sk/t12913-p2-dph.html
evina
07.12.05,07:47
[quote=evina]
Ešte, že máme rovnú daň, je to samozrejmé, že je zaplatí tak či tak, ja som len uviedla príklad na dopad na tú druhú daň.:o

Myslím si práve, že to nemá dopad na firmu z hľadiska dane, buď ju odvedieš na dani z príjmu, alebo na dani z pridanej hodnoty, a to v tej istej výške.
Tweety
07.12.05,07:51
[quote=Tweety]

Myslím si práve, že to nemá dopad na firmu z hľadiska dane, buď ju odvedieš na dani z príjmu, alebo na dani z pridanej hodnoty, a to v tej istej výške.
Ak mám výnos vyšší, tak zaplatím aj daň vyššiu, ak nižší o DPH, tak daň z príjmu je nižšia.
evina
07.12.05,08:02
[quote=evina]
Ak mám výnos vyšší, tak zaplatím aj daň vyššiu, ak nižší o DPH, tak daň z príjmu je nižšia.

Tweety nemá význam to ďalej rozpisovať-výnos máš vyšší len o tú DPH, ktorú odvedieš v sume 19% ako daň z príjmu, ak si platiteľom odvedieš ju v závislosti na vstupe na DPH. Ide o dva odlišné typy daní založené na inom princípe a ja osobne nepovažujem správne to takto interpretovať najmä s prihliadnutím na rovnú daň.
Tweety
07.12.05,08:10
[quote=Tweety]
Tweety nemá význam to ďalej rozpisovať-výnos máš vyšší len o tú DPH, ktorú odvedieš v sume 19% ako daň z príjmu, ak si platiteľom odvedieš ju v závislosti na vstupe na DPH. Ide o dva odlišné typy daní založené na inom princípe a ja osobne nepovažujem správne to takto interpretovať najmä s prihliadnutím na rovnú daň.
Veru nemá.:rolleyes:
apo
07.12.05,14:15
Ja mám na DPH tento názor.

1. Poskytujem účtovné služby. Som dobrovoľným platiteľom od vzniku tejto dane.
2. Moji klienti sú poväčšine platitelia DPH, lepšie povedané tí z ktorých ozaj žijem sú platitelia DPH.
3. Keď dojednávam cenu vždy hovorím o cene bez DPH. Ak by som nebol platiteľ DPH tak budem dojednávať asi také isté ceny. Ale keďže som platiteľ DPH mám o DPH menšie náklady a teda mi z tržby aj viac ostane pre tvorbu zisku.
4. Ak niekto predáva tovar a jeho tržba nepresiahne 1,5 mil. Sk aby sa stal platiteľom DPH tak musí ísť na ozaj vysokých rabatoch.
5. Všeobecné pravidlo. Ak sa bránim byť platcom DPH tak si zvyšujem svoje náklady. Ak predávam tovar iba občanom tak sa to javí ako nevýhoda, ale limit 1,5 miliona na tržbách je nízky a bude sa ešte znižovať, je otázka času kedy do DPH padne väčšina podnikateľov.

apo
ajobs
07.12.05,19:47
Ja mám na DPH tento názor.

1. Poskytujem účtovné služby. Som dobrovoľným platiteľom od vzniku tejto dane.
2. Moji klienti sú poväčšine platitelia DPH, lepšie povedané tí z ktorých ozaj žijem sú platitelia DPH.
3. Keď dojednávam cenu vždy hovorím o cene bez DPH. Ak by som nebol platiteľ DPH tak budem dojednávať asi také isté ceny. Ale keďže som platiteľ DPH mám o DPH menšie náklady a teda mi z tržby aj viac ostane pre tvorbu zisku.
4. Ak niekto predáva tovar a jeho tržba nepresiahne 1,5 mil. Sk aby sa stal platiteľom DPH tak musí ísť na ozaj vysokých rabatoch.
5. Všeobecné pravidlo. Ak sa bránim byť platcom DPH tak si zvyšujem svoje náklady. Ak predávam tovar iba občanom tak sa to javí ako nevýhoda, ale limit 1,5 miliona na tržbách je nízky a bude sa ešte znižovať, je otázka času kedy do DPH padne väčšina podnikateľov.

apo

Absolútne súhlasím, okrem veľmi malého počtu živnostníkov s malým obratom, ktorí zostanú neplatcovia dph, bude aj legislatíva spieť k čoraz nižšej hranici obratu pre prihlásenie sa na platenie dph. Takže v priebehu krátkeho obdobia asi nebude o čom diskutovať.:eek:
hron
07.12.05,19:48
Staci jednoduchy priklad:
firma A neplatca DPH
firma B platca DPH
DPH nech je 20%
Dan z prijmu tiez 20%
firma A faktura 100.000
naklady 20.000+4000 DPH - 24.000
rozdiel 76.000 z toho dan 15200
zostane 60.800

firma B faktura 100.000+20.000 120.000
naklady 20.000+4000 -20.000
odvod dph -16.000
rozdiel prijmov 84.000 z toho dan 16800
zostane 67.200

Rozdiel v prijmoch medzi firmou A a B je uz len pri patinovych nakladoch na obrate okolo 7% . Pri vyssich nakladoch sa tento rozdiel zvysuje.
Zuzka
07.12.05,20:14
hron nepomýlil si sa pri firme B?
vynosy 100 000 + 20 000 DPH = 120 000
náklady 20 000 + 4 000 = 24 000
odvod DPH = 16 000
rozdiel príjmov a nákladov je 100 000 - 20 000 = 80 000
daň je potom 16 000
zostane 64 000
počítam zle? :eek:
hron
07.12.05,20:27
Uhm, mas pravdu, naozaj som tych 4000 mal pripocitat k vydavkom. Ale aj tak je vysledok v prospech firmy B. Samozrejme za predpokladu ze fakturuje odberatelom platcom DPH.
Zuzka
08.12.05,08:40
Uhm, mas pravdu, naozaj som tych 4000 mal pripocitat k vydavkom. Ale aj tak je vysledok v prospech firmy B. Samozrejme za predpokladu ze fakturuje odberatelom platcom DPH.

... asi sa nerozumieme, prečo chceš pripočítať 4000 k výdavkom?

alternatíva B
Tržby sú 100 000 Sk
náklady sú 20 000 Sk
daň. základ je 80 000 Sk
daň je 16 000 SK (pri Tebou určenej dani 20%) - priama daň
zostane čistý zisk 64 000 Sk

DPH na výstupe 20 000 SK
DPH na vstupe 4 000 Sk
odvod DPH 16 000 SK - nepriama daň

Súhlasím, že v prospech firmy zostane viac.
hron
08.12.05,09:35
... asi sa nerozumieme, prečo chceš pripočítať 4000 k výdavkom?


To mas predsa jedno kde ich umiestnim :-), nebol to priklad uctovania, ale porovnanie toku financii roznych pripadov.
Mimochodom, tych 4.000 treba v domacich obchodoch aj tak zaplatit realnymi peniazmi, a ony sa vlastne "vratia" az v odvode DPH, ktory sa znizi o takto vynalozenu ciastku.