karinke
21.01.11,19:40
Dobrý deň.

Prosím o radu, lebo je sa neviem pohnúť. Teraz som prevzala účtovníctvo FO - advokat. Mam urobit DPH ešte za 4Q/2010 (super, že mám na to 4 dni). FO je platca DPH (kvartálny) a je v prenajatých priestoroch. Faktúry za nájom má od dodávateľa s DPH ktoré si uplatňoval celý rok v plnej výške. Časť týchto prenajatých priestorov so súhlasom prenajímateľa prenajíma ďalšiej FO - neplatca DPH - tomuto neplatcovi vystavoval faktúry za tento ďalší nájom celý rok bez DPH. Takže na vstupe si uplatňoval DPH z celej faktúry za prenájom a vyšlé faktúry vystavoval bez DPH. Podľa článkov z porady mi je jasné, že musím počítať koeficient. Pri výpočte koeficientu beriem do úvahy čísla z celého roka? Ak ho vypočítam, aký je ďalší postup? Skrátim DPH na vstupe podľa koeficientu v 4Q a týmto to mám vysporiadané? Alebo týmto koeficientom budem krátiť DPH na vstupe z došlých faktúr za prenájom celý rok 2011? V roku 2011 by FO advokát chcel nájom tejto ďalšej FO (jeho vyšlé faktúry) faktúrovať už s DPH. Može sa tak rozhodnúť? Čo bude potom s koeficientom v roku 2011? Keď sa mi šťastnou náhodou podarí vyčísliť koeficient musím niečo oznamovať DÚ? Lebo keď pozriem na tlačivo DPH ktoré mi vyšiel z programu nikde nie je uvedené aký je vypočítaný koeficient. Iba konečná suma daňovej povinnosti je o cca 25 EUR viac ako by mala byť.

Ďakujem všetkým skúsenejším poraďákom za radu!
Luba
21.01.11,22:44
Áno, pri výpočte koeficientu berieš všetko za celý rok. Koeficientom, ktorý ti vyjde za rok 2010, musíš prepočítať všetky faktúry na vstupe, ktorých sa koeficientovanie môže týkať za celý rok 2010, nie iba za 4.Q. Ak potom v r.2011 bude všetko prenajímať s DPH, t.j. nebude mať žiadne oslobodené činnosti, tak síce bude existovať nejaký koeficient z r.2010, ale ak nebudú existovať vstupy, ktoré by sa ním prepočítavali, tak vlastne sa nebude používať, lebo sa nebude mať na čom.
karinke
22.01.11,14:40
Ďakujem velmi pekne za radu. Pomohla si mi.