m13g17
22.01.11,10:32
Dobrý deň,
prosím o radu, ako postupovať, ak od nás žiada SPP uhradiť škodu, ktorú sme nespôsobili.
V jeseni 2009 sme začali s vysporiadaním dedičstva po nebohých rodičoch, ktorí boli koncovými odberateľmi plynu v rodinnom dome ( k úmrtiu došlo v roku v júli r. 2007).
V novembri 2009 sme zisťovali v zákazníckom centre stav plynu. Bolo nám povedané ( len ústnym vyjadrením), že na danom mieste je odber ukončený, ale že je nedoplatok vo výške približne 1400 eur. Keď som prejavila záujem o stav plynomeru, aby som predišla nepríjemnostiam, pracovníčka ma uisťovala, že nemôžu vzniknúť žiadne problémy, pretože má evidovaný ukončený odber na danom mieste. Na základe mailovej a poštovej korešpondencie medzi Divíziou obchodu s plynom sme dohodou pristúpili k záväzku a uhradili nedoplatok ako tretinoví dediči, ktorí majú záujem o nehnuteľnosť. Dohoda sa viaže na dlh za obdobie 19.10.2007 -15.7.2009. Toto je jediný písomný doklad o dlhu, pričom nikde nie je údaj o stave plynomeru, ktorý by nám mohol poslúžiť k porovnaniu spotreby. Vlastníctvo nehnuteľnosti sme získavali postupne. Spoluvlastníctvo 1/3 v marci 2009, 1/3 v decemberi 2009 a vlastníctvo v celku v decembri 2010. Vtedy sme sa nahlásili ako noví odberatelia na existujúcom odbernom mieste. Včera sme obdržali doporučenú zásielku od SPP, v ktorej nám účtujú škodu, spôsobenú neoprávneným odberom za obdobie 15.7.2008-2.12.2010. Mám možnosť sa odvolať -reklamovať? Predchádzajúci stav plynomeru nám v novembri 2009 nebol daný, nakoľko bol na odbernom mieste odber ukončený, plyn sme neodberali, plynomer mal v čase nášho pripojenia neporušenú plombu.
Verím, že poradíte.
Ďakujem
canbo
23.01.11,06:12
Chyba je ako píšete na vašej strane . Ako " domnelý vlastníci " , usporiadateľ pohrebu ,mali ste upraviť vzťah k xPP čo najskôr po pohrebe, ( po skončení dedičského konania, je často neskoro ).
Návšteva kontaktného miesta vás neminie. Upresnenie dlhu v časovom slede :
- nedoplatky / preplatky po zomrelom
- neplatenie zálohových platieb za zomrelého (ne-prepísanie odberného miesta na domnelého vlastníka)
- ak odobraný plyn,aj poruchou na zariadení ... ( hlavne po upomienkach vie ich dosť nasrdiť)
- ne-komunikácia ,upomienky... až odpojenie odberného miesta ( odpojenie / zapojenie odberného miesta , poštovné, až po exekútora niečo stojí.)

Potom rozdelenie dlhu v časovej postupnosti medzi všetkých dedičov.( Niečo 1/3,niečo 2/3,niečo celé rozhodujú dátumy a dohody medzi dedičmi aj ústne.
m13g17
24.01.11,20:32
Ďakujem, určite sa pokúsim vyúčtovanie reklamovať. Ale nevidím to ružovo vzhľadom k tomu, že nemám predchádzajúci stav plynomeru. Mám v rukách dohodu o pristúpení k záväzku, kde je len výška nedoplatku a obdobie, na ktoré sa vzťahuje ( do júla 2009). Odber plynu od mája 2009 nebol, dom je neobývaný, ale máme účtovaný neoprávnený odber do 2. 12. 2010, teda dátum , keď sme prihlásení ako noví odberatelia na existujúcom odbernom mieste.
58vlasta
25.01.11,15:30
Problém bude asi v tom, že nikto od r. 2007 neplatil mesačné úhrady za plyn. Aj keď nebola žiadna spotreba, fixné náklady platiť treba. Mali ste vziať úmrtný list a dočasne dať odpojiť plyn.
m13g17
26.01.11,17:23
Problém bude asi niekde inde. V roku 2009 sme vyplatili nedoplatok po nebohých rodičoch. V tom čase už bol plynármi odber ukončený a stav plynomeru bol presne taký aký je aj dnes.
Napriek tomu nám prišlo požiadavka zaplatiť neoprávnený odber v nie malej sume.