zk24
22.01.11,11:55
Ahojte,

slovenska s.r.o. poskytujuca pracovnu zdravotnu sluzbu zaplatila istemu dochodcovi (bývalemu lekárovi) cca 700,-€ za to, ze pomahal vykonavajucemu lekarovi pri vysetreniach (asistoval pri nejakych administrativnych pracach). Tento dohodca ma rakuske obcianstvo.

Mohol by tento dochodca povazovat tento prijem ako "prilezitostny prijem" do sumy dosiahnuty na slovensku, do sumy 925,25 €? Mal by z toho dochodca nejake danove povinnosti? Mohla by si to slovenska s.r.o uplatnit ako danovo uznany vydavok?

Zatial to konatel zaplatil z vlastneho, a ja potrebujem zistit ci to mozem oficialne dostat do uctovnictva a nakladov? Alebo je to nejake zamestnanie na cierno?

Dakujem
Xanti
22.01.11,18:48
Žeby mandátna zmluva?
zk24
22.01.11,19:00
Žeby mandátna zmluva?

Dakujem za reakciu.

Mandatna zmluva by mohla byt fajn. Moze to byt uzavrete aj so zahranicnym obcanom? Ma potom takyto obcan rakuska nejake danove povinnosti na Slovensku?

Ja som sa s mandatnou zmluvou stretla zatial iba pri vykone funkcie konatela, a teda som predpokladala ze ide o nieco dlhodobejsieho charakteru, neico co ma istu pravidelnost, a tak trosku nahradza zavislu cinnost.

Mozem tuto zmluvu pouzit pri jednarazovej, 1-2 dnovej zalezitosti? hlavne tak, aby ked to dame do firemnych vydavkov, aby tento rakusky obcan nemal nejake povinnosti voci slovenskemu DU.

Zatial to konatel slovenskej s.r.o. zaplatil z vlastneho vrecka...
Xanti
22.01.11,19:04
Ja som mandatnou zmluvou vyriešila pomoc FO so spracovaním BOZP firmy, bolo to na dlhšie obdobie ale len pár hodín. No to bol slovenský občan, ale myslím že národnosť by nemala byť problém.
Hádam poradia skúsenejší.
zk24
22.01.11,19:09
Ja som mandatnou zmluvou vyriešila pomoc FO so spracovaním BOZP firmy, bolo to na dlhšie obdobie ale len pár hodín. No to bol slovenský občan, ale myslím že národnosť by nemala byť problém.
Hádam poradia skúsenejší.


a tato FO mala nejake povinnosti voci DU potom? alebo voci inym uradom? Ci to nevies ako si on potom zdanoval prijmy?
Xanti
22.01.11,19:12
a tato FO mala nejake povinnosti voci DU potom? alebo voci inym uradom? Ci to nevies ako si on potom zdanoval prijmy?
Nie, nezdaňoval. Teda on dokončil prácu teraz v decembri. Dodržala sa mandátna zmluva a čo som sa tak bavila tak ten príjem "neprizná" úradom, nakoľko šlo o náhodilý príjem nižší ako je hranica.
zk24
22.01.11,19:15
Nie, nezdaňoval. Teda on dokončil prácu teraz v decembri. Dodržala sa mandátna zmluva a čo som sa tak bavila tak ten príjem "neprizná" úradom, nakoľko šlo o náhodilý príjem nižší ako je hranica.

Aha super, to je to co potrebujem. ci sa to da pouzit....

tak to asi tak spravime aj my..

ak by mal niekto namietky, tak prosim dajte vediet :D
zk24
22.01.11,19:18
Nie, nezdaňoval. Teda on dokončil prácu teraz v decembri. Dodržala sa mandátna zmluva a čo som sa tak bavila tak ten príjem "neprizná" úradom, nakoľko šlo o náhodilý príjem nižší ako je hranica.

Mozno by sa mohla pouzit aj dohoda o vykonani prace, ci nemyslis?
Xanti
22.01.11,19:21
Mozno by sa mohla pouzit aj dohoda o vykonani prace, ci nemyslis?
Ano dala, ale to musíš hlásiť na SP pred výkonom a musíš príjem zdaniť. :D
zk24
22.01.11,19:31
Ano dala, ale to musíš hlásiť na SP pred výkonom a musíš príjem zdaniť. :D

aha, ok, tak to teda nie :D

fajn, tak spravime mandatnu zmluvu :D

SP by sa dalo obist, kedze ide o zahranicnu FO, ktora si plati SP v Rakusku... museli by sme odvody odviest do Rakuska. ale ked treba riesit aj dane, takto radsej nie...

Tak vyhrava mandatna zmluva :D
Xanti
22.01.11,19:33
No tie odvody by si platila na SVK do SP aj daň tu, nie v rakúsku.
zk24
22.01.11,19:41
No tie odvody by si platila na SVK do SP aj daň tu, nie v rakúsku.

Dan ano, ale aj SP? mame dvoch zahranicnych zamestnancov, ktori su sucastne zamestnani aj v rakusku. Nasa s.r.o. je prihlasena v rakuskej SP ako platitel poistneho, a platime z ich mzdy odvody do rakuskej SP, kedze poistne sa plati vzdy iba do jednej krajiny, ak ma prijmy z dvoch statov EU. Robime tak na zaklade predlozeneho tlaciva A1.

Nesuhlasis s tym?
Xanti
22.01.11,19:45
Neviem,
nemám skúsenosti. Ale ak pracujú na SVK a firma ma sídlo v SVK a oni sú jej zamestnanci tak si myslím, že tu by mali byť platené odvody. Pri súbehu fakt netuším.
Toto je už naozaj mimo mňa. :) Hallo hallo skúsenejší poraďáci kde steeeeee. :D
zk24
22.01.11,19:51
Neviem,
nemám skúsenosti. Ale ak pracujú na SVK a firma ma sídlo v SVK a oni sú jej zamestnanci tak si myslím, že tu by mali byť platené odvody. Pri súbehu fakt netuším.
Toto je už naozaj mimo mňa. :) Hallo hallo skúsenejší poraďáci kde steeeeee. :D

mimotemy

No my sme boli povodne prihlaseni a poisteni aj v SP. Ale ked som prekutrala vsetky zakony, tak som sa docitala, ze sa plati poistne iba v jednej krajine, jak ZP tak aj SP. plaitli sme SP asi tri mesiace v SVK,potom nam SP na zaklade predlozenia A1-tky vratila vsetko poistne a odhlasila nas. Sme prihlaseni v rakuskej WGKK, kde zo 100 € mesacne platime za 2 zamestnancov 1,26 € :D :D :D (to len pre porovnanie vysky odvodov v SVK a AT), posielaju nam mesacne vymer, zaplatime 1,26, cca 8 eur je bankovy prevod :D
Este mi poslali z Rakuska dakovny mail ze sme priznali prijmy a teda tych 1,26 € sme priznali :D

V ZP nas ani neprihlasili, vobec, hned nas poslali do Rakuska, vratili nam postou prihlasky, ze "nezaregistrovany". Myslim ze odvody mame vyriesene OK.
Xanti
22.01.11,19:55
Zaujímavé,
naozaj. To potom Ti treba pátrať skôr v rakúskych zákonoch čo sa týka toho dôchodcu lekára. Nakoľko na SVK ten príjem na základe mandátnej zmluvy priznať nemusí, ani ho nezdaní.

Ale otázka je aké sú zákony v Rakúsku, či tam majú tiež nejaké oslobodenie pri náhodilých príjmoch alebo na základe tejto slovenskej mandátnej zmluvy si v rakúsku z toho sám odvedie odvody a daň.
zk24
22.01.11,19:58
Zaujímavé,
naozaj. To potom Ti treba pátrať skôr v rakúskych zákonoch čo sa týka toho dôchodcu lekára. Nakoľko na SVK ten príjem na základe mandátnej zmluvy priznať nemusí, ani ho nezdaní.

Ale otázka je aké sú zákony v Rakúsku, či tam majú tiež nejaké oslobodenie pri náhodilých príjmoch alebo na základe tejto slovenskej mandátnej zmluvy si v rakúsku z toho sám odvedie odvody a daň.

Jasne jasne, to bude druhe hned, zistit ci to dodani v rakusku. Najprv musim mat vyriesene Slovensko, lebo nase pokuty sa so slovenskymi nedaju porovnat. a moja povinnost bude koncit tym ze mu poradim slovenske "dane".

Ale v podstate mam od teba odpoved, moze to byt prilezitostny prijem oslobodeny do vysky 925,95 €, spiseme mandatnu zmluvu. a v Rakusku nech si s tym robi co chce, to ja uz neriesim :D