hubatá
22.01.11,11:48
Dobrý deň milí poraďáci !
Mám taký problém: minulý rok som prišla o 20 á záhradu a neviem si bez nej zvyknúť: nechutí mi ovocie a zelenina z obchodných reťazcov, ale chýba mi aj ten pocit robiť niečo vlastnými rukami a tešiť sa z výsledku. V mojom okolí už ani nie sú tradičné záhrady, na dlhodobejší prenájom tiež nič nie je, bývalý Zväz záhradkárov neexistuje. Blíži sa jar a mne je smutnejšie a smutnejšie...... kto poradí ?
Tweety
22.01.11,10:53
:)
Dobrý deň milí poraďáci !
Mám taký problém: minulý rok som prišla o 20 á záhradu a neviem si bez nej zvyknúť: nechutí mi ovocie a zelenina z obchodných reťazcov, ale chýba mi aj ten pocit robiť niečo vlastnými rukami a tešiť sa z výsledku. V mojom okolí už ani nie sú tradičné záhrady, na dlhodobejší prenájom tiež nič nie je, bývalý Zväz záhradkárov neexistuje. Blíži sa jar a mne je smutnejšie a smutnejšie...... kto poradí ?
Ja by som aj, ale musela by si chodiť na týždňovky.
buchač
22.01.11,11:40
Dobrý deň milí poraďáci !
Mám taký problém: minulý rok som prišla o 20 á záhradu a neviem si bez nej zvyknúť: nechutí mi ovocie a zelenina z obchodných reťazcov, ale chýba mi aj ten pocit robiť niečo vlastnými rukami a tešiť sa z výsledku. V mojom okolí už ani nie sú tradičné záhrady, na dlhodobejší prenájom tiež nič nie je, bývalý Zväz záhradkárov neexistuje. Blíži sa jar a mne je smutnejšie a smutnejšie...... kto poradí ?
add 1. ...ako si prišla o záhradu ?...výpoveď z nájmu , predaj , štátny záujem atď ...???

add 2. ...čo tak niečo kúpiť ?... nemáš financie alebo sa neoplatí ...alebo ....???

add 3. ...predsa keď až tak túžiš , hádam niečo vymyslíš , či už všetky možnosti sú vyčerpané ???
hubatá
22.01.11,11:50
1. O záhradu som prišla tak, že môj dlhoročný priateľ mi napísal závet na tú záhradu, ale vydedený synček sfalšoval všetko, čo sa dalo cez notárku - no a dlhodobý súdny proces mám na krku.
2. Aj by som niečo kúpila, ale v mojom okolí typické záhrady nie sú. Predáva sa to ako stavebný pozemok, a sú veľmi drahé a v okolí sú postavené vily s bazénmi kde sa ja s mojimi rajčinami a uhorkami nehodím.
3. Ako rozmýšľam, tak rozmýšľam, nič ma už nenapadá okrem balkónu. Minulý rok som aj nasadila vďaka radám tu na porade, ale neviem to ..... úroda bolo 8 ks, a začala som neveriť týmto fotkám z porady, že to bolo vypestované bez chémie, bez hnojenia. A nemienim sa otráviť, veď v takom hrantíku je predsa málo zemi, tak tá rajčina musí byť prehnojená.
buchač
22.01.11,11:56
...hm , keby si mala bydlisko ako ja , už by si možno aj záhradu mala ...;)
Teraz , pred cca 2 týždňami sme predali 4 árovú v záhradkárskej lokalite ...
Raj na zemi pre Teba ...:rolleyes:
hubatá
22.01.11,12:23
Jááj, načo si predával: budovanie záhradky je dlhodobá vec a potom - veď tam necháš srdce. Ja ešte podľa našej vlády som mladá, takže chodím do roboty, ale keď by ma z nej prepustili čo môže byť každú chvíľu - tak sa doma zbláznim. Zatiaľ by mi stačila malá chatička (schovať si veci a aj seba pred dažďom). Ideálne by bolo keby tam bola elektrika, pitná voda a aspoň 4 á pozemok.
buchač
22.01.11,12:26
...he , nedalo sa na dvoch frontoch bojovať ...
Mne sa splnil sen ...chalupu sme kúpili , cca 1 1/2 roka nazad , teraz sa tu realizujem ...aj teraz som na chalúpke ...makám jak čierny...:---
Iba občas odbehnem ku mašine , zohriať sa ...ešte som ani neobedoval , len na káve fungujem ...:rolleyes:
kamoska1
22.01.11,19:51
Hubata,normalne Ta lutujem,keď si ja spomeniem,ako rada chodím na zahradu.
Píšeš,že v tvojom okolí nie je zahrada.Ja ju tiež mam 16 km od bytu.Chodím tam autom,2-3 krat do tyždna cez sezonu.Podľa roboty a počasia.Chceli sme kupit zahradu u nas,ale sa nam žiadna nepačila čo bola na predaj.Keby som mala rodinny dom ako Bucháč,splnil by sa mi sen.Ale ked nemam,tak rada chodím na moju zahradku,6 arovú.
Kvaka
22.01.11,20:13
Dobrý deň milí poraďáci !
Mám taký problém: minulý rok som prišla o 20 á záhradu a neviem si bez nej zvyknúť: nechutí mi ovocie a zelenina z obchodných reťazcov, ale chýba mi aj ten pocit robiť niečo vlastnými rukami a tešiť sa z výsledku. V mojom okolí už ani nie sú tradičné záhrady, na dlhodobejší prenájom tiež nič nie je, bývalý Zväz záhradkárov neexistuje. Blíži sa jar a mne je smutnejšie a smutnejšie...... kto poradí ?
Vidíš, hubatá, ja mám zase opačný problém. Mám záhradu pri dome, neviem si ale zvyknúť na to, že už asi na nej moc neporobím, zradila ma chrbtica. Mám rada moje ovocie a zeleninu zo záhradky, nehnojím, iba kompost na jar dávam, nestriekam, iba vyhadzujem poškodené, však príroda si poradí. Raz sú slivky, raz čerešne, raz jablká, vždy sú hrušky, ríbezle, egreše, maliny a jahody. Zelenina je tá, čo zasadím a čo prežije. Dnes som práve s manželom rozmýšľala, či si nezavoláme nejakú pomoc na jar, alebo budeme len kosiť, čo narastie. Neviem, na koho sa obrátiť, kto by nám pomohol. Cítim sa tam dobre, nechce sa mi predať, čo sme roky budovali.
Valcake
22.01.11,20:18
...no mne je ťa tiež ľúto:mee:, už som čítala o tebe min. rok, ale aj to je mi ľúto, že nie si bližšie k východu :rolleyes:/aspoň si myslím..neviem odkiaľ si/ predala by som ti rodinný dom s obrovskou záhradou.;)Tam by si sa mohla realizovať. Ani by si sama na to nestačila...
wabi
24.01.11,06:51
Ja teda som z Nitry a kde kade v okolí je vidno aj v záhradkárskych osadách neobrábané pozemôčky, ktoré teda nie sú vhodné ako stavebné pozemky a veľa ľuďom sa veľmi robiť nechce, starí postupne vymierajú a nemá ich kto nahradiť.
Neviem teda odkiaľ si ale nebude to iste až tak zlé, treba len viac chodiť s otvorenými očami.
Keď niečo vyhliadneš a nedá sa zistiť od "susedov", tak pozrieš identifikuješ na guglemaps a hlavne na katasterportál, tam zistíš poľahky komu to patrí...
Veľa pôdy ľadom nevysporiadanej a to aj v okolí Bratislavi a orná pôda nevhodná na stavbu v extraviláne fakt nie je drahá... Ale dá sa nájsť aj v rámci mesta, chce to len trochu optimiznu, energie a nebáť sa a ísť do toho, lebo inak tu môžeš lamentovať ešte dlho...
Indeed
24.01.11,07:06
Ja teda som z Nitry a kde kade v okolí je vidno aj v záhradkárskych osadách neobrábané pozemôčky, ktoré teda nie sú vhodné ako stavebné pozemky a veľa ľuďom sa veľmi robiť nechce, starí postupne vymierajú a nemá ich kto nahradiť.
Neviem teda odkiaľ si ale nebude to iste až tak zlé, treba len viac chodiť s otvorenými očami.
Keď niečo vyhliadneš a nedá sa zistiť od "susedov", tak pozrieš identifikuješ na guglemaps a hlavne na katasterportál, tam zistíš poľahky komu to patrí...
Veľa pôdy ľadom nevysporiadanej a to aj v okolí Bratislavi a orná pôda nevhodná na stavbu v extraviláne fakt nie je drahá... Ale dá sa nájsť aj v rámci mesta, chce to len trochu optimiznu, energie a nebáť sa a ísť do toho, lebo inak tu môžeš lamentovať ešte dlho...

Nemyslím si, že zadávateľka témy tu lamentuje, alebo sa sťažuje...

Skor by som videl opačný postoj a to aroganciu a nepochopenie majetných, voči tým,ktorí z nejakých objektívnych, či subjektívnych dovodov tento majetok nemajú , alebo ho nestihli nadobudnúť.

Ale aby som nebol
mimotemy,
riešenie pre zadavateĺku témy je také , že tých niekoĺko árov záhradky si može PRENAJAŤ .
Treba jednoducho dať INZERÁT ,hlavne teraz v zime a do jari by nejakú záhradku do prenájmu mohla dostať.
Riešiť situaciu cez kataster-portál by som nedoporučoval,
lebo sa treba riadiť dopytom-ponukou,
jednoducho tam kde NIE JE ponuka , tam je zbytočne adresovať DOPYTY.
hubatá
24.01.11,16:10
Ďakujem, že ste ku mne takí milí, ani som nečakala takú odozvu. Samozrejme inzeráty som podávala, aj ich sledujem: prenajať už menej ako aspoň na 10 rokov sa mi nevyplatí - to by som dopadla tak ako teraz: môžu ma kedykoľvek vyhodiť a zas mi tam všetko zostane. Aj v mojom okolí je strašne veľa neobrábanej pôdy, ale na záhradu mi nikto neprenajme. Keby som tak tam chcela mať parkovisko, sklady, zmrzlináreň, alebo na chate trvalo bývať tak to áno. Ja som tiež nechcela veriť že sa v okolí BA nenájde na prenájom záhrada s nejakou malou chatkou ale predstavte si že už hľadám 2 roky - a nič..... Ďakujem, aj tak ste mi pomohli, zistila som že ešte ľudia dokážu pochopiť toho druhého aj keď sa jedná len - o záhradu.
lujza.j
24.01.11,16:36
....smutné:(
ja som dávnejšie mala prenajatú záhradu v BA, bol to pozemok Slov.železníc,/ja som to mala v prenájme od pána-starý dedko, ktorý bol kedysi železničiar/ ktorý bol vlastne pri trati bolo tam viac záhrad. tak ma napadlo ak majú železnice ešte v správe takéto pozemky-záhrady či by nestálo zato sa ísť tam informovať.;)
wabi
25.01.11,11:42
Chcel som iba vyprovokovať k činom. Veľa ľudí je naozaj pasívnych aj na to aby si inzerát prečítalo a reagovalo naň.
Jednoducho ak ho priamo nevyzvete, nejedná a neprenajíma a nepredáva.
Bratislava má nevýhodu, že je tam fakt draho a každý aktívny uvažuje ako pôdu lepšie speňažiť a pasívny nechá zarásť trávou a jednanie je tam iné ako vo zvyšku Slovenska. Všetci sú veľmi asertívny a nemajú čas a pochopenie.
Napriek tomu v okrajovaj oblasti si to viem predstaviť vždy je šanca len sa človek nesmie vzdať a hľadať ďalej, poučiť sa so svojich chýb a hľadať ako na to aby sa to napokon podarilo. Trpezlivosť a aktívne hľadanie prináša úspech.
Viem si predstaviť, že by vám niekto kto nestíha a ani nebýva dal záhradku do užívania aj bezodplatne a ešte by bol rád, že sa o záhradku niekto stará a nerastie tam burina. Môj bývalí sused takto záhradkári už asi 10 rčokov a nič ho to nestojí.
S tou železnicou to tiež nie je zlý nápad.
Na pozemkoch železníc a tých je tiež veľa sa totiž nemôže stavať ale obrábať by sa dali... Pokiaľ nebudete stavať paláce tak si to nikto ani nevšimne!:D
Indeed
25.01.11,14:52
Chcel som iba vyprovokovať k činom. Veľa ľudí je naozaj pasívnych aj na to aby si inzerát prečítalo a reagovalo naň.
Jednoducho ak ho priamo nevyzvete, nejedná a neprenajíma a nepredáva.
Bratislava má nevýhodu, že je tam fakt draho a každý aktívny uvažuje ako pôdu lepšie speňažiť a pasívny nechá zarásť trávou a jednanie je tam iné ako vo zvyšku Slovenska. Všetci sú veľmi asertívny a nemajú čas a pochopenie.
Napriek tomu v okrajovaj oblasti si to viem predstaviť vždy je šanca len sa človek nesmie vzdať a hľadať ďalej, poučiť sa so svojich chýb a hľadať ako na to aby sa to napokon podarilo. Trpezlivosť a aktívne hľadanie prináša úspech.
Viem si predstaviť, že by vám niekto kto nestíha a ani nebýva dal záhradku do užívania aj bezodplatne a ešte by bol rád, že sa o záhradku niekto stará a nerastie tam burina. Môj bývalí sused takto záhradkári už asi 10 rčokov a nič ho to nestojí.
S tou železnicou to tiež nie je zlý nápad.
Na pozemkoch železníc a tých je tiež veľa sa totiž nemôže stavať ale obrábať by sa dali... Pokiaľ nebudete stavať paláce tak si to nikto ani nevšimne!:D

A teraz som si spomenul,

jeden moj vzdialený príbuzny,z BA

hĺadal tiež záhradku , a našiel !

Ale až kdesi pri Lozorne.
wabi
25.01.11,20:04
No oproti hotelu Forum aj pri prezidentskej "chatke" už asi boli všetky záhradky obsadené.:D
A prečo nie, ak mu Lozorno vyhovuje...
Veľa ľudí teraz skupuje dokonca pozemky v Maďarsku.
Ďalšia vec, ak predáš byt v BA, tak v menšom mestečku do 100 km od BA kúpiš aj čosi o čom sa ti v tomto našom "pupku sveta" či ako som počul "bradavici na Dunaji" ani nesnívalo...
Mne napríklad až tak nevadí že nežijem v BA, dá sa na to zvyknúť aj ľudia tu majú často lepší postoj aj je lacnejšie všetko...
jazzy
01.02.11,12:47
Máme rodinný dom pri Bratislave, pozemok 10 árov. Polovička okrasná, polovička bývala úžitková. Starali sme sa o ňu spolu s mojím otcom. Otec posledné 2 roky už veľmi nevládal, vlani zomrel. Ja má už vyše roka problémy s nohou, tak sa už teraz bojím, čo bude so záhradou. Môj manžel mi sem-tam pomôže, ale veľmi ho to nebaví. Hubatá, ak by si mala záujem, môžeme sa dohodnúť.
wabi
01.02.11,13:27
Dobrá ponuka Jazzy, aspoň sa ukáže, či to hubatá myslí vážne...
Oliwa
01.02.11,20:35
No nááááhodou, hubka :) je záhradníčkou telom, dušou, a svrbí ma na jazyku - že aj hubou ;)... Všakže? A aj keď má fantastický zmysel pre humor, toto myslí smrteľne vážne... :(
Oliwa
01.02.11,20:38
....smutné:(
ja som dávnejšie mala prenajatú záhradu v BA, bol to pozemok Slov.železníc,/ja som to mala v prenájme od pána-starý dedko, ktorý bol kedysi železničiar/ ktorý bol vlastne pri trati bolo tam viac záhrad. tak ma napadlo ak majú železnice ešte v správe takéto pozemky-záhrady či by nestálo zato sa ísť tam informovať.;)

Hubi, dnes v správach bolo, že kauza Talapka je už na súde. Takže ak ten spor so železnicami prehrá, možno máš šancu - ak nebude záhrada, nestačil by kúsok rybníka? ;):D:D:D Čo tak vymeniť rýľ a motyku za udicu... :o
Nebuď smutná, snáď sa šťastie na Teba usmeje... :)
Patrícia RAČA
08.02.11,12:33
ahoj chcela by som Vás požiadť ak poznáte niekoho kto nema cas na zahradku v oblasti RAČA rada ju prevezmem do podnajmu.....DAKUJEM KONTAKTUJTE MA
hubatá
09.02.11,08:27
Som sklamaná, pani jazzy sa mi zatiaľ neozvala.... kde ste pani Jazzy, keď ma predbehne Patrícii RAČA, budem sa hnevať !!!!
jazzy
09.02.11,10:08
Ospravedlňujem sa, hubatá, asi som si nevšimla Vašu reakciu, že máte záujem. Nie som skúsená poraďáčka, tak neviem, ako sa na Vás nakontaktovať priamo.
hubatá
09.02.11,10:46
Ďakujem jazzy že si sa mi ozvala. No a mám po ftákoch ..... teda po záhrade.
wabi
09.02.11,11:07
Tak teraz neviem je to napínavé ja telenovela. Ako to dopadlo? Zápletka bola a čo rozuzlenie - pointa je v čom?
hubatá
09.02.11,11:36
Wabi je to ďaleko, cez hory, doliny....
wabi
10.02.11,04:42
Stretol som sa s ľuďmi čo chodia na zahradu až 140 km, to mi ale pripadá fakt ďaleko. Ja som ochotný tak max 15 km, ale radšej bližšie... inak tam je potom človek už menej, niekomu to asi stačí...
hubatá
10.02.11,10:46
No čo poviete priatelia záhradkári - nechám sa tu ešte visieť, alebo sa už zamknem? Nechcem byť zlomyselná, ale čo keby si niekto teraz na jar zaťal motykou do kolena a potreboval by pomoc v záhrade.... Prepáčte, rozhodla som sa že ešte si tu chvíľu povisím.
Kvaka
10.02.11,11:03
No čo poviete priatelia záhradkári - nechám sa tu ešte visieť, alebo sa už zamknem? Nechcem byť zlomyselná, ale čo keby si niekto teraz na jar zaťal motykou do kolena a potreboval by pomoc v záhrade.... Prepáčte, rozhodla som sa že ešte si tu chvíľu povisím.
No, hubatá, neviem, neviem, to budeš akože záhradkárka na zavolanie? Niečo ako call girl to garden? :D:D:D
profitechnik1
10.02.11,11:21
Ja idem teraz predávať záhradku aj s chatkou v záhradkovej osade, super.
hubatá
10.02.11,11:32
A je to tu !!!
BXLmiami
10.02.11,11:36
Tak mne by sa pomoc zišla,ale to by si musela na týždnovky:).A okrem toho by sme sa asi pobili každý deň,pri Tvojich spomienkach na socík:)Držím prsty.
hubatá
10.02.11,11:49
Ale zato by si mal socíkovú záhradu ...........
JankaO
10.02.11,11:53
Úplne chápem tieto potreby. Môj muž je z dolniakov a volanie zemskej hrude je také silné, že tu na severe má abstinenčné príznaky. Z priestorových dôvodov obrába lán veľký 0,5x1,1 meter. Deti to pomenovali "Otcova roľa" a neverili by ste, koľko radosti a úžitku môže byť z takéhoto poľa.
hubatá
10.02.11,12:04
Ja som omylom už aj semienka mala v Tescu v košíku .... až potom som sa spamätala - bože, veď ja už nemááám záááhradu !!!!
2009
11.02.11,15:05
Spomínam si na to keď som bola malá. Stará mama mala záhradku v Miloslavove. Dochádzala tam denne. Ja ako dieťa som tam rada chodievala. Pumpovala som vodu zo studne a polievala ako o život. Dala mi vlastný kúsok a tam narástli najlepšie reďkvičky.. a všetko. Teda pre mňa. Bola som jediná v rodine čo jej pomáhala. Juj spomínam ako to bolo na stanicu ďaleko a keď dozreli napríklad marhule. Mali sme také tašky na kolieskach a ťahali sme sa s nimi skoro ¾ hodinu. Mala tam aj lieskové orechy. Zvláštne teraz ak by som mala záhradku asi by tam bola iba skalka .. jazierko s leknami a skleník s orchideami. Ale starej mami ríbezle najme tie čierne boli najlepšie na svete. A .. už nepokračujem
hubatá
11.02.11,16:39
Teraz chcem záhradu na jedenie: nemôžem ani pozrieť na tie umelohmotné rajčiny, uhorky bez vône, cibuľu bez smradu, čínsky cesnak z Poľska, zúboženú pažitku v kochlíku, plesnivé jahody, jablká a slivky bez červíkov, ..... K čomu si mám omastiť chleba hmmm???? Kde moja vnučka bude mať také zážitky ako mali moje deti na chalupe nooo ???
wabi
12.02.11,00:51
Možno iba na nete! Videl som dokonca takú hru kde si hráči pestujú zeleninu a ovocie virtuáne na obrazovke...
Žiaľ ďalšia generácia je lenivšia na prácu a tej v záhrade sa to týka ešte viacej. Do povedomia väčšiny sa zahryzla pohodlnosť a pocit, že pestovanie v záhradke sa neoplatí. Reklamy podporujú všeobecný náhľad, že kupovanie v hypáčoch sa vyplatí a je tak príjemne jednoduché. Načo by ste sa jedovali s odšťavovačom, keď do džúsu vám pridajú antioxidanty umelo... Posun k hamburgerovej kultúre sa prejavuje práve u mladej generácie najsilnejšie.
hubatá
12.02.11,05:30
Wabi máš pravdu: moja nevesta kupuje 100 % jablkové šťavy a myslí si že je to to najlepšie čo dáva svojej dcére. Tak sme raz skúsili vytlačiť šťavu z 10 jabĺk a a bola prekvapená že jej bolo do 1/2 pohára. A to ešte nerátam koľko mesiacov je tá 100 %-ná šťava zavretá v škatuli a čím ju konzervujú aby vydržala. Presvedčila som ju že jej dáva vlastne ..... otravu.
wabi
12.02.11,17:03
Nuž otrava to iste nebude, ale vyrábajú to zo zahustených koncentátov, ktoré upravujú a konzervujú a nedá sa porovnať množstvom bioaktívnych látok so skutočnou ovocnou šťavou. V tých krabiciach teda nie je jednoducho iba konzervovaná šťava s ovocia ale iba akýsi rozriedený sirup.
Oliwa
19.02.11,09:46
Hubka, tak ako? Čo nové? Dohodla/nedohodla si sa s tým "pyrotechnikom"?;)
Ja som na prvý šup totiž tak prečítala ten jeho nick - "profitechnik"... :)
Alebo je to zase cez hory, doly? :rolleyes:
hubatá
20.02.11,04:28
Áno, profitechnik je ďaleko, škoda aj profitechnika aj záhrady.
Oliwa
20.02.11,19:42
Tak teraz neviem, zháňaš záhradu alebo záhradkára?! :D:D:D
Prečo "škoda" profitechnika...? ;)
hubatá
15.03.11,13:16
Tak čo ľudkovia, nie je nič voľné v okolí Senca, PK, BA III ??? Lebo už to rašííí !!!
hubatá
26.03.11,05:52
Hehe.... ja mám záhradu .... asi !!!!
hubatá
26.03.11,06:01
Milí poraďáci-záhradkári! Viete mi poradiť aký nový zákon o záhradkárskych osadách to vyšiel? A ešte by ma zaujímalo aké riziko podstupujem, keď záhrada je v majetku obce, teda budem mať len zmluvu o nájme za nejaký ročný poplatok. Od predávajúceho odkúpim chatku, stromčeky, kriky, studňu, náradie, atď. Čo priniesol nový zákon, niečo pozitívne alebo len samé negatívne veci (veď ma poznáte - to som ja tá papuľnatá, čo veštím do budúcnosti len samé zdražovanie, chudobu a zdieranie).
wabi
26.03.11,06:38
Je to jednoduché. Spýtaj sa priamo u majiteľa tada na obecný úrad, aký ti vyrúbia nájom a najmä si zisti či je obec naozaj majiteľom?:confused::eek:
hubatá
26.03.11,06:57
Majiteľom je skutočne obec, je to pri železničnej trati takže nepredpokladám že by tam obec mohla začať stavať nejaké činžiaky. Ešte tak nejaké sklady, haly, prekladisko - vzhľadom na dopravu po železnici. Jedine čoho sa obávam že by to mohla obec dať pod správcovstvo nejakému súkromníkovi a ten by nás začal zdierať na nájomnom. Ale to by sme sa my hrdí záhradkári asi vyzbrojili motykami a išli porobiť poriadky na mestský úrad. Myslím že tu nehrozí ani skúpenie pôdy jedným súkromníkom, lebo keby sa mal právnik babrať s toľkými ľuďmi a vyjasňovať si s nimi odkupovanie stromčekov, pozliepaných chatičiek - tak si myslím že by sa mu do toho nechcelo a preto aj tá záhradkárska osada prežila širokorozchodnú demokraciu po roku 1989.
pavol54
26.03.11,10:28
Majiteľom je skutočne obec, je to pri železničnej trati takže nepredpokladám že by tam obec mohla začať stavať nejaké činžiaky. Ešte tak nejaké sklady, haly, prekladisko - vzhľadom na dopravu po železnici. Jedine čoho sa obávam že by to mohla obec dať pod správcovstvo nejakému súkromníkovi a ten by nás začal zdierať na nájomnom. Ale to by sme sa my hrdí záhradkári asi vyzbrojili motykami a išli porobiť poriadky na mestský úrad. Myslím že tu nehrozí ani skúpenie pôdy jedným súkromníkom, lebo keby sa mal právnik babrať s toľkými ľuďmi a vyjasňovať si s nimi odkupovanie stromčekov, pozliepaných chatičiek - tak si myslím že by sa mu do toho nechcelo a preto aj tá záhradkárska osada prežila širokorozchodnú demokraciu po roku 1989.
Nie je to náhodou pri Reci? Nechceš tam ťažiť štrk?
hubatá
26.03.11,10:33
Pavol 54 - ja viem kam mieriš ..... je tam obrovský bazén a dom prístupný len z vtáčej perspektívy - chichichi, bohužiaľ nie je to ono, to by som sa tu s vami nebavila, taký dlhý nos by mi narástol.
81janka
28.03.11,13:21
Možno iba na nete! Videl som dokonca takú hru kde si hráči pestujú zeleninu a ovocie virtuáne na obrazovke...
Žiaľ ďalšia generácia je lenivšia na prácu a tej v záhrade sa to týka ešte viacej. Do povedomia väčšiny sa zahryzla pohodlnosť a pocit, že pestovanie v záhradke sa neoplatí. Reklamy podporujú všeobecný náhľad, že kupovanie v hypáčoch sa vyplatí a je tak príjemne jednoduché. Načo by ste sa jedovali s odšťavovačom, keď do džúsu vám pridajú antioxidanty umelo... Posun k hamburgerovej kultúre sa prejavuje práve u mladej generácie najsilnejšie.
Wabi,nemyslim si, ze mozeme takto pausalne charakterizovat celu mladsiu generaciu, myslim, ze aj medzi mladymi sa najdu taki, ktori pracu v zahrade maju radi a tesia sa na nu. Ja si napr. celkom rada vybehnem do zahradky sa odreagovat, vnimam to ako vyborny relax, pri ktorom si poriadne precistim hlavu. Hoci je pravda, ze v case mojho detstva som robotu na zahrade neznasala - ale to len z jedineho dovodu - zahrada bola od domu vzdialena 25 km a my sme na nu chodievali iba v sobotu (deti v skole, rodicia v praci a tak...). To znamena, ze bez ohladu na pocasie (ci prsalo, alebo fucalo, alebo pieklo slnko) sme vyfasovali motyky a hajde do zahrady. Zo svalovice som sa liecievala cely tyzden a v sobotu odznova...od rana do vecera - lebo, pochopitelne, bolo treba urobit co najviac... Nastastie potom prisiel cas na vyske, kedy som mala moznost vyhovorit sa na ucenie a seminarky a tak a na zahradu som sla len vtedy, ked sa mi chcelo. A to sa mi uz pacilo. Navyse, neskor som sa vydala - do rodinneho domu, kde mam zahradu rovno predo dvermi a ide do nej kedy chcem, ako chcem, kedy mi to pocasie dovoli, ako mam chut - a cuduj sa svete, chodim tam strasne rada...ako hovorim, lepsi relax nepoznam...:-)
hubatá
14.05.11,17:15
Ľudkovia dnes som si bola opätovne (po koľký raz už?) pozrieť môj vlastný pozemok ktorý mám na LV po mojej drahej babine a ktorý si chcem oplotiť a urobiť si z role záhradu. Je vedený na katastri v "E", celková výmera kpôvodne bola 1270 m2, pretína ho však vo výmere 90 m2 cesta a z oboch koncov si ukradli do svojich záhrad bývalí členovia JRD po cca 220 m2. Teda mi zostalo okolo 9,5 ára.
Dnes mi to bol geodet tak nahrubo vymerať a keď nás tam videli domáci, tak si neprajte počuť tie nenávistné poznámky. Odhliadnuc od toho že za cca 10 minút merania som geodetovi zacvakala 100 € tuším to opäť vzdám, lebo sa tam budem báť chodiť - veď už teraz mám nepriateľov. A čakajú ma ďalšie náklady: za geometrický plán zaplatiť 400 €, dať si žiadosť na kataster aby mi previedol parcelu z "E" do "C". Takže znova za moje vlastníctvo štát zblajzne na poplatkoch okolo 500 €. Ako to preboha robia ostatní ?
Oliwa
15.05.11,10:57
No napríklad aj tak, ako bolo toť nedávno v TV, že keď sa nemôžu dovolať svojich vlastníckych práv, zaplatia si traktoristu a dajú rozorať futbalový štadión... Len treba toho traktoristu nájsť, lebo nik z dediny vraj nemal odvahu... Miestna telovýchovná jednota roky-rokúce užívala súkromný pozemok ako futbalový štadión a neplatili za prenájom. Tak majiteľke /majiteľom/ došla trpezlivosť a dali to rozorať... Privolaní policajti kukli do papierov - list vlastníctva bol O.K. - a nemohli nič - teda mohli sa len prizerať - takto to vyzerá, keď vezme svoje práva do rúk bezmocný občan-vlastník pozemku...
Ajk&
15.05.11,13:00
Veru majiteľov bývalých pozemkov ktoré boli v užívaní ŠM a následne nejakej firmy čakajú krušné časy: takmer všetky pozemky sú v "E" t.j. treba si ich dať na katastri preradiť do "C". Zasa bude zarábať štát na poplatkoch v kolkových známkach ......
Oliwa
15.05.11,15:39
Veru majiteľov bývalých pozemkov ktoré boli v užívaní ŠM a následne nejakej firmy čakajú krušné časy: takmer všetky pozemky sú v "E" t.j. treba si ich dať na katastri preradiť do "C". Zasa bude zarábať štát na poplatkoch v kolkových známkach ......
mimotemy Ajk, keď spomínaš tie kolkové známky... aj opačne sa vraj dá :rolleyes:...
Včera bolo v správach, že občan-výmyselník si natlačil falošné kolky, podal nejaký návrh/žalobu na súd, žiadosť opatril kolkom /keďže ich mal "dosť", použil ich viac, ako bolo treba - napr. namiesto jedného kolku nalepil deväť/, a po týždni návrh stiahol - ergo - súd mu "vrátil" peniažky, ktoré sa rovnali hodnote deviatich bezcenných kolkov...
To by človek neveril, čoho všetkého sú ľudia schopní... :(
BXLmiami
19.05.11,10:41
Ľudkovia dnes som si bola opätovne (po koľký raz už?) pozrieť môj vlastný pozemok ktorý mám na LV po mojej drahej babine a ktorý si chcem oplotiť a urobiť si z role záhradu. Je vedený na katastri v "E", celková výmera kpôvodne bola 1270 m2, pretína ho však vo výmere 90 m2 cesta a z oboch koncov si ukradli do svojich záhrad bývalí členovia JRD po cca 220 m2. Teda mi zostalo okolo 9,5 ára.
Dnes mi to bol geodet tak nahrubo vymerať a keď nás tam videli domáci, tak si neprajte počuť tie nenávistné poznámky. Odhliadnuc od toho že za cca 10 minút merania som geodetovi zacvakala 100 € tuším to opäť vzdám, lebo sa tam budem báť chodiť - veď už teraz mám nepriateľov. A čakajú ma ďalšie náklady: za geometrický plán zaplatiť 400 €, dať si žiadosť na kataster aby mi previedol parcelu z "E" do "C". Takže znova za moje vlastníctvo štát zblajzne na poplatkoch okolo 500 €. Ako to preboha robia ostatní ?
Tak isto a krok za krokom.Ale kopu pozemkov jednoducho naspať nedostaneš.Bola to taká doba,čo už.:)
A nedaj sa znechutiť domácimi,nech vrátia,čo ukradli.